Kúpa fotoaparátu do 400€ (bazar)

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
Nightlight
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1065
Dátum registrácie: Št 06. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Kúpa fotoaparátu do 400€ (bazar)

Príspevok od používateľa Nightlight »

Zastavam nazor, ze by si mal investovat najskor do noveho objektivu. Ak si kupis aj D7000 a budes fotit s tym istym "shitnym" objektivom, skoro vobec si neprilepsis. Najdolezitejsia je optika.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kúpa fotoaparátu do 400€ (bazar)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

absolutne suhlasim. Bolo to povedane ako prva odpoved v tejto teme.

Konkretne typy objektivov za neprilis velke peniaze boli doporucene tiez. Rozdiel v ostrosti a inych optickych vlastnostiach spomenuteho 85mm/f1.8G co je jeden z najlepsich objektivov Nikonu vobec a toho co mas teraz je sialene priepastny.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Nightlight
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1065
Dátum registrácie: Št 06. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Kúpa fotoaparátu do 400€ (bazar)

Príspevok od používateľa Nightlight »

85/1.8 je u Nikonu naozaj dobra investicia, a to aj z hladiska, ze by o nejaky cas nahodou presiel na fullframe. Jedinym problemom pri foteni napr. sportu by mohla byt rychlost a presnost ostrenia. Ale tam ak by zlyhal tento objektiv, tak neviem, aky by mohol byt lepsi (v danom rozpocte) :)
Používateľov profilový obrázok
FoboSVK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: Pi 28. Jún, 2013, 13:19
Bydlisko: Bratislava

Re: Kúpa fotoaparátu do 400€ (bazar)

Príspevok od používateľa FoboSVK »

Dobre tak to všetko zvážim keď hovoríte že D3100 ešte niečo vydrží... A porozmýšľam aj nad objektívmi.
Teraz keď to tu bolo spomínané: formát RAW, nikdy som sa oň veľmi nezaújmal, proste som vedel že to je súbor ktorý u mňa zaberá 13mb oproti 6mb jpg (na bratovej D800 čo som pozeral 45mb :D, by ma zaújmalo koľko na D4 ). Tak rozmýšľam že to asi niečo bude.Trochu som čítal na nete a tvrdia že sa stým vážne dá s foťáku vyžmýkať čo to dá. Tak idem pozrieť nejaké návody a pod. že ako stým vlastne robiť, ak by sa mi podarilo potlačiť šum a trochu zosvetliť foto tak by to bolo výborné. Keďže hovoria že je to dosť časovo náročné tak by som asi spracoval len pár foto. No nič idem si to poriadne naštudovať.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kúpa fotoaparátu do 400€ (bazar)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nie je to az taka tragedia, neboj sa toho. V Camera RAW mas dokonca aj automaticku optimalizaciu :) Predovsetkym lepsie zachovas najtmavsie a najsvetlejsie partie obrazku zaroven, pretoze JPG proste nema taku latitudu ako ma RAW. To co je v JPGu beznadejne prepalene (biela obloha) z RAWu pri rovnakych parametroch expozicie zachranis a budes mat z nej peknu modrastu ako ma byt.

RAW ma fakt obrovsky vyznam. Aj z hladiska sumovosti ktoru spominas. Nemysli si ze D7100 sumi desatkrat menej ako tvoj fotak. Nie.

Velkost RAW suborov D4ky:


NEF (RAW), Lossless compressed, 12-bit : 15.4 MB
NEF (RAW), Lossless compressed, 14-bit : 19.4 MB
NEF (RAW), Compressed, 12-bit : 13.9 MB
NEF (RAW), Compressed, 14-bit : 17.0 MB
NEF (RAW), Uncompressed, 12-bit : 26.5 MB
NEF (RAW), Uncompressed, 14-bit : 34.3 MB


ani o bajt menej.

Objektiv som ti radil 85ku ohnisko, chces fotit sporty a predpokladam ze nie si meter od miesta deja. Aj 85 je pre mna osobne prilis kratka, ale zase nemas nelimitovane prachy. To je velky problem, tak ako vsade, jooooj aky dom by som si kupil keby som na neho mal :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
FoboSVK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: Pi 28. Jún, 2013, 13:19
Bydlisko: Bratislava

Re: Kúpa fotoaparátu do 400€ (bazar)

Príspevok od používateľa FoboSVK »

Fuuu tak h@dam to bude mať nejaký efekt to RAW, len neviem cez aký program by som to mal začať upravovať teraz si stahujem Adobe Lightroom (skúšobná verzia) a potom "uvidím". Dúfam že to nebude takē zložité :D
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kúpa fotoaparátu do 400€ (bazar)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pises ze pan brat ma D4 aj D800. To su velke mena. Urcite ma na ne aj pekne objektivy, nebude fotit D800vku s nejakym 18-200mm zoomom. Popros ho aby ti pomohol, aby ti ukazal co a ako. Zrejme nebyvate spolu, inak by si nemal problem so spracovanim RAWu a tahanim Lightroomu testovacej verzie.

Hadam ma tolko casu ze by jedno fotografovanie v telocvicni s tebou zvladol. Aj ti poradi, aj ti ukaze techniku, aj si to mozes vyskusat jeho strojmi - tam najlepsie pochopis kde je aky rozdiel. Rozlisenie ? Sumovost ? Full frame ? Apertura ? RYCHLOST A PRESNOST ZAOSTROVANIA ? To by bolo to uplne najlepsie co mozes spravit.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5571
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Kúpa fotoaparátu do 400€ (bazar)

Príspevok od používateľa Odar »

Postprocessing je minimálne tak dôležitý, ako železo. Ak niekto fotí zrkadlovkou a nevie využiť výhody RAWu, zbytočne zrkadlovku kupoval. Častokrát stačí málo - jemne odšumiť, pridať kontrast, vhodne orezať, vyrovnať horizont a fotka vyzerá úplne inak.

Hnusná fotka sa dá spraviť aj s full frame foťákom ;-)
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12955
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Kúpa fotoaparátu do 400€ (bazar)

Príspevok od používateľa loleqboleq »

s RAW formátom si naozaj netreba robiť srandy...slúži pre seriózne účely...fotoaparát zachová okrem záberu toľko informácií, že nám umožní pracovať s parametrami, ktoré narozdiel od úpravy jpegu budú takmer bez deformácie pôvodného obrazu...rozumejme tu napríklad jednu z elementárnych operácií, ako napríklad vyťahovanie detailov z podexponovanej oblasti (tiene)...

no v ostatných prípadoch je RAW skôr na škodu...a hlavne, ak si niekto zrkadlovkou nezarába a chce niečo viac, ako mu poskytne kompakt alebo chce o trošku viac, ako mu poskytnú kompakty za 1000€ (za predpokladu, že nenasadia na tú zrkadlovku ťažíkto ako 18-55), tak práve entry-level zrkadlovka je pre toho človeka ideálna

nečítal som to tu, ale všeobecne...neznalý človek nech nejde do pevného skla...neznalý človek viac ocení zoomový objektív ako pevný :-)

18-105 je ideál v rámci kitových objektívov, kde nepredraží o mnoho zrkadlovku, no poskytne pekný začiatok a v podstate 8/10 opýtaných viac ani potrebovať nebude
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Kúpa fotoaparátu do 400€ (bazar)

Príspevok od používateľa felipe25 »

mp3turbo ako pises.. nikto sa s rawom nehra, nikto donho nefoti, teda, napisem takto - vacsina nie.
ano, ten co chce vytazit super fotky ano, ale to funguje na baze mam 50fotiek a urobim 5 skvelych..
ja ked idem na akciu a fotim, donesiem domov 2000fotiek, a som rad ked mam cas na vyber nejakych 50-100lepsich, nieto este ich upravovat, a hrat sa hodinu s jednou.

takze malokto vytazi z lepsieho tela viac, aj ked nehovorim ze lepsie telo nefoti lepsie.. foti, ale nie viditelne na jpgcku na auto rezime :)
ono, premna aj ked zrkadlovku nemam ale videl som x foto - zrkadlovka sama o sebe foti lepsie, krajsie a lepsie, a viac by mi netrebalo :)
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5571
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Kúpa fotoaparátu do 400€ (bazar)

Príspevok od používateľa Odar »

Ja som tiez uz lenivy a pokial je fotografia v JPG dobra, nic viac neriesim. Dobra fotka "z ruky" vzdy potesi :good: Fotim X20-tkou, predtym LX5-tkou. Mam ale par peknych zaberov, kde mi fotenie do RAW zachranilo prdel. Keby nemam RAW, mozem obrazok zmazat. Nedavno som fotil v Nitre Mullera s Fragile - skoda, ze vo fotaku nemam uz povodne JPG na karte. Dal by som to sem na porovnanie, aby bolo vidno, ako sa s tym da "carovat" :laugh: A to nie som ziadny profesional, ani fotograf.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kúpa fotoaparátu do 400€ (bazar)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> ja ked idem na akciu a fotim, donesiem domov 2000fotiek, a som rad ked mam cas na vyber
>> nejakych 50-100lepsich nieto este ich upravovat, a hrat sa hodinu s jednou.

nic ti nebrani aby si toto iste podstupil aj s RAWom. Netrva to o nic dlhsie, ked mas premakany workflow (a vykonny pocitac) - predpokladam ze nepouzivas prilis vela softov od Adobe, pretoze tam neexistuje ziadny rozdiel v pouziti JPG a RAW obrazkov. Ci ich mas 20 alebo 2000, je to uplne rovnake. Katalogizacia, spracovanie.

Ako vravim, autor temy sa viackrat vyjadril ze jeho brat ma profesionalne masiny. Prvykrat spomina D4, potom D800. Nebude nic lepsie na svete ako zaangazovat pana brata (alebo bratov ?) do svojho retazca.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
FoboSVK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: Pi 28. Jún, 2013, 13:19
Bydlisko: Bratislava

Re: Kúpa fotoaparátu do 400€ (bazar)

Príspevok od používateľa FoboSVK »

No tak to zosumarizujeme:
1. Skúsim sa poučiť čo to sprácou v RAW (zohnal som Lightroom 4...)(bolo by celkovo pekné povedať "áno viem pracovať aj s RAW :D )
2. Určite to všetko skonzultujem s bratom a potom aj napíšem že čo mi poradil
3. Keď už teda pojdem utrácať peniaze... Tak mi teda vážne radíte nechať si d3100 a zobrať o niečo kvalitnejší objektív? Myslím že niesom taký bohatý aby som si kúpil pevné ohnisko (viem že to je už o inom...) predsa by som potom musel mať aspoň dva objektívy a aj cena jedného je dosť inde takže zatiaľ len zoom. Ak by som teda išiel do objektívu by som potreboval "z každého rožku trošku" lebo budem mať len ten (hlavne šport a portréty [neviem teraz či taký objektív je čo by spĺňal obidve, teda za takú cenu]). By som predal toho Tamrona+ nejakých 170-180€. Čo by ste teda radili? Skôr asi nejaké neznámejšie značky- nikony sú tak drahé :smutny: . Aj tak sa neviem zbaviť pocitu že by bolo lepšie kúpiť telo, zvládne tá d3100 lepší objektív?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kúpa fotoaparátu do 400€ (bazar)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

1. zozen si najnovsiu 5.3ku. Chces to domov, nie na komercne vyuzitie, konkretnejsie rady ti asi davat nebudem :)

2. rozhodne. Ked ma D4/D800, asi sa vyzna. Ked sa nevyzna aspon je prachaty :)

3. 35mm/f1.4 + 85mm/f1.8 ti mozno daju vsetko co potrebujes a semtam budes musiet o dva kroky odskocit alebo priskocit. Vyskusaj si to na sucasnom objektive. Nastav si 85mm ohnisko a skus nezoomovat na objektive ale nohami. Nic nepises o tom na ake dialky fotis, takze tuto mozem len tipovat. 85mm f1.8 je vynikajuci aj na portrety. Sigma 35mm/f1.4. Fenomenalne hodnotenia. Sigma 50-150mm f2.8 nestabilizovana z bazaru, takmer bezchybny objektiv ale za 300 to nebude.

Zapamataj si ze akekolvek telo si kupis, tvoj sucasny objektiv je proste prd. Nechapem preco si nepozries hodnotenia optickych vlastnosti http://slrgear.com/reviews/showproduct. ... 170/cat/23 a kopec inych stranok. Potom si pozri co je zac nikon 85/f1.8G : http://slrgear.com/reviews/showproduct. ... 480/cat/12 a ked uz tuto neuvidis ziadny rozdiel, tak uz potom ti nic nepomoze.


Posledna vec : doriti preco si od brachov nepozicias objektivy ?! Ty mas Nikon, on/oni maju SUPERSPICKOVE Nikony, co na nich fotia cez trubku z hajzloveho papiera ?! Kokos ja mat brachov s takymito fotakmi tak sa v zivote na ziadnom fore neopytam jedinu otazku o Nikone.

Alebo si si to trosku vymyslel ? To nevadi, ja som tiez hotovy z D800vky. Ale uz si ju nekupim, lebo pred letom kupujem fullframe Sony s novym snimacom lepsim ako ma D800 a hlavne 4K kamerou. Len ma sere ze bude o tisicovku drahsia ako je D800, ale ked ju milujes...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
FoboSVK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: Pi 28. Jún, 2013, 13:19
Bydlisko: Bratislava

Re: Kúpa fotoaparátu do 400€ (bazar)

Príspevok od používateľa FoboSVK »

Som sa spýtal brata že aké objektívy používa
http://objektivy.heureka.sk/nikon-85mm-f-1_4g-af-s/
http://objektivy.heureka.sk/nikon-35mm-f-1_8g-af-s-dx/
http://objektivy.heureka.sk/nikon-17-35 ... af-s-zoom/
35mm/f1.4 + 85mm/f1.8
No už pozerám... skorej tú 85mm, brat hovorí že lepšie by mi bolo 50mm.
Pozrite čo som našiel
http://foto.bazos.sk/inzerat/32272028/P ... mm-f18.php
Za tú cenu...

Hej brat mi môže požičať objektívy, foťáky ale tak nemôže mi ich dávať stále a pravdu povediac neviem či by som sa len tak vybral do školy/telocvični kde lietajú lopty a tak s tehnikou za tisíce €.
A áno klamem že má tie foťáky... :D
Teraz mi povedal že možno by mi vedel možno vybaviť Nikon D90 za nejakú krajšiu cenu.

Návrat na "Nákupná poradňa"