Všeobecná diskusia

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.

Objektívna zodpovednosť je...

pozitívny krok k bezpečnosti cestnej premávky.
71
42%
hlúposť.
99
58%
 
Celkom hlasov: 170

quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa quicky »

tak to som este nepocul ani omylom, asi ten dotycny fyzicka to mal skvelo vymyslene a doriesil to...

ked uz chces ist na cisto , aky je problem z firmy kde je teda podla teba uctovna hodnota 1e ,predat to za 1e fyzickej osobe / o konflikte zaujmov by to bol maximalne tak v statnej sfere a nei v sukromnej,kde si mozes s majetkom v ramci zakona nakladat ako chces. (to mozes aj tak ale samozrejme kym to nikto nevidi :)

to ,ze firma s dph predava s dph a kupujuci fyzicka osoba zaplati dph aj ked si ju neodpocita/ nevrati mu ju nikto, a zostane statu, je uplne bezna vec pri vsetkom :) kupis si telku , zaplatis kupnu cenu s dph, predajca musi zaplatit resp odviest z nej dph... a ta zostane statu (lebo ty si to nevies odpocitat)... a to je to so vsetkym..
Naposledy upravil/-a quicky v St 18. Nov, 2015, 01:34, upravené celkom 1 krát.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa mp3turbo »

DPH je jasne, tam nic nemozeme.


len neviem ako to funguje s tymi vyradenymi majetkami. Cize ked mam tragac v uctovnej hodnote nula, tak ho "predam za nulu" niekomu von a je to - zeby si nas mudry stat nechcel posvietit na to ze som to mal predat za tisic alebo pattisic a este z toho zaplatit nejaky "poplatocek" sa mi nejako nechce verit. To by bolo cudne.

Ako vravim budem sa pytat tety uctovnicky a tusim aj dvoch-troch rozlicnych, ale to nedokazem teraz o polnoci. Diky ze ste to so mnou skusili. Ked nieco neviem, pytam sa, uz som raz taky. Aj som sa snazil nieco rychlo pozret na webe v danovych zakonoch ale to som rovno mohol studovat atomovu chemiu s rovnakym vysledkom.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa quicky »

Pri vybraných druhoch hmotného majetku výška daňovej zostatkovej ceny pri ich predaji zahrňovaná do základu dane najviac do výšky príjmov (výnosov) z tohto predaja, ktoré sú zahrňované do základu dane. Ak bude daňová zostatková cena vybraného hmotného majetku nižšia alebo mať rovnakú výšku ako príjem (výnos) z jeho predaja zahrňovaný do základu dane, do daňových výdavkov sa zahrnie celá zostatková cena. Naopak, ak bude daňová zostatková cena vybraného hmotného majetku vyššia ako príjem (výnos) z jeho predaja zahrňovaný do základu dane, do daňových výdavkov sa zahrnie zostatková cena najviac do výšky príjmov (výnosov) z tohto predaja.

Medzi vybrané druhy majetku, na ktoré sa toto obmedzenie bude vzťahovať patria:

osobné automobily (29.10.2),
motorové vozidlá na jazdu na snehu a podobné vozidlá s motorom (29.10.52),
rekreačné a športové člny (30.12),
lode a plavidlá (30.11),
lietadlá a kozmické lode a podobné zariadenia (30.3),
motocykle a ich modifikácie (30.91),
bicykle a iných kolesové vozidlá bez motora (30.92.1),
budovy a stavby zaradené do odpisovej skupiny 6.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Papek »

A co tak auto predat z firmy za 1 € a nasledne ho dotycny preda niekomu dalsiemu za symbolicke euro? Ten by ho uz nasledne mohol strelit za kolko by len chcel, alebo nie?
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
HaDeS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 755
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava/#overclocking

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa HaDeS »

neviem ako na svk, v cr som si odkupil odpisovane auto za 5k CZK (tiez po 4r)

ak ma auto nulovu uctovnu hodnotu, preco ho nemozes predat za - poviem to sprosto - 2000+dph na kupno predajnej zmluve a 5k v alobale ?
Workstation: dual E5-2698V4 GTX 2xTitan,
Slave 1-9:i7 5820k@4.2-4.45GHz
Slave 10-18:Ryzen 1700@3.7-3.9GHz,
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa quicky »

da sa to vselijako ide len naturu pana ktory to bude dalej kupovat a hlavne kupujuceho aby to pochopil,ze ho nikto nechce obtiahnut :)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> A co tak auto predat z firmy za 1 € a nasledne ho dotycny preda niekomu dalsiemu za symbolicke euro? Ten by ho uz nasledne mohol strelit za kolko by len chcel, alebo nie?

nie, aj keby si to predalo desat ciganov po eure, tak cierneho petra v podobe toho zakona "zaplatis dan zo --zisku-- z predaja auta ktore predas do jedneho roku od zakupenia" ma v ruke ten posledny. A z toho sa neda vyzliect.





>> ak ma auto nulovu uctovnu hodnotu, preco ho nemozes predat za - poviem to sprosto - 2000+dph na kupno predajnej zmluve a 5k v alobale ?

napriklad preto lebo by to zakazoval nejaky predpis o ktorom houby viem ? Ved vravim, cele sa mi jednalo o to ze kazdy vie ze Mercedes z roku 2009 nema hodnotu dve eura, vie to aj danovy urad. Takze sa mi jednalo o to, akym sposobom a ci vobec je nutne stanovovat hodnotu toho predavaneho tragaca. Ked sa z firmy posunie prec auto za 1eur alebo 1000eur a pritom "sa malo posunut za 15000eur", aby nedosiel nejaky dolezity panacik s preukazom vyskakovat lebo to je posledne co kazdemu treba. Nejake penale, nasledne dodanenie, nejaka hlbkovejsia ako hlbkova kontrola, proste taketo prijemnosti chapes, dva tyzdne budu tety a ujovia z danoveho nakvartirovani u teba na mineralkach atd. Kvoli sprostemu autu "za dve eura".

Dodavam ze v konkretnom pripade to nie je moja firma a jedine preco ma tento pripad zaujima je ze ja budem vyhmatavat auta von z firmy niekedy pred letom a neviem ako to funguje.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5188
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Chris »

landrower napísal:to je sice pravda, ale bezny clovek so zdravym rozumom si to auto nekupi.
ak sa bavime o cloveku co je jak sa hovori ""zahojeny na cely zivot", chapem to. v takom pripade aj ja by som kupoval vselijake tech novinky ;)
Praveze si to kupuju takii ludia, napr. clovek co vlastnil do nedavna vacsie % akcii fly-Niki , tak si kupil Teslu. Myslis, ze preto lb ma rad zvuk elektromotorov ?

Ja mam radsej ticho v aute, napr. taky GS450h. Aj tak ti dnes simuluju barsjaky zvuk motora z reprakov vid renolt a ich RS divizia v clio/megan.



mp3turbo: Zostatkovu hodnotu myslis, ze ako na firme urcia ? Myslis, ze stale platia posudkoveho znalca, aby im ohodnotil auto, ktore pre nich vo firme na nulovu uctovnu hodnotu, lb je komplet odpisane ...
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
HaDeS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 755
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava/#overclocking

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa HaDeS »

pokilal viem tak netreba to davat ocenovat nejakemu znalcovi. Cena je vec dohody. Danovak nevie v akom napriklad ten medved bol. Pravda, ked mas 4 rocne G-cko a pustis ho za 500e moze byt chapane ako srdecne pozvanie z Homo uradu.
Workstation: dual E5-2698V4 GTX 2xTitan,
Slave 1-9:i7 5820k@4.2-4.45GHz
Slave 10-18:Ryzen 1700@3.7-3.9GHz,
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa quicky »

https://podpora.financnasprava.sk/29889 ... ii-majetku

uz vyssie par postov som pisal ako sa to zauctuje (teoreticky).

AK uctovnik povie,ze zostatkova cena auta je jedno euro (UCTOVNE MU TO MUSI VYJST A SEDIET) aj nech to je MAYBACH, a firma preda toto auto za 1euro tak ho nikto nehanat nemoze :) lebo proste zostatkova uctova suma je tak dana.

ak by bola zostatkova uctovna cena 20K a preda auto za 1euro, tak pride danovy urad na kontrolu sa pytat preco (lebo ste skratili dph,tj ojekabatili stat atd...)

ak je zostatkova uct cena 1e a predate auto za 20K tak, ste povinny zaplatit dph ,dan z prijmu ..(danovy sa pride zaujimat jedine ak neodvediete dph alebo nezaplatenie dane z prijmu)

podstatna je uctovna zostatkova cena,ak je to proste 1e tak je to 1e a sedi to v uctovnictve.

co sa tyka toho dalsieho predaja (kupim za 1e predam za 20K) to je velmi jednoduche taktiez, ale verejne to sem pisat nebudem.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to co si napisal je jasne : predas za viac ako je zostatkova hodnota, platis lebo si "zarobil" ; predas za menej, mozes ocakavat extremne zaujimave otazky.

Sedel som dnes hodinu na telefone s dvomi uctovnickami, tetusky cely zivot buchaju cisla. Strucne : ked si myslite ze mate VELKE gule, MOC MOC VELKE, skuste predat akekolvek auto kompletne vo firme odpisane za jedno euro. Alebo aj za sto eur.

Je to presne tak ako som ocakaval :

1) nic nemozes predat za euro, rovno na to zabudni. To je prieser jak Libanon. Ani za stovku.
2) za kolkokolvek to predas alebo "pustis von", mas to do danoveho zakladu a DPH. Automaticky jasne. Pozor na prekvapenie v podobe DPH, splatna hned, klasicky v zuctovacom obdobi. Predas auto za 8k bez dph, 1.6k dph, spolu 9.6k, tak mas 1.6k dph navrch. Hned.
3) danovaci si zistuju kolko bola cena obycajna v danom momente, samozrejme priestor na posuvanie cisel hore-dole tam je ako som konspiroval ale z 15000 nevyrobis 1000 ani ked sa poseres. Ked je "pokazeny" motor s prevodovkou, bolo by velmi dobre mat vyjadrenie servisu, idealne autoterorizovaneho, o nerentabilite opravy. Lebo kamarat Jozko z garaze napise na papier cokolvek.
4) Velky Mannitou ta ochranuj predat auto osobe blizkej firme, spolocnikom alebo konatelom bez znalecneho posudku.
5) rozpravala mi o konkretnom pripade s pokutou 500.000 SKK - este boli koruny - pri aute obstaranom za neceleho 3/4miliona korun a daleko hlbkovejsej ako hlbkovej kontrole firmy ked na toto dosli (firma predala auto za 10.000 korun, bezna trhova hodnota bola samozrejme niekde inde). Plus samotnu uctovnicku prevratili hore nohami, jej bankovy ucet, majetkove pomery, jej spravili hlbkovejsiu ako hlbkovu kontrolu, pretoze im pomaly chceli nasit zosnovanie organizovanej skupiny. Samozrejme dodanenie, DPH plus prijmova dan. Pol mega pokuta zaplatit DO TYZDNA, ziadny splatkovy kalendar, inak trestno-pravna zodpovednost.


Velmi jednoduche.

Doporucenie : pri lacnych autach do radovo 20.000eur sadzba zakladnej nahrady a NEPISAT auto na firmu (cim vacsia spotreba a cim lacnejsie auto a cim viac kilometrov, tym kruto lepsie vychadza SZN v porovnani s vlastnenim auta vo firme). Pri drahych autach zatnut zuby, cash flow minus je ukrutne vacsi ako usetrene dane plus najnovsie tohtorocne predpisy este len budu sranda.


Enjoy ! Zabudnime na Maybach za korunu aj ked je uplne odpisany. Takze ano, nahanat ho nielen moze, ALE AJ BUDE. Bacha.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HaDeS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 755
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava/#overclocking

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa HaDeS »

takze v skratke je to o pristupe statneho zamestnanca, kto chce psa bit, palicu si najde. Tiez som spravil par telefonatov, nakolko ma to zaujalo. V istej firme - (DPH, vysoke obraty, apson 2x rocne kontrola) odpredavali odpisane zariadenia (nadobudacia cena 7k) za 50e, nikto ani nestekol. Zato knihu jazd skumali hustodemonsky krutoprisne a hladali pokial nenasli nejaku pizdovinu za 114e.
Workstation: dual E5-2698V4 GTX 2xTitan,
Slave 1-9:i7 5820k@4.2-4.45GHz
Slave 10-18:Ryzen 1700@3.7-3.9GHz,
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa quicky »

tak isto som volal svojmu uctovnikovi co teda neni rigidna babka co klika cely zivot to iste .

auto mozes uuuuuuuuuuuuplne s kludom predat za zostatkovu hodnotu - uctovnu, nikde nemas povinnost skumat trhovu cenu a za taku ho predavat, nikde ti zakon neuklada poviinost predat za viac ako je zostatkova, proste predas to z firmy von za zostatok, konec (ten riadne zauctujes vybavene finito)...
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa HellAngel »

mp3: odpredajom za zostatkovu cenu nejdes prosti zakonu. Problem je v tom, ze akurat na seba zbytocne viazes pozornost. Tu padne otazka akych mas znamych a citi hned nabehnu kravataci do firmy a zacnu ti robit vietor, lebo sa im neaci, ze 4 rocnu zhumplovanu fabku si si predal nedajboh rodinnemu prislusnikovi za 1e.

Ked mas znamych na potrebnych miestach, tak sa takuto vec nebojis spravit, iked sa nejedna o nic nelegalne!!!!

Tetusky ti v podstate poradili spravne a zo skusenosti ako to chodi v reale, iked prav na to mas, to spravit.

Hold Slovensko. :red:
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> proste predas to z firmy von za zostatok

nepredas, lebo zostatok je nula. Auto je cele odpisane. Skus niekomu predat 4rocny Beamer7 alebo Ojdi8 za NULU alebo za jedno euro, pricom nove stalo 60.000 "hahaha ved je kompletne odpisany teda ma zostatkovu hodnotu NULA"... ja to neskusim ani nahodou. Bolo mi to velmi, velmi, velmi nahlas nedoporucene. Bolo mi velmi tvrdo nedoporucene skusit predat moj Krajzler z roku 2004 za euro.

Ja si z toho ponaucenie vezmem, vy ostatni nemusite, to ma netrapi aby som bol uprimny.


Paradoxne v tomto kontexte vychadza lepsie predat auto v stvrtom roku odpisovania kedy ma uctovne stvrtinovu hodnotu. Neviem si predstavit ziadne auto ktore by za tri roky existencie stratilo 75% svojej hodnoty a zachovalo si len 25% - ci uz je to nova Fabia alebo Mercedes Majbach. Fabiu kupis za 12000 novu, po troch rokoch ma urcite vyssiu hodnotu ako 3000eur, takze ju v stvrtom roku ked este nie je kompletne odpisana vyhodis z firmy von za 3000eur pretoze taka je jej zostatkova hodnota a na toto ti nemozu nic povedat (vsetky cisla vratane dph). Ze trojrocna Fabia ma realnu hodnotu na trhu cojaviem 7000eur, to je uplne ina diskusia, pretoze 3000eur je v tomto pripade uplne v poriadku podla zakona. To iste drahe auta, kupim Ojdi za 60.000eur (50.000 bez dph), po troch rokoch ma urcite vyssiu hodnotu ako 12500eur bez dph (12500 = jedna stvrtina z 50.000 eur), takze ju predam podla uctovneho zostatku za 12500 a v skutocnosti ju otocim volakde za 23.000. Samozrejme zase je tu problem ako vykormidlovat s tymi cislami ked uz auto bude vonku z firmy, ale na to riesenie relativne mame a som s nim spokojny.

Okrem toho ze mi sedia cisla, je tam jedna ukrutna vyhoda : keby som to auto cele doodpisoval stvrty rok, musel by som zaradit nejake to rozumne cislo povedzme 14.000eur, alebo 16.000eur za ktore to auto predam, naspat do firmy. Cize to pre mna nema zdaleka taky benefit ako predat auto po tretom roku :

a) nemusim cakat rok navyse
b) auto predam s menej km, v lepsom stave, novsie, predavam bez DPH == vyssi zaujem firiem pre ktore je auto lacnejsie, dostupnejsie
c) nemam z toho financny pesimizmus lebo aj vo firme mi zostane viac penazi, aj uctovne je to ok
d) vsetci su happy, bernak mi nic nemoze

Tuto variantu este preverim :) ale zatial mi to sedi.





>> Zato knihu jazd skumali hustodemonsky krutoprisne a hladali pokial nenasli nejaku pizdovinu za 114e.

pretoze technologii ktora nova stala 7k a predala sa za 50eur nerozumeju, zato tym sprostym autam ano a auto ma kazdy takze sa kazdy snazi nieco nejako riesit. Preto si na to davaju bacha.

Zachvilu budeme mat GPS sledovacky vo firemnych autach a budu sa hustokruto sledovat sukromno/firemne jazdy.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v St 18. Nov, 2015, 16:59, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"