Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

samozrejme ,ze nie :) ale to je uz o kazdom z nas ... napriklad ja nechcem aby sa moj zivot tocil len okolo toho aby som mal z coho splacat strechu nad hlavou a byt otrokom svojho byvania :) podla mna si taketo nieco treba realne nastavit aby ho to nad mieru nezatazovalo:)
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

hypo, kde je mesacna splatka 600e dvom z cisteho platu 2200e podla mna daju len velmi tazko.
vypocet je ok, ale zabudol si na deti :) a sme doma. co budu cakat 30r kym dosplacaju hypo, aby mohli mat deti?

quicky premysla velmi dobre. 600e na hypo je privela. clovek nikdy nevie co sa stane, a ak sa v nejakom zamestnani vysvihol hore, a ma 1200e, ked to nahodou padne, inde bude musiet zacat s 800e a mozno sa na 1000e ani nedostane. a potom co, pojde pomaly jeden plat len na hypo? clovek by si uz pocas splacania hypo mal vediet odkladat, a to moze tazko, kedze ceny su ake su, a ked chce niekto aj zit, nielen byt otrokom seba sameho, tak by mal vediet odlozit na dovolenku, a nejaky ten zivot a cestovanie. to pri takom vypocte vyzera velmi tazko. podla mna ti v tych relaciach maju peniaze od rodicov, a nebude to 10tisic eur. urcite si nevezmu celych 150tisic eur hypoteku, ale mozno 50tis dostanu.,

inac je to samovrazda. dnes si nikto flekom byt isty nemoze. ja som ochotny kupit si byt na hypo SAM max. tak, ze zan nedam viac ako 33% platu. ak budeme dvaja, bude to o to lepsie, ale stale budem zit v klude, lebo tu nizku splatku vzdy poriesim.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

jasne suhlasim s tebou filipe, vidime to rovnako.

to bol len taky vypocet na zamyslenie,pre mna osobne neprijatelny :) a keby sa k tomu prida dieta tak z toho rozpoctu neostane nic :)

v kazdom pripade v blave ked vidim,ze 70m byt v novostavbe stoji aspon 110tis tak na zaplakanie... u nas v nr sice skoro tak isto ale stale menej.

ja si pockam este par rokov v byte,dufam,ze do 5rokov , potom ho posuniem bratovi a ja budem riesit dom (teraz som v novostavbe,mesacne nastastie pre dvoch len cca 80-90e :)
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6793
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

chlapci, podla toho co pisete nikto z vas tu nesiel okolo nielen hypoteky, ale ani uctov za domacnost (podaktori ani prace)

hypo 600e
za 600 eur mesacne ti dneska v banke daju 140.000 eur na 30 rokov. Aj v BA z toho vyjde na celkom slusny byt, trosku dalej aj na celkom slusny domcek, realne za 100.000 mozes mat normalnu strechu nad hlavou. a to vsetko bez uspor, a ked uz mas par rokov narobenych patrilo by sa mat aj nieco nasetrene (a to este neratam s pomocou od rodicov, co je pre mnohych dalsia vypomoc)

energie 150e,
na energie je 150 strane moc (ak nemas 6 izbovy dom), ale pri byte platis aj nejake najomne (bezne 2x-3x viac ako samotne energie), takze OK

telefony spolu 80 e(obyc neobmedzeny panter),
toto mozno plati pri hyravom zivotnom style, ale osobne som nikdy nevidel dovod mat pausal za viac ako 10 eur (navyse v realite mas v 80% aspon jeden z mobilov firemny)

strava pre 2 osoby -tak 400e (ked ratame len denne 5eur obed v praci, tj 100e/20prac dni + strava doma,vikendy),
vo firme mas zo zakona gastrace, takze ak nechodis do nejakych top restik doplatis tak 2-3 eura, vo firemnej tackarni 0.5.

naklady na cestovne nech su min 200eur,
mozno ak dochadzas do prace 50+ km (ale to ti pravdepodobne brutalne klesaju naklady na byvanie). v mojom pripade (dochadzanie samorin-bratislava) je to max 70 eur za mesiac.

na co si zabudol je sporenie, lebo aj pri hypoteke si musis odkladat, presne pre pripad pnky apod. min. je mat okamzite poruke 3x beznych mesacnych vydavkov, idealne 6

takze pocitajme, hypo 400, energie+najom 150, telefony+internety 60, potraviny+domace potreby 350, oblecenie 100, sporenie 150,

takze sme pri nejakych 1200 eur. priemerny plat je 853 eur, prispevok pocas materskej je 273 eur, takze celkom dobre to vychadza, a zena ti samozrejme nebude na materskej 30 rokov v kuse
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

molnart, vyprosim si, ze niekto nechodil okolo nakladov..

ja byvam v panelaku, ktory sa zateplil. mesacne naklady na byvanie su na urovni 400-500eur!! byt je odkupeny, ale bohuzial, vdaka uveru, sa tolko plati. takze o nejakych nakladoch na byvanie 150eur moze vela ludi snivat. mozno tak v dome, ale nie v 2. najvacsom meste na SR.
ja sa vzdy cudujem, ked niekto k hypoteke rata 100EUR mesacne naklady. to ste sa zblaznili? len net + tv dnes stoji 30eur mesacne. nebavime sa o teple, plyne, vode. smetie pre 3och 120eur, to mame opat dalsich +10eur/mesacne.
to skor ty mi pripadas, ze nejake realne naklady byvania v panelaku si videl z vlaku.

ze priemerny plat je 850eur? no a? a kolko ludi taky plat ma? myslis si, ze kazdy? samozrejme, nemozme sa bavit o dvoch dvojiciach, kde jedna zaraba dokopy 1000eur v cistom ledva, a o druhej, ktora ma 2200eur.
ta prva, velmi dobre vie, co si moze dovolit. ale ver tomu, ze aj ked bude mat vlasne byvanie, a za hypo da 200eur, tak dalsich 300-400eur pojde opat do bytu. ked im ostane 400-500e mesacne - vloz mi tam mobily, dopravu /auto asi nemaju/, jedlo, a sme doma. ani dieta nemozu mat. a to ja poznam desiatky ludi, co robia nie pri pase, a maju zhruba +- tych 1000eur. DVAJA, dokopy!

a ked ma niekto 2200eur, tak je na nich, ci si vezmu hypo za 600eur, a budu riskovat, ze v pripade problemov budu zit zo dna na den, a o nejakej dovolenke si nechaju zdat.


btw: pozeram hypo kalkulacku.
tak to v CSOB mi ponukal uplne ine cisla.

tatrabanka ponuka min. 2nasobok toho, co nukali v CSOB. a to mi povedali, ze som oznaceny ako bonitny klient a ze teoreticky sef povoli aj 0% na zaciatok.

tatrabanka pise uz pri dvoch so 700€ platom = dokopy 1400€ ze ponuka az 110 000€ a splatka 420€ +-. To je bomba ponuka v porovnani s CSOB, ale neporovnal by som iba vysku, ale aj to, ze z platu 1400€ pojde 420€ na hypo. Dalej, ratam minimalne 270€ naklady, to mame 700€. Ostanem nam 700€ na zitie pre dvoch. Jedlo minimalne 300€ (dnes clovek ide na nakup za 20€ a na druhy den nema co jest..), ostanem nam 400€. Na auto mozu zabudnut, a este nemaju ziadne poistky. Zaplatia net, telku, mobily, ostalo im 300€. To si +- mozu odkladat, alebo ak maju dieta, tak im to ledva vystaci na vydavky na dieta. Z tohto mozem zhodnotit, ze vziat si 110tisic, aj ked sa to da je holy nezmysel, a urcite by som sa skor uskromnil, ale mesacne mi viac ostane.

Skuste sa spytat rodicov, ci si vedia predstavit zivot, ze 30r dozadu by 30% platu prakticky nemali /siel by na hypo/. Vela sa nezmenilo, pomerne sa ceny zvysili este viac ako platy. Takze, ak si niekto vezme hypo na 30r s tym, ze ma plat ledva tak, aby mesacne prezil, tak je to viac ako riziko.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

molnart ano vieme co chces povedat... minimalizacia vydavkov na ukor vsetkeho ostatneho okrem ineho,su ludia co maju isty standard uroven a tak chcu aj zit:)

napr ja pracujem od 18ky oficialne a nikdy som sluzobny telefon nemal, takze potrebujem mat neobmedzeny aj net aj hovory koli praci, tj som na 40e ,ano zhyraly zivotny styl.

70eur na dochadzanie? bud nemas auto alebo ti ide na solarne panely, ja jazdim 90perc v meste spravim cca 800km (z prace domov obcas nejaky obchod kava a pod , byvam od centra par km a mesacne tych 100e miniem hocikde,ano zere mi auto 12l.) ale clovek co dochadza denne 50-60km, mesacne urcite neminie 70e.

predstav si ,ze ani tu zakonnu povinnost o stravacoch kazdy nedodrzuje a zatial som ich dostal u 1 zamestnavatela,ano bolo ich viac:)

ano, mozes sa buchat o zem aj za mobil aj stravace u sefa,nepaci sa ti? cau. easy as that.

naklady za byt? asi si nepocul,ze bezne naklady na byvanie v bytoch (okrem tych s vlastnym kurenim,kde necvakas spolocne priestory a pod) a vratane fondu oprav (ak neni novostavba,resp na spadnutie) su s kludom 150+ :)
my sme mali volakedy 3i byt 88m2, 3osoby, zaklad 150+fond oprav cca 15e (a to nebol panelak ani prerobeny, tj nebol fond az tak financne narocny). takze naozaj je to realna suma (proste cca priemer)

mas pravdu okolo hypoteky som nesiel,lebo nastastie nemusim zatial nemusim, ale priblizny prehlad mam.

opat sa dostavam do diskusie co je pre koho v zivote podstatne a na com treba setrit a kde nie ,to pointa neni. -tzn o tomto sa dalej bavit nemusime, co je pre niekoho nezmysel je pre druheho samozrejmost a podobne.

podla mna je podstatne si uvedomit len to ,ze v pripade hypoteky splacam svoju strechu nad hlavou, mozem si byvanie prisposobit svojim predstavam, viem,ze ked nic nepokaslem,tak svojvolou tretej osoby ma nikto nevystahuje s holou ritou.... najom? hej super docasne riesenie kym clovek nevie kde s kym ako sa usadi, to je jasne, ale aby som cely zivot platil niekomu do cudzieho vacku, raz odisiel a nemal z toho nic ? to isto nie...

nemyslim si,ze SVK je amerika,kde sa ludia stahuju 1000km za pracou lebo sa to oplati. tuto sa oplati prestahovat vychodniarovi do bratislavy a konec, kam inam? nitra ma pomaly polovicne platy oproti ba a to je tuto za rohom (priklady len vymyslene), takze fakt neviem,myslim,ze proste na perspektivny zivot rodinu atd, nemoze nikto povedat,ze najom je lepsia volba pre boha. a to ani nehovorim kolko pravnych problemov ma prenajimatel ako vlastnik bytu s najomcami (ci uz len kazdych par rokov obmienat nabytok,malovat a podobne,lebo sak najlepsie sa nici cudzie, nezaplatene najomne,podlznosti na sluzbach,zniceny byt a pod) -gratulujem nahanaj potom niekoho pri dnesnej vymozitelnosti prava a aj tak 80percent ludi prenajima nehnutelnosti na zmluvy stiahnute z internetu,lebo dat pravnikovi na zaciatku 300e za zmluvu je vela,ale ked potom pride o par tis, tak pride vyplakavat,ved zmluvu mal,jasne mal...
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

molnart neviem ci sa mylim ale ty tusim robis v rakusku a tam su trosku ine zamestnanecke podmienky a hlavne splnene povinnosti zamestnavatelov ako na slovensku, ak sa mylim sory.

cital som porovnanie, prave okolo roku 1987,ze vtedy na byvanie ludia davali mozno 10perc platu :) ze proste smiesna suma,dnes je byvanie a strava minimalne 60-70% platu jednej osoby ( ak zaraba slusnejsie )
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

uiz dlho vravim, ze nasa generacia /narodenych od 1980 do 2000/ to bude mat narocne, pretoze si byvanie musi riesit sposobom, ze ho bude cely zivot splacat /ak nebyvame v medzilaborciach, kde stoji krasny 2izbak 6000€ :))/

nasi rodicia sa dostali k bytu za rok dva prace, aj ked to boli kvoli hromadnym panelak vystavbam, ale to je jedno. tak jak stavali byty za sociku, tak ich mohli stavat aj teraz, a nerobia tak. sak ceny krasne stupli, tak to predsa nebude platit stat, no nie? hlavne za spoluobcanom postavia.

opat, generacia 2000 a mladsi to uz budu mat lahsie, lebo generacia starne, a ked nase deti budu vo veku chcem vlastny byt, my budeme mat moznost ist byvat tam, kde nasi rodicia /prip. prave ten byt dostanu nase deti/.
lenze my si toto cele zlizneme, alebo uz zlizame, kedze x ludi ma uz hypo, a bude ich splacat do 60tky. lahky zivot to veru nieje, co poznam ludi, kazdy citi istym sposobom noz na krku. v praci poslusny, len aby sa nedajboze nestal tercom. na dovolenku nieje, a mesacne to vychadza tak, ze co clovek dostane, to minie /ak deti, tak este aj do minusu.../

molnart: dochadzanie autom? ved len poistka pzp+hp+gap mna osobne mesacne stoji 55€ aj ked pokryva fakt vsetko mozne, aj nemozne. ano, ked mi skonci uver, za ktory som nedal ani cent navyse ta suma klesne, ale nie vyrazne. a este som nenatankoval. ty kolko nakladov si do svojho vypoctu nedal? takze, suma sumarum, ak sa hybem autom, a staci mi cca plna nadrz, momentalne sme na sume 120eur/auto. Ak si dovolim vylet do takych tatier, uz ceny stupa na 150€. Nebodaj je januar, a treba dialnicnu, uz to mame 200€ a to neratam ani 2 plne nadrze....

Tvoje prepocty mi pridu uplne zcestne, akokeby si sam nezil, a vydavky si neplatil sam. Ja tiez robim od kedy som skoncil SS, pocas toho som si urobil VS, a prakticky to co mam je iba z mojho platu, z nicoho ineho, ale to jak to rozpocitavas je mimo reality. K tomu vypoctu si napr. neratal ziadne zariadenia. Uz len telka, pracka, kuchyna atd. stoja majland, ak nechce clovek pracku z vypredaja za 149€. To asi clovek co bude platit hypo 600e chciet nebude :) A uz sme doma, a tym ludom to stacit nebude, ak dopredu nebudu mat dalsich 5000eur na zariadenie. A ked odide pracka, opat to s tym tvoj rozpocet nerata.

Ono, mne tiez vyjde krasne, ze za rok by som mal mat istu sumu, ved svoje vydavky poznam, viem co platim, a ked dojde koniec roka, nemam ani 25% zo sumy, ktoru som si vyratal, ze mat mam na nejakom sporeni napr.:D
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> nasi rodicia sa dostali k bytu za rok dva prace, aj ked to boli kvoli hromadnym panelak vystavbam

nebolo to uplne tak. Druzstevne byty sa takisto splacali peknych 15-25 rokov, ono to bola vlastne ista forma hypoteky. Co sa tyka cien vtedy a dnes, platov vtedy a dnes, urcite to nie je ani takto :

"prave okolo roku 1987,ze vtedy na byvanie ludia davali mozno 10perc platu"


nie, v ziadnom pripade to nebolo 10 percent platu, pokial si nebol nacelnik UV KSC. Platy boli okolo 2000 korun, druzstevny byt 500. Nehovorim ze dnes je to lepsie alebo horsie, len hovorim ze ani za komuňizma byty neboli 10 percent z platu. Boli tam iste vyhody, aj nevyhody, napriklad k tomu bytu si sa castokrat nemohol dostat. Dnes mozes, otazka je ci na to mas.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5573
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Odar »

Vyhoda bola vtedy ta, ze si mal garantovane, ze budes mat pracu. Splacat hypo nie je problem - problem je, ze kazdy dnes v neistej dobe kalkuluje "co ak".

Pamatam si, ze rodicia platili cosi cez 500 Sk za byt mesacne. Aky mali plat, to si zial uz nepamatam. Musel by som sa ich spytat.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa faugusztin »

felipe25 napísal:nasi rodicia sa dostali k bytu za rok dva prace, aj ked to boli kvoli hromadnym panelak vystavbam, ale to je jedno. tak jak stavali byty za sociku, tak ich mohli stavat aj teraz, a nerobia tak. sak ceny krasne stupli, tak to predsa nebude platit stat, no nie? hlavne za spoluobcanom postavia.
Joj to je optimizmu ohladne sociku... Moji rodicia isli do poradovnika na byty zaciatkom 80-tych rokov. Cakanie vzdali to po revolucii, ked sa cely poradovnik zrusil.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5573
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Odar »

Alebo poradovnik na auto. Kludne si cakal 10 rokov.

To nebolo tak, ze felipe25 ide do Skodovky, dostane obrovsku zlavu, vozi sa takzmer zadarmo, vo vrecku nosi iPhone a doma ma na stole iPad :laugh: Za tych cias by felipe25 chodil do Skodovky 10 rokov, alebo viac - ak by nemal dobru znamost - vo vrecku by nosil rybicku a doma na stole by mal akurat tak Merkura (ak by vychytil poradovnik cestou zo zelovocu, kde cakal 4 hodiny na 2 banany) :red:

Nedavno som mal debatu s otcom a ten tak spominal, ze este jeho otec dostal za zasluhy moznost kupit auto mimo poradovnika. Ze oni vtedy este len planovali stavat garaz, ze ak si o nejakych 5 rokov kupia auto. A kedze dostali moznost kupit ho hned, okamzite museli riesit pozicku od statu (lebo nan nemali). Ak by to nevyuzili, tak by ho mozno uz nikdy nemali. Cize prakticky boli donuteni zobrat si pozicku vtedy, ked vobec o aute neuvazovali, len kvoli tomu, ze sa moznost by sa uz opakovat nemusela. Proste chore.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

tak som mal asi stastie,kedze moj dedko otec aj stryko aj za komousov mali aj druztevaky :D niekomu bolo hej asi. nehadam sa ,ze to tak bolo len som to cital,ze proste vtedy sa dostat k vlastnemu byvaniu bolo mnohokrat lacnejsie ako dnes.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

napr ja pracujem od 18ky oficialne a nikdy som sluzobny telefon nemal, takze potrebujem mat neobmedzeny aj net aj hovory koli praci, tj som na 40e ,ano zhyraly zivotny styl.
len btw O2 tie vie ponuknut neobmedzene hovory za cca 15eur :D
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5192
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Chris »

quicky napísal:podla mna je prenajom vhodny tak pre osoby "studentskeho mladeho veku", tak do 30:) ak su partneri dvaja,prip rodinka,tak urcite by som riesil hypo a vlastne byvanie.

jeden jediny argument ktory realne existuje je ten, ze ak mam hypo a po 10 rokoch sa mi nieco stane, a nebudem vladat splacat vzdy sa da predmetny byt predat, uhradit zvysok hypo a v lepsom pripade nam nieco ostane:) aky je bonus byvat cely zivot v najme? mat pocit,ze "hocikedy" vas niekto moze vystahovat? resp kto rozumny by rekonstrukoval cudzi byt podla vlastnych predstav???? ja osobne by som v cudzom ani dvere nevymenil.

p.s. inak tiez sa cudujem tym mladym, ked nedelu vecer vylozim nohy pustim nove byvanie a tam parik mladych okolo 30rokov idu kupovat nehnutelnost za 140K ,akoze wtf?? neviem ake su v ba priemerne platy, ale ja osobne by som urcite polku platu mesacne nesplacal hypo (pri takej cene nehnutelnosti) a zil zo dna na den,ci budem mat na splatku ak nahodou na pol roka v pripade choroby a podobne vypadnem z prace (je ine splacat hypo 250e ako 600e). proste pre mna nonsens :) ak raz budem chciet svoj dom tak samozrejme sa tomu nevyhnem,ale zas mam iny start ako holy..(tesit ma to nebude,zavazky tohto druhu nemam rad)

Ja len taky maly detail, splatky na hypo stale prevaznu cast najprv splacas uroky a mensiu cast istiny, vymeni sa to az pri polovovici. Cize to vychadza cca ze len 12-13 rokov splacas uroky pri 3% urokovej sadzbe.
cize ak ho predas po 10 rokoch, tak je dost mozne ze zo 100tis hypo, budes musiet vyplatit 90tis, aby si ju dorovnal.... len odhadom, ziadne presne cisla.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs

Návrat na "Debata o všetkom"