Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12349
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa HellAngel »

su to vari 2% pocas prvych 5 rokov
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
KatjushaMan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 845
Dátum registrácie: Pi 10. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Praha/Prešov/Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa KatjushaMan »

nie vzdy je to podla bonity klienta a velkosti uveru
Spoiler: ukázať
PC1Procesor: AMD RYZEN 1700X @ 3820 MHz Základní deska: Asus ROG CROSSHAIR VI HERO AM4 Paměť:DDRAM4 2x8GB G-Skill 3650Mhz Grafická karta:Asus ROG GTX 980 Pevný disk:HDD Samsung SpinPoint F3, 1TB, HDD WD 350 GB Monitor1: DELL U2412M Monitor2: HP w2207
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7977
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa CageJ »

tusom napísal: dnes je ta podpora byvania pre mladych dost zalostna podla mna, a pri tom jo to zo strany statu v podstate investicia do buducna
namiesto toho sa ale stavaju nove byty pre opalenych, ktori si ich stale upravia na svoj obraz a z ktorych stat nikdy nebude nic mat
Stat nema z coho a tych ciernych drzi akurat na uzde nejako a oni si zial nato zvykli... :E
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3696
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa fobos »

nebudem zakladat novu temu, tak napisem sem. Potreboval by som poradit ako investovat peniaze.

Vec sa ma takto, stale som slobodny bezdetny (momentalne nemam ziaden (myslim citovy :laugh: ) vztah - zijem si na volnej nohe). Byvam v rodicovskom dome a dochadzam do prace. Mam este 2 bratov a o dom pri dedeni nebudem mat zaujem. Mam uz ale nasporene cez 20000 eur a mal by som v plane kupit nejaky byt, ktory by som supol niekomu do podnajmu. Miesto kupy by bolo mesto Martin. Co som pozeral na bazos.sk tak byty sa prenajimaju za cca 350 eur (2 izb). Dal by som to cca za 300 eur, z toho cca 150 by som zaplatil poplatky za byt a teoreticky by mi slo mesacne 150 eur do vrecka (mozno 100, neviem ake su tie poplatky vysoke) resp na pozicku.

Byt stoji cca 40000 eur, teda by som potreboval hypoteku na cca 10k, (10k by som si kopol od rodicov).

Byval by som stale doma, ja do buducna planujem rodinny domcek niekde v tichej oblasti turca. Mam ale dilemu, ci byt za 5 - 10 rokov (skorej ten dom asi riesit nebudem) skor nestrati na cene - ak vobec ostane na tej istej urovni. O pracu v MT by som sa nebal, predsa len to je mekka strojnictva je tam hafo mensich aj vacsich firiem. Skorej sa obavam toho spominaneho Fritzla ako buduceho suseda :hysterical: - cena by sla na polovicu :-(

No a teraz otazka. Oplati sa do toho ist ? Lebo ten dom by som riesil mozno za 5 rokov a nechcem na ucte skladovat zbytocne velke prachy. Aky je vas nazor na moje spekulovanie s peniazmi ? :D Vyvedie ma niekto z omylu ? :-D Ps. mam 26r

ako priklad uvediem napriklad tento byt:

http://reality.bazos.sk/inzerat/3724608 ... nSever.php
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa faugusztin »

Asi si zabudol na povinnost sa nahlasit na danovom urade a platit dane z prenajmu.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5573
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Odar »

Investícia do bytu je investíciou, ak ho kúpiš v hotovosti.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12349
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa HellAngel »

to sa da obist, je to vec dohody. ale su z toho aj negativa

ohladne investicie. Nehnutelnosti si budu vzdy drzat nejaku hodnotu (pokial nepride vojna a nedrbne na to nejaka bomba :) ). Ale dokaze aj pekne stratit na cene.
Na druhu stranu, dnes mas 20000eur a zajtra si za ne nemusis kupit ani rozok. Peniaze hodnotu nemaju. Asi najlepsia invseticia je stale zlato. Iked dokaze stratit na hodnote, nikdy to nebude tragicke. Zlato bude mat vzdy hodnotu. Aj keby sa neviem co udialo
NB: Asus ROG Strix G16
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3696
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa fobos »

Odar: no ved tak by som to nejak chcel, 30k by som dal na ruku a 10k by som zobral nejaky uver, myslim, ze takto by sa to dalo. Lebo brat hypo a preplatit ju to sa neoplati. Mne ide hlavne o to aspon nieco zarobit (necakam 200 eur na ruku mesacne, ale aspon tych 100e s prizmurenymi ocami) a potom to po 5 rokoch predat aspon za nakupnu cenu 40k a kupit dom (za ten cas zarobim daco - mesacne mam cca 1200 cisteho +/- , teoreticky by som tych druhych 20k dokazal splatit bez navysenia - rodicom - za cca 2 roky)
Ale dokaze aj pekne stratit na cene
Tohto sa obavam najviac. Su dve moznosti ako by stratil na cene, prva je ze nebude robota, ale to som uz tak nejak vylucil, lebo v MT je kopa firiem. Z tych najvacsich napr. VW, MAR, GGB, KrausMaffei atd.

Druha je, ze sa tam nastahuju indiani, alebo Fritzl, tohto jedineho by som sa bal asi :D
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6793
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

HellAngel napísal:Asi najlepsia invseticia je stale zlato. Iked dokaze stratit na hodnote, nikdy to nebude tragicke. Zlato bude mat vzdy hodnotu. Aj keby sa neviem co udialo
pozri vyvoj hodnoty zlata za posledne 3 roky. vobec mi to na dobru investiciu nepripada.
Odar napísal:Investícia do bytu je investíciou, ak ho kúpiš v hotovosti.
pravda, ale zavisi od podmienok. ak by tych 10.000 splacal 30 rokov tak urcite, ale ak to ma premyslene a vie to splatit za 3 roky tak to nemusi byt zle. skorej by som sa obaval tej sumy, tusim hypoteky zacinaju od 20+ a na 10 by ti dali len spotrebku za diametralne horsich podmienok. treba si to ale overit v banke.
foboss napísal:Druha je, ze sa tam nastahuju indiani, alebo Fritzl, tohto jedineho by som sa bal asi
neviem cim je to dane, ci slovaci su taky predposraty ze sa boja prenajat byt, alebo naopak su take svine ze vsetko znicia, ale z nejakeho dovodu u nas najomne byvanie nefunguje. u nas pomaly student co po skole nastupil do prace a skoncila mu skusobna lehota tak si berie hypoteku na 30 rokov a kupuje si byt, kym uz napr. v cechach je uplne bezne ze ludia byvaju v najomnom, aj s rodinou s dvomi detmi. u nas by to bolo nepredstavitelne. nehovoriac o zapade (nie dalekom, staci rakusko, nemecko), kde byty vlastnia len ozaj majetni ludia a prenajom je uplne bezna vec. hovorim ti to iba ako priklad ze asi netreba mat prehnane obavy, dobre si preverit potencialnych najomnikov, a ak si sikovny tak aj s fritzla vytazis nejake prachy navyse (mozes tam napr. zriadit uchylne muzeum :D )
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12349
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa HellAngel »

ano vyvoj zlata nebol dobry. Ja som skor narazal sko na uchovanie ako takej hodnoty. Nehnutelnost dokaze stratit podstatne viacej na cene ako zlato

k tomu prenajmu. Na zapade je to uplne inak, ine zmyslanie. Kupa nehnutelnosti je pre nich zbytocne bremeno. Ked treba ist za pracou, tak si proste zbalia kufre a neriesia co s nehnutelnostou.
U nas je to inak, tiez sme zacali stavat. Pretoze ak mam dat do podnajmu 300e za nejaky 2 izbovy byt, tak si radsej zoberiem hypo a ten byt si kupim a budem 300e splacat uver, stym,ze po xy rokoch bude moj.
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5573
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Odar »

Treba ist do banky, spytat sa na tych 10k a bude jasnejsie. Paradox je, ze pri 10 nedostane pravdepodobne tak dobre podmienky, ako by dostal pri 20. Resp. pri 10 sa mozno s nim ani nebude mat kto v banke bavit :D To je take slovenske. Nehovoriac o tom, ze byt si vyzaduje casom nejake investicie a ak si niekto mysli, ze najomnik bude investovat do cudzieho - je na velkom omyle. Cena toho bytu moze behom par rokov kludne stratit na cene, ale moze nastat aj opacny pripad, ze cosi stupne. Ale nebude to 20 %, ze by o 10 rokov na tom zarobil. Navyse do trhovej ceny o X rokov vstupuje tolko premennych, ze ak nevie vestit z kariet, tak je to len take tapanie. Ina moznost je prachy zabetonovat povedzme na 5 rokov, mat garantovany vynos 2 % (rocne) a byt rad, ze to ako tak zarobi na inflaciu. Otazka je, ci je to vyhodnejsie, ako prenajom bytu s tarchou (hypotekou). Treba ale pocitat aj s tym, ze najomnici mozu behom najmu byt znicit (staci natrafit na blbcov). Ono to nie je take jednoduche. Jasne, mozes sa s nimi sudit, ale to ti ten byt neda do povodneho stavu.

Zlato www.investicnezlato.sk - zaujimave, ale dlhodobo (30 rokov a podobne). Podobne diamanty. Akcie - rizikove. A ked sa clovek nad tym zamysli, ma v podstate "vo vacku" 20k, ale nic seriozne sa s tym balikom penazi (aby zarabal dalej) spravit neda. Viem o com hovorim. Uz som si tym presiel ;)
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5192
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Chris »

Neda mi to nepozerat na to.

Nechapem to zmyslanie, ze nebudem platit 300e najom, ak si mozem zobrat hypo a platit 300e hypo?? Vacsinou to pocujem ludi co idu brat 100% hypo alebo cislo blizke tomu.

Trosku summarum:

Najom:
- pristahuju sa zliii susedia, das vypoved a odstahujes sa prec. Nedegraduje sa ti cena, ako pri kupe bytu.
- vychadza to lacnejsie
- nemas ziadne starosti ani naklady s opravami a rozne ine vybavovacky.

Kupa:
-trochu kalkulacie, ako hypo mozes platit 300e splatky na 30 rokov, ale musis este pripocitat energie v BA 1i od 100e, smeti, volaku poistku domacnosti a uz si na nejakych 430-450e.
- tii co beru 100% sak platim svoje, ved ake svoje ? ked to ma banka dalsich 30rokov.

Kupa a nasledny prenajom:
- treba si nastudovat problematiku, pretoze ak to chces legalne. Tak je s tym papierovaciek a z tych 300e najmu, dostanes mozno 100e cistych.
- plus musis si nechat rezervu na pripadne opravy a "servis" pretoze, pracka/chladnicka/mraznicka neni su vecne stroje a dnesne nevydrzia ani zdaleka tie z 90tych rokov atd
- dalej ak bude maly zaujem, tak najomnikov si moc vyberat nebudes, alebo sa z nich stanu socky. Tak zakony su postavene proti tebe. Pretoze tusim mozes ich delozovat az po 7 mesiacoch, alebo ak im najdes nahradne byvanie.
- musis pocitat aj s obdobim, ked byt prenajaty nebudes mat, ale hypo budes musiet platit (ale to v pripade tych 10k nebude problem)

Takze je rozdiel ak platis 300e bez starosit, alebo o 100-150e viac s full programom. Takisto to vidim, ze kazdy komu sa ide narodit decko hned riesia hypo. Vtedy ked su najvacsie vydavky zatazovat rodinny rozpocet. Ako chapem, ze chcu vychovavat vo svojom, ale...

Hypo je urcena na dofinancovanie a teda ak uz volaco mas a potrebujes len dofinancovat. Lenze na Slovensku a nielen tu sa z toho dal lukrativny biznis davat aj menej bonitnym klientom aj 100%. V Rakusku tusim dostanes max 70%.

Takisto s tym investovanim do zlata. Je daleko lepsich moznosti ako hentie pofiderne firmy. Kupis zlato s ich mastnou proviziou a ked to chces odpredat, tak to nema kto kupit a ak tak pod cenu zase s proviziou. Samozrejme sa daju nakupit aj na burzde a drzat rozne CFD a pod. Pripadne nakupit zlate sperky, ale to si vyzaduje az ine know-how.

Dalsi problem je, ze vacsina ludi chce niekomu zverit peniaze a nestarat sa. Najlepsie najvyssi vynos a uplne bez rizika. Lenze takto to nefunguje. Praveze peniaze sa daju tocit/zhodnocovat az ked mas 10-20k, samozrejme vsade je riziko a ako na to, ti nikto neprezradi, pretoze nikto svoje know-how nebude prezradzat a kazdy je zamerany na ine oblasti.

Poradil by som ti kupit, napr. pozemok, kde by si chcel ten dom postavit. Teda ak tam uz neni vystavava ulica. Pripadne kupit viacej parciel a postupne popredavat. Tie skladane domy sa vraj daju postavit od 40k za par tyzdnov.

Alebo ak chces mat hotovost, tak mozno teraz je najlepsie mSporenie, mas 3% p.a., ziadna viazanost a kedykolvek ich mozes pouzit.
Avsak limit je 10k. Teda by si to musel rozlozit na 2 ucty u 2 ludi. Za tych 20k by si dostal rocne 600e, teda 486e po zdaneni. Teda do 500e nemusis odvadzat dan . Uplne bez starosti a bez akehokolvek rizika, pretoze do 100k su vklady poistene v ramci eu. Takisto ak zmenia urok, mozes ist inam.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5573
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Odar »

Vidim to velmi podobne. BTW ako najrozumnejsia moznost - ak chces skryt peniaze a v buducnosti stavat dom - kup si pozemok. Ale - najdes zensku mimo MT a uz mas s tym opletacky. Proste mas 26, zijes, lietas, nevies, co bude o rok. Je velmi pozitivne, ze rozmyslas hlavou a nekupis si za tych 20 000 po*e*ane auto. Ale netreba to zas az tak velmi prezivat :)
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5708
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Na Margo hypo - minimalna ciastka Americkej hypoteky je 10 000 eur. Pdomienky plus minus rovnake ako ucelova hypo, minimalna doba spolatnosti 10 rokov.

poplatky plus jedn os druhym, 10 000 hypo - kazdy mesiac 100 eur - zaplatene neico do 13 000 za 10 rokov.

Momentalna ponuka Mbank:
Povolena ciastka na lubovolne doplatenie hypoteky je 99% bez ziadnych poplatkov. Doplatenie hypoteky mimo obdobia fixu je trestane 1% zostavajucej sumy (dlhujes este 5000, chces sa zbavit hypo, das to tam naraz, 50 eur pokuta).

Teraz ak mas rozum, zoberies 10 000 hypo, o rok to chces splatit tj dlzna suma 9 000. 8 999 vratis do banky v ramci jedneho mesiaca, 1 euro nechas a buduci mesiac doplatis v ramci predcasneho splatenia.

Tvoja pokuta bude jeden cent (potvrdene v banke, pre nich nevyhodne nastavene pravidla, pre nas zakaznikov vyhodne ale malo vyuzivane, malokto ma moznost splatit hypo skor).
;)
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Krutibrko »

S tým prenájmom by som to nevidel až tak ružovo, musíš rátat s tým, že ti ten byt zničia... Je to blbé, ale skoro vždy je to tak.

Návrat na "Debata o všetkom"