UA konflikt

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1818
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa Ivko »

Vela ukrajincov už nemá čo stratiť, napríklad tí čo prišli o svojich blízkych, v lepšom prípade len o majetok a pre nich to je osobná pomsta, bojujú za svoju krajinu, za budúcnosť Ukrajiny...
My sa tu nikdy poriadne nedozvieme aká situácia je v Rusku, až pokým sa niečo poriadne nedoserie.
To si oni dobre sledujú čo a aké informácie sa dostanú "von" z Ruska
Tie útoky napríklad na Moskvu, či prihraničných oblastiach ako bol Belgorod si myslím že majú na svedomí nie ukrajinci, ale ruský partizáni, ktorých podporuje UA napríklad zbranami, dronmi...
Si myslím že je daleko jednoduchšie ak utočia ruský partizáni v Rusku kde to "poznajú" ako by mali vykonávať partizánske akcie ukrajinci, čo sa v tých oblastiach nevyznajú.
Môžeš mať mapy, záchytné body, fotky, ale ten kto sa tam vyzná nič nepotrebuje a vie presne kde čo a ako, lebo pozná dokonale terén a sústredí sa iba na samotnú akciu...
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6873
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa stefan222 »

v belgorode este bude veselo podla tych partizanov. a ked padne zaraz bachmut to bude posmech kvalitny a vtedy zas zacne prigozin ako on hrdina to ziskal a rusi stratili. ostrelovanie odesy si tie ruske svine len skodia viac a viac
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4559
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa scream »

UA ma ale full mobilizaciu, kym rusaci len ciastocnu. Zaroven pri tohtorocnej ofenzive utrepeli tiez velke straty na technike aj vojsku. Ziskali spat sice nejake zbombardovane zaminovane uzemia ale stalo ich to vela. Ak sa nikto na nicom nedohodne, tak to bude dlhorocne krviprelievanie a biznis pre zvysok sveta. Rusko je velmoc, tam dohoda plati, kym jej nezacnes slapat na pluzgiere. Rovnako to plati pre kazdu inu velmoc.
Ak by doslo na najhorsie stret NATO/RUSKO slovensko by tiez nedopadlo dobre. Vsetci sme si rovni ale niektori su si rovnejsi. Bohuzial taky svet dnes zijeme.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Rusko je velmoc, tam dohoda plati, kym jej nezacnes slapat na pluzgiere.

nie je pravda. Napriklad take atomove zbrane v Bielorusku, napriklad pouzitie zakazanych fosforecnatych ci co su to za zbrane v Azove, napriklad neplatne uzemie podla medzinarodneho prava uznaneho vsetkymi statmi na svete uz maju v ustave, a sto dalsich veci.

Neplati absolutne nic. Rus si robi, vzdy robil a bude robit len to, za co nedostane kladivom po hlave.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5506
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Nevidim dovod ti nejako pracne vyvracat tieto tvrdenia, takze len par faktov:

1. Rusky rubel sa momentalne oficialne predava za 0,01€ a tendencia nevyzera byt zrovna stupava. Graf na googli je od 2003 a tak nizko este nebol.
2. Mozes mat na fronte len tolko vojakov kolko dokazes zasobovat. Vlaky a valky od Christiana Wolmara je celkom zaujimava kniha na tuto temu. Za jedno precitanie urcite stoji.
3. Povedal by som ze vacsina ukrajinskej armady momentalne idluje a caka kym bude vhodna chvila. Este sme v boji nevideli ani jeden challenger, ani jeden CV90, ani jeden marder, ani jeden stryker, ani jeden z modernych svedskych leopardov...
4. Rusko je velmoc s ekonomikou o velkosti talianska. Co sa tyka vyrobnych kapacit, tie budu oproti zapadu mensie o desatnasobky v kazdom ohlade. Jedine v com malo rusko prevahu bolo delostrelectvo. Vyzera ze sa na tomto probleme celkom uspesne pracuje.


Zaujima preco by stred rusko/nato nedopadol dobre pre slovensko. Nemyslim to nijak asertivne, len mi okrem jadroveho armagedonu nenapada pre slovensko ziadny zly scenar.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6873
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa stefan222 »

jj. rus nema na pochod cez Ua. uz len poliaci by ich roztrhali v zuboch. rusak chce unavit Eu a u screama sa im to xelkom dari. proste neriesit, mat na salame a oni rusi to neako akoze vydrzia. no nevydrzia
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
HaDeS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 755
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava/#overclocking

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa HaDeS »

@SKiLEX

odpoved na otazku preco este nevidno ziadne silne nasadenie zapadnej pozemnej tazkej techniky je prosta a myslim, ze dobre to vystihol prednedavnom moj oblubeny Nielsen. Povedal to lepsie ako by som tu rozpisal litanie o 1000 a jednom znaku, cize vid video.

Workstation: dual E5-2698V4 GTX 2xTitan,
Slave 1-9:i7 5820k@4.2-4.45GHz
Slave 10-18:Ryzen 1700@3.7-3.9GHz,
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa werwest »

Tdlr?
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5883
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa wingo »

Nielsen a Tom Cooper ( https://xxtomcooperxx.substack.com/ ) robia najlepšie analýzy ohľadom tejto vojny.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
HaDeS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 755
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava/#overclocking

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa HaDeS »

velmi zjedoduseno zabuda sa ze manevrovaci a opotrebovavaci boj nie su opozita ale doplnaju sa navzajom a parafrazujem - nemozes kruzit okolo nepriatela, pokial ho dostatocne neopotrebujes. A zapadna doktrina ma obycajne silne vzdusne kampane pred tym ako nasadi pozemne vojsko na vymanevrovanie nepriatela. Toto UA nema a opotrebovavanie zavisi momentalne vyhradne na ci uz raketovom alebo hlavnovom delostrelectve kde to len teraz s kazetovou municiou zacinaju plus minus dorovnat (dufajme). Takze nefunguje dodat zapadnu techniku a okorenit manevrovacou doktrinou.
Bez vzdusnej kampane to cele opotrebovavanie ostava naspat na hlavnovom / raketovom delostrelectve (teraz + kazeotva municia, stale - long range raketove delostrelectvo, napr. ATACAMS) a to ide KUS pomalsie ako by to slo s vzdusnou prevahou.

Velmi vela stran dozadu som pisal, ze Sovietsky zvaz mal doktrinu silnych tankovych zvazov podporovanych/krytych SAM, kde sa snazili kompenzovat zaostavanie za zapadnou vzdusnou prevahou.

Ostava dufat ze pripadne F16ky zmenia podobu frontu ale to je so sucasneho pohladu este hudba buducnosti. Priznam sa, ze s vyradenim A10 do dochodku, neviem co ma NATO ako adekvatnu nahradu. Snad to F16ky pokryju.

edit: uz som videl aj pomerne uveritelne dovody, preco USA nedodava ATACAMS ale iba GIMLERS. GIMLERS (citaj sucasne vnimany HIMARS) je stale v produkcii, zatial co ATACAMS (citaj dalekonosna munica pre HIMARS) sa uz nevyraba a ma byt nahradena myslim v 2025 ci 26 novou variantou.Takze ak by USA darovali/poskytli ATACAMS, ostali by s velmi obmedzenou a uz nedoplnajucou sa zasobou municie. Preto pristupili na kazetovku municiu pre 155ky a ciastocne ATACAM supluju briti so storm shadow a francuzi so Scalpom, aj ked to nie je uplne adekvatna nahrada.

edit2: a hej ako @wingo spomenul vyssie aj Tom ma dobe komentare a analyzy, ale z nejako subjektivneho dovodu preferujem Nielsna.
Workstation: dual E5-2698V4 GTX 2xTitan,
Slave 1-9:i7 5820k@4.2-4.45GHz
Slave 10-18:Ryzen 1700@3.7-3.9GHz,
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa werwest »

Dikicko
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa opto »

Keďže nie veľmi rozumiem vojenským výrazom a navyše v angličtine tak k tomu videu od Nielsena vás poprosím o doplnenie ak tam zaznelo aj niečo iné podstatné ako:

1. Západ a UA chce najprv vyčerpať zásoby ruZkej vojenskej techniky a zásoby vojakov.
Čo sa týka tej techniky tak tuším nehovoril o vyčerpaní techniky spojencov Irán, Severná Kórea, Čína?, alebo aj ďalších skrytých a priekupníckych dodávateľov za zlato,ropu a plyn.

2. Nejaké významnejšie územné zisky UA nedosiahne asi skôr ako do zimy.

Okrem hrozby Jadrovej vojny sa obávam krokov Číny lebo jej ekonomická sila je podľa mňa jediná ktorá môže oddialiť rozpad ruZka.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5883
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa wingo »

Však Hades ti to pekne zhrnul.


Čo sa spojencov týka, to nie sú spojenci čo by si verili a ťahali za jeden povraz, jediné čo ich spája je snaha znížiť vplyv USA.

Iránu na Rusku ani Ukrajine nezáleží. A pomoc nebude výrazná, Putin ako vždy "hrá 5D šach" a nedodržal svoje záväzky:
https://news.yahoo.com/iran-yet-receive ... 00313.html
Mimochodom Rusko nedodržiavalo svoje záväzky pri dodávkach zbraní ani v minulosti keď nebolo vo vojne, hlavne najväčší zákazník India už úplne stratila trpezlivosť a rozhodnutie o postupnom konci s Ruskými zbraňami vo svojej armáde vraj padlo ešte pred vojnou, vojna všetko len urýchlila.

Severná Kórea vie posielať sovietsku muníciu, asi to bude výmenou za potraviny, dačo som začul že tam zase hrozí hladomor. Možno aj preto to zrušenie obilného koridoru. Hlavný problém bude logistika, už teraz je Transsibírska magistrála preťažená...

Čína, no tá hlavne všetko robí opatrne lebo nechce spáliť mosty so Západom, takže žiadny priamy vojenský materiál a komponenty len cez priekupníkov. A je v jej záujme oslabiť Rusko aby na tom bola vo vzájomnom vzťahu čo najlepšie, aj keď nie natoľko aby sa rozpadlo. Ale Putin zase hrá "5D šach" a nezabudol nasrať aj Čínu okrem iného napr. teraz zrušením obilného koridoru:
https://nitter.net/jirik957/status/1684 ... 62387456#m
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa opto »

Noo mám už dosť dlhé vedenie a díky moc za doplnenie. Hlavne o zmene výzbroji v Indii som nevedel a je to podľa mňa veľmi podstatné.

Ináč kdesi som počul že obilie z UA začnú voziť cez Čierne more Čínske lode aby ruZy na ne nemohli strieľať. Ináč Číňania chcú podľa mňa len také oslabenie aby sa im podrobilo aj Moskovie takže aby ho ovládli už konečne úplne celé nie len za Uralom. Hold majú najvyššie IQ

Nuž ak UK bude správne/úctivo komunikovať s Indiou a USA s Čínou tak to podľa mňa
dobre dopadne aj keď moje želanie aby sa situácia v UA prelomila ešte pred našimi voľbami sa mi už žiaľ asi nesplní.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7291
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa Papek »

opto napísal: Št 27. Júl, 2023, 08:58 Ináč kdesi som počul že obilie z UA začnú voziť cez Čierne more Čínske lode aby ruZy na ne nemohli strieľať.
Ruz nemusí strieľať, stačí že zamínuje trasy k UA prístavom
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB

Návrat na "Debata o všetkom"