Politicka debata

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Budú podľa vás predčasné voľby v roku 2021?

Áno
14
29%
Nie
28
57%
Neviem
7
14%
 
Celkom hlasov: 49

faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa faugusztin »

Nameless napísal:4) najst financie v inej casti socialneho systemu kde sa momentalne stracaju :D
Nakolko ine casti socialneho systemu uz teraz dotuju dochodky, tak to pojde len velmi tazko.
Používateľov profilový obrázok
Nameless
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 618
Dátum registrácie: Št 12. Nov, 2009, 14:52
Bydlisko: Bratislava

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa Nameless »

faugusztin napísal:
Nameless napísal:4) najst financie v inej casti socialneho systemu kde sa momentalne stracaju :D
Nakolko ine casti socialneho systemu uz teraz dotuju dochodky, tak to pojde len velmi tazko.
Vela ludi vyuziva benevolentny socialny system a keby sa toto sprisnilo tak aspon trochu by to pomohlo (ked neprsi aspon kvapka).
Kazdopadna v socialnom systeme mame velke rezervy (nemyslim financne) a potrebovali by sme v tejto oblasti velke reformy.
MB: MSI Z77A-G45 CPU: Intel i7 2600k + Cooler Master Nepton 240M
DDR3:
2x8GB Kingston DDR3 1333MHz CL9 HyperX Fury White Series
VGA: GAINWARD GTX970 Phantom HDD: WD3200AAKS + WD6400AAKS
Zdroj: CORSAIR TX650 LCD: BenQ T2200HDA Case: Cooler Master Dominator
I AM NIKON
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa HellAngel »

nas socialny system stoji za prd. zivime tch co nerpacuju a ty co makaju, ale makali cely zivot dostanu od statu nic.
Myslim ze socialny system ma asi najvacsie nedostatky.
Davame peniaze tym co su schvalne nezamestnany a len vyuzivaju tento nas super socialny system. Dostanu strechu nad hlavou, nemusia platit ucty, no proste nic.
Ty co chodis pravidelne do prace, chces samostatne byvat, mat rodinu, si musis zobrat hypoteku na cely zivot a aby si utiahol slatky a uzivil rodinu musis driet jak kon. A nedajboze ze prides o pracu, tak prides o barak a nikoho nebude trapit ze skoncis s rodinou na ulici.
CO je toto za poondany system. :facepalm:
a k zdravotnictvu + skolstvu sa nevyjadrujem
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
OkiGraphics
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: So 18. Sep, 2010, 11:20
Bydlisko: Veľké Leváre

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa OkiGraphics »

MB: ASUS P5Q SE, CPU: Q9400 2.66 GHz -> 3.60 GHz + Arctic Freezer 7 Pro, VGA: ATI sapphire 3870 MSI GTX 560 Ti Twin frozr II PSU: FORTRON Bluestorm II 500W, RAM: Corsair 2x2 GB + 2x1GB 901 MHz DDR2, CASE: Thermaltake M5
Monitor: Dell Ultrasharp U2311H 23 Notebook: HP ENVY 15-j000ec
LordRainmaker
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Ne 06. Feb, 2005, 20:00

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa LordRainmaker »

cely nas system je na nic.

Dvaja mladi ludia s priemernym platom si totiz zalozit vlastnu rodinu a kupit byt na hypoteku nemozu. Na to musia mat nadstandardne prijmy. SaS si vsak stale ziju nadstandardne!

Tu na forum zvacsa chodia bohati ludia (aj ja mam v pc grafiku za 500€, velmi slusny plat, vysokoskoske vzdelanie) a studenti, ale priemerny plat a teda aj priemerna rodina je s prijimami niekde uplne inde.
Ja si neviem predstavit, ze rodina s 600€ cisteho + materska, ma dve deti a splaca hypoteku, proste neverim, jedine s pomocou rodicov.
Ak mi ponukne lubovolna pravicova strana navrh riesenie, ktory zobere, trebars aj takym ako ja, a pritom zabezpeci strednu vrstvu, tak ich urcite budem volit. No pokial prave strednej vrstve este zoberu a na bohatych ludi sa pozeraju ako na uspesnych, ktorym brat netreba, lebo by to bola dat z uspechu a nie solidarita, tak proste neprosim.
A ako riesit nas romsky problem alebo problem ludi, ktori nas socialny system vyuzivaju neviem, ale bohuzial nikto neponuka ziadne riesenie, takze tiez cakam na to, kym niekto pride a ponukne nieco, co bude vyhovovat vacsine Slovenska a stale to nebude rasisticke a diskriminujuce, aj ked ani tomu sa v urcitej miere nebranim.
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa Krutibrko »

čo je rasistické a diskriminujúce na tom, že máš robiť? alebo že ti štát nedá všetko zadarmo? alebo budeš mať rovnaké práva ako ostatní?
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa faugusztin »

LordRainmaker napísal:Ja si neviem predstavit, ze rodina s 600€ cisteho + materska, ma dve deti a splaca hypoteku, proste neverim, jedine s pomocou rodicov.
Ak mi ponukne lubovolna pravicova strana navrh riesenie, ktory zobere, trebars aj takym ako ja, a pritom zabezpeci strednu vrstvu, tak ich urcite budem volit. No pokial prave strednej vrstve este zoberu a na bohatych ludi sa pozeraju ako na uspesnych, ktorym brat netreba, lebo by to bola dat z uspechu a nie solidarita, tak proste neprosim.
Rodina s 600 euro cisteho nie je stredna vrstva, to je najnizsia vrstva pracujucich. Rodina s 1200-1500 euro cisteho je stredna vrstva.
Rodina s 600 euro cisteho si samozrejme hypoteku na byt neberie (okrem nejakeho domu v dedine).

Ty sa na cely problem pozeras nejak cudne. V tejto republike su tieto kategorie ludi (platy myslim v hrubom) :
1) bezdomovci.
2) romovia - davame im socialne davky a obcas byty zadarmo.
3) dlhodobo nezamestnani z vlastnej vole
4) ludia pracujuci za platy do 400 euro v hrubom - to je najnizsia vrstva, v podstate chudoba. Tam niet co riesit hypoteky, pozicky a podobne, na to proste ten clovek nema. Ludia s takymto platom v podstate neplatia ziadne dane, jedine co platia su odvody do roznych fondov (na dochodky, na nezamestnanych), nemocenske a podobne. Samozrejme vsetko v minimalnych sadzbach. Na chod statu takyto clovek v podstate takmer nic neprispieva. Dokonca ludia v tejto kategorii mozu mat zamestnanecku premiu, kde ti stat dokonca plati kvoli tomu, ze mas prilis nizky plat.
5) nizsia stredna vrstva, to su platy do 900 eur. Ludia v tejto kategorii uz platia aspon ake-take dane. V tejto kategorii je asi najvacsi problem, pretoze na hypoteky atd ma maly plat, ale clovek uz rozmysla ze by rad nejaky vlastny byt atd.
6) priemerna a vyssia stredna vrstva - 900-2000 euro. Tu uz pomaly zacina trest za uspech, kedze ak mas ~1600 euro v hrubom mesacne, tak si podla nasho najmudrejsieho pana Fica uz milionar, resp. platis milionarsku dan. Aj ked v reali to znamena, ze za rok mas iba nieco pod 600 tisic korun, ale to je u Fica uz zaokruhlene milion, tak plat ty pracovnik jeden nenazrany, co si dovoluje mat viac nez bezny robotnik. Ludia v tejto kategorii uz platia radovo vyssie dane aj odvody nez ludia z 4. a vacsiny 5. kategorie.
7) nadpriemerne zarabajuci (2000e+)
8) podnikatel kategorie "poctivy blbec" - zalozi si zivnost ci sro, uctuje vsetko ako ma, nesnazi sa za kazdu cenu znizovat danove zaklady atd. Tento typ je postihovany azda najviac. Zamestnanci ho nenavidia, pretoze si urcite tu novu Fabiu mohol dovolit iba kvoli tomu, ze im dava za manualnu pracu pri pase minimalny plat.
9) podnikatel kategorie "vypocitavec" - zalozi si sro, zamestna sam seba na minimalny plat a vyplaca si dividendy. Majetkovo za rok patri do kategorie "nadprioemerne zarabajuci", ale dan zo zisku je predsa iba 19% a odvody nebude z nich predsa platit.
10) velke podniky, vacsinou so zahranicnymi investiciami.

A to je problem - z kategorie 9 peniaze nevytiahnes nikdy, a to su prave ti ludia, ktorych realne vidis ako "bohacov". Kategoria 6,7, 8 10 zivia vacsiu cast statu, kategoria 5 doplna nejake tie drobne. Zvysne kategorie neodvadzaju statu takmer nic, a ani nebudu, aj ked sa na hlavu postavis.

Ok, podme riesit bytovu otazku ludi z kategorii 4,5 a najnizsej casti kategorie 6. Ako na to ?
1) statna vystavba najomnych bytov - odkial vezme na to stat ? Pozicia si a skoncime ako Grecko ? Zvysi dane ?
2) vystavba najomnych bytov financovana samospravou - odkial na to vezme samosprava ? Pozicia si ? Zvysi miestne dane ?

Jednoducho, treba zabudnut na to, ze si niektore skupiny ludi budu moct niekedy dovolit vlastny byt. Za komunizmu s cakacou dobou 20+ rokov to mozne bolo, ale teraz to uz nie je realne.
LordRainmaker
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Ne 06. Feb, 2005, 20:00

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa LordRainmaker »

1. priemerna mzda na slovensku je cca 744.5€ v hrubom tj. cca 573€ v cistom
2. Dvaja ludia ked pracuju obaja tak to je 2x 573€=1146€, ale to neplati ked si chcu zalozit rodinu,vtedy
3. Jeden pracujuci 573€ +194,7€ rodicovsky prispevok = 767€, to je suma, ktoru bude mat mlada rodina po cca 6mesiacoch od nastupu na metersku dovolenku az po dovrsenie 3 rokov dietata, ak v tomto obdobi bude mat par druhe dieta je dalsi pach rokov navyse s 767€

Takze mame 767€, 2-izb byt stoji v BA okolo 2-2,5M, niekde v KE 1,5-2M (odhady). Ak si rodina pozicia len 1.5M na 30 rokov, priemerna splatka bude +/- 280-300€ mesacne, najom v 2-izb. byte 150€ (s energiami), rodine zostane:

767€- 300€ - 150€= 317€

Priemerna rodina na slovensku ma jedno lacne auto, teda naklady na auto, dame min. 50€/mesiac.
Priemerna rodina ma 2 mobilne telefony (manzelka, manzel), TV s kablovkou - 50€/mesiac

Uz sme na 217€, este sme nekupovali plienky, mlieko, jedlo pre domacnost atd.
...skoda dalej pocitat, kto to nepozna nepochopi.

---------------------------------------------


1500€ v cistom je 2x 750€, tj 750€*1,3 = 975€ v hrubom, teda v tvojom predpoklade si pocital az priemernou mzdou 1000€ a samozrejme za predpokladu, ze je mlada rodina bezdetna.
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4581
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa killswitch »

preco si tato tvoja modelova rodina robi dieta a berie hypoteku, ked na to nema?
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa STENLY »

LordRainmaker napísal:...skoda dalej pocitat, kto to nepozna nepochopi.
asi tak... tu to budeš darmo vypisovať, ked tu má deti minimálne percento užívateľov...
a už vidím, ako tu začnú písať, že deti sa robiť nemajú... keby takto zmýšlali naši rodičia, tak tu nie sme
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa faugusztin »

Problemom pri tejto uvahe je v tom, ze stredna vrstva priemernym platom zacina, a konci niekde nad dvojnasobkom az trojnasobkom priemerneho platu. To, ze si niekto mysli ze patri do strednej vrstvy este neznamena, ze tam realne patri.

A zo 767€ cisteho platit hypo v BA a este aj auto... No to je typicky typ cloveka, ktory skonci na rychlych uveroch a zhabanom majetku, pretoze nerozmysla. Bohuzial ak na to nemas, tak si neberies hypo, ale byvas v podnajme - tak ako vacsina vasich rodicov po desiatky rokov, kym si nenasporili peniaze na vlastny dom. Ale to sa dnes uz nenosi, kazdy chce mat vlastny byt/dom do max 30. roku zivota, ved ako by to vyzeralo keby som byt kupoval az ako 40-45 rocny...
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa HellAngel »

LordRainmaker napísal:1. priemerna mzda na slovensku je cca 744.5€ v hrubom tj. cca 573€ v cistom
...
1500€ v cistom je 2x 750€, tj 750€*1,3 = 975€ v hrubom, teda v tvojom predpoklade si pocital az priemernou mzdou 1000€ a samozrejme za predpokladu, ze je mlada rodina bezdetna.
a este mi napis ze za tento stav moze Sulik. Sa zobud. Za toto co tu dneska je moze vlada Meciara (nastastie padol), Dzurindu a tvojho vyvoleneho Fica.
Ja nevravim ze musi kazdy volit Sulika alebo hoc koho noveho, ale volit tie prasce pre ktore teraz clovek musi zivorit tak OMG. neverim potom ze mas vsetkych pat pohromade. + hlaska dajme chudakom grekom, oni za to nemozu. :facepalm:
NB: Asus ROG Strix G16
ANONYM_a7

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Aj ja chcem dostat obcas byt zadamo. Preco cigan dostane a ja nie? ved dostat sa do situacie, v akej je on je uplne jednoduche, staci nic nerobit a obcas si zasulozit.

Bez Hypo to nejde, tam prosto nie je ziadnej sance. No a deti? Ludia prosim, ved som chodia inteligentni ludia, snad vam musi byt jasne, ze nie kazde jedno dieta je planovane. Ma podla vas ist zena, ktora si nemoze dovolit vychovavat dieta na potrat? to snad nie...
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4581
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa killswitch »

jasne, nech si ho necha a ja jej ho budem platit z vyssich odvodov a dani :good: nech si narobi aj 20, killswitch je tak ****, ze tie dane bude platit do nekonecna :cool:
samozrejme, ze to ide aj bez hypo. mozes ist do podnajmu napriklad. izbu v bratislave mas od 100 eur.
ANONYM_a7

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

od 100€ nie ;) teraz zdielam jednu izbu, byvame 6ti na byte, a na hlavu je to 120€ keby chcem jednu izbu v jednoizbaku, je to cca 400€ mesiac.

Samozrejme nemyslim deti cigancence, ktore sa kotia hadam aj 2 krat za rok :rolleyes: Myslim to inak, a urcite vies ako ;) Ked sa tebe podari spravit decko s frajerkou co jej povies? vies co zlato, nemam teraz na to prachy chod na potrat...

Návrat na "Debata o všetkom"