Zvuková karta alebo DAC?

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22017
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Zvuková karta alebo DAC?

Príspevok od používateľa dexterav »

na doske máš rovnaký šit ako všetci ostatný :)
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X32GB6,8GHz CL32 Vengeancel, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s+A50s+T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Zvuková karta alebo DAC?

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Trymore napísal:Ďakujem za rady, zhodujem sa s vašim názorom.

@andrejsvk: Čo sa týka HRT MS II ten som mal vyhliadnutý už dávno, ale v cz/sk eshope ho nikde neviem kúpiť. Myslíš, že ponúkne lepší zvukový výstup ako karta od Asusu? A káblom si myslel čo? Používam momentálne dlhý 2x1.2m s priemerom 2.5 mm^2 k satelitom, nemyslím, že by investícia do kábla v tomto prípade výrazne pomohla :)

@Mir: ja som praveže kúpou tej USB Creative zvukovky nepostrehol žiaden rozdiel, aj keď som to testoval len krátko. (buď mám dobrú zvukovku na doske alebo tá creative zvukovka je úplne low alebo mám pokazené uši). Inak s tvojím tvrdením, že lepšie repro zahrajú aj všetky chyby, či už v nahrávke alebo zo zdroja zvuku, súhlasím. Keď som prešiel z Logitechu z623 na tie Teufely, nedokážem už počúvať mp3 pod 320 kbps. Som fakt zvedavý, čo to spraví keď si konečne kúpim tú Essence kartu.

bud mas pokazene usi alebo si pocuval na shitnych repro/sluchadlach
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Trymore
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2013, 21:21

Re: Zvuková karta alebo DAC?

Príspevok od používateľa Trymore »

Skôr si myslím, že tá usb creative zvukovka je hnoj, a neponúka lepší zvuk ako obyčajná integrovaná zvukovka (okrem výstupu pre 5.1 repro a ak nerátam trápne THX TruStudio Pro).

Repro čo mám rozhodne nie je vôbec low.
Naposledy upravil/-a Trymore v So 02. Feb, 2013, 00:03, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Zvuková karta alebo DAC?

Príspevok od používateľa M1ch4l »

jaj usb creative, aha. No tak to neviem :D
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Trymore
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2013, 21:21

Re: Zvuková karta alebo DAC?

Príspevok od používateľa Trymore »

Ja viem, že som bol vtedy naivný a vysolil som 70 € za niečo, čo som vôbec nepotreboval :D ten crystalizer sa mi spočiatku páčil, ale časom som to vypol, bolela ma hlava. Dúfam, že ma karta od Asusky zbaví všetkých predsudkov voči zvukovým kartám.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2144
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Zvuková karta alebo DAC?

Príspevok od používateľa zoom »

Ja nie som ziadny zvukovy fajnsmeker, ale vlastnim uDAC-2 aj Essence ST a na pocuvanie hudby by som si vzal radsej Essence. Predsa len uDAC-2 konci niekde na 16-18 kHz, co mozes este pocut (Xonar ma este pri 50 kHz -0,5 dB). Ziskas tak aj normalnu zvukovku, kam mozes pripojit sluchatka (do dalsieho vystupu, takze nic nemusis stale prepajat a vypajat). Co sa tyka prepojenia reprakov s uDAC-om, tak nepotrebujes ziadne redukcie, nakolko disponuje klasicky dvomi cinchami vzadu a uzivi to aj reproduktory - akurat vcera som na tom skusal monitory Adam A5X a hralo to pekne. Az tak, ze zrejme predam moje Yamahy a pojdem do nejakych vyssich Adamov. Inak citanie na dobru noc o uDAC, ak mas chut, je tu.

Co sa tyka kablov medzi zosilnovacom a reproduktormi, tu nemusis nic menit, nakolko to nema na nic vplyv (mozno len na redaktorov "hifi" casopisov). Je riadne odmerane a vysvetlene, ze aj keby si pouzil kabel s velmi malym priemerom, tak vsetko co sa stane je, ze reproduktor bude hrat malicko tichsie. Napravis to pootocenim volume knobu doprava. Signalovy kabel (cinch-cinch) by som kupil nejaky pekny a kvalitnejsi pre dobry pocit. Pochybujem vsak, ze budes pocut rozdiel.

Ine vyrobky nepoznam, ale do PC, kde sa asi aj hras, by som kupil PCI(-E) zvukovu a nie USB. Staci mat vytazeny procesor a hned uvidis, ako ti obcas sekne hudba. A aj tak nakoniec kvalita hudby zavisi od suboru, ktory prehravas a to, co sa dnes povaluje na internete, nestoji ani za staru backoru. Skoncis tak, ze budes tahat 6 verzii tej istej pesnicky vo .flac a pozerat spektralny graf, aby si zistil, ci to nie je transkodovana alebo inak posrata pesnicka a ci to tam niekde neclipuje.
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11510
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Zvuková karta alebo DAC?

Príspevok od používateľa Andre »

Momentalne sa udac neoplati, vobec ho prosim nerieste.

Zoom kup si daco lepsie k tym adamom, bo vobec nevyuzijes potencial. Aspon http://www.audio-gd.com/Pro/Headphoneam ... 5.32EN.htm alebo http://www.audio-gd.com/Pro/Headphoneam ... 1.32EN.htm
A5X by som nove nekupoval, bud F5 alebo rovno S1X. Ak nemas dac tak je zaujimava volba aj http://www.thomann.de/cz/jbl_lsr_4326pak.htm
Yamahy predaj, vsak to hra hrozne.

Kable vplyv maju a vacsi nez by si cakal. Vcera mi dorazil "cinch" kabel vbpam 50 - 1,5 za 2e/m (na urovni znameho rg62). Kedze stale cakam na Adam F5, tak sme skusili slepy test na Kurzweil ks-40a 60e/par. Vsetkych 7 pokusov sme uhadli s nadhladom. Porovnavali sme s mnou overenym belkinom. Rozdiel v skratke jemnejsi, realnejsi, menej unavujuci zvuk. Kvalitativne asi ako keby som porovnal xonar za 60e a moj nfb-12 za cosi cez 200e.

Co sa repro kablov tyka, tak aj tam je rozdiel. Medena dvojlinka je absolutne nevhodna, rozdiel oproti obycajnemu CYSY za rovnaku cenu poznas aj na dobre vybratej zostave za 400e.
Na rozdiel medzi CYSY a napr silikonovym CSSS (5e za meter) uz treba vacsinou zostavu za 1000e+
Hotove znackove kable sem tahat nebudem, tam platis 3-5x viac

To, ze velmi maly priemer bude hrat tichsie pocujem prvy krat. Ak pustis vela W do kabla s malym priemerom, tak bude skreslovat. Na doma staci 1-1.5mm
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Zvuková karta alebo DAC?

Príspevok od používateľa M1ch4l »

takze uDAC mam hodit do kosa? :D
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11510
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Zvuková karta alebo DAC?

Príspevok od používateľa Andre »

To si zas odkial nabral? Podla mna ma momentalne oproti konkurenci hodnotu tak 80-90e
Ja strasne nevyvazeny - zvuk ma prednosti dacov za 150e+, no nedostatky zvukoviek za 50e. Sluchatkovy zosilovac a potenciometer je hrozny.
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Trymore
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2013, 21:21

Re: Zvuková karta alebo DAC?

Príspevok od používateľa Trymore »

Takže ak si to zhrniem, do tých 180 € sa mi viac vyplatí PCI karta do PC ako externý DAC?
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11510
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Zvuková karta alebo DAC?

Príspevok od používateľa Andre »

z toho co sa da u nas kupit ma napada len ESI Juli@ (lepsia nez xonar a pouzivana ide po 80e) a arcam rPac (lepsi nez Juli@, otazne ci to bude na tvojej zostave poznat)
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2144
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Zvuková karta alebo DAC?

Príspevok od používateľa zoom »

andrejsvk: uDAC-2 pouzivam len na sluchatka v praci, doma mam Essence ST a tam su zapojene aj terajsie aj buduce monitory. Co sa tyka tych Yamah, tak ja som celkom spokojny, co do reprodukcie zvuku, len ma hneva brum z mojej nekvalitnej elektroinstalacie. Toto sa nevyskytuje ani na lacnejsich Behringeroch a ani na tych Adamoch. Zatial som ich neskusal u seba, ale tento vikend sa tomu povenujem a ak budu ticho, tak urcite objednavam nove monitory. Na 95% pojdem do Adama a A serie. Tie ostatne sa mi vzhladom vobec nepacia. Mam vyhliadnute A8X, len su trosku drahe. Mozno A7X... neviem.

K tym kablom: Lepsi signalovy kabel este mozno tak nejak uznavam. Ja sam som si kupil nejaky snad lepsi, pekny oflexovany, ale len pre lepsi pocit a kvoli vzhladu. Nemyslim si, ze by som postrehol rozdiel oproti nejakemu Hama kablu z Nay. Ale beriem to tak, ze ked mam repro za par sto eur, tak preco nekupit kabel za par desiatok pre dobry pocit.

Co do repro kablov, tam som uz hodne skepticky. Skor ako carovanie z vody v hifi magazinoch, verim fyzike. Vypocty su pomerne lahko overitelne. Aby mala indukcnost kabla vplyv na zvuk, musel by byt pri 20 kHz dlhy cca 3,75 km (priblizne 300 000 / 20 / 4). Takze nase dlzky kablov v izbe radovo v metroch su uplne zanedbatelne. Dalej utlm 24AWG kabla (co je uz hodne tenka zvonkova dvojlinka - priemer kabla je 0,5 mm) si mozeme pozriet tu. Ako vidno, 3 dB utlm na dlzke 30 metrov sa dosiahne az pri frekvenciach radovo v MHz, daleko daleko za pocutelnym spektrom. Pri 20 kHz je to utlm cca 0,15 dB (pri 30 m kabli). No a do tretice, ten tichsie hrajuci tenky kabel je fakt, akurat to nepocujes. V neexistujucich idealnych podmienkach (kabel bez odporu) by to neplatilo. V realnych podmienkach treba pocitat s odporom kabla a impedanciou reproduktorov. Vo vseobecnosti nastava ubytok radovo v jednotkach wattov (rozdiel medzi tym, co posle zosilnovac a co je na svorkach reproduktora). Aby si pocul maly rozdiel, musel by vykon klesnut na polovicu (napr. zo 100 W na 50 W). Preto je ubytok par W nepocutelny.

Nehovorim, ze treba teraz kupovat nejake medene nitky, ale akykolvek bezny kabel je pre domace ucely uplne dostacujuci (myslim tym repro kabel). Rozdiely medzi kablami som nikdy nepocuval (slepy ABX test), takze mozno by som bol prekvapeny, ale vzhladom na fyziku, ktora funguje, som velmi velmi skepticky. Ale mozno skusim kupit ten CSSS kabel, celkom by sa mi v bielej farbe hodil ku kobercu. Mame nejaky presnejsi typ?
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Zvuková karta alebo DAC?

Príspevok od používateľa M1ch4l »

andrejsvk napísal:To si zas odkial nabral? Podla mna ma momentalne oproti konkurenci hodnotu tak 80-90e
Ja strasne nevyvazeny - zvuk ma prednosti dacov za 150e+, no nedostatky zvukoviek za 50e. Sluchatkovy zosilovac a potenciometer je hrozny.
To som nemyslel vazne :)
Kazdopadne z toho clanku, co zoom postol, mi to tak nejako pride...
Chcel by som upgradeovat, ale neserem peniazmi a momentalne chcem dake cyklisticke vybavenie este, takze upgrade zvuku sa odklada.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11510
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Zvuková karta alebo DAC?

Príspevok od používateľa Andre »

Zoom - ja som myslel aj lepsie nez xonar. Adamy ti s nim budu hrat len o cosi lepsie nez alesis za 200e/par.
Ok ked sa ti nepaci F seria chapem.
A8X, A7X a A5X su strasne odlisne, teraz vobec nehladim na velkost.
A8X hodne basov, mal som s nimi problem aj v uz pomerne dobre akusicky upravenej miestnosti. Dalej maju aj o chlp viac vysok, stredy su teda v pozadi.
A7X uplny opak, hodne stredov. Basov velmi malo na to ze su 7", mozu ti chybat.
A5X najvyrovnanejsie, nenarocne na akustiku, jednoznacna volba.

Aj S1X sa ti nepacia? Bo ta bedna hra uplne inak nez A seria. Podla mna je dokonala. Kvalita je uplne inde, menej narocna na akustiku vdaka vyrovnanosti, -3dB na 40Hz a to je 6". A8X 8,5" maju -3dB na 38Hz. Nic lepsie do 1500e/kus som nepocul.
http://www.notape.net/?page=product&act ... et_lang=sk 880 je dost, tusim som videl aj za 830 niekde

Repro kabel ma viac fyz. vlastnosti, kt podla mna zavazia. Bolo mi to davnejsie vysvetlovane, zopakovat to neviem, nie som v tomto obore znaly :) . Mne stacilo, ze som pocul rozdiel.
http://www.cbelektro.sk/eshop/action/pr ... ss-f.xhtml
spojis dve zili do kriza
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65

Návrat na "Nákupná poradňa"