Vymena ventilatora v PSU Fortron Black Power550W

Všetko o zdrojoch, skrinkách a ich modifikovaní, o projektoch a modifikáciách všeobecne...
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Vymena ventilatora v PSU Fortron Black Power550W

Príspevok od používateľa shajek »

nie nic take, staci obyc rozum. Taiste mas niekde doma pokazenu dosku s 3pinom. AK nie byvvas v KE kde isto bude niekde obchod s elektronickymi suciastkami a tam budu mat 3pin za par centov. Ak mas letovacku tak mas aj nejake odpory hadam doma a mozes sa vyhrat s tou regulaciou bez toho aby si to mal vyvedene a staral sa o to. Ten zdroj si to bude obhospodarovat sam a nebudes mat znicenu noctuu.
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Vymena ventilatora v PSU Fortron Black Power550W

Príspevok od používateľa felipe25 »

Preco by som mal mat znicenu Noctuu?? Myslis kablik?

No, dnes som sa do toho pustil. Este raz som poodpajal vsetky vetraky, a naisto sa uistil, ci mi fakt huci zdroj... Hucal paradne.

Odpojil som zdroj, otvoril carovnu nalepku Warranty void if removed :D /zaruka skoncila 02/2013/, vetrak bol prichyteny iba na hornom kryte, A kabliky boli doslova vynikajuco iba naletovane na ventilatore. Takze som ich odletoval, zaizoloval aby neskratovali, nahodil novy vetrak, a kedze dierka okolo kablov co isli zo zdroja mala vela miesta, v pohode cez nu prestrcil konektor od fanu.
Kedze ventilator mal len 2 kabliky - cerveny cierny, pochybujem, zeby zdroj vedel regulovat fan /alebo sa mylim?/

Povodny ventilator ktory bol v zdroji je:
Protechnic Electric MGA12012XB-025 12V 0.52A

Noctue pise odber az 1,5A, nechcel som to preto riesit - napajanie v zdroji ale dal som to von.
Co ma vsak ani nie tak prekvapilo, bola skuska: Noctua na 12V /regulator Fractal R4 skrinky/ prilis hucala, az akokeby vrcala..., asi viac ako povodny vetrak, na 7V je to uz pocutelne, na 5V je to nadherne vysnivane ticho.

Na nete som vsak nasiel specifikacie toho vetraka co bol v zdroji... http://www.szhotway.com/upfile/120609/2 ... 203322.pdf
http://protechnic.us/product.php?mode=s ... =2&pid=260
pisu CFM az 130.. pricom Noctua na 5V - neviem ani presne ake ma otacky, ale predpokladam ze je to akokeby som pouzil ULNA adapter? Zo zdroja ide doslova studeny vzduch, zdroj je chladny, ked dozadu prilozim ruku. Nebude to problem? TIe specifikacie povodneho vetraku su divne, pisu tam 4500rpm, a hlucnost 55dB tomu vetraku. Keby tak hucal, tak ho uzz davno cely vyhodim :D Cize, je predsa len mozne ze ten zdroj regulovat ten vetrak? Nepocul som zmenu zvuku, cize ak ho reguloval, tak napevno.

Takze, len dufam, ze som vyberom toho vetraku neurobil chybu a na 5V bude chladit zdroj dostatocne. Radili mi vziat Pckovu Noctuu, ale uz som mal tuto. AJ povodny vetrak ma viac lopatiek ako tento. Hmm

PS: K zdroju bola aj mriezka, to som vyhodil este davnejsie, ked som mal skrinku Lancool K62 a tam sa dotykala tych kovovych zabran co drzali zdroj. Predpokladam ze bola dobra volba nedat ju tam ani teraz.

PS23: vrcanie tej noctui pocut na 12V v case 1:20.. pocut to sice akokeby sa dotykala nejaku kablika ale urcite to tak nieje, ale pri 7V to prestane, vetrak som uz vonku nedaval...
http://uloz.to/xgDY3YNX/00004-mp4
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Vymena ventilatora v PSU Fortron Black Power550W

Príspevok od používateľa mino_85 »

ad 1 - áno, zdroj si vie regulovať pôvodný ventilátor aj cez 2 káble, zmenou napätia /čierny kábel zemnenie, červený napájanie - tadiaľ si zdroj zmenou voltáže dokáže regulovať otáčky/. tretí kábel na fanoch je na snímanie otáčok /čo zdroj sám o sebe k regulácii nepotrebuje/ a prípadný štrvtý je PWM regulácia.

ad 2 - to dáva aj odpoveď na to, že sa ti pôvodný fan nezdal taký hlučný ako by sa z dalo z jeho špecifikácie, aj keď to si podľa všetkého vygoogloval nesprávne /to presné označenie z nálepky fanu nezodpovedá žiadnemu modelu z toho PDF-ka, takže sa jedná o iný fan/. jednak amperáž nesedí, /na fotke vidím z nálepky, že je tam 0,52A a nezhoduje sa to ani dizajnovo/.

čo som vygoogloval u výrobcu, bude to skôr toto http://protechnic.us/product.php?mode=s ... =2&pid=265
v tabuľke pod označením MG(1)12012XB-(2)25, aj tie špecifikácie sú rozumnejšie, prietok necelých 94 CMF, 0,52A sedí.

ťažko povedať na koľko % svojho max. výkonu bežal u teba v záťaži, súdiac podľa HW je tvoja bežná spotreba do 250W, takže pochybujem, že sa výrazne blížil svojmu max. výkonu. Noctua na 5V fúka ale aj tak zrejme o poznanie menej než by bolo adekvátne pri tej záťaži, takže ruku do ohňa by som za to nedal, že to bude úplne OK. ale ak zo zdroja nejde veľa tepla, je to dobré znamenie. tak či tak ako som spomínal skôr, nie je na škodu pred výmenou najprv zistiť čo si to pýta, aj keď je to robota navyše. ale dalo by sa potom vybrať niečo viac na mieru. inak súhlas, že NF-P12 by bol na ten účel vhodnejší, ale nie je to zas až taká tragédia.

inak samozrejme, že ak fan fúka kvantum vzduchu, tak hučí, každý jeden, aj Noctua. to je mylná predstava ľudí, keď si myslia, že takáto značka bude nepočuteľná aj pri max. výkone, zázraky sa nedejú a fyzika sa dá oklamať len do určitej miery. tu skôr ide o kvalitu konštrukcie, ložiska, celkovú spoľahlivosť a absenciu parazitných zvukov pri znížení otáčok. to robí rozdiel medzi fanom vhodným do tichej zostavy a tým nevhodným. preto v tichých zostavách nebežia fany na 1200 rpm, ale na 800 či 600 a menej podľa možností. a preto sa do nich vyberajú kvalitné fany, ktoré pri takomto už nepočuteľnom prietoku netrpia parazitnými zvukmi.

čo tým celým chcem povedať je, že si mal možno mylné predstavy o stíšení zdroja pri zachovaní chladiaceho výkonu. ak jednoducho zdroj potrebuje viac ofuku, tak to sa oklamať nedá a zdroj sám o sebe nie je vhodný do tichej zostavy, to nezachráni sebalepší fan. zostáva ti veriť, že výrobca chladenie o čosi predimenzoval a tá Noctua to aj na 5V ofúkne dostatočne.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Vymena ventilatora v PSU Fortron Black Power550W

Príspevok od používateľa felipe25 »

Tak premna nieje problem na tie kabliky ktore som odpajkoval v zdroji urobit 3pin konektor, zapojit cerveny a cierny a zapojit noctuu priamo donho. AK "mu bude horuco", tak si sam zvysi teplotu. Otazkou je, ci po zapnuti zdroja sa noctua nerozbehne na 100%. Aj ked za tu namahu vyskusat mi to stoji, vzdy lepsie ako prist o zdroj.

Neocakaval som, ze na full bude vetrak tichy, predpokladal som, ze ho budem musiet stlmit :) Ak pretlaci 1,5x viac vzduchu ako iny fan - beriem, ale na 100% je jeho hlucnost obrovska, podla mojho pocitu. Ten zvuk ale mozno znasobuje to, ze je v zdroji, kde hned za nim su suciastky, a teda sa od nich odraza zvuk. Ale neva, ak to vydrzi par rokov s takym tichom, tak super. :)
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Vymena ventilatora v PSU Fortron Black Power550W

Príspevok od používateľa shajek »

ten dlhy post nadomnou to povedal zamna. Presne kvoli tomu som vravel nech to zapojis na povodny. Skrz to ze si to zdroj moze regulovat sam. Samozrejme ze je to stavane na iny venitlator ale to ako som pisal si mohol vyriesit obyc. odpormi (napr. to myslim tak ze ak bolo minimalne napatie ktore tam bolo 7V (tj. napatie kedy sa ten vent. stary roztocil) tak ty to mozes zrazit na 5V lebo vies ze noctua sa tam toci :) )
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Vymena ventilatora v PSU Fortron Black Power550W

Príspevok od používateľa mino_85 »

hej, ten hluk bol určite spôsobený tým, že za fanom je "husto".
S12A rovnako ako staršie S12B majú v porovnaní s ostatnými fanmi veľmi strmé lopatky s menšou plochou. to má za následok, že dokážu solídne rozhýbať vzduch aj pri nižších otáčkach, ale za cenu straty statického tlaku /na to sú vhodné husté rotory so širokými lopatkami, ktoré tlačia vzduch na veľkej ploche/. jednoducho sú predurčené na airflow, kde sa vysoký statiský tlak nevyžaduje a z toho vychádza aj ich konštrukcia.

na druhej strane ak ich nasadíš v prostredí, kde za takoutu agresívnou strmou lopatkou je hneď nejaké prekážka, dá sa pri tomto strete očakávať silnejší aerodynamický hluk, čo je asi tvoj prípad. preto sme spomínali, že NF-P12 by tam bol oveľa vhodnejší.

jasné, môžeš ten fan napojiť cez 3-pin na pôvodnú kabeláž. tam by som sa ani nebál toho, že sa fan roztoočí naplno v idle, skôr toho či dokáže svojim štartovacím napätím pokryť rozsah regulácie zdroja, teda či zdroj pri nízkej záťaži nebude do fanu púšťať nižšiu voltáž než ten vetrák zvládne.
ak som správne pochopil tú tabuľku čo som vygoogloval by ale pôvodný fan mal štartovať niekde okolo 6V, čo tá Noctua zvládne tiež. otázka je aká je krivka napätia, ktorou zdroj reguluje a teda koľko rpm by Noctua točila v záťaži. to môžeme len hádať. ale ak ti začína vadiť jej hluk už pri 7V, myslím, že automatická regulácia nebude mať taký efekt z hľadiska ticha aký by si chcel mať.

ale ako som písal vyššie, ak sa ozaj zdroj výraznejšie nezahrieva, nemalo by to byť kritické.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Vymena ventilatora v PSU Fortron Black Power550W

Príspevok od používateľa felipe25 »

Ak dozadu prilozim ruku, tak necitim ani len teplo.

No - ak ho zapojim na zdroj priamo, a bude hlucny, tak som nevyriesil nic, takze to asi necham tak, aj s nejakym rizikom. Ak odide zdroj, kupim novy, len dufam ze neodpali aj PC :)
Ak budem hrat hry kludne dvihnem napatie na 12V (ked sa zvysi zataz).
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Vymena ventilatora v PSU Fortron Black Power550W

Príspevok od používateľa shajek »

a to moze za teba robit zdroj chapes .... nemozes byt pri tom PC furt nech sa cokolvek stane a zachranovat ho
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Vymena ventilatora v PSU Fortron Black Power550W

Príspevok od používateľa felipe25 »

Co som nasiel:

http://extrahardware.cnews.cz/jednoduch ... eni-zdroje
prakticky to mam urobene rovnako, aj ked je tam Pckovy vetrak.

shajek: a ked to zdroj robit nebude, a nebude ten fan regulovat? Neziskam nic.. len to ze som zbytocne kupil fan nakoniec?
AK pri PC nebudem, bude max. tahat nieco, cize jeho zataz bude minimalna.. ak sa budem hrat tak budem pri nom. A zasa, naozaj pochybujem ze ten zdroj mal regulator? preco? Pretoze zvuk zo zdroja bol vzdy rovnaky, vsimal som si to doslova posledny mesiac riadne, a zvuk zdroja prehlusoval vsetko.. nikdy nebol slabsi ani silnejsi.
Keby bez zataze zatazi znizil otacky stareho vetraka, tak by som to pocul, alebo v zatazi zvysil.. hucal stale rovnako.

Chapem co mi radis, a ja si nechcem dat poradit :) :facepalm:
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
pipo137
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6414
Dátum registrácie: Ut 08. Feb, 2011, 17:28
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Vymena ventilatora v PSU Fortron Black Power550W

Príspevok od používateľa pipo137 »

Len pre info, neverím/nepredpokladám, že ten zdroj si, ako píšeš, nevedel regulovať otáčky fanu, hlavne nie zdroj z tejto výkonovej kategórie s toto účinnosťou (nemá ani len Bronze), len u teba stále bežal na prijateľných hodnotách záťaže, teda teplota v zdroji bola stále vpohode a zdroj nemal potrebu zvýšiť rpm na fane, preto si žiadne rozdiely v zmene hluku nespozoroval... veď tá tvoja zostava zaťaží ten zdroj možno tak na +/- 50%

A hej, dosť naprd výber fanu :facepalm: , ale to je jedno, svojmu účelu poslúži dobre :good:

K možnostiam uchladenia, veď otestuj a uvidíš... napr. spusti OCCT a tam daj Power Suplly test, ten riadne zaťaží cpu a gpu, teda sa postará o to, aby dva najžravejšie komponenty pc išli naraz a naplno... tým sa postarajú o +/- maximálne zaťaženie zdroja, čo tvoja zostava dokáže vytvoriť a sleduj, či sa začne zdroj výraznejšie zahrievať alebo nie. Najpr (pre istotu) to skús tak, že ten fan daj na 12V a ak to takto bude vpohode, teda ak po nejakej pol hodine testu bude teplota ok, tak to skús s fanom na 5v a uvidíš, či to stále stačí na uchladenie... ;) :good:

PS: Inak, ja by som tiež radšej zapojil ten fan priamo do zdroja, nech si ho ten zdroj reguluje ako to takto humpolácky vyviedol von a nemal automaticky regulované... nikdy nevieš ;)

PS2: http://www.pentask.sk/zdroj-fortron-bla ... 42977.html pozri popis, že "Termoregulace ventilátoru" :cool:

PS3: A teraz to najzaujímavejšie, to dobre vidím podľa tých fotiek, že máš ten zdroj v bedni namontovaný fanom hore?? :facepalm: :wallbash:

Tak riešiš tu, že či sa ti s tým fanom bude dobre chladiť zdroj a potom ho namontuješ fanom hore, aby nasával zohriaty vzduch z bedne a nie chladný spod skrinky... hmmm GJ :cool:
DESKTOP MB: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC CPU: AMD Ryzen 5 5600 + Nocua NH-D14 Black RAM: Patriot Viper Steel 2x8GB @ 3600MHz 14-16-16-16-36 1T GPU: Sapphire NITRO+ Radeon RX580 8GB @ 1500/8900MHz SSD: Samsung 970 EVO 500GB + Crucial M4 256GB PSU: EVGA SuperNOVA G2 750W Case: Projekt "R4R" - Fractal Design Define R4 Monitor: Dell U2415 OS: Windows 10 Pro 64bit SK Mouse: Cyborg R.A.T. 7 Mouse Pad: A4tech Bloody B-081 Keyboard: Microsoft SideWinder X4
HTPC MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB) Sound card: Asus Xonar Essence STX TV: LG OLED65CX + Xiaomi Mi TV Box S
Smartphone: Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Vymena ventilatora v PSU Fortron Black Power550W

Príspevok od používateľa felipe25 »

Hmm, dostal si ma :D

Zajtra vyhrabem krabicu, ak tam najdem rovnaku info - prepojim do to zdroja, clovek nikdy nevie. Len to musim dobre popajkovat, aby sa nestalo ze sa fan vobec nespusti :DD Tie 3piny samotne uz mam ...
Naposledy upravil/-a felipe25 v St 08. Máj, 2013, 22:55, upravené celkom 1 krát.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
pipo137
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6414
Dátum registrácie: Ut 08. Feb, 2011, 17:28
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Vymena ventilatora v PSU Fortron Black Power550W

Príspevok od používateľa pipo137 »

veď uvidíš, vyskúšaš a v najhoršom prípade neni problém to potom tak či tak zapojiť do tej dosky... :D

Ako bolo vyššie spomínané, otázne je, aké je to štartovacie napätie toho zdroja, ktoré tam po zapnutí púšťa, teda či nie je moc malé a potom to tú Noctuu ani neroztočí, alebo či nie je moc veľké a potom zas bude stále zbytočne hlučná :D
I keď ja osobne by som to videl celkom optimisticky vzhľadom k tomu ako bývajú pri týchto zdrojoch väčšinov riešené tie regulácie a tipujem, že by to napätie mohlo byť niekde okolo 6-7V ;)
DESKTOP MB: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC CPU: AMD Ryzen 5 5600 + Nocua NH-D14 Black RAM: Patriot Viper Steel 2x8GB @ 3600MHz 14-16-16-16-36 1T GPU: Sapphire NITRO+ Radeon RX580 8GB @ 1500/8900MHz SSD: Samsung 970 EVO 500GB + Crucial M4 256GB PSU: EVGA SuperNOVA G2 750W Case: Projekt "R4R" - Fractal Design Define R4 Monitor: Dell U2415 OS: Windows 10 Pro 64bit SK Mouse: Cyborg R.A.T. 7 Mouse Pad: A4tech Bloody B-081 Keyboard: Microsoft SideWinder X4
HTPC MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB) Sound card: Asus Xonar Essence STX TV: LG OLED65CX + Xiaomi Mi TV Box S
Smartphone: Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Vymena ventilatora v PSU Fortron Black Power550W

Príspevok od používateľa felipe25 »

Rozmyslam ci nekupim ten Noctua 12 CPU chladic v akcii z tichepc.sk.. a nevymenim ten FLX vetrak za Pckovy... Myslite ze na 5V bude rovnako tichy??
Na CPU by som dal ten FLXkovy, a jeden Pckovy predal.
V com je hlavna vyhoda Pckovej Noctui? Podla mna je dolezity ten prietok, ci?
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Vymena ventilatora v PSU Fortron Black Power550W

Príspevok od používateľa mino_85 »

to nie je dobrý nápad zo žiadneho pohľadu...

za prvé, ten NF-P12 sa na 5V zaručene nerozbehne, ten má štartovacie napätie niekde medzi 6-7V. mohol by si skúsiť ho napojiť do zdroja, ale ako som spomínal ja aj pipi137, nevieme akú minimálnu voltáž ten zdroj pri regulácii používa a je otázne či by sa teda NF-P12 roztočil.
istota by bola prevádzkovať ho na pevných 7V, ťažko povedať či by ti jeho hluk vadil, bude točiť nejakých 750 rpm, čo nie je úplne nepočuteľné, ale dá sa to nazvať tichom. mne osobne pri tých otáčkach nevadí a to mám dosť rozmaznané ucho.

za druhé, nahodiť ten S12A na pasív chladiča je nanajvýš nevhodné, hlavne keď k tomu chladiču budeš mať druhý kus NF-P12, ktorý je tam omnoho vhodnejší. o tom prečo to tak je som sa už rozpisoval, ale asi budem musieť zopakovať. :)
všade tam kde fan má fúkať cez nejaké "prekážky" /radiátory vodného chladenia, pasívy chladičov, do určitej miery aj zdroje/ sa hodia ventilátory nie len s dobrým prietokom, ale aj s vysokým statickým tlakom, aby dokázali cez tie prekážky napriek odporu ten vzduch pretlačiť. to je práve konštrukčná výhoda NF-P12. S12A je fan zameraný na odvetranie skriniek, kde sa nepočíta s prekážkami a je teda konštrukčne zameraný na čo najlepší prietok pri slabšom statickom tlaku. je dosť pravdepodobé, že ak vytvára vyšší hluk v zdroji, rovnako by sa prejavoval aj pri ofuku rebrovania na chladiči CPU.

ako spomínal pipo, zaťaž ten zdroj nejakým benchmarkom na dlhšie a všímaj si nakoľko sa zahrieva. ak to bude OK, nemáš dôvod nad tým ďalej špekulovať.

ja ak by som tam chcel napojiť niečo priamo do zdroja na samoreguláciu, ak by som sa poobzeral po niečom s nízkym štartovacím napätím, nejaký Nanoxia alebo Noiseblocker, ktoré štartujú už niekde okolo 4V.
http://www.tichepc.sk/Nanoxia-FX-EVO-12 ... -1600.html
http://www.tichepc.sk/Noiseblocker-NB-B ... O-PL2.html

ja by som ako ideál videl ten P12 na pevných 7V jak z hľadiska ticha, tak výkonu. pri tých otáčkach by mal určite najlepší výkon spomedzi všetkých tu spomenutých fanov. druhá vec je, či by si bol spokonný s akustikou. ja by som v tom problém nevidel.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Vymena ventilatora v PSU Fortron Black Power550W

Príspevok od používateľa felipe25 »

Tak to je dobra info, ze P12 sa na 5V nerozbehne.. pretoze ne regulator skrinky by potom urcite nemohol ist /keby som nahodou nechtiac prepol na 5V.../.

Necham to asi tak ako je. Este sa pokusim najst krabicu, ked tam bude info ze Fan thermal reg,. tak to skusim prehodit do zdroja.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro

Návrat na "Zdroje, skrinky ich modifikácie a projekty"