Všeobecná diskusia

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.

Objektívna zodpovednosť je...

pozitívny krok k bezpečnosti cestnej premávky.
71
42%
hlúposť.
99
58%
 
Celkom hlasov: 170

Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Snake »

a ventil mi prerazí strop :D





.
Používateľov profilový obrázok
Borec
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: Št 04. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice (19)

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Borec »

vedlajší efekt, so stratami sa ráta :D :D
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Snake »

Prosím o pozornosť


Pred pár hodinami som volal s pánom Vargom zo spoločnosti Bel/NOVAMANN s.r.o., konzultovali sme to, o čo tu padol záujem, analýza motorového oleja. Pána Vargu som poprosil aspoň o náhľad takejto analýzy, bol taký milý a poslal nám ho. Prikladám nižšie vzor analýzy.
Obrázok Obrázok
Výsledky ukazujú oxidáciu oleja, nitráciu, sulfáciu, koľko paliva je v ňom, koľko chladiacej kvapaliny, vody, antioxidantov, a aromatov. Nás viacmenej zaujímajú tri položky, palivo, glycol (chl. zmes), a voda. Tieto naznačujú netesnosť a opotrebenie piestných krúžkov. Nasledovne je to hladina antioxidantov (nie, priliatie Nestea Vitao skutočne nepomôže) a oxidantov v jakom stave je olej (týmto teoreticky môžeme určiť či predĺžiť alebo skrátiť intervaly), a potom aromaty, tzn. či sa olej neprepaluje.

Takže, čo je treba? Treba starý použitý motorový olej, a referenčný čerstvý nepoužitý olej, oba v malých množstvách (pár desiatok ml). Čo to stojí? Jedna analýza stojí okolo 70€, v prípade že sa nazbierame viacerí, tak sú ochotní nám dať množstevnú zľavu. Kolko neviem, máme ho k dispozícii, pri účasti 10 ľudí by som to odhadol tak na 40-50€ za jednu analýzu (berie sa to ako celok, takže síce odovzdáte dve vzorky (nový+starý olej), ale je to jedna analýza).

Bol by z niekoho strany záujem? :-) nejako by sme to skoordinovali potom (odovzdanie vzoriek a podobne). Kľudne by som si to vzal na chrbát.





.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12482
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa HellAngel »

doporucujem inac tuto stranku:
http://oleje.cz/
velmi dobra stranka o olejoch. najdete tam kopec zaujmavosti a informacii

Snake: 50€ za test ci mam nejaku vodu v oleji, no neviem. Viem ze olej treba menit lebo straca postupne na kvalite a to je podstatne.
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Snake »

prečítaj si príspevky niekoľko strán dozadu kde sme sa o kvalite olejov bavili (vrátane toho "longlife" oleja) :rolleyes:





.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7299
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Papek »

ja mam predpisanych kazdych 10t km vymenu a tu +/- dodrzujem, aj ked sa za tu dobu isto zmenila kvalita olejov
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Snake »

Chlapci, ešte raz a naposledy, predpísané môžete mať hocičo, keď je motor naprd, tak sa môžete aj pototo a olej si zničíte. A o to ide, či je motor OK. Ale nikoho nenútim, sú to vaše autá :D





.
Používateľov profilový obrázok
Borec
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: Št 04. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice (19)

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Borec »

Snake, tu ide o to, že tých 50€ nieje málo. A vyhodiť ich len kôli tomu, že zistím že mám v p*či motor (čo určite podla tých ich testov mať budem, nech sa aj poseriem ale 300tkm je už na motore poznať zo všetkých stránok) tak si radšej kúpim niečo užitočnejšie a nutnejšie. Vzhľadom na to, že nie som extra pri peniazoch a iný možno tiež nie :)
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Snake »

no ako jeden hotdog to stáť nebude :D to si môžeš byť istý. Navyše analýza nafty/benzínu stojí 1100€ :D





.
Používateľov profilový obrázok
Borec
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: Št 04. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice (19)

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Borec »

no, a logicky, načo je to bežnému užívateľovi auta? rozbory, rozbory... To je pre fajnšmekrov s "peňázama" ... :) pre teba :D

//Nemáte niekto skúsenosti s nejakými H7 žiarovkami s vyššou svietivosťou? Žiadny xenon look ani nič podobné, len aby to vydržalo a parádne svietilo. Lebo cez tú "dymovú" optiku čo mám na svetlách je to docela bieda a pýta si to niečo lepšie. Vďaka.
Používateľov profilový obrázok
hawkeye
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 6643
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12
Bydlisko: Trnava

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa hawkeye »

no k tomu remenu je fakt vsetko co treba, stvrtok beriem mechanikovy nech sa nato pozrie...ak nebude dobre nebodaj skusim vratit spat...chlapik odtial komunikoval v pohode a behom hodiny,tak uvidime
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3771
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa lezgy »

remen? WTF ?
lanc rulezzzz :)
cize poprosim doplnit do hlasovania:P
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7299
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Papek »

Snake napísal:Chlapci, ešte raz a naposledy, predpísané môžete mať hocičo, keď je motor naprd, tak sa môžete aj pototo a olej si zničíte. A o to ide, či je motor OK. Ale nikoho nenútim, sú to vaše autá :D
Myslel som to skor tak, ze aj ked sa oleje za tu dobu dost zmenili a su vselijake longlife a pod veci, drzim sa predpisanych vymen a kupujem oleje za rozumne ceny (shell, total, valvoline), ziadne predrazene superoleje. Motor mi nedymi, nezerie olej, stale sa drzi okolo hornej rysky. Je to Honda a ta lubi tocit, takze si sem tam uzije, samozrejme pri zohriatom motore. Aj ked menim olej, tak nevidiet, zeby sa robila emulzia, takze voda mi do toho nelozi. Ale je pravda, ze antikorozny ucinok volnym okom neuvidim ...
Borec napísal://Nemáte niekto skúsenosti s nejakými H7 žiarovkami s vyššou svietivosťou? Žiadny xenon look ani nič podobné, len aby to vydržalo a parádne svietilo. Lebo cez tú "dymovú" optiku čo mám na svetlách je to docela bieda a pýta si to niečo lepšie. Vďaka.
ja pouzivam cca dva roky Osram Nightbreaker, ale ja mam H4, ale tusim sa robia aj H7. Prve serie boli nah*vno, tusim po pol roku odisli obidve s poldnovym odstupom. Potom prisla na rad nova seria a ta mi vydrzala nieco vyse roka. Ako svieti to paradne oproti nejakym obycajnym zarovkam za 2-3€ akurat, ze stoja okolo 11-12€, ale ta istota na ceste stoji za ten priplatok.


edit: este ma tak napadlo, ze kamos si kupoval H7 Philips Extreme Power, ale tie stali skoro 30 eciek, zivotnost udajne ako klasicka ziarovka, ma ich mozno aj dva roky a stale svietia, akurat ze on nema parabolove svetla, ale projektory (original, ziadny tuzing) a tam ten rozdiel nepoznat, takze bol sklamany. Ale potom som mu ukazal moje a to je nebe a dudy.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Borec
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: Št 04. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice (19)

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Borec »

no, práve som niečo googlil a tiež sa mi zapáčili tieto nightbreaker žiarovky. Sú samozrejme aj H7 len ma zarazila tá životnosť. Niekto 4 mesiace, niekto 8 mesiacov, niekto rok aj čosi... Chcel by som aby to vydržalo aspoň ten rok. Vyjdú do 20 euro, čo nieje zas také hrozné (niekto predáva aj do 15€). Ale meniť to po pol roku by bolo už trocha finančne náročné :D
Vravíš teda, že rozdiel bol badateľný poriadne? Ako sa správajú za daždivého počasia? Nieje to horšie ako klasika? Díkes

o philipsoch som sa dočítal tiež niečo, vraj super. Ale nie som masochista dávať až také bubáky za žiarovky :bleh:
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7299
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Papek »

praveze za dazda a ked sa stmieva su dobre, jasne, hmlovky za dazda samozrejme vyhravaju, ale proste je to svetlo zo ziaroviek vidno... takisto vecer alebo uz ked sa stmieva, tak so starymi ziarovkami mi silnejsie poulicne lampy pomali presvietili svetla, teraz je to uplne ine, akurat mam taky zvlastny pocit z dialkovych (ale to ty pri H7 riesit nemusis), maju taky modro-zeleny nadych a pocitovo akoby svietili slabsie ako klasicke dialkove

najvacsi rozdiel som videl prave vtedy, ked sa mi vypalila v pravom svetle a nudzovo som dal obycajnu ziarovku, slabe, zlte svetlo a furt som mal pocit, ze mi prave nesvieti. Ked tak kukni nejake porovnania na youtube, aj ked kamera nikdy nezachyti obraz ako ludske oko, co-to o rozdieloch to napovie. Vecer mi nikto nevyblikuje, ani na STKcke nepindali, zeby svietili zle, narozdiel od xenonistov vo fabiach.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"