Elektromobilita a vsetko okolo nej

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1976
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Miso122 »

tron44 napísal: Št 23. Mar, 2023, 21:57bla bla bla
ja viem ako to funguje, nemusis mi to vysvetlovat :D
ITX >>> ATX
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Tron44: to nebudu, to je nerealne, technologicky, energeticky, ... Ak sa nemylim, je to energeticky narocnejsie ako BEV (produkcia, spotreba aut ...)
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

tron44 napísal: Št 23. Mar, 2023, 19:52
Štúdia z roku 2019 ukázala, že zvýšená expozícia na emisie z dopravy bola spojená so zvýšeným rizikom vzniku astmy a alergických ochorení u detí.

V roku 2017 bola publikovaná štúdia, ktorá skúmala vplyv znečistenia ovzdušia na zdravie dospelých v Nemecku. Výsledky ukázali, že zvýšená expozícia na emisie z cestnej dopravy bola spojená so zvýšeným rizikom vzniku chronických respiračných ochorení, ako je napríklad chronická obštrukčná pľúcna choroba (COPD)...

Co konkretne si slubujes od toho ze tu budes copypastovat elaboraty z chatuGPT a v momente ked ich niekto vyvrati sa vytratis ako prd vo vetre a zacnes copypastovat chatGPT elaboraty na inu temu?
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

maniak napísal: Št 23. Mar, 2023, 22:37 Tron44: to nebudu, to je nerealne, technologicky, energeticky, ... Ak sa nemylim, je to energeticky narocnejsie ako BEV (produkcia, spotreba aut ...)
samozrejme preto sa na tom iba smejem ked to niekto obhajuje :D su to iba populisticke politicke tahy na neznalých nič viac
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

SKiLEX napísal: Št 23. Mar, 2023, 23:32

momente ked ich niekto vyvrati sa vytratis ako prd vo vetre a zacnes copypastovat chatGPT elaboraty na inu temu?
toto od mp4 malo byt to "vyvratenie"? dobre moj
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Nepisal som o mp4. To by som si sa vyvratenie povazovat nedovolil.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/au ... f6b220ee8/

nie, to nie je ten zly cesky autoweb.


Ceny na veřejných dobíjecích stanicích už dávno nepřipomínají charitu, a tak cesta do Chorvatska znovu poslouží jako modelový příklad pro vyčíslení provozních nákladů. Během 1745 ujetých kilometrů jsme dobili 313 kWh, za které jsme zaplatili celkem 4003 korun. Kdybychom vyrazili s naftovým autem se spotřebou 6 l/100 km, vyšla by cesta při ceně 35 Kč/litr na 3665 korun.

Nutno ještě zmínit, že jsme na cestu vyráželi s bateriemi naplněnými na 90 procent, což odpovídá 59 kWh energie. V Chorvatsku jsme na domácí zásuvce dobili dalších 30 kWh, do cíle v Praze jsme pak dorazili s desetiprocentním stavem baterie, tedy 6,5 kWh energie. Pokud bychom měli započítat do cesty ještě elektřinu z "domácích zdrojů" zatížili bychom cestovní účet o dalších 480 korun.


spalovak : 3665,- Kaček
elektrozázrak : 4003 + 480 pretoze vyrazal na cestu s plnou baterkou plus v Juhoslavii nabijal tiez zo zasuvky za velmi velmi lacno

tie dialkove trasy budu sranda :( v tom momente ako sa clovek utrhne od retaze okolo svojho domceku kde ma lacnu zasuvku a solarne panelceky, v tom momente zacina velka sranda. A to mame este bez >50% spotrebnych dani za elektropalivo, ze ? Keby nafta mala take "dane" ako elektro, tak to nie je 3665,- ale priblizne 1400,- kaček. Alebo naopak, keby elektronabijanie malo take dane ako nafta, tak to bude okolo 9000,- kaček.


"Vyplývá z něj, že cesta z Prahy do Senje se kvůli nabíjení protáhla o bezmála tři hodiny"... a samozrejme domov dosli uplne vytrieskani takze museli pol noci nabijat.


Presne taku buducnost som si zelal. Daleko mensi, az sa ziada napisat obmedzeny dojazd, dlhe a drahe nabijanie.
Holt pokrok nezastavim, ja viem.

PS : verte mi, tie dane na elektronabijanie pridu. Ziadny stat si nemoze dovolit odpiskat "uhlovodikove spotrebne dane", ziadny. Joooj to bude hukotu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

asociovany clanok o radosti z elektromobility : https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/au ... f6b220ee8/

zaciatok roku 2023, v Europe. Nie v odlahlej Sibíri. A to je prosimpekne mašinka LEN OD 63.000,- eur : https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/au ... f6b220ee8/
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Pietro sk »

Spoiler: ukázať
5800x ..b550aorus_pro 180€...6800xt stock 670€..nh-u12 am4...viper steel 32GB 4400... R.A.T. 6+
3600-16 1T 32GB#1800IF# curve per core -28max #PBO-175# <95W <65°c
ag241qx; seagate 600pro; firecuda520..
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

4680, byd blade, a všetky typy LFP obsahuju presne 0g kobaltu na druhej strane sa ale zamlčí že ho potrebuju hlavne rafinerky

"kobalt sa používa v niektorých rafinérskych procesoch. Najmä sa používa na výrobu katalyzátorov, ktoré sa používajú na zlepšenie procesov v rafinériách. Kobaltové katalyzátory sa tiež používajú na odstránenie síry zo surovej ropy."

https://www.chargesmart.co.nz/post/cobalt-mining
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

aj keby sme pocítali s najhorším pripadom zleho elektromobilu v kombinacii s drahým DC nabijaním tj 0,46e/kwh

tak si uvedom že na tých 1745km spravíš raz za rok a zvyšok roka možeš nabijat napriklad pri ZSE partner za 0,29 alebo ak maš dom tak za 0,17e/kwh a ak to spriemeruješ za cely rok tak sme v uplne inych číslach ako sa tu snažiš naznačiť.

"PS : verte mi, tie dane na elektronabijanie pridu. Ziadny stat si nemoze dovolit odpiskat "uhlovodikove spotrebne dane", ziadny. "

k tymto tvojim dojmom a špekuláciám sa ani nejdem vyjadrovať :facepalm:

jaj a ešte sa tam zabudlo zaratať kačky za servis
https://twitter.com/elegantnikuryr/stat ... 1754916864
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Naposledy upravil/-a tron44 v So 25. Mar, 2023, 18:52, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Snazil som sa precitat ten clanok. Ale uz pri nadpise: There's Something That the Petrol Companies Don't Want You to Know

Som mal dost.

Ale je tam pekný graf
Obrázok
Naposledy upravil/-a SKiLEX v So 25. Mar, 2023, 18:53, upravené celkom 1 krát.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

samozrejme a takto vznikaju tie vase fabulacie že čítate len nadpisy a potom ste stratený jak Nemo ked vas niekto konfrontuje s realitou
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Pripojil som aj graf. Ten text som necital len kvoli tomu ze mu skrz nadpis nedoverujem. Na technický text je to prilis citovo zafarbene. Snaziace sa manimupovat citatela skrz emocie a moralku.

Ked budem mat chut na podobny zaner, precitam si radsej umeleckú literaturu
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> k tymto tvojim dojmom a špekuláciám sa ani nejdem vyjadrovať :facepalm:

to nie su ziadne dojmy, to su veci o ktorych sa uz otvorene rozprava. V Europe. Krajiny uz vedia ze dojdu o STOVKY MILIARD "spalovacich" dani rocne a nemusis byt Turbo, aby ti docvaklo ze tie prachy si proste nemozeme dovolit obetovat. Nemozeme.

Len ty ich nechces pocut lebo ti nepasuju do nejakeho vierovyznania. Okej, tak nepocuvaj.

Poznamka : aj tazba ropy nie je zrovna med lízať, ano vieme. Humplujeme to zivotne prostredie vcelku slusne. Tu a tam, tak a onak.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"