Pneumatiky :)

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

s myslienkou celorocnych sa tiez silno pohravam. Mam dve sady elektronov takze nebudem platit 50,- rocne za dve prezutia
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10043
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa stiv »

werwest napísal: Po 28. Nov, 2022, 14:18 to gumy zase zdrazeli, alebo je 65 o tolko drahsi oproti 45?
Zimaky su drahsie, pneu mierne zdrazeli, rozmer nie je "bezny". Ved uz pred vojnou a covidom si za lepsie balonove 17tky zaplatil 150 ako nic.


4x4 je nice to have, ale uzitocnejsie na krizovatkach.. minimalne ak netravis kazdu zimu v horach.

Zo skusenosti s vozikmi a tahanim je to proste bieda ak vojdes do snehu alebo mas nejaky kopec a mas sa rozbehnut. Ale take ze 5cm snehu a osobne auto a aby som nahadzoval retaze.. Mozno k letnym pneu. :-D
.
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa lopo1 »

Ivko tiez chodim na MH a ano 95% casu sa to da v pohode bez reťazí keď ta nezabrzdia a nemusis sa rozbiehať.
Ale potom tam bolo kopec hrdinov ktory reťaze nepotrebuju vsak maju 4x4 (MB ML, LR Discovery aj Subaru outback so videl) a potom cestou dolu ich zastavi az strom v zraze 5m pod cestou. Napr. teraz je hore ciste sklo ze pesi sa neda ist po ceste.
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1828
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Ivko »

Mne to nemusíš hovoriť ja viem že 4x4 nie je všeliek a zvlášť ked máš vyše dvoj tonové SUV, samozrejme to vieš presrať na hocičom aj na 1000kg Felicii...
Preto ked dole reťaze netreba to kontroluje vyššie, lebo nikomu sa nechcelo nahodiť a ako sa prichádzalo k vrcholu, tak vždy sú tam vyjazdené kolaje a tam sa to vždy zaseklo

Ale pre mna vždy lepšie 4x4 a len pristavím pri rampe a pánko mávne rukou ako sa srať nahadzovaním reťazi často na kolesá od čiernej brečky z cesty.
Ty si celý v čistom a máš sa tam srať s nejakými reťazami 5 minút v zime na špinavom aute, fakt zážitok...

Spájať to s nejakým škriabaním niekde po lesných cestách v zime na 2WD s reťazami na nejakú chatu, že dal som to, tak k tomu poviem asi tolko že niekto si pomýlil osobné auto s offroadom...
Človek to tam túruje do kopca, často hlava nehlava a potom že je seknutý disk, rozseknutá pneu, či zlá geometria lebo sa ohlo rameno či tlmič

PS: ja nie som ten čo si niečo potrebuje dokazovať, ked chcem a potrebujem tak viem šlapnúť na plyn, ale nie som ako tu pacienti, čo trepú dookola ako oni dokážu využiť potencial pneu a ja som ten čo to nevie.
Takých už bolo, tot pár dní dozadu 25 ročná baba (osobne som poznal) čo rozsekla starú AR166 a ako bonus zostrelila majitela autoškoly so synom inštruktorom a chudera babka vzadu čo nebola pripútanú prišla u ruku...
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Papek »

tipy na celorocne AT-cka v rozmere 235/70 R16? momentalne mam odskusane Hankook Dynapro AT2 ako celkom schopne a tiche. mam skusenost aj s Dynapro ATM, ale tie hulakaju a take uz nechcem. Vyuzivane budu aj tak 99% spevnene cesty, cize nejake silne offroad vlastnosti nehladam, skor radsej ticho a klud.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4571
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa scream »

Miso122 napísal: Po 28. Nov, 2022, 15:13 Kolkokrat rocne sa budes pohynat hore zasnezenym kopcom, ze vyuzijes 4x4 pohon? Bezpecnosti ani jazdnym vlastnostiam to az na specificke pripady nijak neprospieva (hmotnost navyse), jedine budes mat lepsi odpich z miesta.
To je samozrejme blbost. Staci, ze naprsi a so 4x4 si mozes lietat pomaly ako za sucha o jemnom blate na polnacke so zimnou gumou ani nehovorim. Dialnica za neistych podmienok ides tiez uplne inym tempom. Odpich z miesta do kopca je sranda aj za dazda zo semaforu, ked je prechod namalovany takou fajnou farbou. Srat sa s retazami pod kazdym briezkom, no dakujem pekne.
Vacsinou sa dole aj tak budes smykat.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa lopo1 »

Papek napísal: Po 28. Nov, 2022, 23:10 tipy na celorocne AT-cka v rozmere 235/70 R16? momentalne mam odskusane Hankook Dynapro AT2 ako celkom schopne a tiche. mam skusenost aj s Dynapro ATM, ale tie hulakaju a take uz nechcem. Vyuzivane budu aj tak 99% spevnene cesty, cize nejake silne offroad vlastnosti nehladam, skor radsej ticho a klud.
Ja idem tuto zimu skusat Cooper discoverer at3 4s ale v rozmere 265/60 R18
Naposledy upravil/-a lopo1 v Ut 29. Nov, 2022, 07:49, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5521
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Odpich z miesta za dazda/na smyklavom povrchu a akceleracia v zakrutach beriem, tam nie je o com.

Blato a sneh. Tiež, hlavne do kopca. Ak teda neni sneh/blato po podvozok, pripadne lad/lepkave blato


Ale to lietanie po vode ako za sucha a jazda po dialnici za neistych podmienok, to mi velmi nesedi.

Na vode akurat mas poriadny odpich a tiez vies agresivnejsie pridavat na vyjazde zo zakrut. Ale zeby to lepsie brzdilo/zatacalo/sedelo to nemozem povedať.

A jazda za neistych podmienok. Neviem, možno mam len malo odjazdene na 4x4, ale osobne sa mi po snehu/dzabanici/mrznucom dazdi lepsie ide s predokolkou.
1. Da ti skor vediet v akom stave je podklad, staci preslapnut plyn a hned sa podla presmyku vies nakalibrovat a vieš co cakat... Pri 4x4 to vieš overit len tym ze skocis na brzdu, co v premávke velmi nemozes.
2. Staci zaslapnut plyn na podlahu a auto sa vyrovna. Vletis do nahrnuteho snehu alebo sa ti na poladovici auto roztancuje na kolajach? Preslapnes plyn a ides rovno...
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4571
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa scream »

No, nesuhlasim. 4x4 ide proste tam, kde natocis volant. Vsade kde mas krizu so 4x4 by si mal krizu davno predtym s FWD. To je ako krizovky na sailunoch z 1999 a novych michelin, pride to skor. To sa bavim o normalnej jazde, ziadne drifty. V briezku na hresnu ku kaplnke, ked v ujazdenom snehu zastanes, mas problem sa pohnut s FWD, tento scenar som videl a zazil xkrat, musis cuvat dole a vyjdes to s rozbehom. 4x4 sa pohnes bez preklzu. Nejaka brecka a ujazdeny sneh? Na brzdach nic nevyhras ale skus si ist v takom stave dialnicu, ta cestovna rychlost bude uplne ina o pocite bezpecia nehovorim.
Dobre gumy v kombinacii so permanent 4x4 su ultimatne vozenie, len na podunajskej nizine na to neprides...
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1977
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Miso122 »

Takže ak ťa správne chápem, ak gumy na aute zacítia že máš v aute 4x4 pohon, zmäknú a zvýši sa im automaticky grip.
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4571
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa scream »

Presne, kukaj jak mu zmakli gumy a zvysil sa vykon v tvojich oblubenych testoch. 7.3s na kolo beeengs https://www.youtube.com/watch?v=d_LPlYxhweY
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1977
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Miso122 »

Som myslel ze sa bavime o normalnych podmienkach, nie niekde na nakomplet zasnezenej ceste kde bojujes o kazde percento gripu navyse a nevies preniest vykon na cestu, co zazijes raz za rok.
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4571
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa scream »

To iste mas na beznej ceste na kazdom vyjazde zo zakruty a prakticky vzdy ked potrebujes akcelerovat.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1977
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Miso122 »

hej, a preto su vsetky vrchlove katerorie motorsportu 4x4, alebo aj nie. dobrovolne pouzivaju pomalsie auta, to su ale hlupaci. jednoducho ta hmotnost navyse nestoji za pridanu hodnotu, a spravi auto pomalsim.
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4571
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa scream »

Pocuvaj, das si nove gumky, ja budem mat 3-4 rocne letne a mozeme si dat za dazda hore pezinsku, zeby si videl ako sa ta hmotnost v 4x4 hore neoplati, vykon mame asi cca rovnaky :D

ked bude malo, mozeme skusit aj za snehu :hysterical:

EDIT: a vo vrchole motorsportu je po miernom dazdi a prezuti na NAJVODNEJSIE PNEU kolotoc a safety car na trati :cool:
Naposledy upravil/-a scream v Ut 29. Nov, 2022, 15:13, upravené celkom 1 krát.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"