Elektromobilita a vsetko okolo nej

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Turbo: nebude ziadna spotrebna dan z elektriky. To je neodkontrolovatelne. Bude myto na cesty, jednoducho zaplatis tolko, kolko prejazdis. Symbolicky, e.g. 5c/km (vyslovene príklad, mozno to bolo 1c alebo 2c ako navrh). Uz to spominali viaceré krajiny (tusim Svajc alebo Benelux o tom dost otvorene vraveli)
FVE 12.45 kWp V/Z
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

SKiLEX napísal: So 25. Mar, 2023, 18:55 Pripojil som aj graf.
graf z roku 2018 ktory reprezentuje najskor asi 12v baterie, bat v telefonoch a v notebookoch. Okey..


Tesla is already using cobalt-free LFP batteries in half of its new cars produced
https://electrek.co/2022/04/22/tesla-us ... -produced/

Tesla’s 4680: A Cobalt-Free Silicon Battery Solution
https://eepower.com/new-industry-produc ... -solution/#

BYD TO USE COBALT-FREE BATTERY TECHNOLOGY MAKING LESS-EXPENSIVE EVS
https://techstory.in/byd-to-use-cobalt- ... nsive-evs/

všetky typy sa už nejaky čas dodavaju v novych autach, nie je to len "plán"..

samsung, panasonic, LG
https://www.cnbc.com/2021/11/17/samsung ... ries-.html

catl
https://www.bestmag.co.uk/tesla-talks-c ... made-cars/

takže si možeš hladat nový dôvod na hejt.. alebo začať hejtovat rafinerky :rofl:
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5508
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Chapem ze niekedy sa je problem pri tom balaste tu zorientovat kde je sever, aj to ze sa to tu preziva dost osobne... Ale aj tak... klud vole :D Sarkasticky viem odpisovat aj ja, ale nemyslim ze by sa ti to pacilo.

K veci: Graf som sem postol z 2 dovodov.
1. Tvrdil si ze kobalt potrebuju hlavne rafinerky. Svoje tvrdenie si podlozil clankom obsahujucim tento graf
2. Podla grafu v ziadnom pripade nie je pravda ze kobalt potrebuju hlavne rafinerky.

Thats it, no hard feelings.


Co sa tyka tej zazracnej cobalt free technology, nie su to nahodou obycajne LiFePO4 baterie?

A co sa tyka 46800 clankov, mam dost pochybnosti o tom ze sa vyrabaju. Teda aspon sa nedaju nikde kupit. Naposledy ked tesla zacala vyrabat 21700 clanky, tak v priebehu par tyzdnov ich bol plny ebay z buranych aut a tak... Par ich mam na stole. A tiez k nim nemame ziadny oficiálny datasheet.

Okrem toho, podla uniknutych specifikacii, tie 46800 clanky vyzeraju byt uplne obycajne Li-Ion. To iste co mame doteraz, vratane kobaltu, akurat z toho spravili väčšiu rolku. Cool.


Ak by som chcel byt rovnako utocny ako ty, tak by som napisal ze pises klamstva.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Turbo: nebude ziadna spotrebna dan z elektriky. To je neodkontrolovatelne.

a kto / ako odkontroluje kolko objektivne prejazdis ? Ze na EV sa nedaju stacat tachometre, okej, dnes.
Dan z elektriky si ja osobne viem predstavit napriklad takto : verejne nabijanie mas pod palcom kompletne. Absolutne.

Domace nabijanie nemas, za dnesnych okolnosti, ale ked uz sa bavime "kolko najazdis tolko zaplatis lebo auto to bude reportovat", tak kludne pokracujme ze elektroautíčka budu veselo reportovat do centraly kolko sa nabijali, kde (GPS), blablabla. Pokial masinka nevie odreportovat tieto data, zablokuje sa a nebude jazdit takze vyhovorky "nebol som v pokryti signalu" neprejdu.

Uz teraz je jasne, ze auta - aj spalovacie - budu robit take nepredstavitelne veci ako su jazdne profily vodica, rizikove skupiny a rating pre poistovnu, blablabla. Takze nejake [domace] nabijanie s pršťekom v zadku zmakneme [to nebol vulgarizmus proti pravidlam, ze nie ?]. Spalovacie auta budu reportovat svoje spotreby, pravdepodobne v zaujme trestania neekologickych vodicov ktori pedálček pritlacili viac ako mali. Je uplne mozne ze auta budu reportovat prekrocenia rychlosti, a pokuty budu posielat urady automatizovane.

Ze si nevieme predstavit podmienku homologizacie "auto musi reportovat nabijanie" ? Hahaha. Taka podmienka tu veselo moze byt od 2027.

A hned sme vyriesili nevyriesitelne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5508
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Tak nejak. Technologicky nie je problem aby auto na dialku reportovalo kolko kWh si nabil. Ved vpodstate tvoj elektromer uz robi to iste.

Jedine co k tomu chyba je legislativa.
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1618
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa lopo1 »

A ako bude reportovat ked si ho budes nabijat z vlastnej elektrarne ?
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

mp3turbo napísal: Ne 26. Mar, 2023, 01:41 a kto / ako odkontroluje kolko objektivne prejazdis ?
Jak keby kamióny dnes nejazdili s jednotkami, ktoré zaznamenávajú ich pohyb po spoplatnene úsekoch. Ako keby tvoj telefón nemal presnú históriu, kde si kedy bol. N-krát jednoduchšie a čistejšie zdaniť priamo využívanie ciest, všetkým rovnako.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

Ak mi niečo vadí, tak primitívna generalizacia a hyperbolizacia zlomku prípadov
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5508
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

lopo1 napísal: Ne 26. Mar, 2023, 08:06 A ako bude reportovat ked si ho budes nabijat z vlastnej elektrarne ?
Urcite je kopa rieseni. Mozes to proste odignorovat a uplne rovnaku dan platit aj z vlastnej elektrarne... S argumentom ze predsa tiez pouzivas a nicis cesty atd... Rovnako ako platis dan pri alkohole vyrobenom z vlastnej palenice...

Tiez by nemal byt problem rozlisit ci nabijas z domacej alebo verejnej siete ak by to bolo nutne.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

sparovat nabijanie auta so spotrebou domacnosti nebude az taky problem. Neviem ci predstavit, co by ti mohlo zrat 40kWh od jedenastej v noci do siestej rana v rodinnom baraku v maji, auguste, septembri (nie, kurenie to nebolo, ani si nezvaral tak dlho). Neviem si predstavit, ako zamaskujes rocnu spotrebu 3-4MWh podla toho akym bzučiakom kolko jazdis (18000-25000km rocne) v rodinnom dome - doteraz si roky rokuce mal spotrebu 8MWh rocne, odterazki mas 11.5MWh rocne. Ukaz ? Aha, bzuciak.

Ked sa masovo spravi nabijanie na sidliskach, budes musiet to nabijanie nejako odstartovat. Nejakou kartou, identifikaciou, autom pripojenym na akukolvek nabijacku jednojednoznacne identifikovanym (VIN), niecim hocičím. A uz ta mame zapisaneho na velíne, koniec.

A ze mozes nabijat v rodinnom dome 30kWh z vlastneho solaru cez den, za ktory si poctivo zaplatil ? No a ? Toto predsa nie je o trestani solaru, toto je o trestani vypadku uhlovodikovych dani zo spalovakov. Takze auto sa nabilo, sudruh zaplati, nepodstatne odkial sa nabilo. Hovorim znovu : politici dnes otvorenie hovoria, ze ziadny štát si nemoze dovolit tie strasne miliardove vypadky na tejto dani. Mozete si o tom mysliete co chcete. Slovensko vybralo myslim dve miliardy "uhlovodikovej" dane za rok 2021, neviem to narychlo najst, bud 1.9 miliardy alebo 2.1 miliardy.

Tak si predstavte ze v nasom deravom rozpocte nie su dalsie dve miliardy. KAZDY ROK. Zabudnite na taketo fantazmagorie z vizionarskych snov...




>> S argumentom ze predsa tiez pouzivas a nicis cesty atd...

tak potom zdanit este viac bzučiaky :) lebo su o stovky kg tazsie nez spalovaky takze viac kazia cesty.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

Pretože štát nevie vybrať dane iným spôsobom, ach...
Dane z nehnuteľností sú až trápne nízke, to je jedna z alternatív, veľmi jednoducho kontrolovatelne a vymahatelne
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jasna vec, ale dan z nepohnuteľností je proste nieco ine ako dan z autíčok. A vzdy aj bude. V neposlednom rade, neviem kolko mame nehnutelnosti na Slovensku a nechce sa mi to pozerat na Statistickom, tak odhadnem : mame okolo 5.5 miliona sudruhov obyvatelov, takze deleno 3.5 == tipujem ze 1.5 milion nepohnuteľností. Keby sme chceli z tych nehnutelnosti vybrat DVE MILIARDY ktore utecu na uhlovodikovej spalovacej dani, znamena to ze KAZDA nepohnuteľnosť by musela zaplatit PRIBLIZNE +1333 eur rocnu dan. Namiesto tych desatkorun co mame teraz.

Skuste odhadnut socialny dopad takejto akcie a ktora vlada by sa na to podujala. Ziadna. Normalne ze postavme sa pred obcanom a s drzym xichtom zahlasime ze kazdy kto ma dom/byt si pripravi 1334 rocne a so sirokym usmevom povieme ze ale nemusi platit spalovacie dane, teda samozrejme ked ma bzučiak. Kto ma vrčiak, ten samozrejme plati nadalej. A dochodci, ktori auto nemaju vobec, takisto zaplatia 1334 lebo to je vyratane matematicky. Dochodci ktori nemaju na zaplatenie 1334 rocne, budu exekuovani a vyhodeni na ulicu, dom bude zabaveny a predany v aukcii.

Nieco mi hovori ze touto cestou teda ani nahodou nepojdeme.

Mne osobne nepripada ani nahodou spravne dohanat vypadok uhlovodikovych dani prostrednictvom dani z nehnutelnosti. Okrem ineho, takym istym sposobom mozeme povedat ze super, nech EVcka jazdia zadarmo, a Beardiemu, Turbovi a SKilexovi pribijeme dalsich 2.900 eur rocne dani z vyplaty.

Tomu tiez tazko utiect a tiez sa lahko vybera.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

Tipujes zle, len bytov je viac ako 2,2 milióna, nehovoriac o všetkých pozemkoch, garážach, fabrikách a PNSkach

Samozrejme ignoruješ všetky právnické osoby

Takže sme sa reálne dostali možno na 1/3 pôvodne vypocitanej sumy
Ďalej samozrejme ignoruješ fakt, že po roku 2035 budú stále behať po slovenských cestách státisíce áut bez elektrického pohonu, ktoré budú stále tankovať pohonné hmoty a platiť z nich spotrebné dane

Takže si z prsta vycucam, že spomenutý dôchodca bude ročne platiť o 100 eur za daň z nehnuteľností viac, čo je približne o 100 eur a par desatkorun viac ako teraz, čiže od oka 1 % hodnoty svojej nehnuteľnosti, čiže adekvátnu hodnotu

Moj nick ma male b
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5508
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

I mean, turbovych 2900€ rocne a tvojich 1200€ rocne co spominas nie je az taky rozdiel aby sa v tomto prípade nedalo povedat ste sa zhodli.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa beardie »

Ja som si z prsta vycucal 1/12 tebou spomínanej sumy za bežný byt

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"