Pneumatiky :)

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Papek »

lopo1 napísal: Ut 29. Nov, 2022, 00:20 Ja idem tuto zimu skusat Cooper discoverer at3 4s ale v rozmere 265/60 R18
aj tieto som mal v hladaciku, resp. mi vysli spolu s Dynapro AT2 ako dve moznosti, do ktorych by som siel. Bohuzial vsetko ostatne je bud prilis offroad a teda hlucne, alebo ma nizky kilometrovy vykon, alebo je cenovo vyrazne vyssie ako by som bol ochotny zaplatit za lepsie parametre.
Cooper ma podla recenzii lepsie samocistiace vlastnosti a teda lepsie zvlada blato a sneh, ale stale porovnatelnu hlucnost ako Dynapro. Akurat ze v mojom rozmere je rozdiel cca 50 na pneu v neprospech Cooper, takze nakoniec pojdem do AT2.
Este som si spomenul ze som sa viezol v Pathfinderi s Matador Izzarda AT2. Chalanisko si pochvaloval cenu a celkove vlastnosti pneu, akurat hlucnost bola pomerne vysoka. V mestskych rychlostiach do tych 50-60 je to viacmenej jedno, ale potom ten hluk ide vyrazne hore. O dialnici ani nehovorim.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa lopo1 »

No ja som sa pre Coopery rozhodol na základe dobrých skúsenosti u brata a kamarata ktorý ale jazdia len coopery v lete Cooper Discoverer STT Pro a v zime cestné zimné Cooper Weathermastergumy WSC im vyšly z dlhodobého použivania najlepsie aj čo sa týka hluku aj výkonu a záberu.
Našťastie som cenu nemusel riešiť :)
Ale sam som zvedavý ako budú fungovať v snehu
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Pietro sk »

plusy 4*4 vymenovane mame (vyuzitelne na par krizovych dni do roka).
este chybaju (dozivotne) minusove veci ako spotreba, zlozitost/poruchovost systemu, servis(ovatelnost), atd.
Spoiler: ukázať
5800x ..b550aorus_pro 180€...6800xt stock 670€..nh-u12 am4...viper steel 32GB 4400... R.A.T. 6+
3600-16 1T 32GB#1800IF# curve per core -28max #PBO-175# <95W <65°c
ag241qx; seagate 600pro; firecuda520..
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa lopo1 »

Zas sklzava tema mimo pneu mam doma FWD aj AWD a rozdiel je citeľný viac ako par dni v roku .... A k tej servisovatelnosti a nakladovosti tiez treba rozlisovat nie je 4x4 ako 4x4 ja v tom svojom raz za 2 roky vymenim olej v zadnom diferaku za 15e a to je vsetko. Auto ma 16 rokov a do 4x4 sa nemuselo nijak zasahovat opravovať
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

No ste sa tu rozbehli, ale skúsim aj k veci, nie len OT :D

@Papek
Aké ti neporadím, ale poradím aspoň ktoré nie ;) Mám teraz obuté Geolandary. Hlučnosť OK, aj na diaľnici. Ja mám mix tak 90/10 asfalt / poľné cesty nespevnené semtam nejaká polovačka. Ako celoročné možno OK, sú ale tragické hlavne v snehu tam je to fakt nič moc, prezúvam na zimnú sadu. A vždy sa mi smejú že mi prezúvajú zimné za zimné :D Tie SST Pro čo písal lopo sú super, určite do nich pôjdem keď tieto zjazdím ako na letnú sadu. Mal som ich na islande na AT Toyote, a ako stvorené na šutre a šotolinu a bahno čo je v podstate 90% ciest tam.

Ku Crossclimate len krátko, mali sme ich obuté na 3 autách vo firme, už nie sú ani na jednom... Výdrž v pohode, ten normálnejší na tom jazdil 2 roky a natočil cez 50k km na tej sade. Ale za mňa celkovo, meh, je to priemerná guma či už v lete alebo v zime, asi som rozmaznaný na duhú stranu na econoboxy asi stačí...

Skôr ako načnem debatu awd,fwd,prémiové, celoročné bla bla, uvediem len to, že väčšinu kilometrov svojho života som najazdil na zadokolkách, čo je v podstate asi najhoršia alternatíva ako to tu počúvam :D Ale naspäť ku gumám.

Gumy vyberám podľa toho, na aké auto pôjdu. Na všetky "dialničné expresy" teda vyberám zimnú gumu čo je najlepšia na suchej ceste a tichá na dialnici. Lebo to je 80-90% našej zimy a mojich ciest. Predošlé MB mi tuším prišlo na sotozerách nejakých, tie išli po sezóne preč, moc mi tieto zimné pirelli na ničom nevydržali. Potom to išlo na PA4 a bol som spokojný. Moc toho na výber s W indexom aj tak nie je... Momentálne na dalšom, som prešiel na PA5 ky, stačia aj V... Spokojnosť. Guma relativne tichá. Handling na suchu OK. Záber na snehu OK. Subjektívne mám dokonca na PA4 ky ešte lepšie spomienky ale to bude tým, že to auto malo raz tolko koní :rofl:

Ale hlavne narozdiel od pirelli mi vydržia. Až sa to hanbím priznať, že budem vyzerať jak socka čo nemá na gumy :-D , ale obul som teraz 4 tú sezónu tú istú zimnú sadu. Je mi proste lúto vyhodiť gumy čo majú ešte 6mm+ vpredu... A to majú cez 40k km. Áno, zadné sú o pol milimetra horšie, teda vlastne predné teda zadné, lebo to treba rotovať na RWD častejšie keď to má byť rovnomerne zjazdené. Sada bola tuším okolo 850 eur, v zimnej R19ke / predtým 20ke, sa nedá ajtak vymysieť nič za kilo... Cenový rozdiel medzi "prémiovou" sadou, či jak sa to označuje a "just as good" som už ajtak nechal na prezúvaní...

Len pre predstavu, za rovnakú dobu som kúpil 5 párov PS4, aj keď v zime jazdím sem tam keď nasneží aj na 4x4, tak vačšinu ciest každodenných chodím na tomto.

Slovenskú zimu sa dá v pohode prežiť aj s FWD RWD AWD, keď sa s tým chodí normálne.

Jedna z mála ďaľších rozumných vecí čo tu zaznela sú reťaze. V aute je na ne fakt miesto, a na zimu super záloha. Samozrejme treba kupovať reťaze normálne a nie z lídla...

Ja som si proste už zvykol, že keď nejdem na 4x4 tak to má limity, a rátam s nimi. Ale úplne v pohode, sa na 500+ koňovej "nebezpečnej" zadokolke dostane človek na lyže, absolvoval som to X krát. V lomnici na parkovisku ťa pošlú zaparkovať hore, ty im ukážeš že vyššie to nejde, pár krát človek prehrabne s mohutným rámusom na mieste, oni pochopia že to nedáš, pozrú špz, zapi... že si maďar, a posunú kužel a zaparkujem normálne dole.
Keď som chodil po frajerku na Zobor, tak do jedného stúpania, keď bol 1cm snehu a viac som proste nevišiel. V strede kopca to zastalo...
Buď zúrivo preblikuje ESP, a totálne odpája plynový pedál, alebo ho človek v nervoch vypne, a aplikuje postup naučený od Clarksona "speed and power".
Auto rovnako stojí stále na mieste, zadné gumy sa tiež pália na mieste, striela to z výfuku a ty sa stále nikam sa nehýbeš len s tým rozdielom že sa chodia pozerať susedia z okolitých domov čo je to za chu...
Problém som vyriešil tak, že namiesto pozerania testov pneumatík a hľadania som kúpil babe jedny poriadne zimné topánky a posledných 150m sa naučila prejsť 4x za rok čo bol sneh pešo :rofl:

Moc preto nechápem aký handling na snehu tu vôbec riešite. Jak je súvislá vrstva tak som viac menej v pr... Ak idem za niekým čo ma irituje, že sneží a ide 70 a chcem ho predbehnúť, tak vypnem TSC, a skúsim ako to drží. Vo väčšine prípadov, mi to začne pri 1/3 plynu tancovať, a zmierym sa s tým, že to nedám... A prídem domov o 2 minúty neskôr. A kontrolu trakcie vypnem práve preto, že chcem naozaj vedieť aké sú podmienky na ceste a ako mi to drží, je spústa ľudí čo má 4WD, zapaté všetky tieto barličky, bum ho tam tempomat 160 a ide im to dobre, až kým teda neprekročia barličku...

4x4 je fajn, ale väčšinu v zime vybúraných 4x4 vidím práve z jedného dôvodu. Rozbieha sa to lepšie, drží to tiež lepšie...
Ale brzdí to rovnako, to je fyzika ktorá sa proste nedá oklamať, a niektorí majitelia AWD na tento fakt v zime zabúdajú. Prípadne začnú vysvetlovať ako sa to nedá urvať a ide to ako tank. Ale ono sa to dá urvať, len to zvyčajne nastane pri vačšej rýchlosti, a o to väčšia sranda to potom dostať znova pod kontrolu.

A ak 4x4, tak vlastne aké 4x4?
4matic x-drive haldex, a potobné "pseudo" 4x4? Ste ešte nikto nevideli na donovaloch na rovnom parkovisku zapadnutú X6ku :rofl:
Aspoň permanentné Quatro? Subaru?

Lebo samozrejme nie je 4x4 ako 4x4, to by sme sa tu mohli začať baviť o tom ako poriadna 4 kolka má byť permanentná, má mať redukciu, uzáviekrky diferenciálu a najlepšie na ráme ;)
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Pietro sk »

kvazi 4*4...vzadu poloosi jak kofolove slamky :)
Spoiler: ukázať
5800x ..b550aorus_pro 180€...6800xt stock 670€..nh-u12 am4...viper steel 32GB 4400... R.A.T. 6+
3600-16 1T 32GB#1800IF# curve per core -28max #PBO-175# <95W <65°c
ag241qx; seagate 600pro; firecuda520..
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa lopo1 »

No dnes som konecne odskusal tie celorocne Cooper discoverer at3 4s a zostal som fakt prijemne prekvapeny v cerstvom snehu cca 15-20cm s ladovym podkladom do 10 12% stupania isiel Ford Ranger bez zavahania vzadu ma korbe len dakych cca 50kg zapmuta len normalna 4kola bez uzavierok a cestou hore trakcna kontrola ani raz nemusela zasiahnut teda pokial som to na hulvata nepreplynoval a naschval nesiel do presmykovania aby som sa uistil ze trakcna vobec funguje na ceste su rovnako prijemne tiche resp hluk auta a vzduchu je vyraznejsi ako hluk od kolies
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Papek »

ooo paradny sniezik 👍 ja sa uz nejaky tyzden vozim s Dynapro AT2 na oboch napravach. Uzivam si hlavne to ticho. Sneh sem do BA zatial velmi nenavialo, iba sem-tam primrza cesta. Dneska mi pekne zatancoval zadok ked som sa chcel rychlo vymotat z krizovatky.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1977
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Miso122 »

V BA stale jazdim na letnych :D mimo mesta by som to kvoli namraze uz neriskoval, ale cez mesto sa este da. Uz aby mi vydali slovensky technicak s rozmermi pneu, maju este 9 dni do konca lehoty.
ITX >>> ATX
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> a zostal som fakt prijemne prekvapeny v cerstvom snehu cca 15-20cm

ale ved to su idealne podmienky... taky sniezik krasne drzi. Primrznuta cesta je hotove nestastie.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5521
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Njn, lad a na tom niekolko cm mokreho snehu. Neprejdes ani s retazami :D
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa lopo1 »

mp3turbo napísal: St 14. Dec, 2022, 22:49 ale ved to su idealne podmienky... taky sniezik krasne drzi. Primrznuta cesta je hotove nestastie.
ano bol som prekvapeny nakolko sa jedna o celorocky cakal som ze budem viac hrabat resp. ze bude trakcna kontrola viac zasahovat hlavne v tom stupani ono ten premrznuty sneh sa tvaril ako piesok cize zas taky ideal to nebol

SKiLEX retiazky boli preventivne vzadu na korbe :)
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5521
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

njn, to nie je zly napad... ked zahrabes toto tak ta nepride vytiahnut ani traktor :D
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6878
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa stefan222 »

musim napisat ze matador su lepsie gumy ako goodride co som mal lredtym. ten isty rozmer
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1977
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Miso122 »

Z blata do kaluže
ITX >>> ATX

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"