Všeobecná diskusia

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.

Objektívna zodpovednosť je...

pozitívny krok k bezpečnosti cestnej premávky.
71
42%
hlúposť.
99
58%
 
Celkom hlasov: 170

Používateľov profilový obrázok
ZoranICS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2239
Dátum registrácie: St 18. Jún, 2008, 18:51
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa ZoranICS »

10W40 alebo 10W30, pripadne 5W30/5W40. 5W30 bude asi najlepsia volba vzhladom na to ze v Ziline je vacsinou trochu chladnejsie v zime a jazdis kratke trasy cize olej neprehrejes. Ja by som siel do syntetiky - ta nestraca tak vyrazne svoje vlastnosti, ale to nie je vobec lacne. Pozri sa do manualu ake normy musi splnat olej, pripadne ak si najdes nejaku znacku ktora sa ti cenovo pozdava tak mozes kuknut na stranke vyrobcu oleja co odporuca do tvojho konkretneho auta/motora. Mal by to byt relativne jednoduchy OHV motor cize nic specialne tam ist nemusi. Ak chces kvalitu tak Motul, Repsol ak ides po cene tak Castrol alebo ostatne lacne. Chybu nespravis ak tam das presne to co ti pise manual. Vzhladom na vek motora by som vymeny oleja robil uz castejsie (<12 mesiacov) a vzdy zaroven menit aj filter.
undertaker007
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: Po 27. Sep, 2010, 19:31
Bydlisko: Žilina - Vlčince II

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa undertaker007 »

  • čo sa týka oleja mám v návode na obsluhu auta písané len toto:
    Lanos_olej.png
    nič iné o nejakom konkrétnom oleji v celej knižke nenájdem...
  • čo sa týka toho, že mám motor OHV - síce moc neviem, čo si mi to napísal :laugh: , ale rýchly pohľad do Wikipédie mi povedal, že nemám motor s rozvodom OHV. Vačkové hriadele mám v hornej časti motora a priamo vačkami otvárajú ventily. Vačkové hriadele mám dva (DOHC).
  • že meniť olej s filtrom mi je jasné... ...ale aj tak vďaka za upozornenie ;)
Vďaka zatiaľ za všeobecnú radu... ...ale veľmi by som ocenil, keby ste poradili niečo, čo si napíšem na lístoček, prídem do obchodu, vypýtam si to, hotovo :D
Podľa manuálu mi do motora ide 3.75l oleja, tak ak by sa niekomu náhodou chcelo vybrať mi konkrétny olej, berte do úvahy toto množstvo pri rôznych cenových reláciach :-)

A čo sa týka toho, že by si volil syntetiku... ...mne je úplne jedno, čo tam dám... ...len o tom oleji, čo je tam teraz viem len to, že je to Castrol 10W-40 (nič viac neviem), vraj by sa nemali zamieňať syntetiky/polosyntetiky/minerály kvôli zvyškom toho oleja predtým (neviem, nevyznám sa, niekde som čítal) a jediný parameter je, nech ma to nestojí prehnane veľa (príklad - ak by 4l toho Castrola čo tam mám teraz mali stáť 40€, tak tam nebudem dávať olej, ktorého 4l budú stáť 80€ - to radšej interval výmeny Castrola skrátim na polovicu - chápeme sa, či? :) )

Zatiaľ vďaka
Používateľov profilový obrázok
ZoranICS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2239
Dátum registrácie: St 18. Jún, 2008, 18:51
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa ZoranICS »

Castrol 10W40 teda :D aj s filtrom ta to vyjde do 30E
Alebo toto to vyjde o 5E drahsia a mas syntetiku a liter na dolievanie pocas roka
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa STENLY »

do mojej Felicie sa leje už 13 rokov Castrol 15W-40 a ten motor ide ako hodinky ;)
+ vždy MANN filter
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
Používateľov profilový obrázok
ZoranICS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2239
Dátum registrácie: St 18. Jún, 2008, 18:51
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa ZoranICS »

Tak ako som uz pisal... Do bezneho motora ktory je beznym sposobom prevadzkovany je Castrol v pohode. :)
undertaker007
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: Po 27. Sep, 2010, 19:31
Bydlisko: Žilina - Vlčince II

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa undertaker007 »

ZoranICS napísal:Castrol 10W40 teda :D aj s filtrom ta to vyjde do 30E
Alebo toto to vyjde o 5E drahsia a mas syntetiku a liter na dolievanie pocas roka
A teda keď si dal tipy na tieto dva, tak tá varianta "alebo toto" (Motul) je ozaj lepšia? Ty by si z týchto dvoch nalial ktorý? :-)
Používateľov profilový obrázok
ZoranICS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2239
Dátum registrácie: St 18. Jún, 2008, 18:51
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa ZoranICS »

Ak by mi zalezalo na 5E tak Castrol, ak nie tak Motul :)
LANOS_MOTUL.png
Ten motul je odporucany prave pre tvoje auto, je to druha najlepsia (polosynteticka) volba od Motulu. Ak chces tak sa pozri aj na toto to je full syntetika ale cena je uz uplne inde.

Na vymenu budes potrebovat do 4l. Liter ti ostane na dolievanie. Ak si myslis ze ten liter ti je na nic tak mozes pozriet 1l balenia a rozhodnes sa podla ceny. Pripadne na buduci rok kupis len 3l a mas na dalsiu vymenu. To uz je na tebe :)
undertaker007
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: Po 27. Sep, 2010, 19:31
Bydlisko: Žilina - Vlčince II

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa undertaker007 »

Oukej teda, veľká vďaka za radu, zoženiem ten Motul 6100 SYNERGIE+ 10W-40 ;)
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2231
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa zoom »

Ked uz sa tu pise o olejoch, celkom by som dal do pozornosti oleje od Petro Canada. Pouzivam v aute vylucne tieto oleje (okrem prevodoviek). Do motora lejem Duron XL 10W40, co je heavy duty olej urceny pre auta a male nakladiaky a do diferencialov zase Traxon 85W140 (kvoli zatazi hustejsi nez predpisany vyrobcom).

Olejceky od Petro Canada su povazovane za dost dobre, mozes si precitat rozne po nete, napriklad:
- "IMHO Petro Canada's oil is one of the best in the industry. Afterall: they are the one who pioneered a severe hydrocracking process in base lubricant refining process which makes them one of the elite in the lubricant business."
- "Petro-Canada's lubricants are excellent. Their base stocks are known to be some of the best anywhere"
- "The test was run for 5000 miles, the oil was changed and sent off to be sampled. Here are the results [...] per the sample, Royal purple is already broken down and is no longer doing it's job. Petro Canada is doing it's job, and viscosity went from a 15.1, to a 15.0. Hardly a change after 5000 miles."


Neviem, kolko by taky olej vydrzal, ja ho menim cca po 5-7 tisic km. Cenovo vychadza tiez velmi prijemne. Teraz to nemam presne v hlave, ale olej do motora ma stoji okolo 25-30,- € a potrebujem 5L balenie. Tebe staci 4L, takze este menej. Na oleji nesetri a kup nieco normalne. Usetrene peniaze za to nestoja. Takisto filter kupuj dobry, idealne od vyrobcu dielov pre samotne auto. Ziadne nahrady a kraviny. Povedal by som, ze je to taky win-win olej (kvalitny a lacny) a hlavne mi je dost sympaticky na rozdiel od nejakeho ciganskeho Castrolu, na ktory som sa docital uz naozaj vselico po nete (Castrol mi evokuje Skodu -- je to vsade a je to na hovno). Samozrejme kazdy lepsi olej splni ucel, toto nie je jediny najlepsi, len oznamujem, ze existuje aj takyto vyrobca.

Inak Petro Canada ma aj maly YouTube kanal, kde mas pekne videjka, ako vyzeraju rozne huste oleje v zime, napriklad toto alebo toto. Taktiez kukni tento amatersky empiricky test tu - v popise videa najdes umiestnenie PC.
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6226
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa icefire »

Takze s Bckom po novom uz aj na motorku do 125. Konecne :-D

http://www.teraz.sk/ekonomika/vodici-sk ... lanok.html
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2250
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa mirjak »

nie je to nahodou platne len na automaty, t.j. babeta style? :D
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6226
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa icefire »

Je, ale tak aspon nieco.
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12474
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa HellAngel »

skoda ze to neni aj na manualku. Normalne som rozmyslal na krossou 125cm :D
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Wizik
VIP
VIP
Príspevky: 4060
Dátum registrácie: Št 06. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava-Nové Mesto (23)

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Wizik »

Veru veru, keby spravili napr. taku Apriliu RS 125ccm s automatom, nevahal by som. :-)
Notebook : Macbook Pro Retina 15" i7 2Ghz, 8GB RAM, 256GB SSD, Iris Pro, OS X Mavericks
Phone : iPhone 6 64GB space gray + HTC One M8
SONY RX100 - kompaktny bokeh
I MUSIC !
Používateľov profilový obrázok
ZoranICS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2239
Dátum registrácie: St 18. Jún, 2008, 18:51
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa ZoranICS »

Na Apriliu RS mam dobre spomienky, je to delo. V 140ke mi zdvihla bez varovania predne koleso :) skoda ze som vtedy nemal ani halier a nemohol som ju kupit :cry:

Na druhej strane... neviem ci prave tato 125ka je najvhodnejsia pre "novacikov" :D

EDIT: Pani a Damy co pouzivate 5W40: Rozmyslame nad kupou 58l sudu Motul 300V Power 5W40. Je to full syntetika ktoru pouziva viac ako polovicka zavodnych timov na svete. GT500, WTCC, F1, Le Mans, GP2, velke Rally timy, atd... Vseobecne sa povazuje za 2. najlepsi olej na svete (tuto info mam od bielolaseho pana ktory stavia race motory uz nejakych 40 rokov a drzi niekolko rychlostnych rekordov v Bonneville). Presnu cenu zatial neviem ale mala by byt v rozmedzi 10~13E za liter. Ak by mal niekto zaujem tak dajte vediet do SS ;)

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"