Fotovoltika - rodinny dom

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5708
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Toto je pre mňa nová info. Nemôžem predávať prebytky? nejako ich veľa neočakávam a virtuálka od Magmy bude moja cesta ale nerád počujem, že sa tou dotáciou obmedzujem o niečo.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Navyše ak využiješ dotáciu tých 1500€ tak prebytky nemôžeš predávať.

vidis, to som prehliadol ; my v Bubline dotaciu samozrejme nemame.
My sme v perďeli a šecko si platime sami.

Ono takto, zase je jednoduche slobodne sa rozhodnut ci chcem dotaciu 1500 alebo ci v priebehu tych desat rokov predajom zarobim podstatne viac. Odpoved je samozrejme ze zarobim. 10kWp zostava rocne vygeneruje ~11MWh podla lokality na Slovensku, strechy atd, a 11MWh keby som tento rok predal na spotovom trhu, tak mam doma 3500 eur len tak zahuci.

A to je jeden jediny rok.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Jednoduska napísal: So 17. Dec, 2022, 23:13 Toto je pre mňa nová info. Nemôžem predávať prebytky? nejako ich veľa neočakávam a virtuálka od Magmy bude moja cesta ale nerád počujem, že sa tou dotáciou obmedzujem o niečo.
Keď využiješ dotáciu tak nie. Je to v zmluve so SIEA.

Ako je to s predajom prebytkov netuším. Neviem, či netreba na to založiť živnosť resp. firmu, keďže sa jedná o podnikanie v energetike. O toto som sa nikdy nejako extra nezaujímal, lebo skôr razím cestu čo najviac energie zmysluplne spotrebovať doma a do DS poslať len fakt pár kWh do VB, ktoré neskôr odoberiem naspäť.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5708
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

JJ cieľ mám podobný, preto to plány nemení, len ma to prekvapilo.

ale nechystám sa podnikať takže pohodička.
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7977
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa CageJ »

Inak aby ste vedeli tak ja stále čakám na schválenie VSD na spustenie a zapojenie do siete. Čiže namontované už skoro 2 mesiace a ešte to nejde…
V utorok boli technici z VSD, urobili plombu na svorku a tvárili sa, že ani nevedia prečo sú tu. Pokúkali a porobili čosi na elektromere. Záver , že musia digitálny elektromer prepnúť na obojsmerné meranie. Inak elektrikári chodia jak na klavír a ani jeden zatiaľ na 100% nepotvrdil, či sa bude elektromer meniť. Zatiaľ byrokratická fraška. Celé to trvá už 4. Mesiac total.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Teraz moc nemáš za čím smútiť, lebo výroba v týchto mesiacoch je veľmi slabá. Do februára času dosť :laugh:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

no ale ked je to stvrty mesiac, tak september oktober utiekli a to boli velmi slusne mesiace tento rok.

Cage, ratal u teba niekto z tych elektromudrcov solare na streche ?
Nie je to nahodou tak ze digitalny elektromer sa prepina na obojsmerne meranie na dialku z velínu ? Mas stvorkvadrant ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pre info, 10kWp zostava, prva dedina za Bratislavou a je uplne jedno ktorym smerom, vyrobila v decembri do tohoto momentu 120kWh.

To znamena daleko menej nez 10kWh denne, to znamena ze vsetku tu energiu mozes pichnut do kurenia a este ti bude 90% chybat to znamena ze ziadnu fyzicku bateriu nepotrebujes. Seriozne vravim, ze od novembra do februara sotva volaco pichnes do akejkolvek baterky ; ked mas elektromobil tak od oktobra do marca podla toho kolko jazdis.

Cize pol roka fyzicku bateriu v dome nepouzijes. Nespravis ani jeden jediny cyklus.

Pri najazde 18.000km rocne a spotrebe 18kWh/100km mas celkovu spotrebu 3.25MWh len pre elektroauto, a 10kWp zostava spravi ~11MWh rocne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5708
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Pouzijes ju, napriklad dobijes lacnym prudom v noci z DS a cez den pouzivas, ked uz ich doma mas :)
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Cez zimu batériu využívaš skôr ako ups. Dobíjať v noci sa moc neoplatí, pokiaľ nemáš vyložene takú tarifu u dodávateľa. Vtedy to možno zmysel má. Treba rátať aj so stratami pri konverzii AC-DC-AC.

Pri FVE prosto neexistuje univerzálne riešenie, lebo každá jedna domácnosť je špecifická.
Ja by som tých 10kWp bez batérii (ktorú tu turbo tak presadzuje ;) ) vôbec nevedel využiť. Už takto so 6kWp a 13kW batériou pokryjem väčšinu spotreby od marca do októbra. A to kopec energie ešte ostane na streche.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

hej, toto vsetko zmeni 3.5MWh rocne pre elektroauto :) vtedy aj 10kWp nie je vobec vela.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
anonym_a8

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Tak ja uz neviem.

Turbo, ak mas elektroauto, tak na nom chces jazdit. Pretoze bolo oproti spalovaku drahe a setri jazdenim. Ak ti bude stat cez den doma a nabijat sa, nebude jazdit. Tym padom ho moc nepotrebujes a prerabas na nom. Jasne, ze sem/tam su ludia doma, ale ide to ten pomer a zamer. Tym padom FVE na EV moc vhodne nie je a nie je to argument.

Dal som tu vycuc z obchodnych podmienok na virtualnu bateriu od ZSE, oni odpisali taky zlepenec, ze neviem co si mam o tom mysliet, som zvedavy na vyuctovania a ako to nakoniec dopadne.

K tomu limitu 10kwp na instalaciu. Taktiez som napisal, ze mam info od instalacnej firmy, ze max. 10kwp na paneloch, inak to nepripoja, pretoze nebude sediet revizna sprava. Revizna sprava obsahuje aj pripojene zariadenia (vykon). A Turbo napise, ze nevadi, netreba.

K tomu predaju energie a Magne. Dajte si pozor na predaje a potom na svoje nakupne tarify. Znova info od obchodacky, ze je tam rozdelenie nakupnych cien viac krat denne, cize treba to casovat, aby to bolo na konci vobec vyhodne (tarif pre "predajcov"). Je to pekne a lakave na papieri, ale v praxi to uz take terno neni, ked si to clovek prepocita podla obchodnych podmienok. Posuvam info, co som dostal.

Cize vobec mi to nesedi s tym, co sa tu pise...

Mam konecne normalnu ponuku, v skratke 10tis bez baterii, baterie 6 alebo 8tis, podla typu. Asi pojdem do instalacie bez baterii a baterie sa nasledne pridaju, podla odsledovania. Tych 10tis je pre komplikovanejsie technicke riesenie, pojdem na rs485 ako bezdrat. Este cakam na presne podmienky.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

ZSE to napísali celkom jednoznačne, proste sa berie celá spotreba a celá výroba za rok. Spotreba ti tiež nie je fakturovaná po mesiacoch, ale máš až sumár za celý rok. Proste pri odpočte si odpíšu čísielko spotreby, čísielko dodávky a odrátajú od nich čísielka z minulého roka. Kde tam vidíš problém?

S tým pripojením je to tak, že na strechu ti nikto nepolezie, čiže ak by si tam dal aj viac panelov a revizák podpíše že je ich tam menej, distrubučka to nebude kontrolovať. Také slovenské riešenie :laugh:

S tým pridaním batérii si dobre prever, či to bude možné. Niektoré hybridy vedia ísť aj bez batérii (tuším Solax G4 to vie). K čistému on-gridu sa batérie dopĺňajú už ťažšie.

Osobne by som sa na celý predaj vykašlal. Treba FVE dimenzovať na potreby domácnosti a nie na zárobok. Takže tak aby som pokryl čo najviac energie a len to, čo už nemám ako využiť poslať do siete.
Ono čím viac ľudí to bude hrať na VB príp. výkup, nebude dlho trvať a distribučky to zatrhnú, resp. zmenia sa podmienky tak, že to bude nevýhodné.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ZSE to napisalo absolutne jasne, nechapem co nechapes.

Ano, podmienky VB sa budu menit v priebehu casu, na tu sa spolahnut neda. Tak potom v buducnosti doplnis vlastnu bateriu alebo uz budes mat pojazdnych 60kWh a vyseres sa na celu staticku bateriu v domčeku.




>> Tym padom FVE na EV moc vhodne nie je a nie je to argument.

neviem preco si furt predstavujes, ze auto musi byt prec z domu od stvrtej rano do jedenastej vecer. Ako som pisal, realita byva casto volakde inde nez si myslime.

Strasidelne vela ludi odchadza z domu 8:30 aby bolo o deviatej volakde pri stoliku (napoveda : FVE vyraba energiu od maja do septembra uz o piatej rano ked to len trosku prezeniem, takze RANO PRED ODCHODOM Z DOMU 8:00/8:30 dokazes do auta nabit kludne aj 10kWh v tych dobrych dnoch).

Strasidelne vela ludi prichadza domov o piatej poobede. Neuveris, ale od maja do septembra mas slnko do osmej, deviatej vecer. Od piatej, siestej poobede dokazes 10kWp zostavou nabit do elektrotragaču 10kWh len tak zahuci.

Strasidelne vela ludi robi home office a vyjíždí za klientami. Uctovnik, architekt projektant, tisic povolani. Takze pan je doma dve-tri-styri hodiny CEZ DEN a moze nabit 10-30kWh len tak fikne.

Strasidelne vela ludi nejazdi 400km denne ze by potrebovalo nabijat v jednom kuse. Dnes najazdim 29km lebo Bublina-Bublina, zajtra najazdim 49km lebo Bublina-Senec-okolie-Bublina, mam tragac s dojazdom 350km takze nemusim nabijat kazdu hodinu. Dnes som nabil 3kWh lebo som bol malo doma, zajtra 5kWh lebo nesvietilo, pozajtra bude sobota a som cely den doma takze do tragacu (co cez tyzden najazdil 270km a priebezne som ho pripajal na cecek) nasypem 40kWh a mam pokrytych 85% dalsieho tyzdna.

Moze byt ? Ano, zo solaru nepokryjes 100% spotreby EV v celorocnom vyjadreni. Isteze.
Ale pokryjes obrovsku cast. EV je tvoja pojazdna bateria ktoru nemusis zaplatit druhykrat.


10kWP za 10000 je pekna cena, zober to. Pozor na panely aby to nebol nejaky aušus. Na bateriu sa vyser, doplnis neskor ked ta bude velmi trhat zo sna.

Ja by som radsej nainvestoval 8.000 eur do elektroauta (lepsieho elektroauta, hociakeho elektroauta) nez do statickej baterie. Isteze, su to dve uplne rozlicne veci. Staticka bateria ma STRASNE MALU kapacitu v porovnani s elektroautom a auto potrebujes tak ci tak. Mozno rozmyslat takto : kup si nieco ojazdene co uz malo pada na cene, dvojku Leaf 40kWH za 18.000, Hjundaj Jonik za 20.000, nekupuj si novu Daciu Špringer lebo ta ma malinku bateriu a je to celkovo hovno a stoji rovnako, alebo ked mas vela penazi tak kup nieco s vacsimi baterkami napr. Kiu e-niro 62kWh ktore su okolo 30.000 evra.

Ked uvazujes kupit elektrotragač tak ci tak, potom zober peniaze ktore si chcel dat do baterky a kup si lepsi elektrotragac - je rozdiel v nervoch a degradacii zivota ked mas nejaku lacnu 30kWh masinku ktora sotva dojde do vedlajsieho okresu, a ked si doplatis "desinu" co by si natankoval do baterky a budes mat cojaviem 62kWh e-niro ktore dojde z Bubliny do Vysokych Tatroch.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
anonym_a8

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Diablo1st napísal: Pi 16. Dec, 2022, 14:08 @Le_Frog Skús sa informovať u ZSDis či ti povolia väčší menič ako 10kW, aj keď pole ostane do 10kWp. Odporúčam zobrať Solax G4 12kW alebo rovno 15kW, ak samozrejme distribučka dovolí. V poslednej dobe sa dosť množia problémy s divným správaním sa Goodwe meničov, takže ak je možnosť zober radšej Solax.
Ahoj. Nacenili mi GoodWe GW10K-ET Plus 10000VA. Nevies ci spada k tym "divnym" menicom, co pises?
Inak, rozmyslam nad 1F, co si mi radil. Nejako ale v eshope nevidim 10kw 1F menic. Ako sa riesi take nieco?
Dakujem

Návrat na "Debata o všetkom"