Pneumatiky :)

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

.
strucne k cinskym gumickam : skoro vzdy su vyrobene z daleko tvrdej zmesi, neobsahuju tolko siliky pretoze je to lacnejsie.

Ma to svoje nevyhody, ktorymi su zjavne slabsia prilnavost k povrchu ked ten povrch zrovna nie je idealny ; ma to vsak aj svoje vyhody. Akekolvek tvrde pneumatiky resp. pneu vyrobene z takej tvrdsej zmesi vydrzia ukrutne vacsi najazd. Makke pneu sa mozu lepsie lepit na povrch, avsak najazdia menej. Moze to byt zaujimave pre niekoho kto otoci 40.000km v priebehu roka napriklad na dialniciach a jazdi normalne cize nie 190+
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1819
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Ivko »

SurrendeR napísal:takze tym chces povedat, ze vlastne vsetky gumy su rovnake? :)
To určite nie, ja len tvrdím že tie rozdiely sú doslova mizivé...

Akože ked pôjdem niekam autom čo má obuté Matadorky tak podla niekoho by som nedokázal ísť tak rýchlo ako na aute čo bude mať obuté Conti ?
To je ten omyl čo má každý v hlave, to že človek prejde nejakou zátačkou povedzme 90km/h tak takou istou rýchlosťou prejde na každých bežných gumách, jedine čomu sa ja vyhýbam je čína, lebo tam je X výrobcov a nie všetci držia rovnaký štandard kvality
Za mokra platí to isté, ani na tých Conti si človek nemôže dovoliť tak rýchlo ako za sucha a tak isto prejde pomalšie prejde na hocičom bežnom.
K brzdnej dráhe, prešiel som z letných Conti na nové letné Braumky a vôbec nepocitujem že by auto ovela horšie brzdilo tak ako to mnohý prezentujú lebo tak uvádzajú testy. Svoje auto si poznám a vôbec nemám pocit že by som musel zrazu začať brzdiť ovela skôr ako som bol zvyknutý...

Ohladne ešte tej cesty akože do tatier akože bez reťazí kde by som sa mal rozhodnúť či pôjdem autom čo má Conti, alebo autom čo má Matador. Na to som si kúpil 4x4 aby som sa nemusel ani trochu zožierať, lebo ked je zle tak nepomôžu žiadne gumy. To že sa nejaké auto nemôže vyšvtverať nie je chyba gúm ale blbého pohonu auta. Pohon 2WD má svoje limity a tie nikdy neprekročí ani ked sa na auto obujú pneu so zlatým nápisom a cedulkou že vyhrali test
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Snake »

vzdy sa najde niekto, kto z principu neda o X penazi naviac lebo taketo fobie, a potom tie a tie podvozky su nahovno, lebo ramena vydrzia iba 30 000, tie pneu su naprd lebo stoja vela a gulate su aj tie za 1/3 ceny, a ta benzinka je naprd lebo mi upchala ten najlacnejsi filter aky v kelly mali...

dzizs...





.
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa scarinko »

Ivko napísal:
SurrendeR napísal:takze tym chces povedat, ze vlastne vsetky gumy su rovnake? :)
To je ten omyl čo má každý v hlave, to že človek prejde nejakou zátačkou povedzme 90km/h tak takou istou rýchlosťou prejde na každých bežných gumách, jedine čomu sa ja vyhýbam je čína, lebo tam je X výrobcov a nie všetci držia rovnaký štandard kvality
Za mokra platí to isté, ani na tých Conti si človek nemôže dovoliť tak rýchlo ako za sucha a tak isto prejde pomalšie prejde na hocičom bežnom.
tak tu sa velmi alebo sakra velmi mylis
stacila mi na to jedna situacia za volantom ked som siel do jednej zakruty za mokra trochu rychlejsie a myslel som si ze vsak to je OK a prd makovy. Frajerka sa skoro posrala vedla mna ked som tu zakrutu bral bokom (nastastie som to nejak ustal). To boli letne matadory stella 2 tusim, najhorsie gumy ake som kedy videl (v testoch na mokre dopadli za 5 ale ten som videl az potom). tu istu zakrutu za mokra som so zimnymi Barum polaris 2 presiel uplne v pohode pri rovnakej rychlosti a velmi podobnych az totoznych podmienkach. Bolo to na starej micre takze pismenka ako ABS, ESP a kadejakych asistentov nehladaj. A to tie letne boli o par rokov este novsie.
Momentalne mam na i30 zimne conti lebo som ich dostal k autu a tu zakrutu idem este rychlejsie a ide to.

takze tolko k tomu tvojmu ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

naco chodis zytocne riskantne alebo riskantnejsie do zakruty v ktorej si sa uz skoro dosral ? ach nie ty ale frajerka. naco je to dobre ?
no rozhodne to neni v pohode... keby chcel niekto tvrdit ze to nie je riskantnejsie. Navyse na 20 kilovom aute od ktoreho je aj moj bicykel tazsi (vies o tom ze 40tonovy kamion ma lepsi grip).

Kam sa tak strasne ponahlate, ludkovia ? Pozerat Jednoducho Mariu alebo 43892789257ty diel Dallasu ? Potrebujete si pokrcit plechy alebo frňáky ?

Toto vidim furt, teraz mame v Blatisrave dva dni "sneh" na ceste a tam kde na suchom chodim z pristavneho mosta na dodávočke s prstom v rici 55km/h na tretom prevode a zdravych otackach (esicko z mesta ku ekonomickej univerzitke) tak tam idem teraz na snieziku 30-35 cize na druhom prevode a rovnako zdravych otackach a este som sa z toho fakt nezblaznil. Zato vela fesakov ma predbieha tych zvycajnych 50, ved maju kvalitne zimne pneu a tie ich zarucene podrzia lebo neprehrali v testoch.

Akurat minule tam 407cku pezot oplieskalo o zvodidla a zostal stat cumakom smerom do protismeru, taku krasnu 180tku v stupnoch chytil. Zastanem v tom ooooobrovskom pripojnom fleku co ide z Apolla, vratim sa o 20 metrov dozadu a namiesto otazky "nestalo sa vam nieco, ako mozem pomoct" som sa zacal rehotat. Macher pošťaný, mláka medzi stehnami. Az ked som sa schuti naudrbaval, az potom prislo ku konverzacii. Nestalo sa mu nic, akurat bol o 1000eur lahsi co si moze opravit auto a o skusenost bohatsi. Este predtym ako zacne niekto gundzovat, nahodene mal Pirelli P6000. Zhodou okolnosti tie iste pneu ako ja na Voyageri akurat iny rozmer (jazdil som Goodyear NCT5 co su original pneu z vyroby, Pirelku 6000, Mišlén Alpin dva ci tri a Danlop vinteršport 3d).

Troska menej riskovat ach pardon skusat vitazov testov by mozno fakt nezaskodilo.

Vsetci mate pravdu - aj Ivo. Nedokazem posudit ci Barum Matador je to iste ako Danlop Vinteršport a viete co ? Za posledne dve dekady co krutim volantom som NIKDY nepouzil ABS. Nikdy som nepouzil ESP. Poslednu buracku som sposobil a zazil v roku 1997 co som bol este mlady a uplne sprosty, ach dofrasa ja vam kupim to zadne svetlo na Favorit lebo ho mate prasknute.

Takze tak. A VOBEC TO NIE JE 100% O PNEUMATIKACH. Je to o zdravom rozume. Jasneze nemozes jazdit slicky na lade, ale zase ludia su lahkovazni lebo maju nabuchanych vitazov testu. A potom pride na to, ze moj foter jediny zastavi na posranej Ocktavii v skrumazi 51 rozbitych vozov na lade pri Nitre... jediny. Skoda ze rovno do neho zaparkovalo pancierove BMW7 s mistrom prezidentom ktory sa ponahlal z Kosic do Bratislavy prestrihavat pasku na nemocnici... ale ponahlal sa na vitazovi testov. To je dolezite.


Naco si do tej posratej zakruty v ktorej mas neprijemne skusenosti isiel ESTE RYCHLEJSIE ako najrychlejsie predtym ????? Velmi dolezite v tvojom zivote prejst zakrutu o dve sekundy rychlejsie a eventualne stravit dva mesiace v nemocnici ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa LordKJ »

za posledne dve dekady co krutim volantom som NIKDY nepouzil ABS.
ja som za posledny tyzden pouzil abs kazdu jazdu autom :)
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa scarinko »

turbo, tu nejde o to preco ale islo o princip ze je tam rozdiel
je to konkretne tato zakruta a nechodim tade stale rychlo prvy krat to bolo viac menej nechctiac potom som to na inych gumach skusal a drzalo to cim som si overil ze tie matadory su smejdy najvacsieho kalibru, a to som este nevravel ze pomaly pri kazdom rozbehu do kopca za mokra to smykalo. Ale tak co by si chcel za 23 eur za gumu ze :-)

https://www.google.sk/maps/dir/48.11657 ... m2!4m1!3e0
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7291
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Papek »

Turbo som velmi rad ze si spomenul zrovna tu zakrutu. Aj ked za posledy rok co som zmenil obydlie tade az tak casto nejazdim, predtym to bolo prakticky denne a tu zakrutu som mal ako taku referenciu. Kamos tiez, ten tam rovno rozflakal bavoraka, ale aspon zistil, ako sa pouziva rucna brzda. Ja som tam raz letel aj na ehm, povedzme ze na zjazdenych pneu (a mozno ze to boli aj slicky) a je to uplne iny level aj uplne ina najazdova aj vyjazdova rychlost, ale taketo veci sa robia az po 2(2).

Ale k veci, za mokra som si tam na cinskych Nankangoch pri najazde nedovolil ist viac ako 50, aj to som uz citil nastup nedotacavosti a na vyjazde ma celkom skoro vynasalo do vonkajsieho pruhu, ale tam sa to da celkom dobre ukorigovat. Da sa tam samozrejme letiet aj vyssimi rychlostami, ale to uz musis clovek svihat rukami ako colin mcrae. Na GY tam za mokra vletim v 60tke bez toho, aby som mal pocit ze ma tam pretoci alebo vynesie, proste s vacsim kludom a vacsou istotou.

Ano viem, naco sa nahanat v jednej zakrute a bla bla bla ... mozno sa chcem aj trochu zabavit, smyknut, mozno sa neustale ponahlam, aby mi neuslo Teple Vino. Je kopa inych zakrut, kde sa neda ist ani predpisovych 50,70,90 ... a nase zakony (resp. vyberaci) pozeraju len na tu poondiatu rychlost. Tak im budem rezat zakruty v zakonnom limite a rovinky prenecham tym, co na to maju $$$
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5571
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Odar »

A ako prechadzate v dazdi, alebo nebodaj na snehu napriklad takouto zakrutou? :wallbash: Zastavite, prezujete na pneu s hrotmi? :D
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
Tomasjerry
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2273
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA (work) Velke Levare (home)

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Tomasjerry »

Jezis klasikaaaaa. Moja zenska tam na starom BMW skusala tiez co to je ESP :)
Ani si nevsimla , ze ma na palubke dyskoteku, az ked som ju upozornil, ze:
Tebe nevadi, ze ti ritou hadze ???
AMD Ryzen™ 7 3700X, ASROCK X470 Taichi, 16 GB RAM 3200 MHz, ASUS 2080Ti, Samsung SSD 256GB + Samsung Evo SSD 256GB + 2TB HDD,LG DVD +/-rw, Frakcial 600 W Newton R3
To vsetko v LIAN LI PC-X1000 :)
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7291
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Papek »

Odar napísal:A ako prechadzate v dazdi, alebo nebodaj na snehu napriklad takouto zakrutou? :wallbash: Zastavite, prezujete na pneu s hrotmi? :D
opatrne, hlavne opatrne ;)
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
SurrendeR
VIP
VIP
Príspevky: 2722
Dátum registrácie: Ut 28. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Stará Turá - BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa SurrendeR »

stala sa mi raz taka situacia.. frajerka potrebovala ist nutne na wc.. bol som na R1 smer od TT do NR.. vravim, ze zastavim na najblizsej pumpe.. vonku lialo ze bola pomaly suvysla vrstva vody na ceste .. vsetci okolo 100, ja-debil a zopar dalsich normalka 130 .. ved pohoda.. obieham si tak jedneho a v tom pozeram ze aha pumpa.. tak som pridal nech co najskor dokoncim ukon a v tom momente (130) som siel do odbocovacieho a zaroven prudka brzda.. clovece.. velmi som sa divil ze ani ABS ani naznak ze by bolo daco zle, aj ked som sa skoro pokakal. zabrzdil som na urovni stojanov..
asi tu som presiel do odbocovaku a zacal brzdit.. ako uz vtedy som si nadaval do totalnych kktov, ze to za tychto podmienok proste neubrzdim.. a clovece.. nechapal som vlastnym ociam.. a docela sa divim, ze ma vtedy frajerka nezabila za to co som spravil.. keby mam predosle gumy (tigar winter) tak som roz*bity na sracky a uz vam tu nepisem o tom, preco je dobre nesetrit na gumach. je to jediny kontakt s vozovkou.. tak ho chcem mat co najlepsi v ramci pre mna dostupnej ceny..

o rok sa mi stala podobna situacia.. idem po d1 smer BA a zabudol som ze mam odbocit na senec.. este by som to stihal, ale z predoslej skusenosit si vravim.. ze nebudem riskovat jak minule, aj ked minule to vyslo, ale nebudem pokusat stastenu. ta pol hodka nas nezabije ked tu odbocku proste missnem..
Spoiler: ukázať
PC:Asus x99A-USB 3.1 || Intel i7 5820k 4.1GHz || Asus ROG Strux GTX 1080 8GB || 4x16 GB RAM 3200MHz CL14 G.SKILL || NVMe - 1000GB Samsung EVO 970 || RAID0 - 2x3TB WD RED || Cooler Master Centurion Silencio 452 || Seasonic Prime Ultra 750W Gold || 24" EIZO EV2436WFS3-BK EcoView ||
FOTO: Canon EOS 5D MKII || Canon 50mm F1.8II || Tamron 24-70/F2.8 VC || Canon 70-200/F4L IS || Canon EX580 MKII
Mobil: Samsung Galaxy S7
Car: BMW E36 328i Tour
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7291
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Papek »

Vidis. Clovek porobi tolko somarin v mladosti... Co nezachrani rozum, zachrani dobra guma :D
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Snake »

:D





.
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa lacika »

Odar napísal:A ako prechadzate v dazdi, alebo nebodaj na snehu napriklad takouto zakrutou? :wallbash: Zastavite, prezujete na pneu s hrotmi? :D
skoro ako Branisko :) Ale to som si uzival len hore kopcom.. dole ma to nudilo a na snehu desilo :D

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"