Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

http://img.cas.sk/img/4/full/816785_mapa.jpg

Ale my sa nebavime o Portugalsku. Kam chodia Slovaci najma? Nie nahodou do Irska? Sa pozri, 1400€ min. mzda... Pritom, tam ju zaraba fakt minimum ludi.... U nas ked je minimalna mzda, tak sa stavim, ze 40% zamestnanych ludi zaraba minimalnu mzdu+max 20%
A co sa Rakuska tyka a bytov... Uplne zcestne porovnania...
Pozri sa na to, kolko toho za min mzdu nakupi Rakusak, a kolko Slovak. Slovak neprezije, nezaplati najom ak sa chce kvalitne z min. mzdy najest.. Viem kolko zarabaju auparky v Rakusku, takze neverim, ze nejaky Rakusak ma menej ako 2000€ plat.. Keby hej, tak tie auparky robia Rakusanky a nie Slovensky za zlomok toho co by dali Rakusankam...

A rakusko.... Priemer 2801€. Slovensko priemer 751€. Zato na Slovensku ma mzdu vyssi ako 700€ mozno 15% zamestnanych, ktori svojimi megaplatmi robia ten priemer, no v Rakusku som si isty ze viac ako 75% ludi zaraba tych 2000e minimalne.
Cize aj ked 3i byt v BA stoji 150 000€, v Rakusku by musel stat 450 000€, aby sme si mohli povedat - ze sme na tom rovnako.

Ty asi ten,. co sa mu na Slovensku paci, a taky napr. neobmedzeny pausal co maju Rakusania s 4x vyssou priemernou mzdou za fakt smiesnu sumu by si ASI ANI NEPRIJAL, aby sa tu vobec ponukal, ze?

Ako nechapem, ako moze niekto obhajovat SVK oproti Rakusku, ze tam su drahsie byty. Ano, Rakusak si za 4mesacne platy kupi nove auto.... Slovak si ho kupi tak za 15platov, + potom z jednej vyplaty ma na 10 plnych nadrzi... Cize ak 2-3x doplna natankuje, uz prakticky mu neostane na najom atd... No Rakusak si za 2800€ moze dovolit 40x natankovat...

Proste, porovnavat cenu bytov je uplne zcestne... Ano, byty su tam drahsie, ale ine? Potraviny su lacnejsie, BENZIN je lacnejsi, napriek tomu ze maju 2800€. Mam taky pocit, ze keby sa ta nenazrata podnikatelska slovenska haved dostala do Rakuska, tak tam by od nich pri ich platoch za liter benzinu pytali 10€.
Pretoze toto cele zdrazovanie je sposobene len nenazratostou slovenskych podnikatelov, vlady atd... Preco nie tak davno stal rozok 1sk, a teraz stoji takmer 2x viac? Preco vsetko ide tak hore? Lebo to zdrazia tak ako v Rakusku (kde to ludia ani necitia), no my blba Slovac im to tu tolerujeme, a vsetko kupime, zaplatime....

No, to sa ani neda uvazovat o nejakom bojkote, lebo ludia jasne vo volbach ukazali, co chcu.. Myslim ze to bola jedna z poslednych sanci na zmenu, neuspesna, takze pre Slovensko uz niet inej cesty, ako ze vsetko mlade co tu vystuduje odtial odide a pri stasti vezme aj rodiny... V Irsku odpracujem par mesiacov, a do konca zivota sa budem mat lepsie, ako keby som zil na SVK a robil. To hovori za vsetko....
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mirjak »

...by ma zaujimalo, kolko zaraba rakusky predavac na benzinke v porovnani s nasim (kedze PHM su za porovnatelne ceny) Netusi niekto? Alebo taka predavacka v rakuskom hypermarkete, ktory predava za porovnatelne alebo nizsie ceny ako u nas?
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

Viem ze rodeny Nemci v Lidli zarabaju okolo 2800€ v cistom... A manazer predajne ani nevravim...

Taky plat ako ma manazer v Nemecku ma u nas dokopy asi cely jeden LIDL s SBS, pokladnickami, peersonalom a jednym manazerom.
Napriek tomu ked som bol nedavno v MNichove v Lidli, nebol problem kupit tovar lacnejsie ako u nas. Jasne, alkohol, cigarety su drahe, pecivo este viac. Tam mi to pride ze si pracu pekara vazia - kedze kazde rano treba napiect, doniest, nie ako u nas. Zasa take ako Milka cokolada maju na salame, kludne to tam kupite za 49centov. Takisto jogurty som videl za 0,09€ s tym ze sa ani neblizil koniec zaruky.. Asi tak.
Nedavno som bol v Belgicku v Liege, v Carrefouri. RedBull 1€ - bez akcie. U nas stoji 1,49€. Ine veci - pecivo bolo drahsie, ale aj chutovo som mal pocit ze to bolo lepsie. O tom, ze Coca-Cola stoji 1,19€ 1,5l kedze 2l tam ani nemaju - maju len 1,5l vratne flase, ale tych Coca-Col tam maju 6-7variant - zero, light, with Lemon, original, vannila (vanilkova cola...), diet.. U nas tak 3druhy. + Ak porovname plat Belgicana a Slovaka, fakt nieje o com. Tu vobec nieje o com porovnavat. Ziadna Zapadoeuropska krajina na tom nieje tak, ze z platu sa ledva naje a potom dovi dopo. Tu ked si clovek aj kupi byt (neratam ani hypoteku), tak len naklady vacsinou su okolo 250€, a kedze tu vacsina zaraba 500-600€, ak by bol sam, neviem ako by z 250-350€ vedel vyzit... S niecim takym sa v zahranici ani len netrapia....
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6882
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

tak ti poviem ze ak by si mal 2,5e/hod a robis 8cky 5dni v tyzdni tak mas 400e cisteho na mesiac. a to je realna mzda na vychode, kt ma vela ludi co poznam. a myslis ze rakusan robi za 2,5e na hod? :hysterical:
ak by si mal 3e/hod mas skoro 500e cisteho, co je podla mna slusny peniaz.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

http://www.jobdnes.sk/clanok/2063/plato ... kusku.html

http://www.pracarakusko.sk/mzda-plat-v-rakusku/ = kazdy rakusak ma narok na 13 a 14 plat :D a sme doma.... AKo nieje o com, lepsie vzdelany Rakusak zarobi za mesiac tolko, co jeden Slovak na vychode za rok,,,
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3762
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa lezgy »

netreba ratata mzdu na hodinu
treba pozret kolko zvysi po zdaneni a co si mzoe dovolit
lebo to ze je pecivo vonku drahe je jedna vec
presne nad tym sa zena pozastavila
kupis 5 fajnovejsich chlebov a mas na jednu mikrovlnku
ono existuje vtip..taky cez slzy

american zarobi 1000 500minie 500 usetri a zije
nemec zarobi 2000, 1000minie a 1000use4tri a zije
slovak zarobi 300, 300minie a 300 usetri a kope po 8smicke v praci dalej na zahrade
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12349
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa HellAngel »

kedna vec su platy, ale pozrime sa este aj na pomoc od statu. Konkretne na byvanie.
Ked sme zacali pred rokom stavat, tak sme s priatelkou pozerali tu relaciu s Vostinarom.
Bol tam Slovensky par ktory zije v Rakusku. Chceli kupit rodinny dom niekde pri hraniciach. Ceny domov neboi az tak zaujmave ako to co im ponuko ako 3 variantu. Stavat.
Tu mi klepla sanka dole, nepovedali kolko zarabaju, ale bola tam zenska ktora im predlozila hypoteku. Statna podpora im zrazila uroky na 0,5% a este nejaku sumu dostali zadara (prispevok na stavanie ci co to bolo). Potom tam zacala s dotataciou na slnecne kolektory asi 70% a pokracovala co vsetko mozu ziskat. Nakoniec zacali rozoberat stavebne povolenie a tom som tazko rozbehal. Kto staval vie co je to obehavat stavebne povolenie, vybavovat pripojky, je to smrt a nepriestrelna birokracia. Tam stacilo podat tlacivo elektronicky a bolo hotovo, ziadny trilion ziadosti a nekonecne cakanie, vtieranie sa niekomu.
Takze ono to nie je len o platoch, ten rozdiel je v celkovom systeme krajin. Lenze ak nezmenime myslenie, tak nikdy nedojde k zmene. Nechcem sem tahat politiku, lebo je to o stavani, ale ukazali sme, ze o zmeny nestojime.
Dvihat minimalnu mzdu tak vysoko a naraz, to nejde. Faugustin ma v tom pravdu. Narusilo a poskodilo by to len ekonomiku. Znamenal by to velky odchod investorov a strategickych podnikov. ALe s nezamestnanostou treba nieco robit. 70% ludi co tam su , su dobrovolne. A najvacsi problem je ze tam sedia mladi ludia, ktory by nemali problem najist si pracu, ci uz vramci krajiny alebo v zahranici. Lenze im sa nechce
NB: Asus ROG Strix G16
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7977
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa CageJ »

K tomu stavaniu.. Akurat znamy stavia a povedal asi tolko... 60dni cakas na povolenie, pokial nedas niekomu do vrecka. Plynova pripojka 1400€, robotnik robil 1h a dal 1m rury. Dieru kopali sami. Elektricke pripojenie bolo za 1€, vraj nejaka akcia. Vodovodna 300€.

A este o tom ako sa tu zije...

Mam kamarata, ktory dlho cca 7-8 rokov zil v USA. Ma o SVK nejake zmiesane pocity mam pocit... Chce sa tu vratit s tym, ze mysli, ze bude dostavat 1000€ a vraj mu to teda staci. Dodavam, ze na vychode.. ze ako to tu je realne si ale povedat neda..
Používateľov profilový obrázok
schyzoy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: Pi 14. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa schyzoy »

Ja poviem k smeru tejto debaty len tolkoto - mladi, ktori nemate hypoteky, v idealnom pripade este ani deti nie a ovladate aspon ang/nem, najlepsie co mozete pre seba a svoje buduce rodiny urobit, je zbalit kufre a vypadnut od tialto prec. Ked Vam bude strasne smutno, pridete na SVK na dovolenku, vybavena vec.

Stary vtip: "Aky je rozdiel medzi CAN a SVK dochodcom? Ziadny. Kazdy ide raz za rok do Tatier..."

A spravy vo FUNku spred cca roka ste poculi? Novo Zelandsky minister zahran. veci bol na pracovnej veceri. Na platenie mal pripravenu "zamestnanecku" platobnu kartu, ktora na tieto ucely sluzi. Nakolko sa vsak "zakecali", dohodli sa ze si veceru predlzia a objednali si flasu vina. Pri plateni minister zabudol casnika upozornit, aby ucet rozdelil - na oficialnu cast, teda veceru, a flasu vina zvlast, aby ju zaplatil zo svojich penazi. Uvedomil si to po navrate domov, otazka ci ho niekto na to upozornil, neviem. Co vsak nasledne pan minister urobil? Podal demisiu! Bez srandy, uplne vazne. Za "posratu" flasu vina zaplatenu z penazi danovych poplatnikov. A to nie je vsetko - nasledne vydal verejne ospravedlnenie, v ktorom povedal nieco v zmysle: "Prosim svojich volicov o odpustenie, budem musiet s tymto pocitom zit do konca svojho zivota".

Mozno trocha prehnane, ale ta demisia tam bola a to je podstatne. U nas? Zbytocne klepy do klavesnice...


Nechcem sa robit mudry, ale je to najlepsie vychodisko pre mladych, ktori najdu v sebe dost CHUTI a odvahy, zdvihnut sa a ist. Rodicov a kamaratov mozete kazdy rok prist pozriet, pretoze si to budete moct dovolit. Dokonca sa moz lahko stat, ze rodicom kazdy rok zaplatite letenky k Vam, zoberiete ich na mesacnu dovolenku k sebe, prejdete s nimi kopu miest. Kazdy rok, bez problemov. Tak ako moj bratranec, ktory sa nebal a zdekoval sa hned po VS do USA. Respekt!

Ano, aj na Slovensku sa mozete mat dobre. Musite vsak na to minut ovela viac usilia a sebazapierania, ako vo vyspelych krajinach. Tam si totiz svoj narod vazia, pretoze vedia ze ziju z neho. U nas sa k narodu kazda garnitura stavia tak, ze to su ti mukly, ktory makaju na to, aby sme mi mali co odrbat a rozkradnut. A nech je pri moci ktokolvek...

Pesimizmus? Nie, realita a ruzove okuliare dole. Nic viac.

Sam sa nemam zle, som vdacny za vsetko co som uz v zivote dokazal a idem dalej. Kaslem na sracov ktori stiknu o tretej po obede v robote, pridu domov zapnu telku a s pivom v ruke nadavaju ako sa maju na prd a ako je vsetko na nic. To je plebs, ktorej je vsade vo svete plno.

Ak sa vsak nebojis prace, vazis si ju ak ju dostanes a chces v zivote nieco dosiahnut, padaj prec! Pretoze sa mozes mat skutocne dobre, kdezto na SVK je pravdepodobnost hlboko pod priemerom vyspeleho sveta. Aj ked to nie je nemozne, samozrejme.
...the most important is justice...
Spoiler: ukázať
PC
MB: Asus TUF Gaming B550M-PLUS CPU: AMD Ryzen 3 3100 RAM: Patriot Viper 4 Steel Series DDR4-3000 16 GB GPU: Sapphire AMD Radeon RX580 4GB PSU: SilverStone Strider Essential 80Plus ST50F-ES230 500W

NB
Acer Aspire S3
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

Presne tak, ako si napisal..... Smutne, ale pravdive...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6882
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

tak tak, kazde leto ked makam dakde tak nielen praca ale aj pocit v tej krajine je lepsi ako u nas. ved ked nemec v MC donnald ma viac ako porucik v nasej armade? :D :D :D
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Tomasjerry
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2273
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA (work) Velke Levare (home)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Tomasjerry »

Aby som to uviedol na pravu mieru. V rakusku mas Hypoteku pre mladych do vysky 70000 ecok za urok 1% + prispevok na stavanie/rekonstrukciu(tusim 50000 max) + prispevok ak si si zalozil rodinu a cakate dieta + stedry (cca 1000 - 2000) za dalsie dieta. Avsak musis zostat byvat v danom dome/byte minimalne 10 rokov (co nieje problem).
AMD Ryzen™ 7 3700X, ASROCK X470 Taichi, 16 GB RAM 3200 MHz, ASUS 2080Ti, Samsung SSD 256GB + Samsung Evo SSD 256GB + 2TB HDD,LG DVD +/-rw, Frakcial 600 W Newton R3
To vsetko v LIAN LI PC-X1000 :)
Používateľov profilový obrázok
avixe
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1575
Dátum registrácie: So 22. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa avixe »

Používateľov profilový obrázok
tusom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 259
Dátum registrácie: Ut 26. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa tusom »

Tomasjerry napísal:V rakusku mas Hypoteku pre mladych do vysky 70000 ecok za urok 1%
kks skoda, ze u nas nie je nieco take , viem, ze tu mame nejaku pomoc od statu vo forme nizsieho uroku pri hypo, ale aj to len na 5 rokov tusim (opravte ma ak sa mylim)
pamatam sa, ze aj moji rodicia ked stavali dom(cca zaciatok 90-tych) , tak mali podobnu hypo od statu s uplne smiesnym urokom
dnes je ta podpora byvania pre mladych dost zalostna podla mna, a pri tom jo to zo strany statu v podstate investicia do buducna
namiesto toho sa ale stavaju nove byty pre opalenych, ktori si ich stale upravia na svoj obraz a z ktorych stat nikdy nebude nic mat, nerozumiem
"There’s a troll within every man that stirs when you put a keyboard in his hand"
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6222
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa icefire »

No prispevok pre mladych je nic de facto. Trva 5 rokov a pri 60k nehnutelnosti usporis cca 5-6k. Stale ale lepsie ako nic.
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412

Návrat na "Debata o všetkom"