Turistika-debata

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
zedolsi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1530
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2014, 13:24
Bydlisko: PE+-

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa zedolsi »

dôvod prečo by ti to mohlo prekážať?

mne sa s paličkami ide dobre, hlavne keď je mokrejší skalnatý terén tak sa mi lepšie schádza z kopca a pracuje pri tom celé telo čo je fajn (tož môj názor) :-)
NTB MacBook Pro 13" Retina 2015 i5 2.7GHz, RAM 8GB, Iris 6100, SSD 256GB PHONE iPhone 13 PRO - 256GB Watch Series 7 (45mm)
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Radšej sa k paličkám nebudem rozpisovať, zatiaľ tu len stručne nechám že ma to neskutočne irituje a 99% ľudí tie paličky nepotrebuje. Hlavne nech si zoberie topánky nad členok.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa dendroid »

Shatterhand napísal:Ja by som zasa "paličkárov" zatváral :D Čo ste starý dedovia?
Skús si niekedy vyjsť napríklad do Prielomu zo Zbojníckej chaty, keď je tam sneh a potom pochopíš, na čo sú paličky dobré. Ešte lepšie to je opačným smerom ...
Používateľov profilový obrázok
zedolsi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1530
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2014, 13:24
Bydlisko: PE+-

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa zedolsi »

Shatterhand napísal:Radšej sa k paličkám nebudem rozpisovať, zatiaľ tu len stručne nechám že ma to neskutočne irituje a 99% ľudí tie paličky nepotrebuje. Hlavne nech si zoberie topánky nad členok.
žiadny rozumný dôvod si nenapísal... nevadí.. 100 ľudí 100 chutí (či názorov)
NTB MacBook Pro 13" Retina 2015 i5 2.7GHz, RAM 8GB, Iris 6100, SSD 256GB PHONE iPhone 13 PRO - 256GB Watch Series 7 (45mm)
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2268
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa materik »

Palicky su fajn, ak na chrbte nosis obrovsky batoh. Ak ides na maly jednodnovy trek, tak mi pridu skor zbytocne, ak teda nemas nejake zdravotne problemy.

Inac, co sa tyka topanok. Sice ste vsetci napisali, ze kupit si nejake kvalitnejsie, ale co tym presne myslite? :D Pri topankach najviac zalezi na tom, na co presne ich chcete. Tu je par info o vybere topanok, moze to pomoct ;)

A z vlastnej skusenosti mozem odporucit Merino, ci uz ponozky, alebo termo pradlo. Je to podstatne lepsie ako syntetika, lahko sa perie a musite sa fakt snazit, aby sa zosmrdelo. Akurat stoji viac

@zedolsi: kukni si napr. Hannah Serak
ja mam tento, ta predsien je super, ale na vlacenie na chrbte mi uz pride tazky
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa dendroid »

Nezávisí to len od dĺžky, ale aj od náročnosti terénu. Keď stúpaš do strmého svahu alebo z neho zostupuješ, tak sú paličky výborná vec. Obzvlášť keď je sneh.
Používateľov profilový obrázok
zedolsi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1530
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2014, 13:24
Bydlisko: PE+-

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa zedolsi »

ďakujem pozriem, práve som objednal Husky Milet 3 ale to len na ryby a festivaly (možno prežije 1 možno viac)...

Merino je fajn ale keď som si obliekol 1. krát tričko som myslel že ho niekto predomnou použil na ukladanie sklenej vaty, potom som si zvykol a iné na turistiku ani nenosím :)
NTB MacBook Pro 13" Retina 2015 i5 2.7GHz, RAM 8GB, Iris 6100, SSD 256GB PHONE iPhone 13 PRO - 256GB Watch Series 7 (45mm)
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Shatterhand »

@dendroid: Predstav si, prešiel som. Už ako 10 ročný. V protismere som to šiel neskôr tiež, okrem toho to teraz už úplne jednosmerka nie je, že áno.
Takže stále som nepochopil na čo sú paličky dobré.

materik mi tiež dal za pravdu - priznajte sa - kto chodíte v tatrách viacdňové túry? A ako ťažký batoh nosíte? Ak má cez 20 kilo tak to beriem - berte si paličky. Ak nemá ani 10, čo je podľa mňa takmer 100% túr v tatrách, tak potom o čom? Lebo je to trend a všetci sa z toho zbláznili tak teraz kupujú ešte akože "špeciálne" paličky na treking??? To isté spravia lacné lyžiarske palice. Celé paličky sú len zbytočná záťaž navyše.
zedolsi - napíš mi rozumný dôvod pre paličky.

Merino odporúčam aj ja, nebudete až tak smrdieť a je vcelku pohodlná na nohu.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
zedolsi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1530
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2014, 13:24
Bydlisko: PE+-

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa zedolsi »

pre MŇA je hlavná výhoda opora pri schádzaní prudších kopcov, vlhkých kamenistých terénoch, lad, + "posilnenie" celého tela (odľahčenie z batohu, neviem koľko váži ale nosím v ňom aj zrkadlovku eos60D, nejaké jedlo, vodný vak... tak nejakú váhu má)

Pre mňa to osobne trend nie je, na túry chodím radšej na miesta kde sa nemusím tlačiť s ľuďmi :)
NTB MacBook Pro 13" Retina 2015 i5 2.7GHz, RAM 8GB, Iris 6100, SSD 256GB PHONE iPhone 13 PRO - 256GB Watch Series 7 (45mm)
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa jergus »

Ja som kupoval topanky cca rok dozadu a aj pre frajerku, tak nieco si este pamatam po com sme isli. Ja som hned na zaciatku vylucil totalne syntetiku a to z jedneho dovodu, kadejake membrany, dute vlakna su krasne na papieroch, ale ked niekto 10 rokov tuto syntetiku nosi, na ohyboch sa to vzdy poskodi, aj ked to nie je viditelne, ta mikrostruktura vo vnutri ide doprec. Sam mam synteticke Scarpy, maju 10 rokov, stali 5700sk a dnes sa uz daju nosit len na suche tury, na ohyboch premoknu. Podrazka tvrdsia neznesie sneh ani lad, to sa clovek posmykne na hoc akom malom kusku snehu medzi skalami, napr prave so spominanymi scarpami som pred dvomi rokmi hodil papulniaka pod teryho chatou. Ale na skalach ta tvrdsia podrazka drzi ako kristus na krizi. Zaujimave su vrstvene podrazky, ked sa nieco stane, daju sa zreparovat, liate su uz pri poskodeni na tom horsie. Viazanie musi byt zasadne kovove, tie plastove haciky nevydrzia nic a viazanie nech je minimalne 3 rady nad nart a zasadne ich viazat az do vrchu a na pevno. Snurky vacsinou menim za paracord. Medzi podrazkou a samotnou topankou byva nalepeny cca 2-3cm siroky ochranny pas gumy. Ideal je ked je okolo celej topanky a je z jedneho kusa, teda ma len jeden spoj a spoj je na vonkajsej strane topanky. Ja som si nakoniec kupil znacku Meindl a model Engadin, je to celokozene prevedenie, vonkajsok je z nubukovej koze, vnutro je tusim z jelenice a je taktiez celokozene. Su robene z velkych kusov koze a kazde sitie je trojradove, co by malo byt zarukov pevnosti. Frajerke sme nakoniec vybrali znacku Hanwag a model Alaska GTX, nakolko meindle sme pre nu nezohnali. Tieto uz maju ale vnutro kombinaciu koze a syntetiky, plus maju nejake goretex prvky, ale inak su dobre. Ja na svoje pouzivam origo meindl vosk, na tie hanwag je impregnacny sprej nakolko su uz z brusenej koze. Ovsem treba ratat ze v kozenych topankach sa nohy potia, treba mat vzdy rezervne ponozy a vzdy cez noc topanky vysusit. S tymito sme boli v raji pred rokom, maju za sebou napr 4km nonstop po potoku po clenky vo vode a nohy som mal suche, frajerka to iste. Este jedna vec, syntetika je lahucka, koza sa dostane aj na dvojnasobnu hmotnost. Takze ked neviem do coho idem, beriem meindle, na suche tury nosim scarpy a na bezne nosenie a nejake vychadzky postacia aj clenkove merrelly.
A este upozornim na zaver ze kvalitne kozene vysoke topanky zacinaju na cenach cca 200E, aby nebol niekto prekvapeny

Edit: a palice nenosim, nie som kripel. Nikdy som nepotreboval viac ako hydrovak, tenku bundu, noz, rezervne ponozky a tricko. A pre istotu nosim pani 1911 ;)
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13794
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Ja chcem zatiaľ len ľahšie trasy. Čiže aj ľahšie boty.

Toto bola láska na prvý pohľad včera v exisorte

http://www.exisport.com/katalog/product ... GREPOWRED/
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Shatterhand »

A presne takému niečomu sa máš vyhnúť :facepalm: Umelé, veľa spojov a pod členok. BTW, to máš len 8,5 nohu?
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13794
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

ja mam 7,5

co je na nich zle? kupujem vzdy len adidas.. ani jedny som este neznicil..jeden par manm a pouzivam uz 7 rokov
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2332
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Xeigen »

tak keď máš 7,5 nohu, asi nemáš 100 kg, to sa potom nečuduj že ich nezničíš :-D
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13794
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

preco by som mal mat 100kg ? som normalny chlap,..neskusam turistiku,aby som schudol :D
nohu mam 8,5 oprava(v tych cislach sa nikdy nevyznam)

Návrat na "Debata o všetkom"