Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6773
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

hlavne nehnutelnost si nema kupovat jednotlivec ale par. ked ta vyhodia z prace, skoncis na pn lebo mesiace budes behat po chemoterapii kto bude platit tvoje hypo?
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

Chris - ver tomu, ze clovek, co byva v podnajme, bude mat problem si nassetrit /nebavim sa o cloveku, co zdiela jeden byt s dalsimi 5timi, to je trosku mimo moj zaujem../... akonahle sa jedna o rodinu - 3ja /muz zena dieta/..

ot molnart: mal som jednu znamost, zenu, ktora mi napisala, ze ona by si v zivote s muzom, co nema vlastne byvanie nezacala... aha, cize :D ako chces aby si kupovali byt "pary", ked daktore zeny maju zmyslanie obratene? :D
a ad2: ak jeden clovek dojde o prijem, som si isty, ze len jeden prijem hypoteku a zvysne naklady neutiahne... to by musel kazdy par odkladat vysku jedneho platu, a to je NEREALNE :) ano, daco to pomoze...
na tom, ze si jednotlivec vezme hypoteku /ak na to ma plat/ nevidim nic zle...

pooznam rodinu, co ma dokopy len o malinko vyssi plat ako ja /a to su dvaja!/, napriek tomu im pred cca 2,5rokom schvalili 100% hypoteku.
a dnes, mne samemu nedaju - ale okej, sak, sice budem vlastnit nehnutelnost o +-2roky neskor, aspon nebudem musiet splacat spotrebak... co uz
a ja vobec nevravim, ze nech davaju 100% hypoteku kazdemu - urcite nie.

ale nie ze: 100% nebude a bodka... myslim si, ze tam treba posudit xyz inych veci - historia na uctoch, kreditnych kartach, to, ako to clovek splaca, jeho uverovy register - dajme tomu aj uz splatene uvery... az tak si myslim, by mala banka rozhodnut ze ano, toto je clovek, ktory nemal problem so splacanim, a vie kde su jeho priority ak nieco splaca atd.
ono, cudovali by ste sa, alebo mozno aj vy sami v okoli poznate ludi, ktori maju vzdelanie, ake take IQ, ale uver splacaju spobom: jaj sak neodisla splatka nevadi, ved z toho sa nestriela a pod., alebo jak mam kamosa, ze tomu dojde fakture 1000€ na mobil (/audiotext), nema to z coho zaplatit a zhodnoti to slovami: sak mne nemaju co zobrat, nezaplatim a fakam...
asi tak.
prave to by mali banky posudzovat "inac", nielen prijem, ale aj to, ako sa clovek vie chovat. nielen zaciarknut v zmluve ze: rozumiem uveru atd, rozumiem kreditnej karte.... (to co je za nonsens, kazdy tam zaciarkne SUHLASIM :D)
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Marek125 »

felipe25 napísal: St 25. Apr, 2018, 22:55
a ad2: ak jeden clovek dojde o prijem, som si isty, ze len jeden prijem hypoteku a zvysne naklady neutiahne... to by musel kazdy par odkladat vysku jedneho platu, a to je NEREALNE :) ano, daco to pomoze...
na tom, ze si jednotlivec vezme hypoteku /ak na to ma plat/ nevidim nic zle...
Známi je už dva a pol roka doma kvôli platničkam dva krát na operaci po kazdej operaci si úplne KO na pol roka nemôžeš vykonávať žiadnu vyzicku námahu. Majú so ženou hypo, jeho žena robí za mizerný plat opatrovateľku v domove dôchodcov, a v pohode žijú nevravím že je to život na úrovni normálne fungujúcej rodiny ale ucty si platia o deti sa starajú. Tým chcem len povedať že keď sa ľudia vedia uskromniť dá sa zvládnuť každá situácia. A nieje že nie.

Kamarát bral hypo 80K na byt je sám zarába 1K mesačne a hypo dostal bez problémov a to bral tento rok.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5695
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Molnart bolo by fajn nehovorit kto a preco si ma brat hypo :) a nechat to na ludi.

A ked uz tak mas na vsetky tieto situacie poistenia ktore si mozes alebo nemusis zobrat .dokonca casto musis, minimalne prvy mesiac potom sa to da zrusit. prosto system ma odpoved na vsetko len sa v nom treba vyznat co ako som spominal 10-15% populacie ani nevie koli nizkemu IQ.

A potom sa pytame, preco funguju bonity a pod. prave preto.
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 816
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa MacTukahan »

Ku klesaniu cien bytov za 25 tyzdnov isli priemerne ceny 2 izbovych bytov v TT HORE z 1292 na 1472e za m2... a klesat to este nebude, tento rok urcite nie, nabuduci tiez nie, mozno az ten potom
ANONYM_a7

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Tukahan - toto bol jeden z dôvodov prečo sme nešli nakoniec do TT. ALe ani sa nečudujem, o to mesto je dosť postarané a vidno že sa tam točia prachy.. škoda, možno later :p
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 816
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa MacTukahan »

A co si si vyberal v TT ked to padlo?
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 816
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa MacTukahan »

+felipe to ze sme dostavali 100 perc hypo pred 4-2rokmi bolo aj kvoli tomu, ze sa vedelo, ze ceny budu stupat. tj. pomer mojho ltv bolo na zaciatku 100perc ale teraz je po 4 a pol roku len 65 perc a to som nedal volaku extra splatku, urok bol nad 3 perc a bolo to na 30 rokov, cize z istiny som moc dole nedal.
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

felipe25 napísal: St 25. Apr, 2018, 19:48 predavacku so 600eurami som sem nevytiahol ja, ale niektto iny..

sam som napisal, ze taka osoba nema narok na hypoteku ani z pohladu bank /za 30litrov si veru nekupi ziadne normalne byvanie s vyhladom na buducnost/.
sak ano, osoba, co zaraba 600e si myslim, ze o hypoteke ani len neuvazuje, a ak aj, v banke ju rychlo vyvedu z omylu, ked zisti, kolko jej max. schvalia.

na svk su platy ake su, na vychode zaraba velka vacsina ludi platy POD priemerom SR, a z toho vyplyva, ze s novymi podmienkami pre nich bude ziskat hypoteku velmi tazke. a koniec koncov tu vyusti k nizkemu konecnemu dopytu /bavime sa o bytoch za 60 - 100 000€/, a moj nazor ze to sposobi klesanie cien bytov. tot vse. nic viac som nenapisal.
icefire napísal: St 25. Apr, 2018, 16:31 A Felipe - kludne mozes predat auto. Kolko ma teraz hodnotu? 9tisic? Auto je zbytocnost, aj tak casom klesa iba na hodnote. Stracas tam peniaze. Byvanie je vzdy dolezitejsie a aj z dlhodobeho hladiska lepsia investicia. A to si si tusim kupil uz druhe nove auto, tam si musel uz utopit strasne prachy.

a to je koho problem akoze, Tvoj? :D ja som to nevytiahol, opat len dakomu vadi, ze som mal 2nove auta, a dzube s tym (inac by to nevytiahol, ne?)... je to moj problem, moje love...
Nebol si ty nahodou na lyzovacke s tvojim exidolom a neudrel si si tam hlavicku ? Ja som vytiahol predavacku ako argument, ze setrit sa da, ako reakciu na tvoje kecy, ze preboha ako si mlady clovek tu na vychode moze usetrit a ze to je totalne nerealne. Ty si si potom vycucal z prsta, ze ma brat hypoteku a dokonca este sama a v literarnom zapale si si zacal domyslat sprostosti, ktore som nikde nepovedal. A nedokazes to akosi pochopit, ani ked ti to clovek povie trikrat. Ja ti prdim na tvoje formulky, zasa opakujem, ze tu dookola vyplakavas a si vyplakaval, aky si nestastnik, lebo ti nove podmienky znemoznili kupit byt a ake to je nespravodlive, lebo ty si dobrý hošík a banka by ti preto ten 100 percentny uver mala dat. Banky absolutne nemusi zaujimat len to, kto co splacal a ako a kedy, co ti tiez ocividne nedochadza. Banku zaujima to, ze ked sa nieco poserie a dotycny clovek pride o pracu, tak ta banka bude musiet predat jeho byt v drazbe a tam nikdy nedostane 100 percent ceny nehnutelnosti. Nehovoriac o tom, ze tie ceny mozu aj spadnut, ze jo. Takze sa nepozera len na to, ako kto, co splacal v minulosti, ale aj na to, ze ked sa taky T systems odtialto postavi a pojde do prdele, tak s nim pojdu aj vsetky tie banky, co by davali 100 uvery, lebo sak chlapec dobre splacal a je to fajn hošík, že jo, ale to banke nepomoze.
A chudoba tu na vychode moze byt, lenze v KE je viac nez dost ludi, ktori zarabaju slusne, pribudaju drahe podniky, tak si mozes vypisovat co chces, su tu ludia, ktori si tie byty dovolit mozu a maju zaujem o ne. Kazdy rok sa to sprisnuje, panika tu uz raz bola a co sa stalo ? Ceny nespadli. To, ze si to ty tak strasne zelas nic nezmeni.

Dalej uz nema vyznam na teba reagovat, dookola tu jak trkvas vypisujes v kazdom jednom prispevku desiatky riadkov toho isteho, co si tu uz 256 krat napisal.
ANONYM_a7

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Mam dobreho kamoša v KE. Je učiteľ/Vedec čiže dve veci v ktorých zarobíš presne nič, ak nemakáš jak fredka. Jeho Kolegovci čo len učia, nerobia nadčas, neriešia projekty len proste chodia do práce na 7 a pol h a potom domov, skutočne zarobia to minimum z čoho sa dá prežiť, no ak chceš hocičo navrch (napr auto) musis zobrat spotrebak.

Jemu stačí zaujímať sa, chodiť prednášať na konfery, robiť občas nadčas, aktívne riešiť výskum a zapájať sa do projektov (všetky tieto veci sú optional k jeho pracovnej pozícii) a odrazu môže mať svoj vlastný byt, kúpiť si 40 000 CUPRU v hotovosti, mať slušné úspory a slušný život. Jo a hypo mu dali akú chcel kedy chcel s podmienkami aké chcel...

aj v solčanoch na zátačke sa dajú zarábať ťažké prachy. Aj v medzilaborciach. Aj v Žabokrekoch, aj na východe aj na západe.. začni od seba felipe a budeš sa mať určite lepšie. AK si zdravý, choď do toho a banka ti rada o 2 roky dá hypo, o akej túžiš.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

tiez si myslim,ze nic neni ciernobiele... nikto ma lepsiu, niekto horsiu startovaciu poziciu, ale aj tak kazdy uspesny (ktory to nezdedil) povie,ze to je tvrda drina a vytrvalost (eyes on prize)...

p.s. mal som byt aj ja vedec :D ale cupru by som si nekupil :cool: j/k :)

len tak bokom ja uz buduci tyzden zacinam stavat, hypo mi dali na 4te poziadanie (3x zamietnuta ziadost) a to som advokat :) proste joke...
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 816
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa MacTukahan »

Asi ked robis trestne pravo, tak si rizikovy :D
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

skorej nesedim prijmovo/uctovne do tabuliek :)
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 816
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa MacTukahan »

Ale to bol vtip, troska poprsi a uz ste vsetci nejaki nastartovani :)
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa maniak »

quicky: na Slovensku len malo vedcov dobre zaraba. V basic research sa musis hodne snazit (to bude ten Broslow kamarat, inak mas pomerne mizernu tabulku a maly priplatok, nemas zmluvu na dobu neurcitu, APVV vyhlasuje vyzvy nepravidelne, ...), v aplikovanej vede je viac moznosti (zavisi od odboru).
FVE 12.45 kWp V/Z

Návrat na "Debata o všetkom"