COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Nechali by ste sa zaockovat ruskou vakcinou Sputnik?

Ano
29
39%
Nie
46
61%
 
Celkom hlasov: 75

Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Leon »

shajek napísal: Št 09. Apr, 2020, 19:21nevravim ze sa polozia za mesiac, ale tecie im do topanok
A ja sa Ťa teraz niečo spýtam. Vyvracial som Faugovi niečo iné ?

Bavili sme sa o momentálnych zatvorených prevádzkach, ktoré majú zadotovaných 90 percent výdavkov ... Očividne som tu niektorým trafil hrebík po hlavičke, ale ako sry, vôbec sme sa nebavili o situáciách vo firmách, ktoré normálne bežia. Je logické, že je proste dopyt menší.
.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa faugusztin »

Ja hovorim o situacii, ked ponechame Matovicovi volnu ruku - v tom pripade tie obchodiky naozaj budu stat 3+ mesiacov.
castelL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4147
Dátum registrácie: Po 27. Jan, 2014, 21:38
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa castelL »

Jedna nemenovaná reštaurácia v KE, ktorá tu je dlhé roky, musela poslať zamestnancov na podporu, jednak začiatkom roka odkúpil nový majiteľ a začal prerábať tak do toho vstúpili aktuálne problémy ktoré sú.. proste poznám dosť subjektov ktoré aktuálne nízke zisky ničia a majú problém ťahať aj odvody štátu ktoré sú značne obtiažna položka pre firmu a to sa môžeme baviť o prevádzkových nákladoch a podobne. Naša jedna firma (reklamné noviny) pocítila výrazný pokles tržieb - záujmu o inzerciu a cítiť to tiež, nie je to sranda a platiť zamestnanca ktorý pracuje na 50% pri výraznom poklese tržieb je imho problém. Toľko k pohľadu podnikania z mojej strany a to by som mohol smelo písať x y príkladov, kde to je aktuálne už problém (pozn,. druhý mesiac krízy). Potom tu je x y firiem ktoré sú "blokované" úplne, tržby 0, zamestnancov x y. Nech mi nikto netvrdí, že je "zdravé" aj keby niekto mal "rezervy", čo má reálne málo kto, aby platil ľudí za nič nerobenie, nech si štát platí a pomáha, keď dokáže brať, nech teraz aj dá.

Áno, sú tu odklady odvodov, neviem čo, ale raz ich zaplatiť bude treba.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Leon »

faugusztin napísal: Št 09. Apr, 2020, 19:36- v tom pripade tie obchodiky naozaj budu stat 3+ mesiacov.
Nie ty hovoríš
faugusztin napísal: Št 09. Apr, 2020, 17:58To co popisujem je situacia, ak bez prijmu budu aj dalsi 1-2 mesiace
a podľa Teba nastane táto situácia:
faugusztin napísal: Št 09. Apr, 2020, 16:59 nechape ze to zachrana 99% obyvatelov SVK od koronavirusu mu bude prd platna, ked obyvatelia nebudu mat z coho nakupovat jedlo. Co z toho, ze zachranis zivot od virusu, ked ti nasledne umrie clovek hladom.
... čiže za 1-2 mesiace začnú zomierať ľudia hladom ... dobry ty :) Snáď aspoň už konečne vidíš aké je smiešne čo tu vravíš.

Písal si to k zatvoreným prevádzkam :
faugusztin napísal: Št 09. Apr, 2020, 16:59A to iste plati aj pre dalsie obchodne prevadzky, ktore sa nenachadzaju na Matovicovom zozname nutnych prevadzok.
Preto si dovolím vrátiť sa k mojemu postu
viewtopic.php?p=1498339#p1498339

... čiže stále si myslím, že firma (maloobchodná s 1-2 zamestnancami), ktorá je momentálne ZATVORENÁ a nemá skoro žiadne výdavky (má zrušené odvody a má dotovaný plat štátom) si nedokáže na 1-2 mesiace zaplatiť ani príjem, má niečo zlé ...
Naposledy upravil/-a Leon v Št 09. Apr, 2020, 20:00, upravené celkom 1 krát.
.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa faugusztin »

Necitas suvisle, resp. citas tam nieco ine, co tym myslim. "aj dalsie 1-2 mesiace" - uz sme jeden mesiac mali. Dalsie 1-2 mesiace to zdvihnu na 2-3 mesiace bez prijmu.

A "nebudu mat z coho kupovat jedlo" je postupny nasledok celej situacie. Pokrachuje ti kopec malych obchodikov, vlastnici a zamestnanci pojdu na podporu, a potom na socialku (z ktorej sa ziadnym sposobom neda vyzit). Ale tak 20% nezamestnanost sme tu uz raz mali, zjavne niektorym to chyba.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Leon »

Ak budú mať stále všetky veci dotované ako doteraz, prečo by krachovali ? Stále sa dúfam bavíme o
faugusztin napísal: Št 09. Apr, 2020, 16:59prevadzky, ktore sa nenachadzaju na Matovicovom zozname nutnych prevadzok.
úplne by stačilo, keby si sa opravil a písal iba o konkrétnych firmách ktoré sú otvorené. Ja som sa len ozval preto, lebo tu vravíš o prevádzkach ktoré su zatvorené a mali by krachovať a pritom reálne problémy (s čím súhlasím) majú otvorené podniky, viď gabov a shajekov post.

A k tomu tvojmu :
faugusztin napísal: Št 09. Apr, 2020, 19:59A "nebudu mat z coho kupovat jedlo" je postupny nasledok celej situacie.
A kedy k tomu dôjde? Myslím, že k takejto situácii nikdy ani nedôjdeme. To by sme tu museli mať zatvorené totalne všetko mesiace a mesiace, aby štáť vyčerpal všetky rezervy zo sociálneho fondu, nemal na podporu v nezamestnanosti a podobne. A imho, myslím si, že v auguste už to tu bude určite všetko normálne. Ak by som zobral fakt tvoj katastrofický scenár a malo by to prísť o 2-3 mesiace :D
.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa stefan222 »

staci ze rating klesne a investori nepridu a postahuju vyrobu do rumunska napr. nevyrabat nieco 3mesiace si ja neviem ani predstavit. ale.zas polnohospodarstvo nam ide
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4542
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa scream »

Leon napísal: Št 09. Apr, 2020, 18:14
faugusztin napísal: Št 09. Apr, 2020, 17:58s nakladmi na urovni tisicov euro kazdy mesiac
faugusztin napísal: Št 09. Apr, 2020, 17:58A ja hovorim hlavne o malych obchodikoch, kde mas typicky majitela, pripadne maximalne 1-2 zamestnancov. Pretoze velka cast maloobchodu su taketo male firmicky/SZCO.
eh ? A aké majú teraz náklady v radoch TISICOV eur prosím Ťa ? Vysvetli mi to. Keď momentálne nemusia platiť odvody a platy im zaplatí štát ? Zamestnanci majú sedieť momentálne doma na riti a obchod zatvorený.

Shajek : ty buď kvotuješ zlú časť alebo neviem ... Ak si nato stále mienil reagovať a bavíme sa o momentálnej situácii - pozatvárané to čo je teraz, tak štáť fakt za 3 mesiace nekrachne. :D
Spytaj sa na najom v auparku, galerke atd. Tie sumy maju 5 cifier.
Naposledy upravil/-a scream v Št 09. Apr, 2020, 20:46, upravené celkom 1 krát.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa mino_85 »

Toto tu je niečo jak kryospánok. Síce sa to rapídne nezhoršuje, ale ani nezlepšuje a podľa všetkého to takým štýlom potrvá fakt dosť dlho. Výhoda je, že nám to dáva čas na realizáciu iných scenárov, ktoré môžeme logisticky a materiálne pripraviť na spustenie. Ale v tom treba mať jasno, nie každý týždeň ponúkať riešenia z opačného konca.

IMO lockdown krajiny je fakt nezmysel, to už hádam pochopili všetci. Riešenie je skôr dostať sa do fázy keď môžeme začať aplikovať kórejský model - teda pokiaľ máme tento čas, zabezpečiť prostriedky na masívne testovanie, celoplošnú konštantnú dezinfekciu vnútorných aj vonkajších priestorov, meranie teploty všade možne a hej, aj dôsledný spätný tracking nakazených. Ak budeme mať na toto materiálne a personálne vybavenie, tak môžeme po vzore kórejčanov drvivú väčšinu ekonomiky otvoriť do normálneho stavu. Keď to funguje tam, prečo by nemohlo tu? Samo ľudia musia strpieť rúška a prísne hygienické normy všade, ale ekonomika a voľný pohyb môže fungovať prakticky normálne.

2-3 mesiace tohto tu naozaj dostanú kvantum malých podnikateľov za hranu prežitia, lebo tí už predtým balansovali v takej krehkej rovnováhe, keď si akurát tak zarobili na výplaty a nevyhnutné veci. Proste systém išiel, ale hocaký aj krátkodobý zásah zvonka ho môže rýchlo položiť. Samo nejaké opatrenia sú, ale je utópia si myslieť, že štát dokáže zatiahnuť fixné náklady celého súkromného sektora, to je nezmysel. Možno tak dva mesiace a aj to tú sekeru bude za sebou ťahať potom dlhé roky. Pol roka je čisté sci-fi IMO.

Ono náznaky na nábeh k tomu kórejskému modelu je vidieť, jednak snaha o tracking, mierny nárast testovania /ale vzhľadom k tomu modelu je to fakt nič/, alebo opatrenia jak dezinfekcia na vstupe do obchodov a meranie teploty. Tam je ale problém, že to je opatrenie na papieri, lebo reálne nikto nemá dostup k potrebnej technike a hneď sa z povinnosti stala dobrovoľná vec. A to je kameň úrazu. Netreba o tom kecať, ale relatívne stabilný stav a čas čo teraz máme využiť na to, aby sme sa čím skôr pripravili na to aby sme ten model mohli reálne rozbehnúť. Nie napísať opatrenie na papier a zodpovednosť za jeho zavedenie do praxe zhodiť na súkromníkov, pričom všetci vedia, že je problém s dostupnosťou či už dezinfekcie, ochranných prostriedkov alebo inej technickej výbavy. Toto musí zabezpečiť štát, aby mal istotu, že môže dané opatrenia celoplošne zaviesť a že budú všade funkčné od prvej minúty. Inak sa to môže za pár dní zosypať.

Jasné, kórea bola na taký scenár o dosť lepšie pripravená, lebo tam už podobné veci zažili a to nejde žiadnym spôsobom na Matovičove triko /ale je to všeobecne problém všetkých štátov, ktoré podobný stav predtým nezažili - teda európa/, ale jedine vláda má právomoc a zodpovednosť za to jak sa to vyrieši, čiže treba si to ujasniť a začať makať kým máme čas, lebo niekde ten luxus nemali.

Namiesto toho Matovič prekladá opatrenia na kórejský spôsob s rečami o lockdowne a obmedzením pohybu. Nech si to zrovná v hlave jak to chce riešiť a začne makať na tom aby sa to dalo realizovať. Nie každú chvíľu vypisovať blbosti na FB a za svoju pojašenosť robiť debila z ministra vnútra a policajného riaditeľa. Som bol v tom, že divadelné predstavenia majú teraz zaracha. :D
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
IVNAtor
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 159
Dátum registrácie: Št 19. Nov, 2015, 00:01

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa IVNAtor »

Model ze by cvakal stat vsetko a tym zadlzoval vlastne obyvatelstvo je tu uz dlhe roky a je to Japonsko. Dlhuje vlastnemu ludu akurat LOVEnsko nieje sebestacne v nicom :D Tym som chcel povedat ze mame rezervu do 250% HDP :rofl:

Ale netreba sa nicoho bat FED s ECB stihaju do obehu liat take bambiliony ze to na konci zaplatime vsetci s eurom dolllarom rovnako :D Ci si mal celu krajinu v karantene alebo vobec :rofl:
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa maniak »

IVNAtor: len Japonsko to ma podložené vedeckými a technologickým kapacitami. Slovensko nemá ani armádu, ani vedu, ani vlastný mohutný priemysel, Slovensko si nemôže dovoliť dlh 250%
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5571
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Odar »

mino_85 --> Tak ale uprimne. Zmenilo sa nieco ZASADNE pocas toho, co sme doma? OK, vacsina ludi k tomu pristupuje seriozne, nechodi kade-tade, nosi ruska, atd. Nerieste pacientov - naozaj si myslim, ze vacsina ludi sa po uvodnom "to je chripka" k tomu postavila normalne. A co dalej? Akoze v tomto rezime budeme dalsich 10 rokov, kym neskrachuju vsetky firmy, alebo nezdochneme od hladu? Ja tam nevidim plan, scenar, kde to ma smerovat. Mozno aj toto je problem. Len zakazy, pritahovanie srobov, ale ludia musia mat aj jasny ciel. K comu to ma byt. Nie len "dufam, ze to k niecomu bude". Snad sa rozumieme. Donekonecna sa to takto neda. To je jasne uz teraz kazdemu.

Jaj som zabudol - penazi je dost
https://ekonomika.sme.sk/c/22380516/fed ... dniky.html :facepalm:
Minuly tyzden 1,6. Tych 1,6 minuly tyzden bolo viac, ako prachy, ktore USA naliali do ekonomiky po 2. svetovej vojne. To len pre porovnanie, v akych srackach je svet a co nas caka (a neminie) :rolleyes:
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
IVNAtor
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 159
Dátum registrácie: Št 19. Nov, 2015, 00:01

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa IVNAtor »

Sak scenar je uz vsetkym tak mesiac znamy... Pockat do aprila/maja az budu prve vysledky tych 200 liekov co sa testuju... Ak daco bude funkcne tak sa to nakupi a horsa zase do prace budovat svetle zajtrasky :-D
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa mino_85 »

Odar napísal: Št 09. Apr, 2020, 21:36 mino_85 --> Tak ale uprimne. Zmenilo sa nieco ZASADNE pocas toho, co sme doma? OK, vacsina ludi k tomu pristupuje seriozne, nechodi kade-tade, nosi ruska, atd. Nerieste pacientov - naozaj si myslim, ze vacsina ludi sa po uvodnom "to je chripka" k tomu postavila normalne. A co dalej? Akoze v tomto rezime budeme dalsich 10 rokov, kym neskrachuju vsetky firmy, alebo nezdochneme od hladu? Ja tam nevidim plan, scenar, kde to ma smerovat. Mozno aj toto je problem. Len zakazy, pritahovanie srobov, ale ludia musia mat aj jasny ciel. K comu to ma byt. Nie len "dufam, ze to k niecomu bude". Snad sa rozumieme. Donekonecna sa to takto neda. To je jasne uz teraz kazdemu.
No veď ja vravím to isté, toto je povedzme fáza, keď je to stabilizované a nemáme preťažené zdravotníctvo, ale musí nasledovať ďalší krok, ktorý udrží nákazu pod kontrolou, ale nebude držať pod krkom ekonomiku. Inými slovami jak uvoľniť opatrenia bez toho aby to malo vplyv na nakaziteľnosť. Zas hovorím, Kórea dokázala jedno aj druhé, tak prečo neísť tou cestou? Je to jasný návod. je mi jasné, že sme neboli podobne pripravení, ale tie opatrenia čo máme nechávajú čas sa na taký model nachystať... zásobiť sa testami, vybavením, dezinfekciou a načasovať spustenie takého scenára. Len vláda to musí jasne deklarovať... toto a toto máme v pláne v takomto časovom horizonte. Práve toto ľudí zneisťuje, že Matovič povie A), že v tomto režime nám to potrvá rok a zdochne ekonomika, ale nevie povedať B), čo má v pláne aby sa to nemuselo ťahať /mimo tej lockdown fantasmagórie/. Zatiaľ to tu máme mesiac a vláda za ten čas nestihla dať dokopy žiadnu zmysluplnú stratégiu jak postupovať v aspoň strednodobom horizonte. Všetko riešenia zo dňa na deň.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1815
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Ivko »

A myslíš že iná vláda by to mala vymyslené?
Riešia ako píšeš viac veci naraz, ako zabrániť šíreniu - to je priorita
Druhá vec je ako pomôcť firmám - zamestnávatelom
Riešia čo so školákmi...
A na tretom mieste môžeš uvažovať kde by sa čo povolilo tak aby to nemalo nežiadúce následky na šírenie

Problém stále je že aj ked sa testuje viac, stále je otestovaných málo ludí a tiež sa nevie kedy príde k stropu
A tiež je problém že štát tých penazí nejak nemá nazvyš, lebo tu bola za posledné roky priorita legálne kradnúť, či už sa niekto nabalil na verejnom obstarávaní, alebo vratky DPH a bolo jedno či niekto zarobil do vačku 50000€, alebo 1,5mega

Môj kamoš robil na ŠHM, som sa schvále pýtal či robil pod Kičurom, alebo niekde v inej budove ŠHM... Hovorí že priamo tam kde Kičura, že iný cocot to bol, že vraj ked sa mali kúpiť servre za 300000€ tak sa to zdalo moc, ale že ked to poriešili cez Bonul - niekto blízky z Bonulu to dohodil cez nejakú firmu, tak to zrazu drahé nebolo. A že takto stále dookola...
Synáčikovi sa kupoval každý rok nový notebook - jediné kritérium výberu bolo najdrahší. Nie že mu ho kúpil tatko, ale kúpil mu ho štát
Normálne mali v práci nejaké papuče - šlapky, niečo pohodlnejšie, ale že ked sa šlo ku Kičurovi tak sa museli prezuť do topánok

A čo som ešte teda počul o Kičurovi ohladne toho posledného obstarávania zdravotníckeho materialu - aby mohli nakúpiť práve cez tie firmy cez ktoré nakúpili, tak podmienkou ponuky aby sa dostala do výberu bolo, že ju musel dotyčný priniesť OSOBNE = tú ponuku urobiť OSOBNE.
A teda preto akože neuspela nejaká norska firma, aj ked dala lepšiu ponuku

Návrat na "Debata o všetkom"