Komponenty na nový AMD systém

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 635
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Komponenty na nový AMD systém

Príspevok od používateľa xvydra »

Tak vyskúšam.
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 635
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Komponenty na nový AMD systém

Príspevok od používateľa xvydra »

Tak asi v pondelok už budem mať doma veci. Len taký dotaz mám. Dokáže si to Windows 11 všetko dať sám dokopy že je tam nová doska, cpu, pamäte Ddr5? Alebo to znovu musím formátovať m2 disk a znova robiť čistú inštaláciu?
Používateľov profilový obrázok
Kraken11
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 67
Dátum registrácie: So 12. Feb, 2022, 15:44

Re: Komponenty na nový AMD systém

Príspevok od používateľa Kraken11 »

Cus,

Za mna ked skladas novy comp tak by som spravil urcite cistu instalaciu lebo je to dobre pre vsetko ale tie ramky pochybujem ze budes vediet rozchodit a verit tomu expo profilu.Zatial mne nikdy nefungovali ziadne profily na ramkach ci uz ddr4 alebo ddr5 co som mal takze som sa musel naucit ladit pamate a vediet nastavenie casovani takze vela stastia ak tam chces mat vysoke frekvencie a dobry botovaci cas hlavne co sa tyka ddr5 pamati ;) inac je uplne jedno ci ma alebo nema doska podporu pamati lebo na zakladnom nastaveni bez profilu rozchodi vsetky pamate ale pojdu len na tych 4800Mhz ci kolko je ten zakladny takt.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 6030
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Komponenty na nový AMD systém

Príspevok od používateľa wingo »

Mne naopak zatiaľ vždy fungovali XMP profily bez problémov.
Tá RAM má 2 XMP profily, pre 6400 a pre 6000, vyber ten pre 6000 a malo by to fungovať.

A hej, Windows by to mal rozchodiť, ale ideálne je reinstall. A nezabudni stiahnuť a nainštalovať AMD chipset drivery, podľa info na nete tie čo sú súčasťou Windows vedia robiť problémy.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB Plus
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 635
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Komponenty na nový AMD systém

Príspevok od používateľa xvydra »

No to ja neviem nastaviť preto som sa pýtal aké pamäte kúpiť a tu mi moderátor doporučil že má také isté. Ako som našiel na bazosi. Aha tak to urobím. Doska má nejaký software ktorý si tie ovládače dokáže stiahnuť sám. A pozeral som že aj bios si tá doska vie nainštalovať z USB kľúča keď je pripojený len zdroj. To sú super funkcie.
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 635
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Komponenty na nový AMD systém

Príspevok od používateľa xvydra »

A viete mi poradiť ešte za bazosa nejaký lepší disk na systém ako ten čo mám? Predávajú tam aj nové ale ja sa v tom už neorientujem. Momentálne používam ako systémový disk tento

https://m.alza.sk/gaming/kingston-ssd-a ... 651744.htm

okrem nábehu systému a loadingu hier je to na niečo dobré? Ten rýchlejší disk. Keď mi je jedno ci hra nabehne za 30 sekúnd alebo minútu. Má ten rýchlu PCIe 4.0 aj nejaký iný prínos? Teraz mám PCIe 3.0 a multiplayer hry ja nehrám.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2205
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Komponenty na nový AMD systém

Príspevok od používateľa zoom »

NVMe (PCI-E) SSD su uz dnes tak rychle, ze medzi nimi nie je nejaky badatelny rozdiel pre uzivatela. Zober si akukolvek priemerovu tabulku z testov a napriklad loadovanie hier vyzera nejako takto. Nie su tam rozdiely 30 sekund a 1 minuta, ale radovo desatiny sekundy. Aj vyslovene zle a low-endove disky ako Crucial BX ci Samsung s QVO su len o sekundy pomalsie v tomto (~10-20%). Bootovanie systemu ma mozno naoko vacsie rozdiely, ale stale je to 1-2 sekundy rozdiel v absolutnej hodnote. Znatelne rozdiely najdes pri spotrebe (zaujimave pre notebooky), rychlosti kopirovania (ak denne zapisujes stovky GB na SSD), kurenie a tym padom znizovanie rychlosti, ked sa disk prehreje (maju vsetky moderne SSD, ale stale stihnes zapisat stovky GB nez nechladeny disk zacne spomalovat).

Inymi slovami kup si nieco, co ti vyhovuje cenou, velkostou, spolahlivostou (renomovana znacka) a nie je low-end. Pokial by som mal urobit nejaky rychly zoznam z SSD lahko dostupnych u nas, tak by som to videl takto:
Lacnejsie/stredna trieda: Adata SX8200, Corsair MP600 (bez privlastkov), Kingston KC2000, WD SN7xx, Crucial P5 (Plus)
Drahsie/vyssia trieda: Corsair MP600 Pro/XT, Corsair MP700, Kingston KC3000, Samsung 980/990 Pro, WD SN8xx, Crucial T500
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 635
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Komponenty na nový AMD systém

Príspevok od používateľa xvydra »

Ďakujem za vysvetlenie. Tak som kúpil Kingston KC3000. Poskladal som to všetko v noci. Stiahol ovládače na stránke výrobcu dosky. Mám s tým ale menšie problémy. Neviem či to môžem rozoberať tu aby som nezakladal zbytočne ďalšiu tému. Ramky našiel som profil v biose. Nastavil som 6400Mhz. Cpuiz ukazuje 3200Mhz.tak to je 6400Mhz že? Ďalej kúpil som wifi modul M.2 Intel Wi-Fi 6 AX201 / M.2 CNVio2. Ale doska ho nenájde. Neviem kde je problém. Ďalej chladič som kúpil Noctua-nh-u12a-chromax-black. Ale teploty pri hraní lietajú 75-62 stupňov a využitie cpu je cca 45%. A po ďalšie hranie je katastrofa. Zhruba každých 30-40 sekúnd to trhne obrazom akokeby na moment všetko zamrzol. Viete mi poradiť ako zistím čo je na H? Lebo akože kvôli hrám som to celé robil. Ale akurát toto moc nejde.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5765
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Komponenty na nový AMD systém

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Máš čistú inštaláciu Windowsu? nie je mi to jasné z tvojho postu.

asi by bolo fajn založiť novú tému v správnej oblasti.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 6030
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Komponenty na nový AMD systém

Príspevok od používateľa wingo »

Hej, 3200MHz je 6400MT/s DDR (double data rate, každý Hz sa prenesú dáta nie raz, ale dvakrát).

S WiFi modulom nepomôžem, nemám skúsenosti. Nie sú problém len ovládače? Stiahnuť zo stránky Intel, nainštalovať? Alebo ho nevidno ani v správcovi zariadení ako neznáme zariadenie? Možno vadný kus.

Teploty sú OK, menej nečakaj, ničomu to nevadí aj keby boli 80°C, a využitie záleží od softu, hry notoricky nevedia vyťažiť moderné CPU na 100% lebo vždy je jedno vlákno ktoré to celé brzdí a zvyšok naň čaká.

1. Spravil si novú, čistú inštaláciu Windows? Ak nie, skús najprv bod 2, potom môžeš skúsiť aj bod 3 a ak nepomôže sprav čistú inštaláciu Windows. Ale čistá inštalácia Windows je vždy dobrá keď meníš platformu, ideálne aj keď meníš GPU hlavne ak je to z nVidia na AMD lebo po nVidii zostáva bordel čo môže robiť v kombinácii s AMD GPU problémy.
2. Stiahni a nainštaluj najnovší AMD chipset driver priamo zo stránky AMD, tento krok zvykne riešiť veľa problémov.
3. Ak nepomôže, skús dať nižší profil RAM (ten 6000) a ak ani to nepomôže vôbec nezapnúť XMP, nechať štandard 4800 či sa niečo zmení. Môžu byť RAM errory alebo dačo s tým spojené na tých 6400.
4. Možno pomôže aktualizácia UEFI (možno aj pre ten M2 WiFi).
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB Plus
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 635
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Komponenty na nový AMD systém

Príspevok od používateľa xvydra »

Áno je nový disk Kingston KC3000. Nová inštalácia. Update biosu, ovládače nainštalované zo stránky výrobcu. Wifi modul od intelu ovládače, ramky skúsim dať základ. Našiel som tu niečo podobné kde v jednom prípade to robili ovládače zvukovej karty. Tá je onboard. A v druhom prípade bezdrôtová myš. Tú mám novú. Logitech g703 lightspeed hero. Ale keď som ju skúšal na tej starej konfigurácii s intelom. Všetko išlo dobre. Ďakujem za rady. Idem teda skúšať. Určite to s vašou pomocou vyriešim.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 6030
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Komponenty na nový AMD systém

Príspevok od používateľa wingo »

Ovládače zo stránky výrobcu dosky či zariadenia? AMD chipset driver a asi aj tú zvukovku by som skúsil priamo od výrobcu (AMD a Realtek), nie od výrobcu dosky ak si mal doteraz tie od výrobcu dosky.
Ak všetko ostatné zlyhá môžeš skúsiť aj staršie ovládače grafiky, spred mesiaca či dvoch.

Ozaj, aj nastavenia grafiky môžu robiť rozdiel, je tam veľa vecí čo do toho môžu zasahovať. Vypnúť/zapnúť Freesync, SAM, Anti-lag, Enhanced Sync, Chill...

A robí to iba v jednej hre či viacerých alebo všetkých?

Mikroseky čo opisuješ mala dcéra na PC2 v podpise hneď ako som nainštaloval Windows a dal tam CS2 ale neskôr zmizli, a myslím že to boli presne AMD chipset drivers čo to mne vyriešili ale už si to presne nepamätám. Ale zažil som to už viackrát, aj s Intelom a nVidiou, je to frustrujúci problém a vždy som skúšal veľa vecí než to zmizlo, zvyčajne reinstall Windows bez zbytočného balastu (antivir, rôzne utilitky napr. pre RGB či monitoring ako MSI Afterburner atď.), nové ovládače a tak.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB Plus
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 635
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Komponenty na nový AMD systém

Príspevok od používateľa xvydra »

Ovládače všetkého mám od ASRock. Skúšal som zatiaľ iba jednu hru call of duty Black ops cold war. Freesync ani antilag ja nemám. To je obyčajný monitor. Ovládače od AMD? Pohľadám to. Lebo všetko som stiahol od ASRock ako ste mi poradili že Windows ovládače môžu robiť problémy.
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 635
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Komponenty na nový AMD systém

Príspevok od používateľa xvydra »

No doteraz som hral call of duty. Jediné čo som urobil bolo že som odstránil z dosky ten Intel wifi m.2 modul ktorý nešiel. A zrazu nič neseká. Skúsil som aj cez adrenalín nastaviť minimum 2300mhz, maximum 2400mhz, VRAM na 2112mhz, a 860mV. A aj tak všetko beží. Fps 70-120. Ale mám tam gpu2- 60watt. To je tá amd integrovaná grafika že? Ako toto môžem kde vypnúť? Lebo mi ukazuje aj túto druhú. A ako môže mať odber 63Watt keď sa nevyužíva? To tam stále skáču tie watty všelijak ale maximum bolo 63watt.
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 635
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Komponenty na nový AMD systém

Príspevok od používateľa xvydra »

Co si myslíte o tomto monitore

https://youtu.be/iQIWeKoAGEY?feature=shared

Xiaomi Curved Gaming Monitor G34WQi EU

https://youtu.be/bwXZgdvL0rw?feature=shared

Je to lepšie ako mám teraz asi benq xr3501

Návrat na "Nákupná poradňa"