UA konflikt

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa dargy »

Ja to tu prilepim... Hadam ma neodhalia. A nezabanujute ma :-D Bude to na viac prispevkov.
Predstavte si, že sloboda je na celom svete na ústupe. Predstavte si, že sa situácia zhoršila natoľko, že jedna diktatúra skutočne napadla jednu demokraciu s výslovným cieľom zničiť jej slobodu a jej obyvateľov. No predstavte si aj to, že sa títo ľudia bránili. Predstavte si, že ich lídri neutiekli z krajiny. Predstavte si, že sa títo ľudia dali dokopy, pripojili sa k svojim ozbrojeným silám, zadržali inváziu, aj keď útok vyzeral ohromujúco. Predstavte si, že ich odpor je svetlým momentom v dejinách demokracie v tomto storočí. Vlastne si nemusíte nič predstavovať: ten útok prišiel z Ruska a tými ľuďmi sú Ukrajinci. Predali by ste ich?
Naposledy upravil/-a dargy v Ne 12. Nov, 2023, 09:53, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa dargy »

Američania majú v Severnej Amerike a Európe spojenectvo, ktoré existuje už viac ako sedemdesiat rokov s cieľom zabrániť útoku Sovietskeho zväzu a potom Ruska. Predstavte si, že keď prišiel ruský útok, dopadol na krajinu, ktorá v tejto aliancii nie je. Ukrajina však skutočne zobrala celú ťarchu invázie na svoje plecia, odolala a otočila jej priebeh, čo by mala byť skôr úloha pre krajiny, ktorých ekonomiky sú spolu dvestopäťdesiatkrát väčšie ako ukrajinské hospodárstvo. Ukrajina dosiaľ zničila toľko ruského vybavenia, že ruský útok na krajiny NATO sa stal vysoko nepravdepodobným. Na bojisku preliali krv už desaťtisíc ukrajinských vojakov, pričom bránili a ďalej bránia každého člena tejto aliancie. Preto je oveľa menej pravdepodobné, že do vojny v Európe budú musieť ísť Američania. Predali by ste ich?
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa dargy »

(Ak je tu niekto, kto si stále myslí, že NATO malo niečo spoločné s ruskou inváziou na Ukrajinu, popremýšľajte nad týmto: invázia na Ukrajinu urobila Rusko oveľa zraniteľnejším. Ak by sa Rusko skutočne bálo NATO, napadnutie Ukrajiny by bola posledná vec, ktorú by urobilo. Ruskí lídri sú si plne vedomí toho, že NATO Rusko nenapadne, veď práve preto mohol Kremeľ stiahnuť jednotky od hraníc členov NATO –Nórska a Fínska – a poslať ich zabíjať Ukrajincov.)
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa dargy »

Počas tohto storočia sa americkí politici a stratégovia všetkých politických orientácií zhodovali, že najväčšiu hrozbu, ktorá by sa mohla skončiť globálnou vojnou, predstavuje Čína. Scenár tohto strašného konfliktu, v ktorom by zrejme bojovali a zomierali státisíce amerických vojakov, predstavuje čínska ofenzíva proti Taiwanu. A teraz si predstavte, že túto hrozbu možno zneškodniť aj bez veľkých nákladov a rizika. Čínske vedenie operáciu Ruska proti Ukrajine pozorne sleduje. Ukrajinský odpor ukázal, aká náročná by bola čínska útočná operácia v Tichomorí. Našou najlepšou čínskou politikou je dobrá politika vo veci Ukrajiny. Zahodíme obrovský a neočakávaný geopolitický zisk, ktorý nám Ukrajina poskytla? Neexistuje nič, čo by sme mohli urobiť sami, aby sme tak účinne odradili Čínu, ako to, čo robia Ukrajinci. A zároveň platí, že to, čo robia Ukrajinci, nie je v žiadnom prípade voči Číne nepriateľské. V tomto i v iných smeroch nás Ukrajinci udržiavajú v bezpečí. Predali by ste ich?
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa dargy »

Predstavte si to, pretože je pravda, že vojnu na Ukrajine sleduje celý svet. Z pohľadu všetkých ostatných, či už majú Spojené štáty radi, nenávidia ich, alebo sa o ne nezaujímajú, sa Ukrajina javí ako ich zjavný spojenec a ľahká výhra. Ľudia na celom svete, bez ohľadu na svoju vlastnú ideológiu, vedia, že Ukrajina je demokracia a Amerika by demokracie mala podporovať. Všetci na celom svete, bez ohľadu na stav svojej vlastnej ekonomiky, vedia, že naša ekonomika je obrovská, oveľa väčšia ako ruská, a že ekonomická sila vyhráva vojny. Celý svet môže ľahko vidieť, že Američania na Ukrajine nie sú ohrození a že čerpajú z ukrajinského odporu mimoriadne morálne a geopolitické zisky. Inými slovami, z pohľadu všetkých pozorovateľov by zastavenie financovania Ukrajiny demonštrovalo obrovskú americkú slabosť. Je to tvár, ktorú chceme ukázať svetu? Chceme všetkým povedať, že sme nespoľahliví a nerozpoznáme svoje vlastné záujmy? S americkou pomocou robia Ukrajinci Američanov rozumnými a silnými. Predali by ste ich?
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa dargy »

Predstavte si, že toto je víťazná vojna, pretože takou naozaj je. Hlavný strategický cieľ Ruska, dobytie Kyjiva, sa nepodarilo dosiahnuť. Ukrajina bitku oň vyhrala. Rusko bolo nútené ustúpiť nielen z hlavného mesta, ale aj z černihivskej a sumskej oblasti. Predstavte si, že ruská operácia s cieľom dobyť Charkiv zlyhala. Túto bitku Ukrajina taktiež vyhrala. Predstavte si, že Cherson, jediné hlavné mesto nejakého ukrajinského regiónu, ktoré Rusko v tejto vojne obsadilo, si Ukrajina vzala späť. Hadí ostrov, stratený na začiatku vojny, si tiež Ukrajina vzala späť. Spolu si Ukrajina vzala späť viac ako polovicu územia zabratého od februára 2022 Ruskom. Toto všetko je pravda. A teraz si predstavte, že to vie aj Putin. Polovojenská Vagnerova skupina, hlavný útočný nástroj Ruska, zorganizovala proti Putinovi puč a Putin musel zabiť jej vodcu. Predstavte si, že Putin vie, že v skutočnosti nemôže zabrať oveľa viac ukrajinskej pôdy, než zabral doteraz, – v každom prípade nie bez americkej pomoci. Ukrajina má teóriu víťazstva, ktorá sa opiera o zisky na bojisku. Putin má teóriu víťazstva, ktorá zahŕňa hlasovanie v americkom kongrese. Skrátka, Putin si myslí, že v Kapitole má väčšie šance ako v Kyjive. Máme mu dať za pravdu?
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa dargy »

Predstavte si svetový potravinový systém s Ukrajinou ako jeho hlavným uzlom. Za normálnych okolností dokáže Ukrajina uživiť štyristo miliónov ľudí a od nej zvyčajne závisí Svetový potravinový program OSN. Ukrajinský export zásobuje niektoré z najcitlivejších oblastí Blízkeho východu a Afriky. Veľká časť nestability v týchto regiónoch súvisí s nedostatkom potravín. Rusko zničilo veľkú priehradu, aby zničilo ukrajinskú poľnohospodársku pôdu. A v obrovskom meradle zamínovalo ukrajinské farmy. Rusko sa svojimi raketami zameriava na prístavy a sklady obilia a nárokuje si pirátske právo zastaviť všetku námornú dopravu v Čiernom mori. A predsa… Predstavte si, že aj tu Ukrajinci vzdorujú. Tamojší poľnohospodári tvrdo pracujú a Ukrajina stále dodáva potraviny Svetovému potravinovému programu. Ukrajincom sa pomocou vlastných inovatívnych zbraní a šikovnej taktiky podarilo zastrašiť Čiernomorskú flotilu a otvoriť cestu pre komerčnú lodnú dopravu. Kŕmia ľudí, ktorých treba nakŕmiť. Predali by ste ich?
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa dargy »

Predstavte si, že by sme boli krajinou, ktorej záležalo na vojnových zločinoch. A predstavte si, že by existoval zákon, medzinárodný dohovor o genocíde, ktorý by definoval päť činov, ktoré charakterizujú genocídu, a že Rusi na Ukrajine spáchali každý z týchto zločinov. Je však nemôžem pokračovať v písaní o „predstavovaní si“ niečoho, keďže som sám videl niektoré jamy smrti. Nemôžem hovoriť „predstavte si“, keď boli zavraždení spisovatelia, ktorých poznám, pretože reprezentujú ukrajinskú kultúru. Nemôžem to robiť, keď čítam, že ruský štát sa chváli tým, že si vzal 700-tisíc ukrajinských detí na rusifikáciu, keď ruskí propagandisti každý deň potvrdzujú, že ruské vojnové ciele sú vyhladzovacie. A napriek tomu Ukrajinci odolávajú a pretrvávajú. Toto je genocída, ktorá sa dá zastaviť a ktorá sa aj zastavuje. Hovoríme, že sme tento scenár čakali. Vidíme, že americké akcie môžu zastaviť genocídu jednoducho tým, že pomôžeme ľuďom, ktorí sa stali terčom útoku, jednoducho tým, že zaplatíme ich dane. Vždy, keď si Ukrajinci vezmú späť nejaké územie, zachraňujú tým ďalších ľudí. O svojich oslobodených územiach uvažujú ako o miestach, kde už nebudú unesené žiadne deti, nebudú tam mučení civilisti, nezavraždia tam žiadnych miestnych lídrov. Predali by ste týchto ľudí a prenechali by ste ich genocídnej okupácii? Ľudí, ktorí pre vás neurobili nič iné, len to dobré?
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa dargy »

Počul som výhovorku, že Američania sú už „unavení“. Od začiatku vojny som bol na Ukrajine trikrát. Bol som v hlavnom meste i v iných oblastiach. Nevidel som tam takmer žiadnych Američanov, ktorí by boli unavení. Dôvod je jednoduchý: my na Ukrajine nie sme. Ako nás môže unaviť vojna, v ktorej nebojujeme? V ktorej ani nie sme prítomní? Toto predsa nedáva zmysel. Dávať peniaze na správnu vec, čo je všetko, čo robíme, únavné nie je. Naopak, pomáhať iným v dobrej veci je dobré.

Ak prestaneme podporovať Ukrajinu, všetko sa zrazu zhorší a nikto už nebude hovoriť o „únave“, pretože všetci budeme hovoriť o katastrofe vo všetkých dimenziách: od zásobovania sveta potravinami cez vojnové zločiny, medzinárodnú nestabilitu a rozširujúcu sa vojnu až po kolabujúce demokracie. Všetko, čo pre nás dnes Ukrajinci robia, sa dá zvrátiť, len ak sa vzdáme. Prečo by o tom zákonodarcovia vôbec uvažovali?
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa dargy »

Ak by ste náhodou poznali tak veľa Ukrajincov ako ja, poznali by ste aj ľudí, ktorí boli zranení alebo ktorých zabili. Poznali by ste ľudí, ktorí majú každý deň tmavé kruhy okolo očí, pretože tmavé kruhy okolo očí má každý. Poznali by ste ľudí, ktorí niekoho stratili, pretože každý niekoho stratil. Poznali by ste ľudí, ktorí smútia, a napriek tomu robia, čo môžu. Na Ukrajine by ste nepoznali nikoho, kto verí, že únava je dôvodom, prečo sa vzdať. Predali by ste takýchto ľudí?

Počul som aj ďalšiu výhovorku: že vraj musíme vykonať audit zbraní, ktoré na Ukrajinu posielame. V skutočnosti sú výdavky minimálne a zisky skvelé – päťcentovka na dolár –, vďaka čomu dosiahneme to, čo nedokážeme urobiť sami ani so všetkým ostatným. Zbrane, ktoré posielame na Ukrajinu, sú jedinými zbraňami z našich zásob, ktoré sú predmetom auditu. Nekontrolujú ich účtovníci v oblekoch a kravatách, ale muži a ženy v maskáčoch. Používajú ich a dobre ich využívajú ľudia, ktorých životy sú v stávke a ktorých krajina je ohrozená. Ukrajinci využili americkú protivzdušnú obranu efektívnejšie, než si ktokoľvek myslel, že sa dá použiť.
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa dargy »

Ukrajinci používajú americké rakety, ktoré považujeme za zastarané, na ničenie najvyspelejších ruských striel. Ukrajinci používajú americké zbrane vyrobené v minulom storočí na obranu seba i nás ostatných. Vo veľkej miere vlastne používajú zbrane, za ktorých demontáž by sme inak platili, pretože ich považujeme za zastarané.

Ak tento audit na bojisku, ktorý vykonala ukrajinská armáda, nie je dosť dobrý, potom vás, americkí zákonodarcovia, vyzývam, aby ste navštívili Ukrajinu a presvedčili sa sami. Vy a vaši asistenti by ste boli veľmi vítaní. Ukrajinci chcú, aby ste prišli. Bolo by veľmi dobré, keby Ukrajinu navštívilo viac z nás.

Poviem vám, čoho som bol svedkom na Ukrajine: keď Ukrajinci vidia americké zbraňové systémy, tlieskajú. Predali by ste ich?

TIMOTHY SNYDER americky historik

Ak to je moc kludne to premazte... Mal som len potrebu to tu capnut takto rano...
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa beardie »

maniak napísal: Ne 12. Nov, 2023, 00:09 Recesia klope uz 2r na dvere. Skor Cina je problem do budúcnosti.
Čína je problém v súčasnosti, ale do budúcna jej sila bude už len klesať
Vďaka svojej politike 1 dieťaťa si dokonale zabili budúci potenciál rastu, predpoklad je, že počet obyvateľov klesne o pár 100 mega

Vidím to tak, že teraz sú na vrchole
Naposledy upravil/-a beardie v Ne 12. Nov, 2023, 09:57, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa beardie »

dargy napísal: Ne 12. Nov, 2023, 09:53 Ak to je moc kludne to premazte... Mal som len potrebu to tu capnut takto rano...
úplne stačilo dat 1 odkaz, keďže to nie sú tvoje myšlienky, aký má význam mať 11 príspevkov po sebe? Každý len s pár odsekmi?
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12309
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa HellAngel »

@wingo Orban je brechajuci pes. Madarsko nie je pripravene silovo ani ekonomicky na obsadzovanie nejakeho uzemia. Ani s Ruskom za zadkom. Je ine zautocit na krajinu typu Ukrajina, ktora neni v Nato ako na krajinu ktora v nej je. Utok na krajinu ktora je v EU a v NATO by malo silnejsiu odozvu, ako to co sa deje na ukrajine. Orban je asi taka hrozba ako Janko Slota ked vykrikoval, ze ide na Budapest v tankoch
Skor vseobecne vyychod je problem. Zoskupenie Cina, India, Rusko je problem
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa dargy »

beardie napísal: Ne 12. Nov, 2023, 09:56
dargy napísal: Ne 12. Nov, 2023, 09:53 Ak to je moc kludne to premazte... Mal som len potrebu to tu capnut takto rano...
úplne stačilo dat 1 odkaz, keďže to nie sú tvoje myšlienky, aký má význam mať 11 príspevkov po sebe? Každý len s pár odsekmi?
Lebo je to Nko. A nie kazdy ma. A ten co ma uz to precital. Ale mas pravdu. Tak som rano sedel na WC. Tak som si skratil chvilku... Neuvazoval som takto ako ty, tak skopiroval som po odsekoch...Ak som skopcil cely clanok naraz nevoslo to tu... To ma napadlo ako prve... Ak by som sedel za pc zrejme by ma napadlo inak to vyriesit.. No hadam ma za to neukrizuju no..

Návrat na "Debata o všetkom"