Všeobecná diskusia

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.

Objektívna zodpovednosť je...

pozitívny krok k bezpečnosti cestnej premávky.
71
42%
hlúposť.
99
58%
 
Celkom hlasov: 170

quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9824
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa quicky »

to hej 740 na lpg,bezne 20-+...
servis neni nic extra,nakolko to nema ziadne zlozite creva :) ani elektriky az tolko. v kazdom pripade krasna E38 je uzasna stale aj po tych rokoch sa rad obzriem:)
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3441
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa stanomx »

ZoranICS napísal:...to by tam musel mat kilometer kabla aby to zavazilo... Nechapem preco si ludia myslia, ze k 25W repraku treba hrube kable...
Ľudia si myslia že ak je káblik tenký a dlhý, má veľký odpor čo zapríčiňuje presne to čo je hore povedané. Čím hrubší je kábel tým menej výkonu sa v ňom stratí a tým lepšiu kontrolu nad basom má zosilňovač (teda rádio).
k 25W reproduktoru, niektoré môžu mať aj viac avšak majú určené isté hranice napr. že sa majú používať až od 60HZ apod.
Drvivá väčšina rádii (tzn. do 100eur) majú výkon na kanál 16W (a to sú v mostíku) do 4ohm, 2x viac do 2ohm (to väčšina nevydrží) a 2x menej do 8ohm. To sú reálne hodnoty a platí to pre všetky klasické rádia typu pioneer atď s 4x(40,45,50,55W).
Používateľov profilový obrázok
ZoranICS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2239
Dátum registrácie: St 18. Jún, 2008, 18:51
Bydlisko: Kosice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa ZoranICS »

Stanomx: nepochopil si ma. vysvetlil si presne to co som ja zhrnul v jednej vete.

1 meter dlhy 0.35mm^2 kabel (ktory mozme povazovat za extra tenky) ma odpor 0.05 ohmov. vyrataj kolko by ho muselo byt aby sa vykon na repraku degradoval tak velmi aby to korespondovalo s popisanym javom. Mimochodom, 25W bol udaj streleny od brucha - ako predpoklad, ze vacsina autoreprakov ma ~25W. s tym kilometrom som to prehnal, uzanavam.

teraz si precitaj to co bolo nad mojim prispevkom, ku ktoremu si sa vyhadril a daj si to dokopy s tym co som napisal povodne a o par prispevkov nizsie...
ZoranICS napísal:Bude to v odporoch... Vyber repro a pozri alebo premeraj. Resp. Mozes premerat cely odpor kazdeho okruhu priamo v konektore.
V podstate si len potvrdil ze vacsina ludi si mysli ze meter hruby kabel je nutnost aj ku 5W "chrastitkam" vzdialenym od zosilovaca na par centimetrov. Somarina. Problem nebude v kabli, jedine zeby bol zlomeny. to by ale musel byt na oboch stranach.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12482
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa HellAngel »

pozeral som tie kable tak kabel je cca 1mm hruby. Viacej som nemal cas pozriet, ale zistil som ze mam aj zlomenu antenu :laugh:
NB: Asus ROG Strix G16
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3441
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa stanomx »

Asi som ťa zle pochopil, len som videl už aj takých expertov, ktorý mali natiahnuté v aute k reprákom kaoxiálne singálové káble. Samozrejme nebolo to od výroby. Najlepšie by bolo zmerať odpor káblov a hotovo.
A hlavne by som si zistil či to nemá prefázované. Tzn. všetky reproduktory zapojené do jednej fázy, teda (pomyselné plus) + z rádia na + reproduktora alebo naopak.
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7265
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Kyselinka »

Chalani, kde je v BA alebo okoli, nejaka dobra a hlavne plne funkcna samoobsluzna rucna umyvarka? Dik.
Používateľov profilový obrázok
1adad1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: Ut 06. Okt, 2009, 20:19
Bydlisko: Bratislava V - Petržalka

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa 1adad1 »

pri carrefoure v petrzalke je nova samoobsluzna rucna umavaren ;)
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7265
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Kyselinka »

Zajtra vyskusam, dikes :)
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12482
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa HellAngel »

stanomx napísal:Asi som ťa zle pochopil, len som videl už aj takých expertov, ktorý mali natiahnuté v aute k reprákom kaoxiálne singálové káble. Samozrejme nebolo to od výroby. Najlepšie by bolo zmerať odpor káblov a hotovo.
A hlavne by som si zistil či to nemá prefázované. Tzn. všetky reproduktory zapojené do jednej fázy, teda (pomyselné plus) + z rádia na + reproduktora alebo naopak.
vobec by som sa necudoval keby to bolo takto domixovane. Aj to napajanie bolo spravene na chu.., ale aspon mam zabavku na vikend.

inac v tychto teplach zacal celkom slusne vrzgat volant a spojka :rolleyes:
NB: Asus ROG Strix G16
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

740ka je asi najlepšia voľba do e38. Dostatok výkonu,je to nenáročné na údržbu a veľmi spoľahlivé. Najlepšia voľba je asi m62b44 bez vanos, mám osobnú skúsenosť spotreba v meste s ľahkou nohou kľudne okolo 13 mimo 10, ale to chce ideálnu premávku, a jazdiť s tým na spotrebu ajtak nemá moc veľký význam. V zime na studeno kľudne aj 25. Urcite neservisovať v autorizáku, výhodené peniaze, ja som si e65ku servisoval v garáži, cez prekrúžkovanie motora po výmenu zdvyhátok, vstrekov, zvodov, väčšina sa dá kľudne aj doma(do automatu som radsej nekafral) záleží hodne na tom aké máš vybavenie(mám diag, zdvyhák, aj dosť náradia, takze možno nie som úplný hobby, ajkeď ja to tak berem). Ja som si kúpil druhé lacné auto ako rezervné lebo sedma bola furt v servise, a kukali na to jak na vesmírnu loď az moj pohar trpezlivosti pretiekol,je to na servis ako každé iné auto len sa treba starať. Bežný servis nieje niak drahý len treba počítať že tam toho ide veľa, 8 litrov oleja, 12 litrov chladiacej, stierače jedine originál bosch okolo 50€ a pod. Hlavné je mať poriadnu výbavu a poriadny technický a optický stav, kvôli tomu moja dostala celolak, optické vady a ťukancestrašne uberajú sedme na vážnosti, je to potom jak cigánsky sen. Ak je pekná staraná tak je to vynikajúce, pohodlné a ešte stále veľmi pekné auto.
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa lacika »

najkrajsie je e30 m3 :) bez debaty.
Používateľov profilový obrázok
commodore64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 636
Dátum registrácie: Ut 15. Sep, 2009, 19:05
Bydlisko: Cinobaňa (okolie LC)

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa commodore64 »

Chalani, prosim poradte - hotovy som uz z toho: :facepalm:
Idem kupovat auto - Octavku II 1.9TDI. To nie je podstatne. Podstatne je, ze to idem kupovat na firmu - platca DPH. Vidim vsade "moznost odpoctu DPH". Ked by som kupoval auto z inej krajiny v EU, tak viem, ze mi vedia DPH odpocitat pri nakupe. Ale ako to je, ked ho nakupujem v SR? DPH sa odpocita pri nakupe? Alebo odpocitavam nejak mesacne? Auto chcem kupit na leasing/uver. Velka vdaka vopred... (google mi poskytol infosky, ktore stoja za staru backoru)
Spoiler: ukázať
PC: Case: Fractal Meshify 2 Gray TG Light Doska: ASUS TUF X570-PLUS GAMING (WiFi) Proc: AMD Ryzen 9 5900X RAM: Kingston FURY 64 GB DDR4 3200 MHz CL16 Beast Black GPU: GTX1070 PSU: Seasonic Focus 650W modular Cooling: ARCTIC Liquid Freezer II 280 LCD: Lenovo ThinkVision P32-U10 + Samsung S32D850 Disky: ADATA XPG SX8200 Pro SSD 1 TB + Toshiba 500GB nVME + WD Black 640GB + Seagate IronWolf Pro 4TB CMR Keyboard: Ligitech Craft Mys: Logitech MX Master 3 Zvuk: Sony XB-900 System: W11 x64 PDA: Samsung Galaxy S21 Most important: Adobe CC
Používateľov profilový obrázok
ZoranICS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2239
Dátum registrácie: St 18. Jún, 2008, 18:51
Bydlisko: Kosice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa ZoranICS »

Ak dobre viem, tak pri kupe auta zaplatis sumu s DPH, doklad zauctujes do uctovnictva a podla toho ci si mesacny alebo stvrtrocny platca dph ti vratia dph z danoveho uradu bud po troch mesiacoch alebo po tusim 6tich ak si stvrtrocny platca.
Používateľov profilový obrázok
commodore64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 636
Dátum registrácie: Ut 15. Sep, 2009, 19:05
Bydlisko: Cinobaňa (okolie LC)

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa commodore64 »

Dikes
Spoiler: ukázať
PC: Case: Fractal Meshify 2 Gray TG Light Doska: ASUS TUF X570-PLUS GAMING (WiFi) Proc: AMD Ryzen 9 5900X RAM: Kingston FURY 64 GB DDR4 3200 MHz CL16 Beast Black GPU: GTX1070 PSU: Seasonic Focus 650W modular Cooling: ARCTIC Liquid Freezer II 280 LCD: Lenovo ThinkVision P32-U10 + Samsung S32D850 Disky: ADATA XPG SX8200 Pro SSD 1 TB + Toshiba 500GB nVME + WD Black 640GB + Seagate IronWolf Pro 4TB CMR Keyboard: Ligitech Craft Mys: Logitech MX Master 3 Zvuk: Sony XB-900 System: W11 x64 PDA: Samsung Galaxy S21 Most important: Adobe CC
Používateľov profilový obrázok
GASPi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2614
Dátum registrácie: Pi 01. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava/Hlohovec

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa GASPi »

Chlapi, ma niekto z vas skusenosti s aktualizovanim jednotky RNS 510 (v ramci koncernu VW)?
Pripadne nepoznate niekoho, kto sa v tom vyzna?
Rad by som nahodil najnovsi FW + mapy.
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i5-4670K (3,4GHz@???), CPU cooler: Cooler Master Hyper 212+ EVO, MB: ASUS Z87-A, GPU: MSI GeForce GTX 1080 Ti GAMING X, DDRAM: 2x4GB Kingston DDR3 1600MHz CL9 HyperX X2 Grey Series, SSD: CRUCIAL M4 256GB + SAMSUNG 850 EVO 500GB HDD: SAMSUNG HD501LJ 500GB SATA, DVD-RW: ASUS DRW-24B1ST, SOUND: ASUS Xonar Phoebus + Logitech Z-2300 + Sony MDR-1RBT, CASE: Fractal Design Define R5 Blackout, PSU: EVGA SuperNOVA 750 G2, LCD: 34" Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor
BattleTag
STEAM

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"