Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa obcanx »

lenze ono tomu chvajcairovi (moj brat tomu hovori fajciarsko :D ) zostane viac na zivot, vymena oleja sice stoji viac, avsak v konecnom dosledku, usetri si viac z toho platu.. inak by migrovali prec, a CH, tam je tusim 20% pristahovalcov (alebo turistov).. podla mna je to nieco ako rakusko - nerozdavaju tam byty zadarmo, ale ekonomicky je to jedna z najsilnejsich krajin sveta..
cize ak mne z 800e zostane na zivot 400e (lebo 400 je hypo), tak neviem.
ale ak jemu zo 6000 zostane na samotny zivot a nepredvidatelnu udalost viac.. (pokial to pocitam 700/146 tak 1200CHF)
ono CH je daleko hornatejsia krajina nez sme my... cize tazko sa to porovnava..

a o tom zvysovani cien bytov a domov,
https://www.google.sk/?gws_rd=ssl#q=poplatok+za+rozvoj
aspon takto sa to vola, tusim, preto som ti dal google link, nech si nezaujato vyberies zdroj, alebo najdes lepsi nez ja, ale je ich tam malo a su stare, z novembra
ale napr:
http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/pop ... onstrukci/

sice sa to nemusi okamzite skokovo prejavit v cene, ale niekto to zaplatit bude musiet :)


http://www.numbeo.com/cost-of-living/co ... witzerland
http://www.numbeo.com/cost-of-living/co ... y=Slovakia

m2 bytu mimo centra tam stoji 7500e v centre 10000e.. cize znacne viac, nez u nas, tak 5 nasobne. no neviem, bolo by to zaujimave... len si vezmi, ze taky svajciar ked pride na dovolenku do tatier, z blbej tisicky co si usetri za 1 mesiac, moze vyskakovat, a my kam musime ist, aby sme z 1 platu co usetrime, mohli poskocit? balaton? maximalne tak na benzin/listok na vlak, plus miesto na stanovanie..
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

som sa dobre nasmial na tych statistikach... Chvajciari ze maju za meter stvorcovy 8500 frankov ?
Zhruba tak ako Slovaci maju

Buy Apartment Price [ Edit ] Avg.
Price per Square Meter to Buy Apartment in City Centre 1,388.89 €
Price per Square Meter to Buy Apartment Outside of Centre 1,001.18 €


1001 za stvorec. Viem ze je to celonarodny priemer atd, a podla toho to vyzera. V Bratislave zacinas na 1650/m2 a to sa vobec nebavime o najlepsej lokalite. Skor naopak. A asi tak to plati aj pre Chvajciarsko s tymi 8500 frankami.

Ze Slovensko 1300 za stvorec in city centre :) hned zavolam džej end tí ze kupujem cely panelak co postavili nad Dunajom.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa obcanx »

ved tak ako slovensko bolo znizene umelo, tak aj svajciarsko..
plus da sa tam vybrat mesto
http://www.numbeo.com/cost-of-living/ci ... Bratislava

Price per Square Meter to Buy Apartment in City Centre 2,327.27 € 2,000.00-2,900.00
Price per Square Meter to Buy Apartment Outside of Centre 1,666.67 € 1,200.00-1,900.00



zurich
http://www.numbeo.com/cost-of-living/ci ... ity=Zurich

Price per Square Meter to Buy Apartment in City Centre 15,789.90 Fr. (14600eur) 6.2nasobok oproti BA centrum
Price per Square Meter to Buy Apartment Outside of Centre 9,685.00 Fr. (9 tisic eur) 5.4nasobok ooproti BA necentrum (raca, karlovka, dubravka, petrzalka - vsade panelak si myslim, 50m2 za 83, aj ked v realite je to skor uz nieco nad 90, cize asi 1800e/m2 , ale to uz prerobeny) tym padom nie 5.4 nasobok ale 5 nasobok a myslim ze aj centrum Ba moze stat viac ako 2300, ale nevyznam sa. lenze neviem ako je podhodnoteny CH trh podla toho mojho linku, kedze v BA sa tie ceny od minuleho leta trochu vysplhali vyssie (plus je zima, ceny su vyssie nez na leto o nieco)

lepsie? :)
moja chyba, ze som to tam nedal skor, nejak mi to uslo.

priemer slovaka je 850e, priemer svajciara 6000fr.
v centre zurichu 2.5nasobok, mimo centra 1.5nasobok mesacnej mdzy za m2
v blave je to porovnatelne, resp o kusok horsie.

ale to najdolezitejsie: svajciar si odlozi tisicku a nakupi z toho +- polovicu potravin co my, nie 7x menej, ako su rozdielne priemerne mzdy.. kedze potraviny su tam +- tak isto na tom. resp nech su 2-3x tak drahe.. stale si odlozi viac, co je to o com sa bavime cely cas, teda ako sa to vezme..

slovak setri tych 12rokov a nema ani na chlieb, svajciar 10, pricom tiez nema na chlieb, ak by setril 12 rokov tiez, ma na chlieb. lebo tie 2 roky, to je 1/5, to je 1 tisic eur k dobru mesacne. cize nech potraviny stoja 1000e na 1 osobu v zurichu (aj ked pochybujem, ale ok), z 5 lahko odoberie 1, zostane 4 na byt. u nas ked mam 800 plat, zoberiem 200 na jedlo (5x menej ako on), zostane mi 600 a poskoci mi doba setrenia o viac ako 35%. to je ten najvacsi problem podla mna. ze sice matematicky lahko usetrime na byt, ale otrocky. oni porovnatelne dlho, ale klido pido, pohoda tabacek.

takze hej, byvanie je tam tak isto drahe ako u nas, trh to riadi.. lenze k tomu byvaniu sa mozu dostat pozlatenou cestou, pricom my kamenistou a trnistou..
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7976
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa CageJ »

vlastny byt sa nikdy neoplati... stary uz vonkoncom nie....
Ak budem mat cas urobim kalkulaciu...
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

no to sa tesime
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

na tu kalkulaciu sa tesim viac jak na vianoce ;)
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12345
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa HellAngel »

tiez som zvedavy na tu kalkulaciu. Pretoze mne po 30tch rokoch ostane nehnutelnost, v prenajme ti nezostane nic. Z dlhodobeho hladiska u mna kupa vyhrava, ak b som siel byvat kratkodobo, tak prenajom
NB: Asus ROG Strix G16
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

ved to je logicke,raz po mne ostane aspon nehnutelnost. po najme zostane co? ...joke:) velmi som zvedavy co tym basnik myslel.
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa obcanx »

no ale polovica nemecka zije tak, ze v najme, tak neviem :) a to su drsne trhove ceny..
tiez som zvedavy, ak este mate volne miesta na tu kalkulaciu
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2235
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mirjak »

bezni nemci nemaju na to, aby si kupili rodinny dom... tie najomne byty v nemecku su casto obecne/mestske a PODPORUJU aby ludia mali kde byvat, nepatria kseftarom, co ako u nas maju 5 bytov v BA a su s najmom do smrti za vodou, pohoda, klidek, tabacek...
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

tak tak su v prenajme lebo si nemozu dovolit byt
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa obcanx »

cize je to vlastne preto, ze je tam chudoba? nizke platy?
alebo len dumpingove ceny v prenajmoch?
ono benzy smrtelnik si u nas tiez nemoze dovolit byt/dom :D (bez pomoci, ako hypo aleb iny clovek)

ale zas tych ludi co maju 5 bytov v BA a ziju z toho nebude vela, pretoze je malo ludi co chcu najom, nie?
plus, navratnost je nizka (byt sa vybyva, oficialne sa to aj dani, a ROI tam vyjde tak do 7% a to tiez nie cisteho)
ale mozno sa mylim, nakupia pod cenu, neplatia dane atd...
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Leon »

neviem jak v nemecku, ale dám príklad v anglicku,.... mám tam sesternicu čo tam býva 10 rokov, a žijú v prenájme doteraz,... platia nejakých 1000+ libier. Keby si chceli kúpiť dom,... čo dom,... domček (tie také klasické úzke anglické domčeky v radostavbe s 2x2 oknami a 5m štvorcových záhradky) tak by ich to vyšlo na 300 tisíc libier. A to nebývajú priamo v Londýne ale v Kingstone. Podľa mňa je to spôsobené hlavne preto, že tam už je strašne veľký počet obyvateľov a málo stavebných pozemkov. Tak tie ceny proste vystreľujú. Nie jak tu napr v Košiciach, kde je 20 dedín 10km od Košíc, kde si autom za 6-8 minút.
.
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa obcanx »

jo ale byty sa daju tahat do tretieho rozmeru, cize do vysky. sice sa mi to nepaci, ale na 1 pozemok moze byt az 1 clovek na 1 m2 (india), tak nechapem preco aj byty stoja tak vela, ked vytiahnut poschodie navyse stoji par supov (a pozemok sa rozpocita na viac bytov). jedine nenazratost developerov.

inak ani tomu nerozumiem, preco sa splacaju najskor uroky a az potom istina, ved je to galakticky podvod.. to je ako keby ja najskor dostanem najest a potom odmakam pracu. ktore podnikanie najskor vyplati zisk a az potom istinu? ziadne. celkom sa cudujem ze ludia tuto hru hraju dobrovolne..
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa maniak »

obcanx: mozes poziadat banku o tzv. linearne splacanie, ale neviem o nikom, komu by sa to podarilo.
Inak ani ja v principe nebyvam vo svojom, ale v druzstevnom. Zakladnu najomnu zmluvu mame na dobu neurcitu, len tak ma nikto nevyhodi, museli sme zlozit cca. 30% ceny bytu (jedna sa o novostavbu), zvysok ceny sa splaca druzstvu, ktore splaca pozicku (v nasom pripade rozdelenu na statny fond rozvoja byvania (0,5% fix na 10 rokov, potom stupa urok tusim na 2%) a komercna banka (polrocny fix, aktualne 0,95%)). Po desiatich rokoch mam predkupne pravo, mam pravo kupit byt medzi 10. a 15. rokom. Co viem, kopec ludi v rakusku taketo byty nekupuje do osobneho vlastnictva, skor mam vsak pocit, ze sa to neoplati, lebo lahsie clovek odide a byt vrati druzstvu (pritom istina za byt sa vracia, len si druzstvo odpocitava amortizaciu (1% za rok)).
FVE 12.45 kWp V/Z

Návrat na "Debata o všetkom"