Fotovoltika - rodinny dom

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3317
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Osobné si myslím, že moc netreba rátať s nejakým pozáručným servisom. Ono tie súčiastky nie sú drahé, ale pokiaľ si to človek nevie odservisovať sám, lacné to nebude. Už len prísť na to, čo je zle je niekedy na pár hodín + samotná robota. Takže po tých cca. 5 rokoch už to asi nebude rentabilné.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa geroswen »

Caute, aku znacku pripadne aj model menica by ste zvolili? Ja rozmyslam nad Huawei SUN2000-10KTL-M1 ale keby boli nejake dobre argumenty v prospech inej znacky, tak si viem predstavit aj GoodWe, Growatt, Solax alebo cokolvek ine z Ciny.

Chceme si dat na firmu 10kW on-grid solar, lebo nas zatial akosi obchadzaju dotacie. Mame sice rocny odber pod 30kWh, ale zmluvu s dodavatelom sme podpisali az v aprili 2021 a tym padom vraj nemame narok na regulovane ceny, takze od nas budu pytat cca 63 centov / kWh.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa maniak »

geroswen: ja mam nakoniec kupeny Growatt SPH 10000TL3 BH UP. Oproti Huawei-u sa da spravit aj dodatocny rozvadzac so stykacom a v pripade blackoutu ti vie dodavat elektriku (ak panely vyrabaju, alebo ak mas bateriu).
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa geroswen »

Diky za tip, ale hybridny ani asymetricky menic by pre nas nemal zmysel.

Zatial mame s dodavatelom predbeznu dohodu, ze by nam nami vygenerovanu energiu odpocital od odobranej v pomere 1:1, lebo hned vedla je firma, ktora akekolvek nase prebytky hned spotrebuje. Cize bateria nema zmysel a pri vypadku by nam cisto solar stacil iba osvetlenie + jeden stroj. Vypadky u nas ale takmer nebyvaju.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3317
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

geroswen napísal: Ut 31. Jan, 2023, 19:17 Caute, aku znacku pripadne aj model menica by ste zvolili? Ja rozmyslam nad Huawei SUN2000-10KTL-M1 ale keby boli nejake dobre argumenty v prospech inej znacky, tak si viem predstavit aj GoodWe, Growatt, Solax alebo cokolvek ine z Ciny.

Chceme si dat na firmu 10kW on-grid solar, lebo nas zatial akosi obchadzaju dotacie. Mame sice rocny odber pod 30kWh, ale zmluvu s dodavatelom sme podpisali az v aprili 2021 a tym padom vraj nemame narok na regulovane ceny, takze od nas budu pytat cca 63 centov / kWh.
Ani jedným z týchto on-grid meničov chybu nespravíš, skôr sa informuj na ZSDis či majú voľnú kapacitu. Ak vieš energiu z FVE spotrebovať tak si daj aj viac ako 10kWp, v SR môžeš ísť do 20kWp bez stavebného povolania.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mozes mat KOLKOKOLVEK ale nesmies pustat do siete. Uz som to tu viackrat spominal. Inak tento rok sa zmeni zakon a bude to este viac bez stavebka.



>> Mame sice rocny odber pod 30kWh

Spotrebu mas skor pod 30MWh ze ? Ak zozerete 30MWh, nech ta nenapadne rozmyslat pod 30kWp a veselo by som isiel nad 40kWp ked mate peniaze.
Napoveda : dajte si spravit DALSIU pripojku elektriny a https://www.magna-energia.sk/sites/defa ... _firmy.pdf
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa maniak »

Jo, ta magna je dobry napad. Ja som sa tu u nas preklopil na hodinovy spotovy trh, a za Jan. som mal zatial najdrahsiu rlektriku okolo 30c (bez distribucie) asi na 3h. Inak sa to priemerne kruti okolo 15-25c/kWh
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5704
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ale to čo Turbo postol platí pre firmy, nie súkromníkov ak dobre čítam? a neviem či dobre počítam ale posuniem desatinnú čiarku o 3 miesta tak tie ceny nie sú veľmi terno. ale asi zle počítam :D
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

skus si porovnat so 63 centami ktore tu boli spomenute. U nas na firme sme to riesili ako pisem - nemohli sme zrusit povodnu pripojku ZSE pretoze zmluvy su take ake su, takze sme si zaviedli dalsiu. A cenovky budeme mat menej ako polovicne oproti ZSE.

Ze cez ZSE neodoberieme prakticky nic, za to si mozu sami. Nie sme velka firma, nemame nakontrahovane minimalne odbery, garantovane kapacity atd ako sa deje v pripade obchodnych centier, velkych administrativnych budov a podobne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1273
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa geroswen »

Ano, samozrejme som myslel 30MWh. Problem je, ze priestory mame v prenajme od Istrochem reality a.s. a oni su zaroven aj distributorom el. energie. Takze panely na ich streche nam musia schvalit oni a ku viac ako 10kW zatial neboli nakloneni. Argumenty boli take, ze vraj je na vacsi vykon treba riesit papiere a ked to nedavno riesili pre ineho ich zakaznika, tak papierovacky boli utrpenie a druhy argument je taky, ze treba aby sa to spotrebovalo vramci arealu, aby nic nepreslo cez trafo a nemuseli s nami riesit odkup.

Takisto neviem ako by to bolo s druhou el. pripojkou. Oni maju v areali svoju vlastnu trafo stanicu z VN na NN a dodavaju elektrinu vsetkym v areali aj v jeho okoli (napr. aj bytovkam). Cize netusim ako a ci by sa tam Magna nejako vela dostat.

Zatial pocitame s tym, ze by sme sa aspon ku tej 80% dotacii z ceny nad 199 eur za MWh mohli dostat aspon dodatocne (o par mesiacov) ale boh vie ake tam zase budu podmienky a ci na to budeme mat narok...
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5704
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

mp3turbo napísal: Ut 31. Jan, 2023, 22:51 skus si porovnat so 63 centami ktore tu boli spomenute. U nas na firme sme to riesili ako pisem - nemohli sme zrusit povodnu pripojku ZSE pretoze zmluvy su take ake su, takze sme si zaviedli dalsiu. A cenovky budeme mat menej ako polovicne oproti ZSE...

Jasné až teraz som si poriadne prečítal. OK. jasné, to je zaujímava idea ale po opísaní priestorov to neznie už tak reálne. ale za opýtanie....
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jaaaaj tak s tym istrochemom to bude pruser, ked vam este aj energiu predavaju :(

Co sa tyka >10kWp tak nech netrepu sprostosti : https://www.energiaweb.sk/2022/11/12/ma ... -po-novom/
davaj buchat na dvere direktorovi a hrozit odchodom firmy do lepsieho prenajmu

Ked mas rocnu spotrebu ~30MWh tak to uz su sialene peniaze a fakt, fakt, fakt chces minimalne 30kWp solaru, podla distribucie vasej spotreby v case (den/noc a leto/zime) veselo 60kWp. Navratnost mas 4 roky.

Argument pre Istrochem by som pouzil :
a) my to zafinancujeme, vy nemusite nic len poskytnut strechu
b) pri cenovke 63 centov/kWh zhruba tak 2.5 roka, zavisi od rozdelenia spotreby v priebehu casu ("korelacia spotreby a vyroby")
c) kludne im navrhnite ze po 6 rokoch zostanu panely aj technika im, proste ze im to darujete. Vy budete stale setrit DESIATKY TISIC rocne na spotrebe, oni budu mat solarpanely zadarmo a mozu sa hrdit v marketingu kolko megaton CO2, CO3, CO4 a ladovych medvedov zachranili.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mimochodom, keby bol Istrochem trosku normalny a nedajboze aj pri peniazoch, tak by instaloval solarpanely sam. Pri cenovkach >50 centov/kWh nevidim absolutne ziadnu inu moznost pre firmy, kto to nespravi je absolutny kreten.

A uvidis co sa strhne na rodinnych domoch ked padne cenovy strop na elektriku pre domacnosti... solarpanely nebudu k zohnaniu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa maniak »

Turbo, uz to zacne opadavat. EPEX burza ma v tieto tyzdne ceny elektriky okolo 100-200 eur /MWh, dalej pokračujúci klesajuci trend. Futures na dalsie mesiace sa predavaju okolo 180 eur/MWh. Stale, oproti 80-100 eur/MWh je to vyhodnejsie a hlavne to zabezpeci urcitu formu nezavislosti od cien energie (mozno lepsie povedane vankus).
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

lenze opadavat zacne to, ze mas na cely rok dopredu cennik 63 centov ci tak nejak ? Ak bude v auguste cena 70 eur/MWh na trhu, preda ti volakto tu elektriku za 75 ?

... odkial vies ze o mesiac Čína nepojde na Tajwan pod rúškom noci a námorných plavidiel a ze sa Ameeerikaaaa nejakym hustym sposobom nezapoji ? Odkial vieš ze Izrael sa bude zajtra kamarátiť s Iránom a/alebo ze ta banda s plienkami na hlave neda rusom nejake drbnute rakety ktorymi zarovnaju Ukrajinu na nadmorsku vysku 23 metrov ? Nastane utecenecka kriza, dalsich 15 milionov sa rozbehne do Europy, v Egypte/arabskom / africkom svete davaj hlad lebo psenica zrno neni chleba, atd, atd, atd.

Je tam tak strasne vela premennych ze az.
Solarne panely maju navratnost. Ci 2.5 roka alebo 4.5 roka alebo 7 rokov, to zase nie je az take podstatne. Ked dnes mas tie prachy alebo predpoklad do buducnosti ze ti pojde cash flow (napriklad podpisane objednavky na 2-3 roky dopredu, aj take firmy su), je relativne nerozum neinstalovat. Jasne, chapem, dovodov a motivacii a faktorov je vela, ale fakt moc vela inych ciest do buducnosti nevidim. Ja, co solarpanely nemam a ani nebudem mat len tak skoro, byvajuc v panelaku.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Debata o všetkom"