COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Nechali by ste sa zaockovat ruskou vakcinou Sputnik?

Ano
29
39%
Nie
46
61%
 
Celkom hlasov: 75

Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Snake »

faugusztin napísal: Št 09. Apr, 2020, 17:58 Momentalne tieto prevadzky stoja uz mesiac, s nulovym prijmom. To co popisujem je situacia, ak bez prijmu budu aj dalsi 1-2 mesiace - a podla toho ako sa vyjadruje Matovic to vyzera minimalne na zachovanie aktualneho stavu do jula. Fakt si myslis, ze ti dovtedy minimalne polovica maloobchodu neskrachuje s nulovymi prijmami a s nakladmi na urovni tisicov euro kazdy mesiac ? Fakt si myslis, ze kazdy maloobchod ma rezervy na urovni aspon 10-20 tisic euro ? Uvery z banky teraz nedostanu, kedze maju nulove prijmy.
No tak to prr Fero, ja tu nejdem politikarcit ale ty sa na to pozeras az moc moc z nadhladom. To ze maloobchod je v srackach je vysledok iba toho ze nastala kriza. Ja ti tu nejdem robit ucitela ekonomiky (spytaj sa macika), lebo na to nie som ani studovany, ale ekonomicky dopad krizy je ten ze ludia menej minaju, a nabehova krivka nerovna sa pomer medzi otvorenymi a zavretymi prevadzkami ci velkoobchod vs maloobchod.

Inak povedane, ty si nemysli ze ked zajtra otvoris komplet all vsetko, tak zrazu za mesiac dva budes mat vsetko v starom rezime, no nebudes ani keby si sa na hlavu postavil. Dopad na obyvatelstvo je preto taky, ze aspon vidiet ako sa ludia vedia prepnut do setriaceho rezimu, co vsetko su si schopni odpustit, a tento psychologicky davovy efekt trva niekolko mesiacov.

A to ze maloobchod nejak krachuje, sorry ma men, ale to je to, ze na slovensku 90% podnikatelov vari z vody, konkretne IT sektor su same B2C kktiny, vytvorili sme si z Alzy monopol (dakujte si vsetci). Vsetci tu co nepodporovali domacu ekonomiku mozu za to ze tuto maloobchod vyzera ako vyzera. Ale to uz idem moc do hlbky, back on track. Keby platilo stare zname - maj tolko na ucte kolko mas v tovare, tak ti garantujem ze takyto problem neriesime, a to tu ma prave 10%. To preco to ty tak hajpujes na to je dovod jediny.

Ludia sa teraz zbadali co maju na uctoch (FO, FY, SZCO atp), a zrazu na tom chcu sedet jak na zlatom vajci (slofuckia mentalita). Bohuzial ziadny slovak nechce akceptovat zmenu, a uz duplom ziadny slovak si neuvedomuje ze tu rezervu bohuzial bude musiet nacat a ukrojit z nej (ak daku nema, tak GL), ludia co toto akceptovali celu tuto situaciu beru uz trosku jemnejsie.

Ja ti uprimne poviem - ja mam viac prace nez pred coronou, dnes som mal byt na troch miestach a projekty tu su na 2 mesiace dopredu, a to moji zakaznici nie su ziadny drogovy kartel, tiez su zasiahnuti krizou, tiez idu na 60%, tiez maju rolovaci rezim pre zamestnancov a tiez maju cast obchodu uzatvorenu statom. To sa bavime o zakazkach za niekolko desiatok tisic. Ale samozrejme mam aj zakosov co normalne funguju a nemaju problem ti zavolat ze chcu 50% zlavu, ale funny story no :D skusil. Tak potom, cim to je? Krizou? kdeze. To je ludmi kamarat.

Kaviaren ti nezacne mat obraty jak pred krizou a nevylize sa z toho za mesiac dva, to ti garantujem.
stefan222 napísal: Št 09. Apr, 2020, 18:17 najsmutnejse je na tej ekonomike, ze silne podniky stratia konkurenciu.
Stefanko, ty si rovnako ako vsetci ostatni (cest vynimkam), mal moznost kupovat v SK malobochodoch aby ti velki presne v tejto situacii neostali ako jedini a nasledne sa nechovali ako kokoti. Ked si dam len tak z prdele pozriet tvoje posty v Skusenosti s predajcami, jedine co mi vyhodi je cinsky gearbest s ojebmi na DPH, a Alza.sk.

Paci sa ti, tu si usetril za nakupy 200€ a vsetko postovne, doslo ti to s cinskym vzduchom, a snad ked bude vdaka slovenskej mentalite a "volnom trhu predsa fuckyea" maloobchod totalne v **** (nie kvoli krize, ale kvoli tomu ze platby pojdu mimo republiku), tak si spomen ake to je super ze nejaky tovar kupis iba za alzakonstantu alebo budes nanho cakat 3 tyzdne. Typicke slovenske, plat chcem vyssi, ale tuna mi dajte 80% zlavu inak to neberem, a samozrejme dorucit az domov, zadaco. Laskavo teraz nefnukaj.

faugusztin napísal: Št 09. Apr, 2020, 18:22
Leon napísal: Št 09. Apr, 2020, 18:14eh ? A aké majú teraz náklady v radoch TISICOV eur prosím Ťa ? Vysvetli mi to. Keď momentálne nemusia platiť odvody a platy im zaplatí štát ? Zamestnanci majú sedieť momentálne doma na riti a obchod zatvorený.
Velkou polozkou, doteraz s nulovym riesenim zo strany statu je prenajom priestorov predajne. Velka cast obchodov a restauracii nepredava vo vlastnych priestoroch, ale v prenajatych. K tomu mas este energie (nie vzdy sa daju znizit zalohove platby na nulu).

Napriklad v priestoroch firmy kde robim od 12. marca nebol asi vobec nikto (vsetci su homeoffice, maximalne si tam sef dobehol pre nejake doklady), ale za prenajom priestorov firma plati tisicky euro mescane. A rovnako ich plati kopec obchodikov, ktore si priestory obchodu prenajali.
Ale vid odpoved vyssie, a? plati. Ze ich nevyuziva? A? Mas mat rezervu, ci teraz pojdeme vsetko dotovat a JA sa mam skladat na nejakeho podnikatela X rokov lebo ON si chcel prenajat priestory a podnikat? Preco ako? Vies ono, ked si zakladas firmu, tak ten startovaci kapital mat neni pre srandu, vsak predpokladam ze ti ludia nie su tupi ked si to prenajimaju, ci su? Ci teraz je korona tak podme vsetko zvalovat na nu? Aky by bol rozdiel oproti tomu keby si dal vystavat svoju kancelariu, za ktoru ON zaplatil (alebo splaca), a nasledne by sa musel vystahovat lebo ja nvm, drbol by mu blesk do nej a porusil statiku, ci to neni zrazu davova psychoza tak to je iny pripad? Tam by neslo o priestory co nemoze vyuzivat? Platit prachy niekomu komu doteraz nemusel?

GABO napísal: Št 09. Apr, 2020, 19:07 ... investuje veľa a defacto prvé roky žije na dlh proste má náklady, berie si úvery, často čerpá kontokorent a do toho príde takáto "bomba". Ak si zoberiem, že firma mala nejaký plán a investovala (každá normálna sa proste snaží rozvíjať a investuje...
Hore som ti kamas vyznacil ten problem. Dopyt je v srackach, ponuka moze byt akalen chces aby bola, cez uvery a dake taketo <>ny sa dalo posledne desatrocie lahko dostat k peniazom, nuz, niekto ma 150k na ucte za 5 rokov, niekto ma kontokorent, ten prvy spi kludne, druhy sa trase jak papek ked v thajsku nahmatal ohryzok. A ja mam druheho lutovat? Preco?
faugusztin napísal: Št 09. Apr, 2020, 19:36 Ja hovorim o situacii, ked ponechame Matovicovi volnu ruku - v tom pripade tie obchodiky naozaj budu stat 3+ mesiacov.

Nie, ty Fero nehovoris, ty tu hajpujes situaciu na ukor aktualnej davovej psychozy, otvarat mozes aj mater belavu, mna tiez myslienka noveho auta aktualne na minimalne rok presla. A kludne otvor zajtra aj tri show roomy.
stefan222 napísal: Št 09. Apr, 2020, 20:36 staci ze rating klesne a investori nepridu a postahuju vyrobu do rumunska napr. nevyrabat nieco 3mesiace si ja neviem ani predstavit. ale.zas polnohospodarstvo nam ide
Polnohospodarstvo sme si davno zabili neznizenim dane na potraviny a dotaciami na biozlozku do paliv, miesto kukurice a psenice mame vsade nadrbanu repku. Sice nezereme domace, ale tak aspon mame 7% podiel v ruskej rope....a to sa co? oplati.



A Fero - kludne si kukni dalsi extremisticky dopad ale z krasnej druhej strany, vcera nejaka banda napitych dementov z nejakeho konzorcia navrhla prijat opatrenie ze pokial mas moznost pracovat z domu, mas mat 50% z platu (aj ked pracujes). Fasa co? :D najdi si to na aktualitach, fakt funny clanok a neviem co ten dement fetoval. Podaktori sa burili (najviac ti co rozkrikuju ako padne eko) ked im to padlo na 80/55...a to su doma a nerobia :D a este by dostavali menej keby robili \ :D / . Niekedy si proste zelam aby sa taketo dve strany stretli a zacali diskutovat, asi by som si predtym dal aj nabit telefon...





.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Leon »

10.4. 2020 zamrzlo peklo. Zhodli sme sa s hadom,... Mozem umriet :D
.
ANONYM_a7

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Asi zacnem znova podnikat ked sa trocha uvolni :) bude to mat pomaly rozbeh co by mi celkom vyhovovalo. :p
lele007
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 28. Jan, 2009, 01:14
Bydlisko: Kosice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa lele007 »

Vicepremiér a šéf SaS Richard Sulík navrhne, aby štát už od utorka otvoril všetky maloobchodné prevádzky s výnimkou obchodných centier. Navrhne aj otvorenie vonkajších športovísk, povedal vo veľkom rozhovore pre Denník N.
https://e.dennikn.sk/1849178/sulik-som- ... ortoviska/
MSI PRO B650M-P | AMD Ryzen 5 7600 | Patriot Viper Venom 32GB KIT DDR5 6000MHz | Endorfy Fera 5 | Montech AIR 1000 SILENT Black | Apacer AS2280Q4U 1 TB | ASUS TUF GAMING 750B
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4560
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa scream »

Sulik asi tiez fetuje, zo zakazu vychadzania rovno na sportoviska... Ziskali sme tymto vsetkym cas, na vytvorenie pravidiel pre otvorenie, co najvacsej casti maloobchodu a sluzieb, instalaciu bezpecnostnych prvkov atd
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa beardie »

ked hras vonku tenis a ste od seba 15 metrov, tak je blbost nechat to zatvorene, ono staci citat s porozumenim, Sulik nie je uplny debil, ze ano
Snake napísal: Pi 10. Apr, 2020, 01:32Ja ti tu nejdem robit ucitela ekonomiky (spytaj sa macika)
myslim, ze sa viacmenej zhodnete
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10036
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa stiv »

+14 z 2301
.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5571
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Odar »

Medical clothing sent from China has just arrived in France.
https://twitter.com/stillgray/status/12 ... 3050059784
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa mino_85 »

Nová definícia pojmu "jednorazové". :D
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5392
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa kllr007 »

Robia to naschvál ? To fakt chcú tých čo ešte ako tak ostali zabiť ?
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
lele007
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 28. Jan, 2009, 01:14
Bydlisko: Kosice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa lele007 »

To aj z Ali pride lepsie kvalita :D
MSI PRO B650M-P | AMD Ryzen 5 7600 | Patriot Viper Venom 32GB KIT DDR5 6000MHz | Endorfy Fera 5 | Montech AIR 1000 SILENT Black | Apacer AS2280Q4U 1 TB | ASUS TUF GAMING 750B
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa faugusztin »

kllr007 napísal: Pi 10. Apr, 2020, 17:27 Robia to naschvál ? To fakt chcú tých čo ešte ako tak ostali zabiť ?
Vzhladom na vseobecny nedostatok "pruzne zareagovali" vyrobcovia v Cine. Tieto produkty z toho videa su rozne nahodne firmicky, co sa narychlo preorientovali z elektroniky na ochranne pomocky, a tak to aj vyzera. Ale podla vsetkeho sa to nepaci uz ani vedeniu v cine, takze vraj exportovat mozu uz iba firmy s potrebnymi certifikatmi:
https://www.reuters.com/article/us-heal ... SKCN21S141

Doteraz im "smejdy" prechadzali, lebo kto uz len bude reklamovat nejaku blbost s cenovkou do $10 ? Nikto. Bohuzial teraz si vybrali sektor, kde je kvalita dolezita, a Cinskej vlade o prestiz, takze im klepli po prstoch po tychto reklamaciach.

Edit:
Bratislavskí policajti momentálne asistujú na hraničnom priechode Jarovce – Kittsee pri repatriácii vyše 120 osôb.
Tipujem, ze v nedelu bude zas smutna tlacovka, ze na slovensku mame dalsich 80 ludi s coronavirusom, a ze sa nam tu nekontrolovatelne siri virus medzi Slovakmi (co prisli zo zahranicia).
lele007
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 28. Jan, 2009, 01:14
Bydlisko: Kosice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa lele007 »

Dnes v telke rodina, ktora zije uz 10 rokov v UK sa nepacil proces repatriacie (nekordinovany, dlhotrvajuci atd) .. sorry, ale akoze tam platili dane/odvody a vsetko mozne 10 rokov, a teraz narychlo sa chcu vratit 'domov', tak sa kazdy ma pokakat?
MSI PRO B650M-P | AMD Ryzen 5 7600 | Patriot Viper Venom 32GB KIT DDR5 6000MHz | Endorfy Fera 5 | Montech AIR 1000 SILENT Black | Apacer AS2280Q4U 1 TB | ASUS TUF GAMING 750B
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5392
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa kllr007 »

Veď toto. Boháča mnohý z nich tam žijú niekoľko rokov a teraz nevydržia ? Keby tam mali byť ďalšieho pol roka a čo ? Teraz sa všetci máme pokakat a doslova si chorobu domov dovážať.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10036
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa stiv »

lele007 napísal: Pi 10. Apr, 2020, 21:38 Dnes v telke rodina, ktora zije uz 10 rokov v UK sa nepacil proces repatriacie (nekordinovany, dlhotrvajuci atd) .. sorry, ale akoze tam platili dane/odvody a vsetko mozne 10 rokov, a teraz narychlo sa chcu vratit 'domov', tak sa kazdy ma pokakat?
teraz sa k nam dojdu zadarmo liecit
.

Návrat na "Debata o všetkom"