Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Aké máte brzdy?

hydraulické kotúčové brzdy
107
43%
mechanické kotúčové
30
12%
bubnové brzdy
2
1%
ráfikové brzdy
102
41%
mám furtku - brzdím pedálmi
7
3%
 
Celkom hlasov: 248

Používateľov profilový obrázok
dodiken
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 719
Dátum registrácie: Po 04. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa dodiken »

kolega z partie má cesťák na Sore, z roku 2009. Najazdených cca viac ako 40 000km. Zatiaľ menil len plášte, reťaze a kazetu.
t.j. aj tie lacnejšie vydržia kopu kilometrov.

@ LordKJ
tento kolega, na tom cesťáku, tiež začínal na krosovom bicykli, odkrútil na tom asi 5 sezón, väčšinou po asfalte, vtedy mal asi 62 rokov.
po prvom výjazde na cesťáku, prišiel ku nám do predajni a hovotí: " Toto som si mal hneď kúpiť! "
postupne krosáky vymenili všetci z partie a teraz má každý aj cesťák aj MTB.
s príchodom 29"MTB krosáky dá sa povedať stratili význam.

dám príklad mladého chalana, ktorý aj so ženou jazdil len na krosovom bicykli.
chcel nový kros do cca 300€, napokon si zobral MTB za cca 600€ a keď sme otvárali na Bani MTB cyklotrasy, tak mi hovorí, že mi musí poďakovať, že sme ho nakoniec nahovorili na MTB, lebo na krose to bolo v teréne trápenie.
potom si aj jeho manželka prišla kúpiť MTB.

potom bol zákazník, ktorý vyslovene chcel kros. že MTB ide ťažko po ceste.
tak sme mu dali vyskúšať krosa, potom 29" MTB a keď sa vrátil, hovorí: " Beriem MTB. "

nehovorím, že na krosáku sa nedá pobicyklovať, ale nie je to ani, ani.
kros sa na ceste nedá porovnať s cesťákom a ani v teréne s MTB.
Naposledy upravil/-a dodiken v So 11. Júl, 2015, 09:10, upravené celkom 1 krát.
Define R4 Titanium grey - 2xAC F14 Silent + 2xAC P12, Corsair RM 550x, Gigabyte B 660 Gaming X AX, Core i5 - 12500 + Silentium PC Fortis 5, ASUS RTX 4070 Dual, Kingston 2*16GB-3600MHz, Kingston KC 2500, Crucial MX 500/1000GB, WD1003FZEX + WD5002AALX v boxoch Himuro, SyncMaster 2494LW, Icon uDAC v 2, SHP8900, Tascam VL-A5
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa LordKJ »

to je super, ale ja proste v zivote do terenu nepojdem,
ale niektore rozbite cesty alebo medziclanky cez blato pripadne rozsypane kamienky ma nedonutia kupovat mtb

ja by som povedal skor to, ze vy beriete teren ako seriozny teren (teda nieco kde by som sa v zivote nesiel pobicyklovat lebo wat) a ja myslim teren ako kamienky/rozbitu cestu, teda nie optimal pre cestak

respektive aspon. mojom okoli to je tak, ze skoro ku kazdej cyklotrase musim prejst aspon trochu mimocesty alebo kvazi po trave, napr. take cesty v byvalom vojenskom pasme su brutal rozbite, by mi boli az luto cestaku



samozrejme, ze na ceste to nie je super, ved si pamatam jak ma furt predbiehal sused na favorite :D
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

nuz, ano, ked sa povie teren, mysli sa teren. Teren neznamena len zlu cestu, ale napr. aj strme kopce. Pokial bude kopec dost strmy, na cestaku to nedas. Na crosse mozno, zalezi od sprevodovania a odhodlania.

Akonahle ides po lesnej ceste, MTB je vo svojom zivle, hoc by ta cesta bola aj relativne hladka. Na crossovom by sa dalo, ale na MTB sa da lepsie.

Take nieco ako kamienkova cesta alebo hladka polna cesta, tam vyjde MTB a cross dost narovnako. To ale nie je tak uplne teren. Je to dost siroky pojem. Mozme to ale rozdelit na lahky teren a tazky teren. Cross je vhodny maximalne do lahkeho terenu...nie moc strme kopce, relativne hladke polne cesty. MTB by som ale osobne doveroval viac. V tazkom terene s crossom si "zadelavas na problem".
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa LordKJ »

samozrejme v tazkom terene nema cross co robit, ale ved to je hadam jasne, ci? :D
Používateľov profilový obrázok
PETERPANs
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: Ne 05. Nov, 2006, 02:00

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa PETERPANs »

Nazdar ...

Zacinam jazdit coraz dalej. kilometre pribudaju, niekedy aj 30-40 km ak uvazujeme cestu spolu tam a nazad. No a zadnica to obcas pocituje. Resp. rozkrok. Co som skusil?

+ gelove sedadlo - nic prevratne ale pomohlo nieco
+ sedadlo s vyrezom pre rozkrok - no toto sa prejavilo ...
+ kratke priliehave nohavice (znacka etape) na bicyklovanie s vlozkou - nic prevratne ale pomohlo nieco
+ odpruzenu mam len prednu vidlicu, mam horsky bicykel

Teraz mi povodne dvojrocne sedadlo zacina praskat a zda sa, ze vymena bude nevyhnutna. A tak skor nez nieco objednam, chcel by som sa poradiť, či nie je na trhu ešte niečo dobre aby ten rozkrok tak netrpel, resp. aby bola jazda co najpohodlnejsia. Mozno je tu nieco co som prehliadol. :rofl:
CPU AMD Phenom II X6 1070T, Motherboard Gigabite GA-970A-UD3, Vengeance - 8GB Dual channel DDR3 memory kit - 1600 Mhz, VGA Gigabite Radeon R9 280X Windforce OC version, Case Coolermaster Centurion 5 II + extra fans NOCTUA NF-S12B redux-1200(back), NOCTUA NF-P14s redux 1200(up)
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

sedlo s vyrezom, idealne vyskusat viac sediel a zobrat take, co ti najlepsie sadne. Je to zapeklity problem a treba ho riesit. Podla toho, co som kedysi cital, to moze mat aj trvale nasledky. Vyriesit ho kompletne chce dost vela casu a skusania. Vyriesit to na 80% je jednoduche, treba sedlo s dierou a gate s vlozkou. Zadne odpruzenie v tomto moc nepomaha (jeho uloha je uplne ina), odpruzene sedlo je strasna blbost.

Ja mam sedlo s fakt velkym vyrezom (staci mensi) a este aj gate s vlozkou. Spolu to je celkom dobra suhra, tlak sa dobre rozlozi. Bez gati som mal zasa obrovsky tlak na zadok ako je panvova kost, prakticky cela vaha bola na tom.

Da sa dobre pomoct aj tym, ze kazdych zhruba 10 minut nebudes sediet, ale budes len na pedaloch. Vidim, ze ta FAQ sa naozaj bude hodit. Ked budem doma na SVK, tak sa do toho pustim.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Bird »

čaute hoši,
rozmýšlam nad bicyklom Specialized Sirrus/Sirrus Sport- máte nejaké výhrady, skúsenosti, prečo nie alebo prečo áno ? viac menej som preň rozhodnutý, len sa radšej spýtam.
Využitie: každý deň do práce, a minimálne 1-2x do týždňa dlhšia trasa. 95% asfaltky (ale v topolčianskom okrese/NR kraji, docela biedne cesty) , poľná iba výnimočne.
ďakujem :-)
//viac sa mi pozdával Sirrus Elite, ktorý by mal mať lepší E5 hliníkový rám, používaný aj v cesťákoch specialized, no na slovensku ani v Čechách som nevidel verziu s V-ráfikovými brzdami, kotúče nepotrebujem/nechcem.
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

kotucovky chces, len o tom este nevies.

Je to taky cestne ladeny bicykel, tam sa nevyznam v tych komponentovych radach. Kazdopadne elite model by mal bez problemov splnat to, co po nom chces. Ten elite model vyzera byt ok. Na dochadzanie chces samozrejme blatniky a pod.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Bird »

no sú tam tie kotúčovky trektro, čo je vraj z tých málo kvalitných, no aj tak som si istý že ich nepotrebujem, vozil som sa aj na bikoch s kotúčovkami, no brzdná sila ráfikových mi príde dostatočná, keď sú dobre nastavené, strácajú účinok len keď prší a ráfiky sú mokré, no vtedy na biku nechodím. a ďalšia vec, že to už je trochu drahšie ako som si predstavoval :)
našiel som teraz aj Elite bez kotúčov, no je to 2013 model http://www.axit.cz/K126200-specialized_ ... -2013.html - ale nemali by tam byť nejaké veľké rozdiely, či ? Neviem či by bolo lepšie ísť do modelu 2013 elite alebo nový 2015 Sirrus Sport.
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Používateľov profilový obrázok
PETERPANs
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: Ne 05. Nov, 2006, 02:00

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa PETERPANs »

Bird napísal:čaute hoši,
rozmýšlam nad bicyklom Specialized Sirrus/Sirrus Sport- máte nejaké výhrady, skúsenosti, prečo nie alebo prečo áno ? viac menej som preň rozhodnutý, len sa radšej spýtam.
Využitie: každý deň do práce, a minimálne 1-2x do týždňa dlhšia trasa. 95% asfaltky (ale v topolčianskom okrese/NR kraji, docela biedne cesty) , poľná iba výnimočne.
ďakujem :-)
//viac sa mi pozdával Sirrus Elite, ktorý by mal mať lepší E5 hliníkový rám, používaný aj v cesťákoch specialized, no na slovensku ani v Čechách som nevidel verziu s V-ráfikovými brzdami, kotúče nepotrebujem/nechcem.
No kotucove brzdy by si mal brat. Rafik u cestakov je dost tenky a staci i mensia jama aby si ho tvarovo poskodil. Kotucovka ma tu vyhodu, ze ti zabrzdi aj ked je tvar rafika na osmicku. Lebo kotuc je na naboji. Kdezto celustova klasika, ked nechyta rafik z oboch stran ale iba z jednej, ak ma rafik osmicku, tak potom nebrzdia tak dobre. A aj ked sa ti stane taka nehoda na nie prilis vaznej osmicke stale dojdes domov ak mas kotucovky, ba aj to ubrzdis.
CPU AMD Phenom II X6 1070T, Motherboard Gigabite GA-970A-UD3, Vengeance - 8GB Dual channel DDR3 memory kit - 1600 Mhz, VGA Gigabite Radeon R9 280X Windforce OC version, Case Coolermaster Centurion 5 II + extra fans NOCTUA NF-S12B redux-1200(back), NOCTUA NF-P14s redux 1200(up)
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

dalsia vyhoda kotucoviek, ze su prakticky bezudrzbove, netreba nic nastavovat. To plati pre hydraulicke, ale mechanicke sa myslim uz ani nedavaju a ten bike ma hydraulicke. Tektro je nic moc, to je pravda. No bude to stacit.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Bird »

len už je ten bike dosť drahý, no porozmýšľam ešte, ale dá sa teda povedať že ten Sirrus je viac menej dobrý za tie ceny ? komponenty v pohode ?
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Používateľov profilový obrázok
PETERPANs
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: Ne 05. Nov, 2006, 02:00

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa PETERPANs »

M1ch4l napísal:dalsia vyhoda kotucoviek, ze su prakticky bezudrzbove, netreba nic nastavovat. To plati pre hydraulicke, ale mechanicke sa myslim uz ani nedavaju a ten bike ma hydraulicke. Tektro je nic moc, to je pravda. No bude to stacit.
No ak je kotuc prilis malicky taka 160 tak sa ti pri prudsom brzedni moze povolit brzda a teda bude cuchat o kotuc, lebo u 160 stlacas brzdu ovela intenzivnejsie, to preto aby si ubrzdil. Je lepsie ist aspon na 180 priemer, sice je krutiaci moment vyssi ale nemusis tolko stlacit brzdu aby si ubrzdil. Ak je to tektro taka 160 a hmotnoist jazdca je +85kg a caste striedanie prudkych kopcov tak to tektro by som urcite nesiel ... a potom dalsia vec nielen kopce u cestakov sa to da pekne rozbehnut aj bez nich a preto by si mal mat co najkratsiu brzdnu drahu, lebo si v premavke a su situiacie kedy vcasne zabrzdenie pri rychlostiach nad 40 km/h moze znamenat rozdiel medzi urazom a neurazom ... a prave tie kotuce 180 priemer + viac su nato ovela lepsie.
CPU AMD Phenom II X6 1070T, Motherboard Gigabite GA-970A-UD3, Vengeance - 8GB Dual channel DDR3 memory kit - 1600 Mhz, VGA Gigabite Radeon R9 280X Windforce OC version, Case Coolermaster Centurion 5 II + extra fans NOCTUA NF-S12B redux-1200(back), NOCTUA NF-P14s redux 1200(up)
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa LordKJ »

kotuce su super, ale neodsudzoval by s ani Vcka ak bude zvysok bicykla fajn
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Bicykel a cyklistická debata, všetko sem

Príspevok od používateľa STENLY »

môžem použiť dušu 26x1,25 (32-559) pre plášť 26x1 3/8?
alebo radšej dať dušu 26x1,5 pre spomínaný plásť?
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102

Návrat na "Debata o všetkom"