Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Andrew007
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Ne 28. Dec, 2008, 20:14
Bydlisko: Senec

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Andrew007 »

V máji mám 25, slobodný, bezdetný . Celkovo s kalkuláciou som spokojný, jedine by som mal platiť za znalca, prémium member je oslobodený od poplatku 0,8% z celkovej požadovanej sumy.

Osobne si myslím že nás čaká tvrdé krízové obdobie - nielen hypoték, ale "všeobecne ako také" a nastane situácia ako v roku 2008 .
5800X3D - ROG strix B550-A gaming - 4090 GS - Corsair 32/3600 - 970 evo 1TB - Corsair RM850 - Dell 2716DG 2K/144 / Dell Gaming G3223Q 4K/120
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

A preco preboha si to myslis ? Ved nasa ekonomika je sakramentsky zavisla od ekonomiky EU. Len preto, ze tebe nedali v 24ke taku hypo, ako si ziadas, tak nas caka vsetkych apokalypsa ? Beries tu hypo sam, mas 24 rokov, tak co si cakal ...
Používateľov profilový obrázok
Andrew007
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Ne 28. Dec, 2008, 20:14
Bydlisko: Senec

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Andrew007 »

Nikde som nepísal že som hypo nedostal, práve naopak. Nemám problém povedať že práve v mojom mladom veku už mám niečo odrobené ako posledná špina + aby som sa dostal na takú uroveň životného štandardu som musel nemálo obetovať. Čo sa týka krizy je to čisto moja mienka, netreba sa hneď uraziť. Áno, samotný fakt že si beriem ťarchu sám na seba a nemám ručiteľa je už skolomená situácia. Lenže ja nechcem nikomu zruinovať život a byť závislý na niekom . Zhodneme sa na tom že dnes to mladí nemajú jednoduché a to mám na úcte odložených cez 15K.
5800X3D - ROG strix B550-A gaming - 4090 GS - Corsair 32/3600 - 970 evo 1TB - Corsair RM850 - Dell 2716DG 2K/144 / Dell Gaming G3223Q 4K/120
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

Lenže ja nechcem nikomu zruinovať život a byť závislý na niekom .
??

nerozumiem tu tvojmu znepokojeniu, lebo ved pises, ze si hypo dostal
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

ja si myslim absolutny opak. caka nas praveze presne opak. presne kvoli tomu, ako znemoznili "brat byty" chudobnejsim - kto ma dnes 10% na ucte, ak zije v danej chvili v podnajme? (a hned podotazka, kto chce s hypotekou brat zaroven aj spotrebak? a ci mi to vobec vyjde, ak by aj bol ochotny cvakat banke +-500e za hypo a spotrebak aby mal tych +-10% na zaciatok?...).

cize, dopyt po bytoch bude klesat, moj nazor
takze si myslim, ze aj ceny bytov klesnu, kedze dnes uz nieje situacia ze pomaly kazda zamestnany dostane hypoteku /mozno menej vyhodu jak nejaky bonitnejsi klient, ale dostal/, dnes vacsine ludom hypoteku neschvalia. ved, ked ma niekto SAM priemer nad 1000e v cistom, a beru ho jak "bezneho", tak co akoze chcu? hypoteky poskytuju akokeby sme mali rakuske platy...
pockajme polroka, a uvidime, moj nazor: ceny klesnu, nie dramaticky, ale ked nieje dopyt, musi klesnut aj cena.

a ocakavam aj nejake zmeny v ramci podpory od statu pri hypotekach - to co je teraz, je totalna blbost. ziadne zvyhodnenie mladych.. tymto si smer volicov nekupi, a myslim si, ze v pripade tych menej gramotnejsich by mali aj tak premyslat..


PS: lahke to mali nasi rodicia, ti si kupili byt za zlomkove ceny, a aj ked si nanho pozicali, splatili ho vacsinou do 10rokov a nie sposobom, ze davali +30% z vyplaty na splatku..
myslim si, ze nikto to nema jendoduche od dob, ked 2izbak stoji v akomolvek vacsom meste +70 000eur. a nbs to este stazila, pritom, kde su stovky tych, co nemaju dokopy ani 1200e v cistom /co ma niekto sam/, co tie hypoteky pobrali rok dva dozadu? dost nefer, aby sa to niekomu podarilo a dakto co pride neskor uz nema sancu, horsie podmienky, vyssie uroky, nutnost mat %ta na zaciatok..
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Andrew007
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Ne 28. Dec, 2008, 20:14
Bydlisko: Senec

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Andrew007 »

Dostal, mal som na mysli situáciu, keď je človek nútený si nájst spoludlžníka a nebodaj sa stane to najhoršie a začcali by vyťahovať toho druheho/partnerku/rodin. príslušníka atď. Takouto cestou ja nechcem ísť ani som nemal v pláne .

Felipe25 - logicky keď klesne dopyt musia si prisposobiť banky svoje ponuky ale NBS pokiaľ viem tieto opatrenia už začala riesiť v roku 2015 a rozdelili to na jednotlivé etapy - výška poskytnutej sumy, priemerka za posledné roky atď. Ak sa mýlim, opravte ma ...
5800X3D - ROG strix B550-A gaming - 4090 GS - Corsair 32/3600 - 970 evo 1TB - Corsair RM850 - Dell 2716DG 2K/144 / Dell Gaming G3223Q 4K/120
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

ja viem, ze to robili "postupne"? ale co na tom, ked bol clovek v situacii, ze na akukolvek kupu nehnutelnosti musi cakat 3roky? u mna nastal ten cas ze mozem presne tento rok, kedy to NBS proste dodrbala... tiez nemam smiesny plat /ked kuknem tabulky, tak 80% ludi na vychode ma plat horsi ako ja/.. naprike tomu, kym si sam nenasetrim 15% z ceny nehnutelnosti, do banky ani nepojdem - naco.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Leon »

O tomto som teraz nedávno čítal článok, mal tam koment aj Slavo, ktorého som tu viackrát odporúčil a niektorým tu aj vybavoval úver. Hovoria tiež o tom istom. Akurát už je to z časti locknuté, tak niekto kto má predplatné to tu môže hodiť do spoilera :P

https://ekonomika.sme.sk/c/20800391/co- ... menou.html
.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

s tym clankom absolutne suhlasim...

ti co chceli hypo, budu platit podnajom a prakticky, vacsina financii pojde na podnajom a nie na tych uvodnych 10-20%.
(ratam, ze podnajom je vzdy drahsi, ako hypoteka a naklady na byvanie.. co som prerataval, vzdy mi vysla hypoteka lacnejsie - mesacne naklady vratane energii atd., ako splatka za prenajom)
premna je uz teraz neskoro, ja by som hypo vzal, keby mi dali 100% ceny nehnutelnosti. spotrebak brat nebudem, nemusim nevyhnutne byvat vo svojom.

cize, pozicajte si kym sa da je podla mna uz neaktualne.. najlepsie bolo brat hypo minuly rok do aprila, ked este bola sanca na 90-100%, uroky vdaka statu sli na nulu /prve roky/.. uz teraz, je to "danove zvyhodnenie" v konecnom dosledku o par tisic eur horsie, ako to co bolo...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

Andrew, ja sa neurazam, len to clovekom pohne, ked robis taketo dalekosiahle zavery o ekonomickej krize na SVK na zaklade nicoho ...

Felipe, jasne, pockat polroka, uz ked ja som kupoval byt, som to riesil, ci pockat alebo nie, 1,5 roka dozadu. Cakal som, ci ceny spadnu. A cakal som a zbytocne, akurat som prerobil par tisic a kupoval byt, ked bol trh vymeteny, lebo ludia poskupovali aj crack houses v panike pred ohlasenim novych podmienok. Podmienky sa sprisnili a co sa stalo ? Ceny aj tak stupli medzirocne znova. Nas je tu 22 ci kolko vo firme, za posledny rok sa chysta kupovat byt 4 ty clovek. Okrem toho je tu x ludi, co byvanie maju vyriesene, takze z tych, co nemaju byty este ich kupuje velmi pekne percento. V mojom okoli uvazuje dalsi clovek, ze byt kupi. Ceny najmov stupaju tiez, takze situacia sa nejako zasadne nemeni. Stale sa ti hypoteka oplati. Odkedy byty stoja vo velkych mestach 70 000+, zlepsili sa aj podmienky zivota a zivotna uroven. Preto tie ceny bytov stupli okrem ineho tiez.

A co sa tyka spravodlivosti, boze dobry, ty cakas spravodlivost nejaku ? Podme teraz riesit, co vsetko je spravodlive a podla toho sa riadit.

Tak som prebehol ten clanok, to kto ho pisal ? Mladi ludia budu musiet riesit prenajom ? A to akoze doteraz kde ti ludia byvali ? To zakazali ludom byvat pod mostom ? Clovek bud byva v prenajme alebo u rodicov ...

Som zvedavy fakt, co to urobi s cenami. Jedna vec je ta, ze budu sprisnovat podmienky, druha vec je ta, ze zivota uroven stupa ...

A co sa tyka toho, ze stupla nasa zadlzenost, no je to tak. Dokym prenajom bude stat +- rovnako ako hypoteka, tak budu ludia tie hypoteky brat, tak to je ...
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

ja som to pisal uz rok dozadu.. to, ze od ludi banka vyzaduje mat predom +-20% hodnoty nehnutelnosti na ucte, prakticky vysachuje vsetky mlade rodiny s malymi detmi.. pri platoch, ake su na vychode, ked budu mat dvaja +-1300€, z toho platia podnajom, z toho veci na dieta a bezne byvanie - no pytam sa, KOLKO si odlozia??...
a kedy si potom nasetria 20%, co je dajme tomu 15 000€?...

toto doslova zabarikadovali hypoteky pre ludi v podnajme. lebo kym bolo, ze banka Ti da aj 100% hodnoty nehnutelnosti, tak prakticky mlada rodina mohla ist z mesiaca na mesiac - vymenit podnajom za vlastne byvanie.. teraz sa to uz neda.. a fakt, nepoznam ludi, co ziju v podnajme a maju sancu si odlozit dajme tomu 500€ aby si skor dali dokopy +-15k €... spotrebak k hypoteke neratam, to je podla mna totalne zlo, vziat hypoteku, a na to dalsiu pozicku...
ja si myslim, ze ked ziadosti o hypo poklesnu - ich pocet, tak klesnu aj ceny bytov. a ze poklesnu je podla mna iste, lebo sprisnene podmienky sa budu dotykat vacsiny zaujemcov
stupnut ceny nestupnu, to by prakticky zabijal trh sam seba /aa chcem byt, stoji 70 000€ treba mi dat dokopy 14 000€... a dam dokopy 14 000€ a uz stoji 75 000€, tak uz mi treba dalsie love../ - proste, pri tomto systeme sa ceny bud ustalia, alebo klesnu.. a ked stupnu, moja smola.
ja verim, ze stat casom zlepsi tu hypoteku pre mladych, vdaka jej sucasnej nevyhodnosti sa ceny znizia. ale predpovedat nevie nikto, jak sa pisalo vyssie, ovplynuje to aj dianie v EU atd., nielen v SR
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

Nehnevaj sa na mna, ale mlada rodina v podnajme rovna sa na SVK socky. 100 percentne hypoteky sa nedavaju uz nie rok, nasetrene si musel mat uz nie rok, co to urobilo s cenami ? Tak o com tu tocis vlastne ? Kedy naposledy davali 100 percentne hypo a komu ?

Ano, ked si v podnajme, nasetrit si mozes, pretoze si platis sam jednu izbu, pripadne aj tu zdielas a setris. Takto to ma fungovat, Posetris 5 rokov, ak si nekupis nove auto, ze jo Felipe alebo vidlaci prave tu na vychode, s Mercedesmi. Odlozis si spokojne vsetky benefity a uskromnis sa a byt si kupis. Alebo si vidlak, chces mat nove auto, chodit sa nadzgavat do restik, na dovolenku do Thajska a podobne a potom si byt veru nekupis.

Dnes uz aj predavacka ma 600 v cistom, ak za izbu v podnajme zaplatim na THC 150 eur, tak aj z toho si viem usetrit nejake peniaze.

Tvoja logika o setreni ide zasa mimo. 20 percent do prdel zo 100 000 je 20 000. 20 percent zo 120 000 je 24 000. Takze ak aj ceny pojdu hore, tak stale si budes musiet nasetrit 20 percent naviac z ceny, o ktoru to stuplo.

Uvidime, co sa bude diat, vo velkych mestach pribudaju pracovne prilezitosti, len tu v KE uz maju problem zhanat ludi. Kazdy sa sem hrnie a potrebuje byvat. Uvidime, co to urobi, ale ja by som nejaky vyrazny prepad necakal.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

Sak to je kazdeho vec, na co mina love / setri... Ano, ja som za nasetrene kupil auto, lebo velmi dobre viem, ze ak vezmem hypo, auto pocas toho splacat NEBUDEM VEDIET!! to je proste nezmysel, a nerealne...
davaju sa 100% hypoteky, teda davali. sam mam v okoli 3mlade rodiny s detmi, vsetky tri rodiny maju hypoteku na 100% hodnoty nehnutelnost, nemaju bohvie ake vysoke platy, ale mali stale zamestnania...

aha, byt v podnajme v jednej izbe.. a byt v slusnom podnajme sam je kus rozdiel... mlada rodina moze byt s detmi v jednej izbe? robis si srandu? :) sak ano, mlady clovek si nasetri tych 20%+-, mlada rodina na to prakticky ani pri nasich priemernych platoch velku sancu nema, a ak ano, tak bude setrit 10rokov, na dovolenky, vylety, nejake neocakavane vydavky moze zabudnut... zijes vo sne, alebo mas plat asi intergalakticky..

hej, predavacka co ma 600 v cistom, 150 da na podnajom, a ostane jej 450e - a teraz zrataj, ze sa oblieka, potrebuje sa najest, prepravit, a maurcite aj nejake necakane vydavky... kolko si odlozi? sorry, ale to je bullshit jak fico ci kto co vyzije zo socialky. sa preber, pozri sa co stoja potraviny..
a preco by dana predavacka nemala zit, preco by si raz za cas nemohla dopriat a dovolit nejaku dovolenku? aha, tvoj system je jasny: tu sa postav, tu rob predavacku, tu dostanes 600e, minies 150e, budes zrat suche rozky, neopavaz sa premyslat o dovolenke, relaxe, odychu, a ked sa Ti horko tazko podari odlozit 150€, tak za 8rokov mozes ist brat hypo.. HA HA HA... poznam aj rodiny, co byvaju vo VLASTNOM, platy oboch rodicov su 4ciferne, a napriek tomu maju problem s financiami. Lebo ono, mat 2 male deti, platit im skolky, xyz kruzkov aj daco stoji... Tvoje financne uvazovanie mi fakt pride totalne zcestne.

a na zaver: zaujimalo by ma, ked dojde do banky ta chudak predavacka, vytasi tam stoj 600e priemerny prijem a aj bude mat dajme tomu 15k € na ucte, co jej povedia :)))
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6873
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

osobne to vidim ako ze ceny bytov budu stupat.a pekne stupaju od 2016 tak cca 5-10tis e, zavisi od lokality atd.
a isto klesat nebudu, nie je dovod. ze dakto envie setrit je smola daneho jedinca
hry- ps5
doma-HP probook
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

felipe, co je intergalakticky plat?, bohuzial svet nie je spravodlivy
a preco by dana predavacka nemala zit, preco by si raz za cas nemohla dopriat a dovolit nejaku dovolenku?
no ved moze ale musi si to nejak zariadit, nemoze mat kazdy byt, auto a chodit na dovolenky.

Návrat na "Debata o všetkom"