Uz zimne?

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Uz zimne?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> robil som testy, sice len na svojom aute, ale spravali sa aj pri -1C dobre, na suchu.. letne.. brzdna draha na nerozoznanie od zimnych

zrejme si mal na centimeter presne cajchovany sposob merania, urcite si zakazdym brzdil z uplne presne rovnakej rychlosti (lebo je rozdiel 70.2km/h a 72.4km/h pricom takyto rozdiel mas sotva sancu postrehnut zmyslami a "rozlisit" na analogovom speedometri ked musis soferovat auto a necapnut do volacoho). A samozrejme je uplne jasne ze aj ked si si nakreslil ciaru na cestu, ze si uplne vzdy zacal brzdit na centimeter presne a nikdy sa nevychylil.

Lebo ked raz zacnes brzdit pol metra pred ciarou a druhykrat zacnes brzdit 20 centimetrov za ciarou, tak je to rozdiel ze 20.000eur na poistnej udalosti (vyletene airbagy, rozdrbane tri chladice, auto skratene o polmeter)... a ver tomu ze tie centimetre pred ciarou a za ciarou si proste od volantu neustrazis, neustrazis a neustrazis.

ze ?

mohol by si prosim nabuduce odmerat hlucnost pneumatik ? to je asi tiez rovnako vypovedne :)

neber to osobne, nejdem proti tebe, len trosicku upozornujem na mozne uskalia podobnych testov.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Uz zimne?

Príspevok od používateľa obcanx »

tym padom merania automobiliek mozu byt tiez znacne odveci :)
merania boli opakovane (myslim ze 6-7x), a nie len pomocou tachometra, ale 20-100Hz gps racelogic.. (plus 2000fps kamera), ziadne chabnutie brzd nemohlo hrat ulohu, nie poznatelnu... rovnaky tlak v pneu.

tak mozno tam boli centimetrove odchylky, ale pokial opakovane boli cisla aj na zimnych, aj na letnych porovnatelne, tak osobne tvrdeniam, ze pod 7C su letne zivotu nebezpecne neverim. isto zalezi od pneu k pneu, mozno ked by boli letne mneu tvrde (setrne), tak je moj subjektivny test odlisny, nepamatam si presne ake to boli pneu uz, mohol by som zistit, ale to je jedno asi.. nie som oficialny tester. tym som len chcel povedat, ze tych magickych 7C vidim skor ako marketing, aj napriek tomu, ze chemia sa lisi a je prisposobena mrazu na zimnych.

keby je tam rozdiel 2-3 metre.. tak nepoviem, ale merania s rodielom do 1 meter (a tusim ze letne raz zabrzdili o kusok lepsie), cize circa hore dole, zo 100vky (co je dost) tam toho rozdielu moc nebolo..

tym len hovorim, ze marketing je super, aby sa predavalo, ale nie vzdy je ten bod zlomu presne na 7c, je to skor orientacne.. ale ze by som sa krvopotne drzal toho pravidla, to by asi skor uskodilo, ako pomohlo.. preto sa mi nozik otvara, ked niekto povie "ty este nemas zimne? ved je pod 7c!!!" :) no tak nech je, ja mu zjatra poviem "ty nemas lecne? ved je nad 7C!!!" alebo ked to opacne neplati, tak by sme mohli mat zimne celorocne..

EDIT:
chapem ze to nemieris ako osobny utok, ja toto beriem skor ako zabavu, nez "idem na tom zalozit svoj zivot" tiez, takze preto som to napisal :D
a ano, par desiatok centimeetrov sa moze rovnat par desiatok tisic eur.. plus zdravie, co je uz neocenitelne..
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3754
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

Re: Uz zimne?

Príspevok od používateľa lezgy »

nikto nevravi ze su zle
ale takisto zmes na zimnej gume je takisto rozna
vlastna skusenost
auto uz ma vysoky nabeh tak som enchal zimne gumy od marca doteraz
v lete mi pri rovnakej zakrute gumy piskali a jemny smyk, teraz ked je chladno v tej istej zakrute drzia lepsie a hlavne nepistia
v lete sa ale zodrali moc rychlo vzhladom na to aku maju zmesku, prezentovana zmes vyrobcu tvrda
pripisujem to teplote kedze jazdim takmer identicky

nejake extra jazdne vlastnosti a dramaticke zmeny sa nekonali ale zas rozdiel sa moze a nemusi ukazat, pri krizovom zvlast

ale mam znamych co dokazu hodnotit "fundovane" gumy ked lezu 40tkou po vyprahnutom meste
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Uz zimne?

Príspevok od používateľa felipe25 »

sorry obcanx, ale to je total somarina, ze letne sa pri -1 spravaju dobre.
to je totalne nerealne porovnanie, na zaklade subjektivneho pocitu?

ja ked som mal este favorit, a prezul som z letnych na zimne, momentalne som citil uplne ine jazdne vlastnosti.
su stovky, tisicky testov, ktore jasne dokazuju vyhody zimnych pneu, a nechapem, ze ich dakto spochybnuje.

ved chod na nejake miesto pri -1 na letnych, nastriekaj si tam ciaru, rozbehni sa od dalsej ciary, a zaflekuj na plno na letnych. nasledne chod prezut, a cim skor sa na dane miesto vrat /aby podmienky boli takmer identicke../. opat sa rozbehni na plno, a ver tomu, ze uvidis rozdiel v radoch metrov! tu nejde len o to, ze zimne pneu su lepsie len na snehu/lade, ale proste su maksie, a lepsie auto "sada", a ma prilnavost na inej urovni.
ze sa gumy deru? no a? su tak drahe, aby to bol problem? sak len jedna vymena naraznika v autorizaku stoji cez 1000eur. co je proti tomu smiesnych 250eur za 4x continental ts850? na starom pole som mal zimne matadorky 6rokov, a nebol s nimi problem a vzdy som prezuval tesne pred naznakmi zimy. nepodstatne eura, ci tu tam mesiac dlhsie zbytocne.

sice je to video od vyrobcu, ale myslim, ze malokto ho spochybni:

https://www.youtube.com/watch?v=y8m3pzxnD8c

v zime je cesta casto mokra, vlhka, nemusi byt ani -5, a bude na nej vlhkost. momentalne mas uplne inu brzdnu drahu, ako s letnymi.
osobne by som zmenil zakon a prikazal mat zimne pneu od 15.11 ak nie od 15.10. lebo potom ludia vymyslaju.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Uz zimne?

Príspevok od používateľa Snake »

Len slovaci sa dokazu o tomto natahovat, ci zjazdit 1mm zo zimnej v klude, alebo riskovat na letnych ktore su jak kamen.

Mam SportMaxxy GT (ZR) co su strasne makka zmes, jak som chodil o jednej domov nad ranom tak som subjektivne citil ze nemaju grip, nastastie ani neprsalo, nie vdaka, nemienim sa zabit. Nechcem si predstavit co by take michelinky (tvrda zmes) robili teraz pri 5°C...





.
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Uz zimne?

Príspevok od používateľa obcanx »

prense tak som test urobil, obe merania boli v rozmedzi 33 az 35 metrov.. ak nie v mensom. az na to ze som neflekoval, ved abs..
udaje mozno niekde mam, nie som si isty, ci by som ten HDD rozchodil.

nic v zlom,ale zimne 6 rocne a subjektivne si nemal problem, to je to iste ako to, co som pisal ja. stare pneu nie su spolahlive, pri nesetrnej jazde ti moze dezen odletiet, odtrhnut sa..
ako vies, ze letne som tiez nemal makke? nepamatam sa ktore pneu som uz mal.. ale moje zimne ts850 stali 700eur, nie 250.. mam iny rozmer.. nejazdim na zimnych nadoraz, menim ich podstivo.. zivot mam len 1..

dnes bolo 18C cez den, co sa lepsie sprava na ceste, zimne ci letne? pokial by niekto chcel prikazovat zimne, od 15,10 - ale bolo by 18 ci viac, niesol by za to zodpovednost? ved je preukazane ze zimne zle brzdia v lete.. su az prilis makke, aj ked logiku to nedava.. pretoze toto tvrdenie vo mne evokuje ze zimne v lete su ako slicky... neviem, nehladal som o tom ziadne info..

ono aj keby skocime na slovakia ring, nic hodnoverne by to nedalo, lebo je tam prilis vela veci co to moze pokazit, tie testy.. a pochybujem ze je tam taky brutalny rozdiel, do toho bodu mrazu resp -1C.. keby sa spravali.. tiez by ma zaujimalo, ako to je, kedy zlyhavaju letne zimne, a podobne... no ono je velmi velky rozdiel zakonom prikazat zimne 15,11 alebo 15,10 v komarne a niekde v zakamennom.. aj ked, neviem..

a ze pneu piskaju, no neviem ci je to dobre alebo zle, niekde som pocul, ze ak piskaju, su na hrane svojich moznosti a ked pri +18C piskaju dajme tomu v ostrej zakrute pri 40kmh, kde letne nepiskaju ani pri 60kmh (legalny limit stranou, myslim to hypoteticky, dajme tomu ze ziadne upozornenie a cesta sa uzatvorila), tak ktore su bezpecnejsie? ine je ak by niekomu piskali pri -1C, toho by trebalo odstranit z ciest na dlho, samozrejme..

EDIT:
Snake, ked pises ako pises, mozno som to pri tom -1C vobec netlacil na hranu, ked mi prisli OK.. asi som nie zavodnik, ako som si o sebe myslel, ale strachoput :D (kazdopadne test 100-0kmh som robil tak ako som pisal, ale neviem ci mam chut to zopakovat..) ale to ma len tesi..
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Uz zimne?

Príspevok od používateľa felipe25 »

obcanx - fyzika plati pre vsetkych, a neoklames ju. hadanim sa s tymto tu v podstatne nic nezmenit. zimne pneu su pod 5-7stupnov lepsie, bodka. skor by som radsej jazdil aj v teple na zimnych, ako na letnych v zime. aj ked aj toto je chyba, . kedze vo videu vidno, ze pri teple sa to opat otaca.

ak stali tvoje ts850 700eur, mas take auto, ze ti taka suma ma byt ukradnuta /vzhladom na to, ze tvoje auto sa rata alebo jeho hodnota v tisicoch eur/.

turbo ti vysvetlil tych +-150cm, ze to moze byt +-10 000eur v tvojej penazenke... (ak nemas poistku.. ak ju mas, nemusia ti ju uznat..)

moje matadorky boli dobre, kedze nemali velky najazd /mozno tretinovy oproti letnym/, tesne pred predajom auta som ich vymenil za TS850 v strede zimy. ano, vykaslal som sa na to, ze menim gumy 2x, a kvoli starobe som ich vymenil.. totiz, aj 4000eurove auto je polozka, ktora sa oplati chranit pneumatikami za 250e + prehodenie.

je x slovakov, co setri na gumach. moje gumy co som dal dole z pola - zimne napriklad kupil zhodou nahod typek, co dosiel do pneuservisu ci nemaju nejake zjadene zimne, lebo jeho svagor jazdi na takmer zimnych slickoch. ked videl moje matadorky, jeho slova boli: sak to vyzera jak nove pneu.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Uz zimne?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> turbo ti vysvetlil tych +-150cm, ze to moze byt +-10 000eur v tvojej penazenke...


na penazenku sa uplne vysrat, ono to moze byt 6 rokov basy a deturence bez otca, bez mamy... minuly tyzden spoluziakovi krpatej zomrel otec i ked nie v suvislosti s autami.

Vy este detvaky nemate, Snejki myslim nema lebo nikde nespominal, Filip je moc mlady a som presvedceny ze zatial nema ale napriklad moja prvorodena zachvilu dokonci uvodnu dekadu... nedokazem si predstavit ze kvoli mojej SPROSTOSTI by som ju tu nechal len tak naverimboha.

A vzdy s rozumom a opatrne. Ludia su strasne strasne lahkovazni. V 2001 mal vtedajsi sudruh prezident buracku, je to vsade na internete, Nitra Zaluzie. Bolo tam 51 rozbitych aut pretoze "zrazu znenazdajky z kopca nafukalo sneh na cestu". No k0k0t. Moj foter jediny zastal. Ani skrabancek, takych slusnych 15 metrov k najblizsiemu rozbitemu vehyklu. Nebo zrazu zatmelo a zasvistalo pancierove béemwé Sieben, ano so sudruhom Obuvnikom. Z miesta foter bez pripravy preskocil s autom cez jarok a zapichol Oktaviu kombi do svahu pri ceste, vtedy este bez znaciek lebo mala tri dni a 000368 na tachometri. Motor samozrejme vytrhnuty von aj s prevodovkou, tlmice prestrelene cez kapotu (to som nikdy v zivote nevidel), za zadnymi sedackami nic nebolo vsetko od nich dalej vykusnute jak Godzillou, dve osoby co na nich sedeli hospitalizacia 30 dni pretoze nad 31 dni automaticky musi prokurator zacat trestne stihanie a potom este polroka chodili vselijako ale rovno nie. Foter co sedel vpredu fialovy, to si tiez este nevidel. Pokruteny stredovy tunel na podlahe o 30cm jak paragraf - zdoraznujem cisty zadny naraz, direkt naplocho na celu sirku kasne - to ich zachranilo, keby to bolo co len trochu sikmo tak k0k0t ide jak motorovou pilou.

Keby nemal kombi Ocktaviu... dvaja ludia by sedeli v motore BMW7. Podla znaleckeho posudku islo BMW rychlostou 40km/h v momente narazu. Podla ineho znaleckeho posudku islo 220km/h. Tak si vyber. Vysetrovatel si kvalifikovane vybral, ved kto uz by sa chcel srat proti Kakancelarii Prezidenta.



chlapci, rozum.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Uz zimne?

Príspevok od používateľa felipe25 »

trosku to odlahcim: este ze kiska chodi lietadlom :))

turbo ja mam znamu, ktorej manzel dopadol tak, ze sa mu stalo, ze nedal prednost v jazde. prehliadol znacku, a aj ked spomalil, zena co prichadla zlava donho narafala v 70tke. na danom useku bola len 50tka, ale jej rychlost nikto neriesil /nebolo ziadne meranie/. co je horsie, bola v 4mesiaci, nebola priputana, a skoncila v nemocnici. nemala vazne zranenia, no presne ako si pisal, kedze bola tehotna, lekarovi nerobilo problem ju vypisat. momentalne je to uz viac ako polroka, co je stale PN. Otazka je, ako to bude brat sudca, pretoze, vela zien sa v tom case da /alebo nieze da, ale lekar ich vypise pre istotu/ vypisat aj bez nehody. Lenze, on jej PNku ani neprerusil (aby to nebolo viac ako 30dni po nehode), takze som zvedavy, ci na to zakon prihliada, alebo to bude brat inac.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Uz zimne?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

v takomto pripade si neviem predstavit ze tam nebolo spravene posudenie rychlosti. A velmi drzim palec aby problemy so zdravim boli co najmensie a aby vysledny trest/vysledok/akokolvek to nazveme pre uja bol co najmiernejsi.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"