RAM a SSD do stareho NB

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5844
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: RAM a SSD do stareho NB

Príspevok od používateľa wingo »

Tak možno to nie je prítomnosťou alebo neprítomnosťou DRAM, ale DRAMless majú zároveň aj low end radiče, ide to ruka v ruke. Pri NVMe vyzerá že low end radič problém nie je a RAM si berie systémovú podobne ako iGPU takže to je prakticky ako keby ju mal, ale hej, korelácia nemusí znamenať kauzalitu.

Každopádne platí že trochu paradoxne pri starších notebookoch iba so SATA si na rozdiel od novších s NVMe treba priplatiť ak sa človek chce vyhnúť problémom.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: RAM a SSD do stareho NB

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Tak možno to nie je prítomnosťou alebo neprítomnosťou DRAM, ale DRAMless majú zároveň aj low end radiče, ide to ruka v ruke

urcite, je to proste cela architektura tych lacnych SSD. Tu zlu architekturu nepritomnost DRAM strasne zvyraznuje :(
SATA je proste citlivejsie na totok, lebo ma daleko vyssie latencie v celom retazci z principu prace. NVMe funguje inaksie, lepsie.

spomenute 256GB Sammy 850 Pro tutok :
https://i.imgur.com/mvBExlZ.png
https://i.imgur.com/ItHk2yL.png

a to bolo proste superspickove SSD vo svojej dobe.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12282
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: RAM a SSD do stareho NB

Príspevok od používateľa HellAngel »

Mam notebook v hodnete nula a mam tam vkladat ssd takmer za dvojnasobok? Ak ma lacna 500vka stoji cca 26€tak ked sa o rok posierinka, tak kupim dalsiu. Vacsina ludi v takchto notasoch nema nic max nejako foto alebo recepty vo worde, co vyzalohujes za chvilku a robis cisti instal na novy disk. Ja uz par rokov davam tieto lacnejsie SSDcka do starsich notasov a zatial ani jeden sa mi nevratil. To neznamena ze sa to nemoze stat. Je to elektronika. Dnes ide, zajtra nemusi ani tuknut. Kvalitnejsie veci davam do PC/NB ktore su denno denne vyuzivane a ich vypadok je problem.
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: RAM a SSD do stareho NB

Príspevok od používateľa mp3turbo »

uplne v pohode : ja idem teraz tiez kupovat nejake nizke desiatky (25 ? 30 kusov ? uvidim) pre zakladnu skolu, smrdia grošom samozrejme.
Su v zaruke 2 roky, niekde 3 roky, potom maju ajtak nulovu hodnotu. Len chcem povedat ze dvojnasobok to tiez nebude.

Ked kupime 30x 35,- eur tak to mame 1050 eur. Ked kupim 30x 29 eur tak to je 870 eur, cize v rovnakej cene mozem kupit 36 namiesto 30 kusov. V konkretnom pripade sa zda, ze toto ma vacsi vyznam pre nas ako technokraticka rychlost (budeme updatovat notebooky ktore startuju 4-5 minut, po vymene za SSD ktore boli poruke Apacer Panther 256GB je za 15 sekund desktop a je nam uplne jedno ze s najlepsim SSD by to bolo 11 sekund) a podobne parametre.

Realita zivota.
Pokazene kusy su viac statisticka nahoda ako cokolvek ine, proste je to vyrobok aky je. Lacny, pokazi sa, vyreklamuje sa alebo zahodi po zarucnej dobe.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Nákupná poradňa"