Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Aké máte brzdy?

hydraulické kotúčové brzdy
107
43%
mechanické kotúčové
30
12%
bubnové brzdy
2
1%
ráfikové brzdy
102
41%
mám furtku - brzdím pedálmi
7
3%
 
Celkom hlasov: 248

Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2269
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa materik »

gammaray napísal:Popis mi postup ako dofukavas dusu...
ak mas moznost to dofukat len to malou "hrackarskou" pumpou, tak je sakra velky problem to robit tak aby sa okrem piestu na pumpe nehybalo nic ine. Proste pri fukani rozkyves aj ten ventil a uz sa to tam moze dotraht, prerezat atd :wallbash:
A kupovat len kvoli tomu stojanovu pumpu, mi pride fakt nechutny tah zo strany vyrobcov. To radsej vymenim kolesa nech uz s tou somarinou nemam nic (aj ked to bude podstatne drahsia zalezitost, ale tak z principu)
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
dodiken
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 719
Dátum registrácie: Po 04. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa dodiken »

Doma jednoznačne treba mať normálnu servisnú pumpu, najlepšie aj s tlakomerom.
Núdzovka na výjazdy, je len pre istotu.
Ak niekomu robí problém fúkať s malou pumpou, tak je dobré mať malú pumpu s hadičkou, takéto niečo:
http://eshop.piranha.sk/82301065-pumpa- ... 01065.html
Define R4 Titanium grey - 2xAC F14 Silent + 2xAC P12, Corsair RM 550x, Gigabyte B 660 Gaming X AX, Core i5 - 12500 + Silentium PC Fortis 5, ASUS RTX 4070 Dual, Kingston 2*16GB-3600MHz, Kingston KC 2500, Crucial MX 500/1000GB, WD1003FZEX + WD5002AALX v boxoch Himuro, SyncMaster 2494LW, Icon uDAC v 2, SHP8900, Tascam VL-A5
Používateľov profilový obrázok
gammaray
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 7123
Dátum registrácie: Po 23. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa gammaray »

Ja fukam len malou pumpou a nikdy sa mi nestalo aby som to nejak poskodil. Ventil sa mi pri tom kyve len minimalne a to uz som dofukaval niekolko krat. :? mozno je to prave technikou dofukavania
ZOSTAVA CPU: AMD 5600x MB: GIGABYTE B550M AORUS PRO-P (rev. 1.0) Cooler CPU: SilentiumPC Fera 5 RAM: Crucial Ballistix Black 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL16 M.2 SSD NVME system: Samsung 980 1TB M.2 SSD NVME data: Samsung 980 1TB DVD RW: Samsung SH-S183A GPU: GeForce RTX™ 3070 GAMING OC 8G (rev. 2.0) PSU: CORSAIR RM750x PSU 750W 80+ Gold 2021 Monitor: LG 32GK850F CASE: Fractal Design Define Mini Headset: KOSS SB/45 Repro: Fluid Audio F5 Myš: Logitech G Pro Klávesnica: Corsair K68 RGB OS: Windows 10 Pro 64bit
Používateľov profilový obrázok
dodiken
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 719
Dátum registrácie: Po 04. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa dodiken »

Áno, je to len tým, že proste niekto to nevie s malou pumpou fúkať. Pre tých je lepšia pumpa s hadičkou.
Ale neviem si predstaviť, že by som si mal dofukovať duše len s malou pumpou, preto som písal, že na doma jednoznačne servisnú, pokiaľ má niekto aj cesťák, tak servisnú s tlakomerom.
Define R4 Titanium grey - 2xAC F14 Silent + 2xAC P12, Corsair RM 550x, Gigabyte B 660 Gaming X AX, Core i5 - 12500 + Silentium PC Fortis 5, ASUS RTX 4070 Dual, Kingston 2*16GB-3600MHz, Kingston KC 2500, Crucial MX 500/1000GB, WD1003FZEX + WD5002AALX v boxoch Himuro, SyncMaster 2494LW, Icon uDAC v 2, SHP8900, Tascam VL-A5
ANONYM_a7

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Pani s cim mam este pocitat okrem biku a helmy ako povine prislusko?

Ten bike asi vezmem co som postoval hore. Cital som nan dobre referencie. :good: otazne je ci este bude ked to budem kupovat...

diki
Používateľov profilový obrázok
gammaray
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 7123
Dátum registrácie: Po 23. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa gammaray »

Svetla vzadu vpredu, kup si nejaky sprej na cistenie retaze a sprej na mazanie retaze. Fajn je aj cyklopocitac. Mozes si kupit aj kapsicku pod hornu trubku ramu (trojuholnik), alebo kapsicku pod sedlo, kde si das nutne naradie na opravu defektu + dve duse, inbusaky najlepsie sadu ale nie velku a zbytocne tazku. Stojan na flasku s vodou + flasku (1 liter). Blatniky ak chces podla tvojho uvazenia. Cyklisticke rukavice a aj veci na oblecenie, termo a tak.
ZOSTAVA CPU: AMD 5600x MB: GIGABYTE B550M AORUS PRO-P (rev. 1.0) Cooler CPU: SilentiumPC Fera 5 RAM: Crucial Ballistix Black 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL16 M.2 SSD NVME system: Samsung 980 1TB M.2 SSD NVME data: Samsung 980 1TB DVD RW: Samsung SH-S183A GPU: GeForce RTX™ 3070 GAMING OC 8G (rev. 2.0) PSU: CORSAIR RM750x PSU 750W 80+ Gold 2021 Monitor: LG 32GK850F CASE: Fractal Design Define Mini Headset: KOSS SB/45 Repro: Fluid Audio F5 Myš: Logitech G Pro Klávesnica: Corsair K68 RGB OS: Windows 10 Pro 64bit
ANONYM_a7

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

no polovica veci by mi nenapadla tak dik :D co sa tyka reflex. prvkov -musim vazne nosit vestu jak cestar? Uvedomujem si potrebu byt viditelny a urcite na vestu nezabudnem a vecer alebo v sere ju budem nosit ale nestaci cez den daco - menej cestarske? :D
Používateľov profilový obrázok
gammaray
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 7123
Dátum registrácie: Po 23. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa gammaray »

dodiken napísal:Áno, je to len tým, že proste niekto to nevie s malou pumpou fúkať. Pre tých je lepšia pumpa s hadičkou.
Ale neviem si predstaviť, že by som si mal dofukovať duše len s malou pumpou, preto som písal, že na doma jednoznačne servisnú, pokiaľ má niekto aj cesťák, tak servisnú s tlakomerom.
Ja mam presne tuto pumpu, ani nie velka ani nie zbytocne mala s malym objemom. Podla mna nie je treba ani tlakomer, ved cyklista to uz musi mat v rukach ked zatlaci prstami na plast :).

Broslowski napísal:no polovica veci by mi nenapadla tak dik :D co sa tyka reflex. prvkov -musim vazne nosit vestu jak cestar? Uvedomujem si potrebu byt viditelny a urcite na vestu nezabudnem a vecer alebo v sere ju budem nosit ale nestaci cez den daco - menej cestarske? :D
Na bike existuju aj take reflexne nalepky, ktore si polepis po rame biku. Je dobre mat aj reflexne oblecenie, ale ako cestar zas doslova byt nemusis. Pri zhorsenej viditelnosti musis mat svetla vzadu a vpredu.

EDIT: a pumpu som samozrejme nenapisal Broslo, aj tu si kup. Dobra je tam co spominam tu. Naucim ta nou rovno aj fukat. Nie je treba taku co sa sama "zahryzne" do ventilu. Staci aj tato moja s tou sa paradne fuka ;)
ZOSTAVA CPU: AMD 5600x MB: GIGABYTE B550M AORUS PRO-P (rev. 1.0) Cooler CPU: SilentiumPC Fera 5 RAM: Crucial Ballistix Black 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL16 M.2 SSD NVME system: Samsung 980 1TB M.2 SSD NVME data: Samsung 980 1TB DVD RW: Samsung SH-S183A GPU: GeForce RTX™ 3070 GAMING OC 8G (rev. 2.0) PSU: CORSAIR RM750x PSU 750W 80+ Gold 2021 Monitor: LG 32GK850F CASE: Fractal Design Define Mini Headset: KOSS SB/45 Repro: Fluid Audio F5 Myš: Logitech G Pro Klávesnica: Corsair K68 RGB OS: Windows 10 Pro 64bit
Používateľov profilový obrázok
dodiken
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 719
Dátum registrácie: Po 04. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa dodiken »

gammaray napísal: Ja mam presne tuto pumpu, ani nie velka ani nie zbytocne mala s malym objemom. Podla mna nie je treba ani tlakomer, ved cyklista to uz musi mat v rukach ked zatlaci prstami na plast :).
Neviem si predstaviť tlačiť s tým 8 barov do cesťáku. Proste fúkanie s malou pumpou beriem ako za trest.
Čudoval by si sa koľko ľudí jazdí na podhustených plášťoch. Núdzovka poslúži v teréne, to nepochybujem, ale určite je oveľa praktickejšie si doma fúkať so servisnou pumpou. Máme doma 7 bicyklov + kočík a ešte dofukujem kolesá polke ulice a zvyšku rodiny, takže mňa nepresvedčí nikto, že na všetko stačí malá pumpa.
Ešte je radosť fúkať s malou pumpou 29" 2,35ku.

//no ved kazdemu ako chuti, mne to staci uplne :), gammaray
Define R4 Titanium grey - 2xAC F14 Silent + 2xAC P12, Corsair RM 550x, Gigabyte B 660 Gaming X AX, Core i5 - 12500 + Silentium PC Fortis 5, ASUS RTX 4070 Dual, Kingston 2*16GB-3600MHz, Kingston KC 2500, Crucial MX 500/1000GB, WD1003FZEX + WD5002AALX v boxoch Himuro, SyncMaster 2494LW, Icon uDAC v 2, SHP8900, Tascam VL-A5
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Papek »

Este s takou malou pumpu do galuskaca je relativne v pohode, aj ked by som sa obaval prave tych mizernych cykloventilov. Ja som raz chytil defekt na 2,5 Swampthingu a to som tam nudzovo natlacil iba absolutne minimum, aby som dosiel k benzinke. 4 bary su asi nerealne sa takou malou srandou, ked s velkou pumpou to mam asi na 50 fuknuti :laugh:
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6654
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

pumpa: Fukam malou pumpou (akoze cestovnou ci co) a nikdy som nic neroztrhol. Len mi dlho trvalo, kym som sa s tym naucil fukat, aby mi to fukalo do duse a nie vsade okolo

Broslo:
pozor, na moongoose linkujes 26er a na velosprinte 29er. Dokonca sa tie bicykle lisia aj vybavou. Na velosprinte kazdopadne maju aj ten 26er
http://velosprint.sk/shop/c.224_560/mon ... 13.p.29215

Zo zaciatku sa da jazdit takmer bez vybavy. Casom mozes prikupovat. Na uplny zaciatok ti asi bude stacit helma, nieco na vodu (flasa + drziak) a napr. taska pod sedlom, aby si si mal kde dat penazenku a pod.
Potom budes urcite chciet pumpu a nejaku zakladnu sadu naradia. Asi je dobre mat aspon 1 nahradnu dusu (ja nemam) a na dlhe trasy brat so sebou.

Oblecenie je snad to posledne. Vie to byt dost nakladne, ale zasa si tym mozes podstatne predlzit sezonu a zvysit komfort.

Svetla nepotrebujes (nie su povinne), pokial neplanujes jazdit v tme alebo za fakt blbej viditelnosti. Predajca by ti mal na bicykel namontovat vsetky potrebne odrazky podla zakona.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
ANONYM_a7

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Diki michal

29er vs 26er daky podstatny rozdiel? je tam 50€ cca na cene rozdiel co je helma cize :-D ak by nebol rozdiel vo vidlici a rame asi by som vzal lacnejsi. Vravim po case si bez problemu dokupim aj pomenim veci za kvalitnejsie ale je to dar a nechem byt chamtivy :-)
Používateľov profilový obrázok
Laro22
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2874
Dátum registrácie: St 05. Jan, 2011, 18:34
Bydlisko: Brezno

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Laro22 »

Záleží na výške a váhe ,ak si vyšší 29er určite! Aspoň si to vyskúšaj a uvidíš...ak ti to sadne tak 50e naviac sa oplatí ver mi
MB:ASROCK Z68 Pro3-M CPU:i5-2500K + Gelid Tranquillo+UCTB12 RAM:KINGSTON 4x2GB DDR3 1333MHz HDD:WESTERN DIGITAL Caviar Green 500GB 32MB cache SSD:CRUCIAL M4 128GB GPU:MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 6G Sound:Sound blaster tactic3d sigma PSU:Seasonic X-660 Case:SILVERSTONE SST-PS05B Precision + 7xEnermax T.B.Silence, UCTB12 Monitor:LG IPS235V-BN
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Ondro1 »

26 vs 29 - je to individuálne, čiže pojazdi a uvidíš, ale ak chceš ušetriť, tak choď do 26, radšej lepšiu vidlu, než väčšie kolesá s horšou, 50€ na vidle by urobilo obrovský rozdiel v komforte a efektivite vidlice.

Inak ja osobne kupujem oblečenie po sekáčoch. Ale zase ja to beriem tak, že nejdem na módnu prehliadku, ale na bike si zašportovať do lesa, nie, tým srnkám je jedno, či mám na sebe Saganov dres za 500€ alebo modrú handru zo sekáča za 2€ :D Niekomu ale záleží na oblečení. Tak či tak, po sekáčoch sa niekedy dajú pokúpiť aj lepšie veci za fajn ceny do 10€, ale cyklogate by som tam nekupoval, je rozdiel medzi vankúšom na nových značkových Étape gatiach a veciach zo sekáča. Ale tak krátke cyklogate sa dajú kúpiť do 30€ a potrebuješ max. tak dve(aj keď sa potíš ako polárny medveď na rovníku na Merkúre - čiže ako ja :D - tak väčšinou materiál zabezpečí, že začnú byť smradľavé až po druhom dlhšom výjazde, ak to po každom výjazde opláchneš pod tečúcou vodou) cez zimu na to stačí natiahnuť tie zo sekáča a funguje to.

Gamma - tak napríklad môj otec prvý krát, čo to išiel fúkať odskrutkoval čapičku, nasadil pumpu a začal fúkať, čo malo za následok to, že sa mu tá pumpa(dielenská) rozletela. Tak sa ho ani nepýtam, ako ohýba a rve galuskové ventilky. :laugh:

Môj názor je, že na MTBčko jednoducho galuskáče nepatria. MTBčko je robené na ťažký terén a hrubé zaobchádzanie, preto by mal byť aj ventilček prispôsobený na hrubé zaobchádzanie(pri lacných kolách by mal byť naviac blbuvzdorný, čo galuskáč nie je - viz môj otec - ak by fúkal autoventil aj pumpou, ktorá by nedočiahla na ten kolík v strede ventilku, tak by sa narobil, ale nafúkal by a pumpa by bola celá), preto nutnosť opatrného zaobchádzania s ventilkom nie je príliž na mieste. Osobne sa mi pravideľne stáva, že dostanem konár do kolesa, pritom sa divím, že ešte som nepočul, že by konár v kolese niekomu ohol alebo odtrhol galuskáč. Jednoducho galuskáče patria do cestných ľahkých bikov s tenkými ráfkami, ktorý rozbije aj polcentimetrová jama v ceste :P , nie do MTBčiek.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Ohľadom výbavy - za čokoľvek iné, než dres a tretry, maximálne tak držiak na flašku by ťa komunita mtbikerov ukameňovala :laugh: Ak chceš jazdiť po lese, tak jednoducho odrazky, kapsičky a všelijaké blbosti sú len zbytočná záťaž, ktorú naviac vytratíš na prvom hrbe. Maximálne sa nosí tak kapsička pod sedlo a do nej jedna sada multináradia takéhoto:
http://www.suncycle.sk/sk/katalog/udrzb ... ikluce/121
rýchlospojka na reťaz a náhradná duša alebo lepenie. A minipumpa pod držiak na fľašu.
Väčšina bikerov taktiež kašle na reflexné prvky, prípadne sú už zakomponované v tretrách, prilbách a dresoch, ale keďže ty tretry a dres zo začiatku možno nebudeš používať, tak ak chceš jazdiť po meste a cestách, tak by som odporúčal to riešiť skôr nálepkami ako odrazkami, ktoré ničia vzhľad bycikla.
Svetlo nepotrebuješ, keď nejazdíš po tme, ak chceš jazdiť po meste v zime, stačí jedna blikačka dopredu a dozadu, predávajú sa aj také malé LEDky, ktoré majú gumené držiaky bez nutnosti montovania a "montáž" a "demontáž" svetla trvá se vším všudy sekundu, napr.
http://www.author.eu/sk/doplnky/svetlo- ... ervena-sk/
Košík a fľašku by si si mal kúpiť, niektorí to ale riešia camelbackom, je na tebe, či preferuješ mať pitie na sebe alebo ovešaný bike.
Určite si kúp nejaké čierne okuliare, resp. s vymeniteľnými sklami, keďže to zabraňuje, aby sa ti do očí dostali mušky a iná háveď.

Cyklocomputer je IMHO v dnešnej dobe, keď si stiahneš appku do smartfónu zdarma alebo za 2€, kravina. Osobne cyklocomputer nejazdím a nezaujíma ma, koľko idem. Idem podľa pocitu a nie podľa nejakých lesných predpisov, že do tejto zatáčky choď 25, lebo inak sa vyklopíš do škarpy. Celé je to o pocite a skúsenostiach, jazda s cyklocomputerom je, pokiaľ nemáš nejaký drahý profi cyklocomputer, ktorý ti meria pulz, kadenciu, výkon a podobné srandy a aj ich zapisuje do grafov, iba honenie si vlastného ega a hádanie sa kto doští najďalej, pokiaľ nebikuješ profesionálne, ale len pre zábavu, tak cyklocomputer je zbytočnosť, ak si chceš porovnať svoje dáta s inými bikermi iba výrazný cockblock a skazí ti radosť z bikovania. A pokiaľ vieš, kade si išiel, tak si jednoducho nakreslíš na http://www.cykloserver.cz/cykloatlas trasu na mapu a zistíš, koľko si prešiel ešte aj s výškovým profilom :good: .
We'll bang, ok?

Návrat na "Debata o všetkom"