COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Nechali by ste sa zaockovat ruskou vakcinou Sputnik?

Ano
29
39%
Nie
46
61%
 
Celkom hlasov: 75

maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa maniak »

Ak sa aj nedostatocne testuje, tak celkom slusny indikator je pocet mrtvych a pocet ludi na intenzivkach. Po 4 tyzdnoch su 2 (3) mrtvi a aktualne 6 ludi na JIS (aktualna kapacita JIS je tusim okolo 500, tak vraveli, vsak?). Tieto sialene restrikcne opatrenia nesmu trvat vecne, nie su tu len chori na COVID, ale aj kopec dalsich chorych, ludia cakajuci na operacie, ... Nejak sa s tym treba naucit zit. O to sa idu snazit okolite staty, drzat prijatelne prirastky nakazenych, prijatelne pocty ludi v nemocniciach a na JISkach (nikdy vsetkych nezachranite, nech to znie akokolvek), kontrolovat sirenie na pozadi (to su tie protilatkove testovania, kolko ludi to prekona a ani o tom nevedia), mat ako tak fungujucu ekonomiku a cakat na liek/vakcinu.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6788
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa molnart »

kde pribudaju chori? na slovensku podla poctu obyvatelov musi zomriet na CoV aspon 3-5 tisic ludi. momentalne sme pri dvoch kusoch. kolko rokov potrva kym dosiahneme aspon tu tisicku? ved aj v takom finsku co prikladne zvlada boj je 56 mrtvych. ci u nas ani mrtvi sa nereportuju?
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5573
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Odar »

maniak --> Presne o tom som pisal vyssie. Su tu ludia s planovanymi operaciami, chorobami, atd. Zrazu, ako by to neexistovalo. Neda sa ist "all in" jednou, alebo druhou stranou. Casom bude treba zvolit kompromis. Inac to nepojde. A prave tento plan mi z aktualneho neexistujuceho planu v nasej krajine chyba. Chapem, ze na zaciatku to bolo vsetko site horucou ihlou, lebo bolo treba rychlo jednat. Ale teraz by som uz ocakaval aspon na zaklade urcitych cisel, ze ak toto, tak potom hento. Ako v CR - idu uvonit urcite opatrenia, ale len v pripade, ze prirastok nakazenych bude pod urcitou hodnotou denne. Ludia aspon vedia, co je v plane, ako tam hore rozmyslaju. Toto u nas neexistuje. Len sa ludia strasia. A tieto fotky na Facebooku su tiez trapne. Je to kazdeho osobna vec, ci sa pojde von opalovat, alebo nie. Mame na to organy, ktore to maju riesit. Ked to neriesia, tak o com sa bavime?
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
paranoid.asian
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: Št 26. Feb, 2009, 16:37
Bydlisko: Bratislava

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa paranoid.asian »

not great not terrible
kebyze mame testy iba na 316 ludi tak by sme boli asi krasne vysmiati, za tie male cisla chorych
Spoiler: ukázať
::: ...
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa HellAngel »

nespoliehal by som sa na tento indikator, ako smerodatnu vec. Vela ludi ani nevie ze ma Covid, su len prenasacmi, este vacsia skupina ludi, ma lahke priznaky a lahko sa cez to prenesie. Tento udaj mozem brat ako indikator toho, ze sme sa pre teraz vyhli rapidnemu narastu chorych, ako doslo v niektoryc statoch a spomalila sa krivka narastu chorych. Urcite za to moze znacna disciplinovanost ludi a nemali by sme v tomto polavovat, este nie.
Druha vec co nam hra do karat, nie sme moc turisticky zaujimava krajina a roznasacov zo zahranicia je tu minimum. V podstate, keby sme hned na zaciatku odsekli navratu ludi z Talianska, tak by sme sa dnes mohli bavit o tom, ze Slovensko je relativne ciste.

Teraz bude z mojho pohladu, najist vhodne popustanie z pravidiel, aby sa mohla ekonomika postupne spamatat. Urcite nie som za to, aby sa otvarali velke nakupne strediska, ale viem si predstavit male obchody, kde by sa dodrziavali prisne hygienicke pravidla.

Tie volne miesta na JIS-ke. Je sice pekne ze mame 500 lozok, ale co to je? Staci sa pozriet na zapad a keby sme sa dostali do situacie, ze denne mame cca 100 pripadov, ktre idu do nemocnice, tak behom mesiaca mame plne nemocnice, co by malo za nasledok zkolabovanie. Nemam velku nadej v slovenske zdravotnicto. Roky, desatrocia sa rozkradalo a je v stave v akom je. Tento napor nezvladli staty, kde zdravotna starostlivost je na podstatne na vyzsej urovni, tak si nechcem predstavit akoby to dopadlo u nas
NB: Asus ROG Strix G16
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa maniak »

Hell: ja viem, ze to porovnanie je komplikovane, ale trosku s Rakuskom sa da porovnavat. V AT je najhorsia situacia v Tirolsku a prilahlych oblastiach. Ale celkovy prehlad ako to vyzera je tu: https://info.gesundheitsministerium.at/ . Vieden ma asi 2000 hlasenych pripadov, prilahle okresy k Slovensku okolo 200 hlasenych pripadov. Zhruba polka je uz vyzdravena, tempo narastu napr. len v mojom okrese je v poslednych dnoch 0-1 clovek denne. Spravenych testov je nejakych 145 tisic, denne pribuda 4-7 tisic spravenych testov.
Rakusko ma okolo 2500 plucnych ventilatorov, ktore ako som sa docital, v obdobi chripkovej epidemie su vytazene asi na 80%. Aktualne je AT za maximom. V maxime bolo okolo 1000 ludi v nemocniciach a okolo 260-270 ludi na intenzivkach. Dnesny stav je takyto: https://www.sozialministerium.at/Inform ... alisierung
Len na pripomenutie, Rakusko zaviedlo karantenne opatrenia az po Slovensku, Tirolsko bolo uzavrete do prisnej karanteny az 3 tyzdne po hlaseniach zo zahranicia (tam mozno pojde niekto za to sediet). Rusky su tu doteraz neni povinne, od posledneho pondelka boli povinne v obchodoch (a to ich obchody musia rozdavat), teraz od pondelka budu povinne v MHD Od utorka sa otvaraju male obchody do 400 m², max. 1 clovek na 20m², povinne ruska, ktore ma zabezpecit predajca a rozdavat na vstupe (kludne aj za odplatu).
Rakusko ma aj prognozu spravenu: https://www.sozialministerium.at/Inform ... rtium.html
Ako mozes vidiet, rataju s postupnym poklesom ako vyuzitia lozok tak aj intenzivkovych miest. Ak sa to zacne zhorsovat, minister zdravotnictva povedal, ze to naspat zavru. Ak to pojde dobre, od 1.5. chcu otvarat dalsie veci (teraz neviem presne, ci restiky, vacsie obchody, kadernictva, hotely alebo co presne; skoly tusim chcu otvorit od 15.5.). Dolezity je ten plan, vysvetlit pravidla a povedat, co bude dalej a ako. Toto mi trosku chyba na SK, ja viem, ze nemocnice su v zlom stave, ale katastrofa sa nedeje, cisla su dobre, treba pochvalit ludi, ostat v strehu, ale predstavit cestu ako dalej. A nie jak dnes Matovic bluzni o blackoute a prirovnava to s NZ (co je ostrovny stat).
FVE 12.45 kWp V/Z
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa faugusztin »

Odar napísal: Ne 12. Apr, 2020, 22:10 maniak --> Presne o tom som pisal vyssie. Su tu ludia s planovanymi operaciami, chorobami, atd. Zrazu, ako by to neexistovalo. Neda sa ist "all in" jednou, alebo druhou stranou. Casom bude treba zvolit kompromis. Inac to nepojde. A prave tento plan mi z aktualneho neexistujuceho planu v nasej krajine chyba. Chapem, ze na zaciatku to bolo vsetko site horucou ihlou, lebo bolo treba rychlo jednat. Ale teraz by som uz ocakaval aspon na zaklade urcitych cisel, ze ak toto, tak potom hento. Ako v CR - idu uvonit urcite opatrenia, ale len v pripade, ze prirastok nakazenych bude pod urcitou hodnotou denne. Ludia aspon vedia, co je v plane, ako tam hore rozmyslaju. Toto u nas neexistuje. Len sa ludia strasia. A tieto fotky na Facebooku su tiez trapne. Je to kazdeho osobna vec, ci sa pojde von opalovat, alebo nie. Mame na to organy, ktore to maju riesit. Ked to neriesia, tak o com sa bavime?
Toto sa prave riesilo na tlacovke uz neviem ci ministra zdravotnictva alebo Matovica - planuju sa tieto operacie obnovit, avsak kazdy jeden pacient s operaciou bude musiet byt pred operaciou 14 dni v karanene v nemocnici, pricom mu budu testovat COVID-19, kedze nechcu riskovat, ze ti objavia COVID-19 az po operacii, ked budes mat narusenu/oslabenu imunitu.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa HellAngel »

Ano, nam chyba nejaka vizia do buducnosti. Iba sa strasi a media skor pretlacaju negativne informacie bez vysvetlenia. Tiez ma netesi momentalny stav, na jednej strane je Matovic, ktory chce vsetko off a na druhej strane ekonomicky mysliaci ludia, ktory chcu postupne zapinat. Myslim,ze pravda je niekde uprostred. Treba byt opatrny, dodrziavat nariadenia odbornikov a postupne skusat spustat obchody. Nie nakupne centra, ale tie mensie
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa mino_85 »

Presne toto mi najviac vadi, ziadny aspon priblizny alebo predbezny casovy ramec opatreni. Ja viem, ze sa to vyvija zo dna na den, ale po mesiaci uz by mala byt nejaka strategia. Ze povedzme predbezne platia dane opatrenia do konca aprila a posledny tyzden pred deadlinom sa spravi na zaklade cisel revizia a pripadne sa prijmu zmeny. Ludia tak budu vediet na com su najblizsi mesiac. Tie male predajne fakt teraz zo dna na den nevedia co sa stane. Jak sa maju rozhodnut ci pojdu povedzme do odkladu splatok, odvodov alebo pepustania, ked nemaju absolutne ziadny casovy ramec s ktorym mozu pracovat? Uplny chaos. Teraz zo dna na den nemame sajnu ci sa to od zajtra lockne este viac alebo otvori, podla toho jak sa Matovic vyspi. A este sa tvari urazene ked mu to niekto pripomenie. Ale na to robit si uplne nepotrebne promo na papiernicke a vitat tam osobne repatriantov je casu dost. Skoda reci.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa LordKJ »

Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5188
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Chris »

ked boli majstrovstva hokeja, tak bolo plne Slovnesko hokejovych trenerov a expertov, pricom 95% nevedela/nevie ani poriadne korculovat s hokejkou.

Teraz Covid19 a je tu plne expertov a analytikov, pricom sa lahko kritizuje z dialky, ale niest zodpovednost za rozhodnutia uz nikto.

Preto take agresivne opatrenia ? Ved sa na to pozrime:

- lekari, ktori by mali mat najvacsiu znalost epidemie a dosledkov boli lyzovat v pandemickej oblasti, vratili sa domov a veselo si ordinovali a aj operovali
- z tych lekarov, len tiii co sa priznali, kolkii sa ani vobec nepriznali a ani neprisli, ze boli v kontakte

- v spravach niekto podsunul nejake cisla ministrovi zdravotnictva, ze mame 500 plucnych ventilatorov a ze 500 miest na JIS ? kto pracuje alebo rodinni prislusnici pracuju v Nemocniciach vedia aka je tam realna situacia, ze z tych 500 ventilatorov je prevadzky schonpnych a pouzitelnych menej. Vid ako na nemenovanom oddeleni dostali prehistoricky ventilator, ktory ma 11 diagnostickych chyb , servis v nedohladne a po urcitom case prastane ist., ale ano v tabuleckach sa poklada za funkcny a je 1 z 500 ready to made

- takisto pocitaju aj s tym, ze nevedia otestovat rizikovu vacsinu, ale len tych, ktori sa prihlasia/dojdu k nim aj to musia cakat na vysledok 2 dni ?
- samozrejme je kazdemu jasne , ze ak som bol dnes negativny a stretnem sa so s spravnymi ludmi o tyzdnem, mozem byt pozitivny

- kopec ludi co su v karantene, to ponalo ako dovolenku. Ved co mam byt 2 tyzdne zavrety, tak si idem nakupit co potrebujem, povybavovat co treba a idem prerabat byt, obrabat zahradu atd. To ze pochodi po miliontristo miest nevadi

- takisto ako ludia co maju byt v karantene to maju u prdele a chodia si po obchdoch a starostovia atd len prizeraju, lb im to nikto nepotvrdi, vid medializovane pripady

- dalej kopec cezhranicnych pracovnikov vyplakavaju ako nemozu chodit do roboty, lebo zavreli hranice. Veda ale **** ked idem pracovat do zahranicia alebo byvam v zahranici musim s tym predsa pocitat , ze ma mozu odstrihnut
ale nie riesia to tak/riesili, ze nechali auto na hranici a prekracovali to pesi, takisto aj brutalny biznis, ze ta taxik z Schwechatu dovezie po Berg za 200e a z Bergu dalsi za 50ku po BA. To ze denne otocili niekolko 9 miestnych Vanov uz nikoho netrapilo

- dalsia kategoria opatrovatelky, ktore silou mocou chcu ist utierat zadky rakusanom, lebo ved ked ich rodina nema rozum, ze ich tetky z Ostblocku nakazia a moze mat fatalne nasledky, tak ani tie opatrovatelky. Hlavne ze idu 7-8 natlacene 16hodin, zase v 9miestnej dodavke, ved biznis nie ?

- posledna kategoria su zivnostnici a konatelia 1os sro-ciek, ktori vyplakavaju ze nemaju z coho zit. Ved ked si ziadne odvody doteraz neplatili a hladali ako s tym vybabrat, tak ako mozu ocakavat, ze teraz nieco dostanu nazad ? Teda nie nazad, lebo tam nic nedali..

- to iste ako zivnostnici si platia minimalne odvody, vobec si individualne nesetria a potom vyplakavaju ze maju male dochodky. No cia je to chyba ? No jasne, ze statu. Ved ak niektore decko v materskej skole vytreli, tak vinnu nema dieta, ale predsa skolka, alebo pedagogicka zo skolky.


aaaaa myslel som, ze sa mi ulavi, ale nie.... Idem dalej studovat :facepalm:
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa faugusztin »

Tak dnes mame 24 pozitivnych, z toho 15 import, 12 domacich.
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 790
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Hexaris »

Ale no Chris 😅 ... setri sa, mas kopec prace, este praskne zilka 😜

Ja chapem, ze je ponorka, ale vonku grilovacky, piknik sem, piknik tam a akoze k comu to nakoniec je ? Vazne by si cast ludi mala vstupit do svedomia ... si pripadam ako keby ludia mali celozavodnu 😁
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5573
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa Odar »

To máš ako tá fotka na Facebook-u. Keby tam namiesto toho zelení nabehli, dali desiatim pokutu 1500, hneď by sa ľuďom rozsvietilo, že sranda skončila. Ale takto...
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5521
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Rovno ich zmlatit, a do basy s hajzlami

Návrat na "Debata o všetkom"