Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Aké máte brzdy?

hydraulické kotúčové brzdy
107
43%
mechanické kotúčové
30
12%
bubnové brzdy
2
1%
ráfikové brzdy
102
41%
mám furtku - brzdím pedálmi
7
3%
 
Celkom hlasov: 248

Používateľov profilový obrázok
Kicker
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1486
Dátum registrácie: Pi 30. Júl, 2010, 11:35
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Kicker »

Ahojte,

rozhodol som sa, že začnem bicyklovať kvôli kondičke.. odkedy mám sedavú prácu, tak to ide dolu vodou :D Akurát netuším aký bicykel si vybrať... plánujem to tak nejako rekreačne, a chcem hlavne niečo medzi cestným a horským.. akože viac budem jazdiť po asfalte ale z času na čas chcem aj po nejakých lesných cyklotrasách pochodiť.. čo sa týka ceny, netuším ako dlho mi vydrží to nadšenie a preto by som do toho dal čím menej € :)

Meriam 190cm a vážim 84kg..

Viete mi teda prosím niekto odporučiť niečo schopné? (je to trochu trapas, ale nikdy som nemal normálny bicykel, od konca základky som ani nesedel na bicykli :D)
CPU:Intel Core i5 4440 Cooler: Noctua NH-U12F MB:MSI B85 G43 VGA:GIGABYTE N760OC RAM: Crucial Ballistix Sport 8GB HDD: Crucial m500 256GB + Seagate Barracuda 7200.12 500GB + Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU: Fortron Blue Storm II 500W Keyboard: Logitech K290 Mouse: Roccat Kone Pure LCD: LG Flatron W2243S (22")
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

velmi dobre rozhodnutie. Pri sedavej praci je dolezite mat nejaku takuto aktivitu...momentalne som ja velmi zlenivel a tuto sezonu som bol na biku asi iba raz. Mal by som to nejako napravit.

Ja by som urcite odporucal horsky bicykel, hardtail (bez zadneho odpruzenia), no je to vec nazoru. Crossove (ci ake to?) bicykle podla mna moc nema zmysel kupovat. Niekto iny by povedal, ze to zmysel ma. Zasa podla mojho nazoru, od 700 EUR vyssie a nejakej lepsej znacky. Momentalne by sa mohli dat najst aj vypredajove kusy, cize by sa dalo ist aj pod tych 700. Ak na to nemas rozpocet, da sa ist nizsie, ale pod tych 700 EUR (bez akcie) uz zacinaju neprijemnosti, pretoze niektore osadene komponenty su az prilis low-end.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11510
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Andre »

tak to aj mna zaujima, co ti poradia
minuly rok to bol scott aspect 730 2014 a vyssi model 720 2014
http://www.kaktusbike.sk/aspect-730-11612
http://bicykle.heureka.sk/scott-aspect-720-2014/

zaujimalo by ma, ci su nove modely lepsie

a tiez co sa na nich oplati vymenit, ako rucky, sedadlo ..

taktiez odkaz alebo rozpisat zakladnu starostlivost o bike a co sa ako casto meni

:)
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

odkedy to sledujem (2012), scott robi v aspect rade len minimalne zmeny. Kazdym rokom sa ale tie biky posunu aspon o maly krocik vpred.

Aspect 730, 720 su dost dobri kandidati na slusny zaciatocny bike. Cena je este stale dost nizka (niekomu to moze prist vela, ale kvalitne bicykle su proste fest drahe), ram je kvalitny a osadene komponenty su tak akurat. Ziadny overkill, ale ani ziadne prilis velke kompromisy. V podobnej cene sa daju zohnat podobne rozumne modely aj od inych znaciek. Nemam to az tak dobre zmapovane, ale myslim, ze aj tento rok ten Scott vychadza snad najlepsie.

Ked pozriem ten Aspect 720, tak je to v pohode. Deore prehadzovacky su tak akurat. Pohon je ok, spolahliva plne ocelova kazeta. Slusne brzdy. Jedine vidlica je poslabsia (XCR proste nie je bohvieco). Octalink kluky su ok, ale hollowtech by boli lepsie (minimalne lahsie). To tak nejak riesi ten vyssi model. Inak na tom nie je nic, co by si naozaj ziadalo vymenu, narozdiel od lacnejsich bikov. 730 na tom tiez vobec nie je zle. Prakticky 730 2015 urovnou vybavy zhruba zodpoveda modelu 720 z roku 2012.

Celkom klasicky ale treba pocitat s vymenou sedla a po sezone aj pedale (po dostatocnom mnozstve tocenia proste odidu loziska a bude to cvakat, normalna vec pri lacnych pedaoch). To vsak plati pre kazdy bike v takejto kategorii. Vymena riadidiel je tiez celkom na mieste. Tie defaultne stacia, ale ked si clovek vyskusa take 720mm siroke riaditka, zisti, ze je to sakra dobry napad.

Co sa tyka starostlivosti a spotrebnych veci, nie je toho moc.

Starostlivost treba. Najdolezitejsie je urdzovat pohon, t.j. kluky, retaz a kazetu v dobrom stave. Precistene a premazane. Su na to pripravky (nestoja moc, vydrzia dlho). Na cistenie sa da pouzit aj taka sranda ako jarova voda. Je dolezite to cistit, inak spojenim prachu a maziva vznika brusna pasta, ktora obrusuje koliecka. Po precisteni premazat. Robi to obrovsky rozdiel v jazde (na nepremazanom bicykli to ide fakt zle) a zivotnosti. Ked je bicykel moc zablateny, je fajn ho umyt. Hydraulicke kotucove brzdy vu krasne v tom, ze nepotrebuju takmer ziadnu udrzbu. Klasicke organicke dosticky vydrzia par rokov, ale zalezi na najazde a prostredi. Velmi prasne prostredie ich opotrebuje rychlejsie. Priebezne sa treba na ne mrknut (netreba nic rozoberat), je tam vidiet, kolko hmoty este zostava. K udrzbe patri aj obcasne zriadenie prehadzovaciek. Ono sa to trosku vytaha, potom to beha o nieco horsie, cloveka to serie. Je to celkom jednoduche, na youtube su navody. Alebo servis.

Medzi spotrebne komponenty sa radi hlavne retaz. Casom sa prirodzene vytaha. Zasa zalezi na najazde, ze kedy. Existuje na to mierka za par drobnych. Pripadne to cloveku skontroluju v servise. Plaste tiez, pripadne duse. To vie ale vydrzat celkom dlho.

Servis sa da robit samostatne, alebo ak clovek nema podmienky, existuju servisy. Vacsina bike-shopov ma aj servis. Ja mam napr. aj servisnu knizku :D Na niektore veci treba specialne naradie. Tu uz zalezi na tom, ci ma clovek zaujem aj o toto a ci ma na to podmienky. Ja napr. o to zaujem celkom mam, ale kedze byvam na internate, tak na to vobec nemam podmienky. Preto davam bike do servisu, vacsinou na zaciatku sezony. Stoji ma to nieco okolo 1000 KC, cize no biggy.

Tak to je snad vsetko. Kedze sa nam tu tieto otazky opakuju, mozno by malo zmysel spravit nejake bicyklove FAQ?
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa LordKJ »

aq by bol fajn
retaz zmeras aj posuvnym meradlom uplne v pohode (ja uz mam novu retaz kupenu das mesiac ale nechce sa mi to riesit)

ad. bicykel, mam plno ludi v okoli ktori maju teraz ctm bicykle za cenu okolo 400-500eur a su uplne spokojny

sam pise, ze nevie ako dlho mu to vydrzi, ver tomu, ze take riaditka by ho ani nenapadlo vymenit... podla mna zbytocne investovat extra vela...

ja som ani netusil, ze napr. retaz sa ma menit (keby si videl ten ocov pohlad ked som povedal, ze mam vytahanu retaz a treba novu), taktiez som netusil, ze preco menite pedale atd.

osobne by som siel do crossoveho bicykla, lebo vsetko co jazdim tak je asfalt, pripadne rozbity asfalt... horsky by ma len a len spomaloval :) ale to je moj nazor
najradsej by som mal cestak ale :-)
Používateľov profilový obrázok
dodiken
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 719
Dátum registrácie: Po 04. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa dodiken »

Kicker, zameraj sa na MTB.
Nová Baňa je na MTB ako stvorená.
Si mladý, určite nebudeš jazdiť len po asfalte.
Do 700€ si myslím, že sa dá zohnať celkom slušný základ, pre začínajúceho bikera.
Ak ťa to chytí, tak svoj bike časom nejako upgrejduješ.
Define R4 Titanium grey - 2xAC F14 Silent + 2xAC P12, Corsair RM 550x, Gigabyte B 660 Gaming X AX, Core i5 - 12500 + Silentium PC Fortis 5, ASUS RTX 4070 Dual, Kingston 2*16GB-3600MHz, Kingston KC 2500, Crucial MX 500/1000GB, WD1003FZEX + WD5002AALX v boxoch Himuro, SyncMaster 2494LW, Icon uDAC v 2, SHP8900, Tascam VL-A5
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa LordKJ »

preco by ako mlady nemohol jazdit hlavne na asfalte?:D

normalne si ma teraz dostal :D
Používateľov profilový obrázok
Kicker
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1486
Dátum registrácie: Pi 30. Júl, 2010, 11:35
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Kicker »

Tá myšlienka crossového bicykla sa mi páči viac.. mám rád univerzálne veci. Neviete mi teda odporučiť niečo konkrétnejšie? :D
CPU:Intel Core i5 4440 Cooler: Noctua NH-U12F MB:MSI B85 G43 VGA:GIGABYTE N760OC RAM: Crucial Ballistix Sport 8GB HDD: Crucial m500 256GB + Seagate Barracuda 7200.12 500GB + Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU: Fortron Blue Storm II 500W Keyboard: Logitech K290 Mouse: Roccat Kone Pure LCD: LG Flatron W2243S (22")
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

MTB je najuniverzalnejsi
crossovy bicykel sice pojde o nieco rychlejsie na asfalte, ale to je irelevantne. Rovnako kvalitne si zajazdis aj na MTB. Pokial bude aspon trochu kondicka a potiahnes, budes ludi na crossoch aj predbiehat. Ludia na crossovych bicykloch zvycajne jazdia (z mojho pohladu) ako slimaci.

Crossovy bicykel bude ale vyrazne handicapovany v terene. Cize MTB mozes pouzit uplne vsade, crossovy maximalne do velmi lahkeho terenu a cestak tak akurat na najfajnovejsom asfaltiku.

este dodam: MTB je aj bezpecnejsie v "premavke" na mestskych cyklotrasach, pretoze ma oproti crossovym a hlavne cestnym bicyklom lepsi grip a lepsie brzdy. To je dost dolezite, pretoze slepi ludia, deti bez pudu sebazachovy, psy, atd.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa LordKJ »

ano mtb je najuniverzalnejsi, ale kupit ho a chodit hlavne asfalt je na hlavu.

preto sa hlavne musis rozhodnut co chces jazdit, osobne teren nechcem ani vidiet,


k brzdam, na cistych rafikoch v meste su aj Vcka dostatocne silne, kotuce ti pomozu hlavne v tom terene

// co znamena, ze jazdia ako slimaci?
Používateľov profilový obrázok
dodiken
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 719
Dátum registrácie: Po 04. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa dodiken »

radšej chodiť na MTB po asfalte, ako sa na krosáku tárať po teréne.
z 29" MTB si vieš výmenou pláštov spraviť kvázi krosový bicykel, ale z krosového spraviť MTB je problém.

to, že je mladý, a že viac využije MTB, som myslel tak, že je tam väčší predpoklad, že ho zláka terén.
pri nejakom 60 ročnom pánkovi to až tak nehrozí.

mám kopec známych, čo zanevreli na krosové bicykle, lebo to nie je ani na cestu, ani do terénu.
ak teda chceš jazdiť len vyslovene asfalt a chceš jazdiť aj kvôli kondičke, tak sa zameraj na cestný bicykel.
ak nechceš cesťák, tak potom kukaj 29"MTB.
Define R4 Titanium grey - 2xAC F14 Silent + 2xAC P12, Corsair RM 550x, Gigabyte B 660 Gaming X AX, Core i5 - 12500 + Silentium PC Fortis 5, ASUS RTX 4070 Dual, Kingston 2*16GB-3600MHz, Kingston KC 2500, Crucial MX 500/1000GB, WD1003FZEX + WD5002AALX v boxoch Himuro, SyncMaster 2494LW, Icon uDAC v 2, SHP8900, Tascam VL-A5
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11510
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Andre »

LordKJ napísal:ano mtb je najuniverzalnejsi, ale kupit ho a chodit hlavne asfalt je na hlavu.
kupit cross na asfatl je na hlavu
na asfalt cestny bicykel ako pise kolega
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

ale tuto dotycny chce aj po lesnych cyklotrasach chodit. Tam s cestnym nemoze. Cize asi by bolo najlepsie to MTB. A keby kupil 29 palcove, tak aj na asfalte pofrci fajne.

Mohli by sme sa hadat akoze co je lepsie, ale podla mna to nema zmysel. Kazdy bicykel ma nejake svoje hlavne pouzitie a kazdy ma vyznam. Faktom vsak zostava, ze MTB je pouzitelne vsade. Pre zaciatocnika, ktory nevie, co a ako ho bude bavit, je to podla mna najlepsie. S MTB si moze vyskusat s jednym bicyklom vsetko.

LordKJ: K tomu, preco ludia na crossoch chodia ako slimaci. Taka je moja skusenost. Velmi zriedka som videl cloveka na cross bicykli, ktoreho by som na 26 MTB na hladkom asfalte neobiehal. Taki, co by obiehali mna sa najdu este zriedkavejsie. Samozrejme momentalne nemam skoro vobec kondicku, tak by to asi vypadalo inak. Kazdopadne clovek, ktory je naruzivy cyklista, si crossovy bicykel pravdepodobne nekupi. Takze na tych crossovych jazdia viac menej taki casual cyklisti a ti nedupu do pedalov ako dive kone :D
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa LordKJ »

andrejsvk napísal: kupit cross na asfatl je na hlavu
na asfalt cestny bicykel ako pise kolega
no to veruze nie je na hlavu, pretoze po niektorych cestickach by si potreboval na cestaku dva rafiky a 4 plaste na chrbte aby si domov dosiel... tu nie su cesty cisto na cestak s crossovym v pohode prejdes nejake kamienkove cesty pripadne po trave (aj s cestnym ale to by som neriskoval no)..

... tak lesne cesticky, aj ja chodim lesne cesticky :D , napr. toto je lesna cesta (podla znacky :D) vo Vysokych Tatrach
http://1drv.ms/1J7KhlZ
Používateľov profilový obrázok
thundabird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 781
Dátum registrácie: Ut 20. Máj, 2008, 02:01
Bydlisko: Lastovce

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa thundabird »

Mate niekto skusenosti s tymi lacnejsimi cestakmi? Oplati sa to kupit? Alebo radsej bazarovku? Nechcem do toho prilis vela investovat a najradsej by som mal aj cestak aj mtb. Pri lacnych mtb to je jasne, tam nebude ani vidla dobra, ani komponenty. Pri lacnom cestaku problem s vidlou odpada, ked jazdim po ceste tak az tak casto neradim, tak mohlo by aj radenie nieco vydrzat...ci? :)
MB MSI Tomahawk MAX CPU Ryzen 5 3600 + Gelid Phantom RAM 2x8 GB Patriot Viper Steel 3600 MHz VGA EVGA Geforce GTX 1060 3GB SSD A-data XPG SX8200 pro 512 GB HDD WD Black 2TB PSU Corsair RM650x 2018 Case Fractal Define C NTB1 HP EliteBook 830 G6 NTB2 Lenovo Thinkpad T450

Návrat na "Debata o všetkom"