COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa faugusztin »

"uvadzaju vedlajsie ucinky aj po 14 dnoch" - korelácia nie je kauzalita. To ze ma problem po dlhsom obdobi po ockovani este neznamena, ze ho sposobilo ockovanie.
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5397
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa kllr007 »

no zaroven sa to vylucit neda.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10047
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa stiv »

Ja by som si netrufol vedlajsi ucinok k tomu pripradit na druhy den a nie to o 2 tyzdne. :D

Potom drzim palce s nejakymi liekmi. :-D
.
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4580
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa scream »

faugusztin napísal: Ne 04. Júl, 2021, 18:46 "uvadzaju vedlajsie ucinky aj po 14 dnoch" - korelácia nie je kauzalita. To ze ma problem po dlhsom obdobi po ockovani este neznamena, ze ho sposobilo ockovanie.
To, ze hlasia pretrvanie po 14 dnoch neznamena, ze to zacali pozorovat az po 14 dnoch. Ak stracas rovnovahu par dni po vakcine a ani po 6 tyzdnoch sa to nezlepsi asi to je nahoda, ze? Pripadne ludia, co nikdy problem s tlakom nemali a 3. den po skoncili na pohotovosti a uz mesiace musia musia brat lieky. Pripadne zvyseny d-dimer...

To, ze drviva vacsina ludi ma luck, neznamena, ze nie je dost tych, co luck nemaju. U ludi v dochodkovom veku sa ani neskuma, ci to zapricinila vakcina alebo nie. Krvna zrazenina serus...
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3596
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa 16cmfan »

stiv napísal: So 03. Júl, 2021, 23:32 To este niekto robi nieco nezistne? :hmmm:
sa kupuju grafiky pre forum
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 8GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

maniak napísal: So 03. Júl, 2021, 23:01 Kolko nas doteraz stal COVID? Niekde udavali okolo 1200 € / osobu, t.j. 6.6 miliardy € = 6600 milionov €.
No, a to je presne ten problém, prečo nás to toľko stálo? Tak sa na to pozrime. Myslím, že asi myslíš toto (cca. 1200€):
Obrázok

No a teraz k tomu, prečo to tak bolo a prečo by to tak nemuselo byť, a prečo je to číslo nezmysel.
Ja si osobne myslím, že nás pandémia stála podstatne viac, nikde totiž nikto neráta náhrady škôd, a ušlé zisky, počas tohto "bačovania".

Ono bohužiaľ, to vyzerá, že žijeme v banánovej republike, a prišlo na Platónové slová:
"Nakoniec vám budú vládnuť tí najneschopnejší z vás. To je trestom za neochotu podieľať sa na politike."

A teraz bez urážky, nechcem to ťahať do politickej debaty, ale úplne sa to obísť nedá. A nepíšte mi prosím niekto, či chcem aby tu bol zas Fi...
Nechcem, ja si myslím, že zbierka toho celého čo tam je, je možno až na nejaké miestami svetlejšie chvíle odpad spoločnosti...

Ak tu niekto robíte v strednom/vyššom manažmente, tak mi dáte za pravdu, že väčšina týchto "odborníkov", by za tie peniaze čo dostávajú tam, u súkromníka neprešli ani skúšobnou dobou :facepalm: (A preto sú aj tam kde sú...)

No a teraz k tomu číslu, a prečo je to celé bullshit. Už prvé absurdum je to, že na vytvorenie tohto "pamfletu" sme potrebovali UHP, ktoré si Igor vymyslel. Na kvalitu tohto by postačoval stredoškolák s Corelom a dva dni jeho času...
Čo vlastne je tých cca 1200€ / osobu?
Odpoveď nevieme celkom presne, lebo Igorovi do hlavy nikto nevidí, ale pokiaľ pri výpočte postupovali takto - viď nižšie, tak je každému jasné ako reálne to číslo asi je... :rolleyes:
Obrázok

No a teraz rozmenené na drobné:

V koľkých krajinách sa ešte testovalo štýlom "Atomovka"?
Bolo toto naozaj najšťastnejšie riešenie, a využitie NAŠICH peňazí?
(Mimo súťažná otázka, ako je možné, že s príchodom tejto "zmeny", prevádzkoval obrovské množstvo MOM-iek štátny tajomník? Som si myslel, že takéto veci robili len tí predtým)

Odložené splátky úverov:
To ako fakt? To vyzerá, že odkedy Igor riadi MF, tak tam počítajú tento účet na abakuse :rofl:
Toto ide do účtu? A kde je ten fakt, že ten kto si odložil splátky, to zaplatí aj s ďalšími úrokmi? Na to sme zabudli? Je absolútne scestné toto dať do nákladov na pandémiu...

Odklad daní a odvodov:
Detto to isté, to predsa nikoho mentálne zdravého nemôže napadnúť počítať ako náklad na pandémiu... Áno, je to výpadok z príjmov do rozpočtu za to daňové obdobie, ale ten kto si odložil daňovú povinnosť to tam zase bude musieť splatiť.
A k tomu ešte jedna perlička, viete koľko je úrok pri platení odložených daní v splátkach? Minimálne 10%.
Ďakujem pekne za takú "pomoc", taký úrok mám snáď len na kreditke, a to sú najdrahšie peniaze čo mám :facepalm:

Ono by sa takto dalo debatovať o kope ďalších nezmyslov, o "výhodných nákupoch", a spochybniť efektívnosť tých opatrení, ale to nemá zmysel, to všetci vieme ako to je...
Vzhľadom na to čo som ale vyššie napísal, je jasné, že to číslo je nezmysel.

Rovnako trestuhodné, bolo aj zavretie neesenciálnych obchodov a služieb. Je to nezmysel.
V prvej vlne, keď sa toho ešte vedelo málo o prenose, a chodili sa ma pýtať zamestnanci ako dezinfikovať rožky - kúpiť balené pečivo :D som išiel do servisu s autom. Hodil som kľúče do prepážky, nafasoval druhé a spokojne som odišiel. Auto dezinfikovali ozónom pred servisom a po servise. Celá transakcia prebehla s minimálnym rizikom, v podstate som stál vonku medzi dverami... Áno účtoval si za to mercedes 20€ navyše, ale ja som bol maximálne spokojný, že mám auto po servise.

Prečo keď do "Zeme nákupov" alebo do Lidla sa môžu ísť trhať ľudia o respirátory, by som ja nemohol ísť do hodinárstva zaniesť hodinky na servis? A ja garantujem jednu vec, že v tom Sherone, alebo hocikde inde, by vedeli zabezpečiť oveľa vyšší hygienický štandard ako v lidli... Dokonca si myslím, že by pristali aj na to mať len jedného zákazníka naraz na pľaci.

Ostatne je to asi zbytočná otázka, nakoľko žijeme v krajine, kde mi niekto obmedzí výkon vlastníckeho práva k legálne nadobudnutému majetku, a povie, že nemôžem ísť na vlastnú chatu, a pekne mám zostať doma :facepalm:

K očkovaniu:
Ja som sa rozčuľoval pár strán dozadu, že čo to je za nezmysel, a či sme krajina tretieho sveta, aby u nás bola lotéria, a už je to tu...
Nechápem načo, je to maximálne nedôstojné... Dúfam, že to bude v nedeľu večer na TV žrebovať sám Igor...
To je normálne, že pokiaľ zaočkovať Slovensko má stáť 300 miliónov tak 200 dáme na lotériu ? To ako fakt, chleba a hry?

A samozrejme to bude viac, lebo prišiel skvelý nápad, "referral systém", to tiež bude na hlúpych Slovákov fungovať, veď všetci zbožňujú veci ako OVB a Herbalife :rofl:

Kampaň, na očkovanie je veľmi nešťastná, a keby nežijeme v banánovej republike, tak už aj za to mali dávno padať hlavy...
Tak ako som písal minule, ten kto sa chcel zaočkovať zo zdravotných dôvodov kvôli sebe sa už dávno dal.
A ako teraz na tých ostatných? No určite nie tak ako to teraz vidíme...

Prvý totálny fail, bol Sputnik. Celkom by ma zaujímalo, či tých 300000 ľudí, o ktorých Igor hovorí, boli to naozaj záujemci, alebo to bolo vypočítané tak ako volebné prieskumy z vzorky 1000 ľudí a vynásobené :rofl:
Namiesto toho, aby keď už to dovliekol sme týchto "záujemcov" ihneď začali očkovať, sa rozbehla masívna anti-kampaň. Dokonca sa začalo rozprávať o tom, že by očkovanie Sputnikom neuznávali pre potreby cestovania - tak načo by sa dávali očkovať.
Takou ďalšou perličkou, a dôkazom toho, že žijeme v banánovej republike, bolo to ako sa objavil inzerát, že hľadajú brigádnika - prekladateľa ruských textov :facepalm:

Rétorika dnešných dní ochote očkovať sa rozhodne neprispieva. V čase prvej vlny, sme aspoň šili a rozdávali rúška... Bola určitá spoločenská mentalita, že jeden pomáha druhému, a tvoje rúško chráni mňa a moje teba. To či je to pravda teraz dajme stranou...

A ako je to dnes? Rozprávame o výhodách zo zdravotného hľadiska? Pri pozeraní včerajšej relácie na TA3 mi to tak neprišlo.
Namiesto toho aby sa rozprávalo o ochrane zdravia, polarizujeme spoločnosť, a pomaličky začíname s apartheidom a občanmi druhej kategórie.
A potom sa na SME objaví niekto kto chce aby "neočkovaní zavýjali bolesťou" a boli potrestaní na majetku a slobode. A bohužiaľ nech sa to komukoľvek aj nepáči, v tomto má Blaha pravdu, to nie je normálne aby niekto niečo takéto verejne vypustil z úst.

Ku karanténe mám jednu otázku? Je možné, aby zaočkovaný chytil Deltu? (nie pravdepodobnosť v percentách, proste "coinflip" - 50/50, Áno alebo Nie)
Odpoveď je Áno... Tak potom testujme všetkých čo prídu zo zahraničia... Alebo sa nad tým zamyslime...

Jedným zo základných stavebných kameňov EU, a aj dôvodov prečo sme do nej vstúpili, je myšlienka voľného pohybu tovaru a osôb. Vyzerá najnovšia vyhláška v súlade s týmto?

Takisto mi ohromne vadia intencie vlády, prenášať zodpovednosť zo seba, na ľudí. Už o tom L. rozprával, že zvažujú, že budú majitelia kontrolovať očkovacie preukazy v reštauráciách, fitkách a podobne. A prečo by mali? Už by sa mohli spamätať a nechať ľudí žiť a podnikať. Je to tu zase v zmysle sýty hladnému neverí. Ten majiteľ reštaurácie, po tom čo bol dlho zavretý, sa teší každému zákazníkovi a popravde väčšine je to jedno kto čo má a nemá, chcú proste naspať začať zarábať peniaze.
To nemôže fungovať tak ako doteraz, že vláda niečo vymyslí, a prenesie zodpovednosť na podnikateľov. Ostatne je ale trend toto presne trend v médiach viď. :
Denník N napísal:Predstavte si, že by ste boli zamestnávateľom a polovica vašich zamestnancov by sa odmietala dať zaočkovať. Bez polovice zamestnancov by firma nedokázala fungovať. Nedostalo by povinné očkovanie do úzkych aj zamestnávateľov?

Jednak som optimista a myslím si, že to je nerealistický hypotetický príklad. A ak by niekto hľadal pracovnú silu, z Ukrajiny, Srbska či odinakiaľ ľudia prídu radi za prácou na Slovensko. Sú ich tu teraz tisíce a ešte určite tak či tak budú pribúdať. Aspoň sa zvýši etnická rôznorodosť a obohatí naša kultúra.
Milý pán "odborník", pokiaľ by ste niekedy v živote vytiahli paty zo SAVky, a namiesto hypotetizovania v médiách išli do výroby tak by ste zistili, že to takto nefunguje... AD1, Slovensko nie je len montážna dielňa západu, a nie v každej firme vieme postaviť k linke Srba alebo Ukrajinca kde by robil cvičenú opicu - 3 úkony, pretože sa u nás vyrábajú aj iné veci ako automobily. To ale samozrejme vy nemôžete vedieť, že sú pozície kde sa nedá mať gastarbeitera...
Za druhé, a čo tak vytiahnuť hlavu z ... a uvedomiť si, že pokiaľ mám stroj za pol milióna alebo viac, a na ňom po rokoch školení zacvičených dvoch operátorov, tak ich rozhodne nevyhodím len pre to, že Vám to príde ako dobré riešenie a mám si nájsť náhradu. Ten stroj mi je bez nich na nič, a lízing musím platiť každý mesiac. Ostatne takýto nezmysel môže napísať len niekto kto nikdy nebol vo výrobe, a celý život sa venuje akademickej činnosti.

No a to by asi aj stačilo, ja neviem ako vy, ale ja proste už začínam byť poriadne unavený z toho, v akom absurdistáne žijeme :help:
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1832
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa Ivko »

SAJBAMA: nechce sa mi to celé čítať, ale hned zareagujem na začiatok, kde píšeš že "bačovanie" tejto vlády...

Ja sa pýtam, kde to je lepšie? Kde nemajú ekonomické straty vdaka covidu? Kde?
Nikde...
Všade je to rovnaká bieda či bačuje tá či oná strana, táto vláda má v prvom rade smolu v tom že vhupla priamo do pandemie a nemala možnosť robiť to čo bolo v pláne pred volbami a ešte k tomu tá naša ekonomika po 12 ročnej vláde Smeru, kedy tesne pred volbami Pele rozhajdákal ešte aj z rezervy premiera...

Žiadna vláda by nevedela čo má presne robiť, čo bude dobré riešenie a čo zlé...
Všetko to bolo skôr taký pokus omyl a hlavne nikto nič nerobil s dezolátmi čo šírili hoaxy, bludy, vytvárali chaos...

Vypichnem napríklad prečo sa vláda neriadi odborníkmi a nenakúpila Ivermektín, lebo zaručene funguje, miesto toho zbytočne testuje. Nakoniec sa ukazálo že Ivermektín nefunguje a v pri neodbornom dávkovaní akurát tak poškodzuje pečen.
Pýtam sa ktorý štát netestoval? Každý jeden v CZ denne kludne 150tisíc AG testov + dalšie PCR.
Ale len sa vykrikovalo že to sa len u nás testuje.
Testovali všetci, akurát nikto neurobil celoplošné, lebo na to treba vela personálu, ale všade to riešili MOMkami ako aj u nás, kde sa rovnako testovalo o 100 šesť

Dalšie "TUPELO" hlásalo že rúška sú mučenie, iný ako je všetko protiústavné, protizákonné...
No to potom tým čo sa v živote nechcelo pracovať tiež môžu začať vykrikovať že práca je pre nich mučenie a preto ich nikto nemôže nútiť ísť do práce a chcú aby im štát vyplácal socialne dávky
Používateľov profilový obrázok
Mani
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1364
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2011, 08:23
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa Mani »

SAJBAMA napísal: Po 05. Júl, 2021, 13:21 ...
Celkom solidna naloz dristov obohatena o kvazi intelektualnu vatu, ktorou sa snazis posobit ze mas sajnu o com pises. Zvlast teda to tvoje "spochybnovanie" cisiel, s ktorymi prislo IFP a UHP.

1. - analyticke utvary UHP a IFP nemaju NIC spolocne s Matovicom a jeho vymyslami, tvoje tvrdenie ze "UHP si Igor vymyslel" je uplny BS. Konkretne tieto 2 statne utvary (este + Rada pre rozpoctovu zodpovednost) su asi 2 NAJKOMPETENTNEJSIE analyticke jednotky, ktore tento stat ma a existovali uz x rokov pred ty mako sa dostal k moci Matovic. Pracuju tam desiatky sikovnych mladych ludi, ktori vystudovali skoly ako LSE, UCL, Ivy League, pracovali v v spickovych svetovych instituciach a vratili sa na Slovensko, aby nejako prispeli k rozvoju tejto krajiny. Do buducna si odpust nicim nepodlozene grcky, zvlast ked osocujes ludi ktorym nesiahas ani po paty a neposkytol si ziadnu vecnu protiargumentaciu.

2.- tie predbezne vypocty UHP a IFP o tom kolko "nas stala pandemia" su uplne OK. Ocividne nemas ziadne ekonomicke vzdelanie, resp. absolutne nesledujes dianie vo svete, ale len ti pripomeniem ze takymto stylom sa priblizne costy pandemie rataju vsade vo svete. Tie 2 udaje totizto hovoria odhadovanych priamych vydavkoch, ktore boli hradene priamo zo statneho rozpoctu. Nehovoria o tom, o kolko € prisiel stat z potencionalneho rastu HDP, ku ktoremu by bez pandemie doslo. Na toto su ine odhady, oni riesili cisto balik opatreni hradeny z verejnych financii. To co si konkretne ty myslis o tom ako by to malo byt ratane, je uplne irelevantne - nemas ziadnu kvalifikaciu na to, aby si sa tu hral na mudreho a neponukol si ziadne realne riesenie. Dat do hrubeho ODHADU nakladov opatrenia ako odklady splatok je uplne na mieste, lebo STAT v tom obdobi rucil za tie uvery. Rovnako tak je uplne na mieste tam zaratavat aj odklady dani a odvodov - stat v danom obdobi prisiel o dane prijmy, bez ohladu na to ci to ludia/firmy neskor splatia, statu to v danom roku prehlbilo deficit. Vzhladom na to co si ty hore napisal (ako si to sam nazval), vobec nie je jasne ze to cislo je nezmysel. Prave naopak, akurat si ukazal ze absolutne nevies o com pises a celu tu "kritiku" si zalozil na nejakych svojich amaterskych domnienkach.

3.- odkial si prisiel na to, ze motivacne schemy v ramci ockovacej kampane su nieco co definuje krajinu tretieho sveta? Zas - neviem kde ty zijes, ale po podobnych stimulacnych opatreniach ktore by mohli prispiet k boostu ockovania volali svetoví ekonomovia uz od zaciatku roka. Pred tym ako podobnu schemu zaviedli niektore US staty, viacero americkych univerzit robilo prieskumy, ci by vahajuci zvazili ockovanie za priamy cash benefit. Ak to pomoze zaockovat viac ludi, preco nie? Ako inak by si to riesil? Jazdia tu vyjazdove timy do odlahlejsich obci, mame dostatok vakcin, MZSR vedie celkom dobre pripravenu kampan na podporu ockovania a stale tu mame hufu ludi v rizikovych skupinach, ktorí na to prdia. K tej tvojej trapnej analogii na pyramidove hry (ala MLM) sa ani nevyjadrujem, porovnavas hrusky s jablkami.

4.- ani v pripade navrhu na kontrolovanie Green Passov v interieroch niektorych podnikov ti ocividne vobec nedochadza pointa. Hej, majitelov restauracii teraz po lockdowne urcite tesi kazdy zakaznik. Akurat ze ked tu pride dalsia vlna epidemie, tak prave podniky ako fitka a restiky (v interieroch so slabym vetranim) budu stat na velmi tenkom lade (prave v interieroch sa delta siri extremne agresivne), ked sa v ich okrese/obci rozbehne sirenie infekcie. Cize hej, mozes sa hrat na "spravodliveho" a tvarit sa ze pustat do interieru len zaockovanych je diskriminacia. Akurat ze ked sa v danom okrese rychlo zvysi incidencia, v lokalite bude malo ludi zaockovanych a do nemocnice zacnu prudit pacienti, RUVZ v danom kraji bude gastro a fitka zatvarat ako prve. Nakazit sa sice mozes aj ako zaockovany, ale ta sanca je podla studii ovela nizsia. Nehovoriac o tom, ze ak to uz aj chytis, na 99% budes mat lahky (chripkovy) priebeh.
Spoiler: ukázať
PC 1: 13600K +Thermalright Phantom Spirit 120 SE + Thermalright Contact Frame | MSI B760M Mortar | 2x16GB Fury Renegade DDR5 6800 MT/s | RTX 4070 Super |Seagate FireCuda 530 2TB| 2x P14 PWM in + 2x P12 PWM out | Corsair RM750x 2021 | Lancool 205M | Dell G2724D

PC 2: R5 5600 + Endorfy Fera 5 | Gigabyte B550M DS3H | 2x16GB XPG DDR4 3600 MT/s | Pulse 6700 XT 12G | Samsung 970 EVO 1TB| 2x P12 Slim PWM in + 2x P12 PWM out| XPG Core Reactor 850W | Jonsbo D30
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa maniak »

sajbama: len par bodov, lebo toho mas vela.
AT a DE testuju vo velkom. Ag testom s platnostou 48h alebo PCR testom s platnostou 72h podriadili mnohe sluzby s blizkym kontaktom. Mali prepocitane, ako toto opatrenie znizuje rychlost sirenia. Aj tak, samo o sebe zvyseny pohyb obyvatelstva a nedokonale nosenie pomocok sposobi rozsirenie ochorenia (nie, vazne to nie je o povrchoch, z dotyku sa takmer nikto nenakazi, vsetko su to prenosy vzduchom). Aby si mal predstavu ako sa testuje, Vieden na vrchole robila 200t kloktacich PCR testov denne (ich naklady su vsak 5€ na test). Ja sam som pod viedenskou firmou, hoci do Viedne nechodim. Asi po dobu 2 mesiacov som si dobrovolne 2x tyzdenne kloktal hrdlo. Kvanta ludi sa tyzdenne testovali, vcera som cital clanok z Dolneho Rakuska, na vrchole testovali 850t Ag testov tyzdenne.
Spominas tie kontroly. Tak opat len kopiruju Rakusko/Nemecko. Vstup do restauracie je s podmienkou 3G: ockovanie, test (testy rozlicnych platnosti) alebo doklad o prekonani ochorenia (max. 180d). Restauracie, kadernici, masazne salony, ..., teda sluzby s blizkym kontaktom, to mali nariadene kontrolovat. Od juna bolo nariadene aj registrovat navstevnikov pre potreby tracingu. Restauracie to poctivo robili (minimalne tam, kde som bol na obed/veceru).
Infekcia Deltou u zaockovanych nie je 1:1. Zaockovani maju pravdepodobnost symptomatickej infekcie znizenu o ca. 80-90%, asymptomatickej o 60-70% (tam tie data este poriadne nie su, takze to je odhad). Asymptomaticky prenasac pri zaockovanom cloveku v podstate automaticky znamena nizku viralnu davku. Aj to je dovod, preco sa tieto vyhody pre ockovanych zavadzaju.
FVE 12.45 kWp V/Z
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

@Ivko
A presne do tejto roviny - politickej to nechcem ťahať, a aj som to napísal. Na to tu je iné vlákno.
To nie je o tom, kde sa nemajú horšie od nás, ale o tom, čo môžeme spraviť, aby sme sa mali tu lepšie. To že tápajú všade, to vidím.
Nie celkom súhlasím s tým, že tá "naša ekonomika", áno kradlo sa, aj sa kradnúť bude...
Napriek tomu si myslím, že sa drvivá väčšina Slovákov má lepšie teraz ako pred 12-timi rokmi...

Mani napísal: Po 05. Júl, 2021, 14:50 Celkom solidna naloz dristov obohatena o kvazi intelektualnu vatu, ktorou sa snazis posobit ze mas sajnu o com pises. Zvlast teda to tvoje "spochybnovanie" cisiel, s ktorymi prislo IFP a UHP.
Fuu, teraz neviem či robíš na tom útvare keď som sa ťa tak dotkol, prepáč...
1. - tvoje tvrdenie ze "UHP si Igor vymyslel" je uplny BS. Konkretne tieto 2 statne utvary ktore tento stat ma a existovali uz x rokov pred ty mako sa dostal k moci Matovic.
Nehovor. Jo, priznávam, že je to špatne sformulované, dlhý text... Ja som myslel konkrétne tú skutočnosť ako s takouto grafikou s použitím "carrot on the stick" príde práve tento útvar.
Čo sa týka útvaru, ako niekto kto dlho podniká, a má kamarátov ktorí sú "partneri verejného sektora" a videl už ako prebieha nejaké to verejné obstarávanie, je mi existencia tohto útvaru dlho známa, vznikol ešte za čias Kažimíra. (Tu doplním, že ja nie som partnerom verejného sektora, a pokiaľ to len pôjde ani nechcem byť.)
Pravdou ale je, že práve Igor, aj ľudom, ktorí ten útvar nepoznali začal rozprávať, ako sa tento inštitút začne využívať častejšie, a posilnií mu pozíciu / právomoci, s týmto dúfam aspoň súhlasíš?
Do buducna si odpust nicim nepodlozene grcky, zvlast ked osocujes ludi ktorym nesiahas ani po paty a neposkytol si ziadnu vecnu protiargumentaciu.
To som rád, že TY vieš posúdiť moju osobnosť, postavenie, prínos pre spoločnosť a neúspechy v živote na základe jedného príspevku, a napísať komu siaham alebo nesiaham...

K proti argumentácií sa dostaneme neskôr, viď čo píšem dole, ja som vyjadril svoju nespokojnosť. Ja som neni platený za to aby som argumentoval, alebo hľadal riešenia, ale hádam mám právo vyjadriť svoj názor, aj keď pre teba sú to "dristy".

Vieš čo je ale neliečiteľný problém na Slovensku, a jeho vyriešeniu nepomôže ani UHP? MENTALITA
Ja som to písal viac krát, ale si opäť pozrime typický príklad podnikania na Slovensku, ktorý by od určitej obstarávacej ceny, mal posudzovať UHP, ale výsledok je aj tak na nič. Príklad z nemenovanej nemocnice, verejné obstarávanie na výmenu okien. Ono by si niekto myslel, že na štátnych zákazkách sa nabaľuje len tak, že je to predražené, ale to vôbec nie je pravda, tie by práve nemuseli prejsť takýmto kontrolným mechanizmom.
Firma vysúťaží zákazku - pretože má najlepšiu cenu, rámy kúpi u jedného subdodávateľa, sklo u druhého, a tretí to namontuje. Nikomu nezaplatia, a prepíšu to na bieleho koňa.

A presne tu je to o spomínanej mentalite, a tá sa nie a nie zmeniť...
2.Ocividne nemas ziadne ekonomicke vzdelanie, resp. To co si konkretne ty myslis o tom ako by to malo byt ratane, je uplne irelevantne - nemas ziadnu kvalifikaciu na to, aby si sa tu hral na mudreho a neponukol si ziadne realne riesenie.
Zase, načo tie osobné útoky? Ale aby si bol spokojný, nie nemám ekonomické vzdelanie, platím tím učtovníčiek a auditorov, aby sme mali účtovníctvo v poriadku, a ani si ho nehodlám robiť :)

Ja som to už písal predtým, tu sú ľudia ktorí sú platení za hľadanie riešení - ono to totiž nie je môj problém hľadať riešenia. Oni sú to len naše peniaze. Samozrejme keď ti toto napíšem, tak si zase budeš myslieť že som úplný ko... Ale neuveríš nie som, MY sme dokonca štátu ponúkali riešenia, viď nižšie....
Dat do hrubeho ODHADU nakladov opatrenia ako odklady splatok je uplne na mieste, lebo STAT v tom obdobi rucil za tie uvery. Rovnako tak je uplne na mieste tam zaratavat aj odklady dani a odvodov - stat v danom obdobi prisiel o dane prijmy, bez ohladu na to ci to ludia/firmy neskor splatia, statu to v danom roku prehlbilo deficit.
A čítal si aj to iné čo som tam písal? Skús sa na to prosím pozrieť ľudsky, a nie matematicko-analyticky.
Ja neviem, či tvoja práca nebola ovplyvnená Covidom, možno nie, ale ja mám na krku cca. 100 rodín, ktoré sa o seba v tejto neistej dobe boja, a dúfajú že donesú domov chleba. Pre teba sú to možno podradní ľudia tak ako ja, lebo neštudovali na LSE, UCL ani Ivy league, ale sú "backbonom" slovenskej ekonomiky... A presne týchto obyčajných ľudí sa týkajú tieto problémy, nie bohatých.

Takže k odkladu splátok - garantovaných štátom.
Vysvetli mi čo sa stane v prípade toho, že to nebudú vládať splácať? Jaj počkaj, garantovaný negarantovaný, ono im najprv exekútor všetko zoberie, a celá garancia tu bola len preto, aby dovolili odklad splátok aj klientovi nižšej bonity, ktorý by ten odklad nemal za bežných okolností nárok.

K daniam, zase, čítam celú vetu, a ber to tak ako keby si si ty odložil dane.
Chceš mi povedať, že 10% je normálna úroková sadzba? No nie je. Tam nie je o čom diskutovať, ja mám 10.9% na kreditnej karte, a ako som písal drahšie peniaze pomaly ani neexistujú. Chceme pomáhať? Tak ok nech je to výnimočne bezúročné, alebo za trhovú cenu nie 10%, ono si tým spôsobom ľudia nasekajú ešte viac obrovských dlhov.

A nie neplačem tu kvôli tomu, že by som si ja bol odložil dane a nemal na ne... Za posledné dve "pandemické zdaňovacie obdobia" napriek tomu že je ťažká doba, sme ako PO odviedli daň z príjmu vyše pol milióna eur. A vieš prečo? Lebo sme presvedčený že je to správne, a chceme tu žiť, a tak ako tebou ospevovaní ľudia z Univerzít a inštitúcií, to robíme preto aby sme "prispeli k rozvoju tejto krajiny", lebo je to náš domov.
3.- odkial si prisiel na to, ze motivacne schemy v ramci ockovacej kampane su nieco co definuje krajinu tretieho sveta? Zas - neviem kde ty zijes, ale po podobnych stimulacnych opatreniach ktore by mohli prispiet k boostu ockovania volali svetoví ekonomovia uz od zaciatku roka. Pred tym ako podobnu schemu zaviedli niektore US staty, viacero americkych univerzit robilo prieskumy, ci by vahajuci zvazili ockovanie za priamy cash benefit.
Žijem na Slovensku, ale to neznamená, že by som mal hlavu strčenú v ... a nečítal by som napríklad prieskum UCLA zverejnený v NY Times, o tom ako by finančná odmena zvýšila motiváciu ísť sa dať očkovať. Okrem toho by sme mohli viesť debatu o tom ako ani US už nie je čo to bývalo, ale není to o tom.

Myšlienka lotérie ako takej je čistá bizarnosť. Jediné, čo tam bude celkom slušné bude pravdepodobnosť výhry, 4 000 000 ľudí v optimálnom prípade každý po dva tikety, to je podstatne lepšia pravdepodobnosť ako Euromilióny :rofl: Ale nebudem predbiehať, počkám na "herný plán".

Cash benefit - to je pekné, že po tom volajú ekonómovia.
Môžem sa ťa niečo opýtať, aká je hodnota ľudského života? Pre mňa, keďže to neberiem "ekonomicky" , je nevyčísliteľná a s tým názorom samozrejme nemusíš súhlasiť.
Je to neetické a scestné, ochranu života očkovaním, vymieňať za akúkoľvek sumu alebo tiket v lotérií. (Alebo iné...)
Príde ti takýto "cash boost" etický, ak vieš, že tam pôjde rodina ktorej by tých napríklad 4x100 eur chýbalo? Mne nie.
Môžeš samozrejme so mnou nesúhlasiť, a tvrdiť, že celkové dobro rozhoduje, a keď sa rúbe v lese tak lietajú triesky, mne to proste nepríde etické.

Ľudí má motivovať snaha ochrániť svoj vlastný život v prvom rade, v druhom verejné zdravie, nie "cash boost", ani tiket do lotérie.

Len taký dodatok k tomu, to zase ma neber za slovo, ja netvrdím, že toto niekde robia, len keď už sa bavíme o tej etickosti.
Prišlo by ti OK keby na základnej škole očkujú deti v neprítomnosti rodičov, za zmrzlinu, alebo iný benefit?
4.- ani v pripade navrhu na kontrolovanie Green Passov v interieroch niektorych podnikov ti ocividne vobec nedochadza pointa. Hej, majitelov restauracii teraz po lockdowne urcite tesi kazdy zakaznik. Cize hej, mozes sa hrat na "spravodliveho" a tvarit sa ze pustat do interieru len zaockovanych je diskriminacia.
Počkaj, počkaj, kde som ja napísal, že nie som zato aby tam boli iba "zdraví" ľudia?
Diskriminuješ možno ty, tým že si napísal, že len zaočkovaných, ale asi si to tak nemyslel, mne stačí ak tam budú "zdraví ľudia" - rozumej bez Covidu,
a teda z princípu mi je skoro jedno či očkovaný alebo nie, podmienka je zdraví.

Ja napríklad môžem byť rád, že na kúpalisko sa dostanú len očkovaní alebo otestovaní ľudia (Osobne mi to je úplne jedno nakoľko som hádam 10 rokov nebol na kúpalisku) Ja sa rozhodne nehrám na spravodlivého. Ja len hovorím ako to je, a na to sa môžeš spoľahnúť, že to budú tí majitelia obchádzať, to je proste tá mentalita o ktorej píšem.
Veď sme to koniec koncov aj videli, to mi tu chce niekto tvrdiť, že nevie o žiadnom otvorenom Fitku čo malo byť zavreté :rofl:

Mne vadí intencia vlády prenášať povinnosť na podnikateľa.
Je to proste o tom, že tie povinnosti sme sa snažili plniť, keď nám ich nariadili, ja by som im to doprial stáť o 5:30 pred továrňou a kontrolovať 250 zamestnancom test, čo by sa o sebe dozvedeli, ako by sa im počúvalo, že nemáme čo nahliadať do ich súkromia... To je proste práca s ľuďmi, a taký nebol jeden...

A o tomto to celé je, o tej mentalite národa. Niekto sa dá otestovať, a ide až potom do obchodu, ale proste sú aj ľudia čo sa netestovali, a do obchodu chodili veselo ďalej, s výhovorkou, že Metro je ich najbližší obchod (popritom bol 20km od bydliska...) A preto sú tie opatrenia deravé.
Pokiaľ by každý zobral zodpovednosť sám za seba, a správal sa zodpovedne voči sebe a svojmu okoliu, tak by sme sa tu o takýchto veciach vôbec nemuseli baviť.


A teraz k tým riešeniam: Keďže zjavne podľa niektorých nemám čo povedať a len kritizujem. Ono to tak celkom nie je, ale keď je človek 14-16 hodín denne vyťažený prácou, tak moc nemá čas písať na fórum a rozčuľovať sa. Ale nie je to tak, že by som len sedel doma za PC a pic.... V období kedy sa skloňoval druhý "blackout" sme samozrejme kontaktovali relevantné inštitúcie. Ja viem, veď v komisií sedia odborníci, načo by im bol názor nás "vandrákov"... Problém je ten, že napriek tomu, že podľa niekoho názoru ja odborníkom nemusím siahať ani po paty, tak sú to proste odborníci z určitej oblasti. Odborník na očkovanie, bude vždy považovať za riešenie očkovanie, lebo je naňho odborník.

A preto, ako niekto kto má bohaté skúsenosti v oblasti priemyslu na Slovensku, keďže v ňom pôsobíme 3 generacié, a boli pri vzniku úspešných strojárskych podnikov, sme sa prihlásili o slovo. Prišli sme s pomerne jednoduchým súborom opatrení, aké opatrenia zaviesť v oblasti priemyslu, kde je proste potrebná prezenčná práca, nakoľko si nikto nevie zobrať sústruh domov...
Tie opatrenia, keďže sa v tom pohybujeme roky a roky, dávali v danej oblasti zmysel.
Najprv sme skúšali apelovať na klub 500, tam napriek tomu, že súbor to nebol zlý sme sa dozvedeli, že to bude ťažko kvôli odborom, ktoré to zablokujú. Ono celkovo, kto si pamätá Sotáka v TA3, tak to celé dopadlo tak... meh...
Neskôr sme pri prezentácií prototypu využili možnosť získať kontakt a apelovať na tohto človeka:
Obrázok

A ako sme dopadli? Áno, sám minister hospodárstva povedal, že to dáva zmysel, ale že by to buď stálo veľa peňazí, alebo by to chcelo zmenu zákonníka práce. Vzhľadom na to, ako často sa u nás v poslednej dobe menia zákony, by zmena zákonníka práce nemal byť problém, ale proste na to nebola vôľa.

Čo je škoda, pretože sme na snímke troch miestnych podnikov ukázali vynikajúce výsledky. Podnik kde robí strýko mal chorých vyše 100 ľudí z 250, u nás to bolo max 4 ľudia zo 100, a tretí konkurenčný podnik bol totálne zavretý na dva týždne lebo to tam draplo vyše 80% ľudí.
Čo tým chcem povedať?
My sme naše rady ponúkali, a vo svojej oblasti si myslím, že máme čo povedať. Dokonca zadarmo, nakoľko sme len chceli zostať otvorený, o nič iné nám nešlo, len o to aby sme mohli pracovať.

Tak ma tu prosím Vás hneď neukameňujte, že len kritizujem, lebo to tak nie je. :peace:
maniak napísal: Po 05. Júl, 2021, 15:45 sajbama: len par bodov, lebo toho mas vela...
No to mám, štátny sviatok :D

Jo, ja viem, že testujú, ale presne si odpovedal na to s čím mám ja celý čas problém - že si napísal 5€ na jeden test. A toto je presne problém ktorý mám. Nemal som čas ani chuť chodiť na plošné testovanie, takže som ani raz za celý čas nebol na štátnom teste, a platil som PCR po 70€, niekedy som bol aj ja dvakrát za týždeň, po kontakte keď som chcel mať istotu, okrem toho som sa zvykol doma pretestovať antigénom keď som mal niekam ísť.
Za ten vyše rok je to slušná suma z vlastného vrecka, a ja sa len pýtam, prečo to aj u nás nemôže tak byť ako vo Viedni? Prečo to má stáť také nehorázne peniaze. S testovaním ako takým ako nástrojom prevencie ako vidíš nemám problém.

Ja mám problém práve so "slovenským modelom", napríklad ako som spomínal s tým štátnym tajomníkom, alebo tým, že testy poskytne v súťaži firma s dlhom, ktorá tam v prvom rade vôbec nemala čo robiť.

A zase klinec po hlavičke. Trasovanie kontaktov. Presne ako hovoríš, sledujú si to tam. Prečo to 100km od nás možné je ale u nás to možné nie je?
To sme fakt až taký "východ"? U nás presne vieme ako sa trasovalo, aj že väčšina ľudí do telefónu klamala, a aj prečo sme prestali. To samo-ohlasovanie kontaktov tak ako u nás chceli nemá šancu fungovať, práve na základe tej mentality o ktorej hovorím.

Ale veď dobre nech kontrolujú keď chcú, ale môžem sa ťa opýtať, funguje to tam u Vás normálne? Máš proste v appke, že si prekonal, očkovaný alebo test?
Alebo musíš chodiť s papierom? Ja ti poviem čerstvú skúsenosť s appkou u nás. Na to aby si mohol byť v appke slovenskej ako niekto kto prekonal Covid, ťa musia nahlásiť na Slovensku. Takže niekto kto prekonal Covid na dovolenke, ho de facto neprekonal. Darmo mal potvrdené papiere od lokálneho doktora - úradne preložené, alebo aj zaplatený test na protilátky, jednoducho odpoveď NCZI je to, že ho do databázy má zaregistrovať lekár ktorý určil diagnózu - rozumej majú ho zaregistrovať na Dominikánskej republike :facepalm:
A to je proste blbosť do neba volajúca, niekto kto mohol byť falošne pozitívny bude mať zapísané prekonanie, a niekto kto prekonal mimo štátu, rozumej nestál ten náš ani korunu, a na vlastné náklady sa dal otestovať na protilátky, a zaplatí úradné tlmočenie, ho nebude mať?
Ja chápem, že to budú ojedinelé prípady, ale stať sa to mne tak som oprávnene nasratý, na toto by mal systém pamätať.
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6878
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa stefan222 »

ja so sajbom suhlasim. je to o mentalite. tiez dobry kamos nenosi ruska.anti na secko a pri trasovani splietal babkam do telefonu. prejdes hranice a iny svet. este nech igor schvali tie prachy pre slovodne mamicky tak uvidi pocet rozvodov. dalsi kamos v UK sa rozviedol ked tam zil aby mali vecsie prispevky. sanka dole co slovak nevymysli. dalej pan nad ide kupovat za moje dane gulomety uz na aj tak zbytocne vrtulniky. ale spravit chodniky/kanalizacie/oplotenie skolok to ne. neda sa. spravit momky vsade jak blchy z kojtajnerov to ano zo dna na den. priklad BA poslancov, co si pootvarali fake prevadzky na dotacie tu rozum konci, ked uz poslanec mestkej casti v Ba ide kradnut z verejnych penazi. strielat.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Mani
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1364
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2011, 08:23
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa Mani »

SAJBAMA napísal: Po 05. Júl, 2021, 18:53 Fuu, teraz neviem či robíš na tom útvare keď som sa ťa tak dotkol, prepáč...
Nie nepracujem, poznam tam ale zopar velmi sikovnych ludi a velmi dobre poznam ich cinnost za posledne roky. Irituje ma to o to viac, ked vidim ako tu fabulujes, zavadzas a pises uplne nezmysly.
SAJBAMA napísal: Po 05. Júl, 2021, 18:53 Čo sa týka útvaru, ako niekto kto dlho podniká, a má kamarátov ktorí sú "partneri verejného sektora" a videl už ako prebieha nejaké to verejné obstarávanie, je mi existencia tohto útvaru dlho známa, vznikol ešte za čias Kažimíra. (Tu doplním, že ja nie som partnerom verejného sektora, a pokiaľ to len pôjde ani nechcem byť.)
Pravdou ale je, že práve Igor, aj ľudom, ktorí ten útvar nepoznali začal rozprávať, ako sa tento inštitút začne využívať častejšie, a posilnií mu pozíciu / právomoci, s týmto dúfam aspoň súhlasíš?
Co maju s tymto konkretne spolocne UHP a IFP? Oni nemaju a nemali ziaden vplyv na akekolvek verejne obstaravania. Jedine co mohli oni v tychto veciach urobit, bolo spracovanie analyzy (cost-benefit, etc.) a vyvodenie nejakeho odporucenia pre dane ministerstvo. Vo vacsine pripadov ministerstva ich navrhy na setrenie a zefektivnovanie veselo ignoruju. Matovic pred rokom spominal UHP len aby si urobil PR. Nic viac.
SAJBAMA napísal: Po 05. Júl, 2021, 18:53To som rád, že TY vieš posúdiť moju osobnosť, postavenie, prínos pre spoločnosť a neúspechy v živote na základe jedného príspevku, a napísať komu siaham alebo nesiaham...

K proti argumentácií sa dostaneme neskôr, viď čo píšem dole, ja som vyjadril svoju nespokojnosť. Ja som neni platený za to aby som argumentoval, alebo hľadal riešenia, ale hádam mám právo vyjadriť svoj názor, aj keď pre teba sú to "dristy".
Nie. Ja som "posudil" tvoj "odborny" kredit za tretotriedne zhejtovanie ich "pamfletu", kde si este musel utrusit poznamku, ze k podobnemu zaveru by dosiel stredoskolak. Prepac, ale nie. Plateny sice za argumentovanie nie si, ale aspon sa tu neohadzuj tou trapnou formulkou typu "je to len moj nazor". Ked tu pracu niekoho ides vysmiat a kritizovat, ocakava sa, ze na to mas aspon nejaky case. Ty vsak kritizujes sposob akym "nacenili" vplyv pandemie na statny rozpocet, pricom na tom technicky nebolo nic zle.
SAJBAMA napísal: Po 05. Júl, 2021, 18:53A čítal si aj to iné čo som tam písal? Skús sa na to prosím pozrieť ľudsky, a nie matematicko-analyticky.


Toto pseudo-moralizovanie snad nemyslis vazne. Co maju "ludsky" zhodnotit analytici a makroekonomovia v tych utvarov? Ich starost je prognozovat vyvoj verejnych financii a analyzovat vladne opatrenia. Konkretne v tomto pripade bolo ich ulohou zistit aky je vplyv pandemie na verejne financie. Co ine ako "matematicke" implikacie si cakal?
SAJBAMA napísal: Po 05. Júl, 2021, 18:53Cash benefit - to je pekné, že po tom volajú ekonómovia.
Môžem sa ťa niečo opýtať, aká je hodnota ľudského života? Pre mňa, keďže to neberiem "ekonomicky" , je nevyčísliteľná a s tým názorom samozrejme nemusíš súhlasiť.
Je to neetické a scestné, ochranu života očkovaním, vymieňať za akúkoľvek sumu alebo tiket v lotérií. (Alebo iné...)

Takto absurdnu analogiu som uz teda dlho nevidel :) Takze ak by sme na konci dna TEORETICKY dosli k tomu, ze zavedenie priameho penazneho benefitu za ockovanie malo signifikantny vplyv na to, ze sa nam pocas leta podarilo skupinu 50+ zaockovat aspon na 80%, ty mi povies ze je to scestne a neeticke? :laugh: Mne pride scestne tu mat na jesen dalsie stovky-tisicky ODVRATITELNYCH umrti na Covid len kvoli tomu, ze niektori ludia holt konaju iracionalne a k zaockovaniu by ich dotiahla az vidina penaznej odmeny.

Akokolvek sa ti nepaci ze ludsky zivot sa "nacenuje", je to proste potrebne. Neviem ako si to cele predstavujes, ale zdravotna starostlivost nerastie sama od seba na strome. Liecba tazsich covidovych pripadov v nemocnici nieco totiz stoji, nehovoriac o implikaciach na odlozenu zdravotnu starostlivost ludi s inymi diagnozami, ak nemocnice zaplnia "covidaci". Tomu sa da z velkej casti predist prave ockovanim.
SAJBAMA napísal: Po 05. Júl, 2021, 18:53Ľudí má motivovať snaha ochrániť svoj vlastný život v prvom rade, v druhom verejné zdravie, nie "cash boost", ani tiket do lotérie.
MALA by, nie vzdy to tak ale je. Ako som pisal vyssie - mnoho ludi v tejto krajinke kona iracionalne a ochrana vlastneho zdravia a absolutna neschopnost si v hlave porovnat rizika, nestaci. Ak to maju byt peniaze co ich k tomu dokope, preco nie? Zas falosne moralizujes.
Spoiler: ukázať
PC 1: 13600K +Thermalright Phantom Spirit 120 SE + Thermalright Contact Frame | MSI B760M Mortar | 2x16GB Fury Renegade DDR5 6800 MT/s | RTX 4070 Super |Seagate FireCuda 530 2TB| 2x P14 PWM in + 2x P12 PWM out | Corsair RM750x 2021 | Lancool 205M | Dell G2724D

PC 2: R5 5600 + Endorfy Fera 5 | Gigabyte B550M DS3H | 2x16GB XPG DDR4 3600 MT/s | Pulse 6700 XT 12G | Samsung 970 EVO 1TB| 2x P12 Slim PWM in + 2x P12 PWM out| XPG Core Reactor 850W | Jonsbo D30
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1832
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa Ivko »

SAJBAMA napísal: Po 05. Júl, 2021, 18:53 @Ivko
A presne do tejto roviny - politickej to nechcem ťahať, a aj som to napísal. Na to tu je iné vlákno.
To nie je o tom, kde sa nemajú horšie od nás, ale o tom, čo môžeme spraviť, aby sme sa mali tu lepšie. To že tápajú všade, to vidím.
Nie celkom súhlasím s tým, že tá "naša ekonomika", áno kradlo sa, aj sa kradnúť bude...
Napriek tomu si myslím, že sa drvivá väčšina Slovákov má lepšie teraz ako pred 12-timi rokmi...
Ano súhlasím ludia sa majú lepšie, ale keby tie hovädá nerozkrádali doslova na hulváta, tak sme sa mohli ešte lepšie. Neviem ani aká je teraz minimálna mzda, ale mohla byť napríklad vyššia o 150€

Mna napríklad vôbec neprekvapilo že bol chaos, lahko sa hovorí to sa malo takto a nie hentak, ked človek nenesie žiadnu zodpovednosť.
Ale choval som sa tak aby som situáciu nezhoršoval a nie ako dezoláti typu Sihelský, spolu s opozíciou chceli demonštrácie...
Opozícia dokonca mala tú drzosť, že oni nešli protestovať, ale iba sa prechádzať sa na námestie...


Toto jednoducho je v takej situácii, kedy treba zastaviť šírenie covidu totálne neprijatelné správanie,
Všade sa našli blbci čo šli protestovať, aj v rakúsku aj čechách, kde ešte vymysleli spôsob ako spustiť lyžovačku, lebo však na lyžovačke sa nemáš ako nakaziť (podla nich)

A obávam sa že po lete sa to zasa poserie a zasa sa bude nadávať len na vládu. Lebo ked bolo testovanie zadarmo, tak bolo zle že sa vyhadzujú zbytočné peniaze.
Teraz ked je zadarmo očkovanie a testy si majú ludia platiť, tak už sa im to nepáči, chcú testy zadarmo. Zrazu

Tak isto sa im nepáči že očkovaný budú mať výhody - ani ja nie som ale v stredu už idem na prvú dávku...
Tak isto sa im nepáči - že pri návrate z cudziny majú ísť do karantény.
A čo vlastne očakávali? Kde je istota že sa den pred návratom niekto nenakazí a to prihlásenie sa pri vstupe na SK je na to, aby sa lahšie trasovalo možné šírenie covidu.
Lebo ked sa situácia doserie, tak zasa sa len bude vykrikovať načo vláda čakala
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa maniak »

Sajbama: Ag testy v at stoja na nákladoch 25 eur. Kloktacie pcr boli k dispozícii iba vo Viedni, už od minulého leta. Mäsové nasadenie kloktanim doma prišlo až v marci/apríli tohoto roka. A toto si Viedeň budovala s pomocou univerzit a súkromného sektora, iniciatíva ale tuším pochádza od starostu a sefky SPO, ktorá je buď virologicka alebo epidemiologicka. Tak či onak, testovanie a tracing šírenie iba spomaľujú, v istom bode musíš všetko neesencialne pozatvarat a obmedziť stretávanie ľudí. Tracing sa pri určitej incidencii rozpadne, aj vzhľadom na to, že 2 dni roznášas vírus bez symptomov.
Za celý čas covidu sme my doma nikdy neboli tracovani. Žena mala raz falošne pozitivny Ag test (tyzden po druhej davke), čo má stalo pár hodín života obvolavat úrady (mali sme plánovanú hospitalizáciu, cize riešiť karantény, ďalší kontrolný test, ...)
K tej appke, nie, žiadna nie je. Výsledky testov chodili smskou / mailom s linkom na stiahnutie PDFka. Appka pre Green pas vyšla v piatok, zatiaľ iba pre Apple.
A teraz trošku k tomu, prečo testovanie je ešte dôležité, ale tracing je už irelevantný. Nemci dokladujú, že naďalej pravidelným testovaním žiakov (3x týždenne) je možné zachytiť aj Deltu na začiatku. Lenže delta ma R0 7-8. Deltu nevieš tracovat. Kde nájdeš prípad, musíš všetkých poslať do karantény a testovať (referencia Coronavirus podcast, Dr. Csisek). Briti, nemci a napr. Pavelka vo veľkej zhode vravia, ze to je neodsledovatelne. Všimni si Indiu, teraz Rusko a porovnaj s UK. V SK podmienkach so známym dodržiavaním pravidiel, nízkou zaockovanostou a odporom voči obmedzeniam, delta bude ako to tornado (povedzme slabšie než v Rusku). Bez očkovania to proste nejde. Nech stojí to očkovanie čokoľvek, je to vždy najlacnejšia voľba. Zavrete hranice si spôsob, ako to spomaliť, ale tak maximálne o 1-2 týždne voči Nemecku.
FVE 12.45 kWp V/Z
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia2

Príspevok od používateľa faugusztin »

"Appka pre Green pas vyšla v piatok, zatiaľ iba pre Apple."

Hovoris o statnej ? Ta existuje aj pre Android a vysla v rovnaky cas ako iOS appka: https://play.google.com/store/apps/deta ... .greenpass

Návrat na "Debata o všetkom"