Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
undertaker007
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1184
Dátum registrácie: Po 27. Sep, 2010, 19:31
Bydlisko: Žilina - Vlčince II

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa undertaker007 »

Ja sa priznám, mával som permanentne celoročne kúrenie nastavené na 22°C, ale počas tohto–sezónnej zimy som to akosi zmenil...
Totiž, bývalo mi až príliš teplo, lebo asi ako každé auto s automatickou klímou v automatickom režime, ak som to mal nastavené na 22°C, tak po štarte sa nedialo takmer nič, len niečo veľmi slabé a jemné aby sa nerosili okná. Keď už teplota vody dosiahla nejakú hodnotu, tak sa postupne spustilo kúrenie na plné pecky, teplota maximálna, vetráky maximálne. A toto mi akosi začalo vadiť - kým takýmto spôsobom dosiahlo teplotu interiéru 22°C, tak mi v skutočnosti bolo už veľmi horúco...
Takže po štarte nastavujem teplotu na 19°C, rovnakým spôsobom sa to síce snaží vykúriť, ale trvá to podstatne kratšie a keď už je dosiahnutá teplota interiéru 19°C a teplota a sila vyfukovaného vzduchu sa zmiernia a ja po chvíli pocítim chlad, pridám na spomenutých 22°C, nábeh teploty a sily vyfukovaného vzduchu už nie sú také prudké a takto mi to aktuálne vyhovuje :)
26°C som každopádne taktiež nikdy nepoužil... ...nikdy... ...vravím, už aj 22°C nastavených hneď od štartu mi spôsobovalo na chvíľu diskomfort - prílišné teplo...

Inak k cene za 420km - taktiež by som bol rád, keby som to dal za dvacku a dva Eurá :D Mám LPG voz a pri dnešných Slovnaft cenách dávam 400km za ~35€ - ~38€. Len LPG tankovanie - nie je v tom započítaných 15litrov na zhruba 1500 odjazdneých kilometrov teraz v zimnom období za pomaly 1.8€/liter MaxxMotionu 100+ z OMV.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ked si nastavis kurenie na 19 a v aute mas -5, tak sa kuri naplno co sa da v ramci danych podmienok (teplota motora, ucinnost kurenia atd) aby sa co najrychlejsie dosiahla dana teplota.

Pouzijuc ine slova : teplota ktoru nastavujeme "na kurenie" nie je teplota vzduchu vychadzajuceho z fukarov ; ta je v skutocnosti vyssia. Teplota ktoru nastavujeme je želaná v interieri a auto sa ju teda snazi dosiahnut.

To nic nemeni na nejakej mojej neschopnosti pobrať 72kWh Jonik Peť, jeden z najucinnejsich elektromodebilov, do zoznamu "mohlo by sa mi nachadzat doma keby to stalo tretinu". Ja sa nejako v tychto elektrodemobiloch pardon elektromodebiloch neviem najst, proste neviem, neviem, neviem.

A uz sa ani nesnazim. Serem na ne, pockam este dve generacie s tym euro6 ... a uvidim. Zaradil som to do šuplíčka s nalepkou KKTNA, JBMNT.


spotreba : nejake bezne vozitko 7 litrov LPG /100km pri cenovke 0.9 e/liter mame 6.3 eura na 100km, krat 4.2 = 25 eur. Nechapem v com je velka veda, 2001 A8 longovica 6.0i W12 jazdi 130km/h za 8.5 litra benzinu, LPG neviem lebo take hujoviny nerobim. Nehovorte mi ze neexistuju spalovacie auta ktore jazdia dialnicu Brno-Praha (cize nie Mnichov-Frankfurt) ze sedem litrov ked to mojej zeny Voyager zvladne a ja dam na inom Voyageri Bratislava-Mnichov-Bratislava za 5 litrov [!] aj drobne na 100km, nafty. Ale s piatimi chlapmi vnutri a 150kg batoziny, avsak rychlost ~100km/h.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2034
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

mp3turbo napísal: Pi 11. Feb, 2022, 16:16Nechapem v com je velka veda, 2001 A8 longovica 6.0i W12 jazdi 130km/h za 8.5 litra benzinu, LPG neviem lebo take hujoviny nerobim.
A čo spravíme s takýmto nič nehovoriacim číslom, keďže v realite budeš mať kombinovanú priemerku 20l/100km :D
ITX >>> ATX
marfan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1931
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Veselé pri Pieš

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa marfan »

To ja na nafte mam na dialnici viac. Ten 6liter zobere 30l plynu urcite a to by si potreboval privezny vozik este na plyn.
Spoiler: ukázať
MB:ASUS PRIME X370-PRO, CPU:AMD Ryzen 7 2700x, RAM:2x8GB Patriot Viper 4 Black 3200MHz,CLADIC:Thermalte NiC C4,CASE: Fractal Core 3500, PSU:EVGA 650 G3, GPU:AMD XFX RX480 8GB, SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD:WD 1TB RED, GREEN ,Samsung 1TB,2TB, Samsung 750GB, LCD:DELL U2412M,
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1667
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa werwest »

Obrázok
ofca v tedei, 3 ludia, nalozena "po strechu". golf je iba ilustracny. na a6 s v6 lpg som jazdil do brna za 11.5l lpg. na benzin to tiez zralo furt okolo 10-11 priemer.
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

ak si ideme merat pipiky, tak momentalne mam priemerku 11,6 l / 100 km :D
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2034
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

na porovnavanie pipikov ohladom spotreby tu je druha tema :D https://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtop ... 3#p1554903
ITX >>> ATX
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Pietro sk »

mp3turbo napísal: Pi 11. Feb, 2022, 14:10
!! 420KM ZA 22 EUR (PRVE NABIJANIE GRATIS !) JE DRAHSIE NEZ LPG ZA POSLEDNYCH 30 ROKOV VRATANE DNESNEJ CENY 0.80 ZA LITER !![/b]
laughs maniacally
pamatam aj 49c :laugh:
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4690
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa scream »

mp3turbo napísal: Pi 11. Feb, 2022, 14:10 cesky fanatik s elektrovozitkami : https://www.youtube.com/watch?v=mUqDxoS4e5w

ze bezny pracovny den. Okej. Cely zivot samozrejme prisposobuje len vysedavaniu v kávičkárňach ktore maju šňúru, ze tam minie viac penazi ako my normalni ludia na arabsku zbrndu samozrejme neprizna. Pri normalnom presune Brno-Praha mal spotrebu 30kWh / 100km [!!] lahka zimička (4 STUPNE NAD NULOU), "kurenie" na 22 stupnov, rozmyslam ci sme my niekedy isli pod 26 v spalovaku, nespominam si. Proste "pohoda" v podani vizionarov, zapnuta vetrovka po krk lebo setrime aby sme so stastim dosli na 4% k vyondievačke.

Keby bolo -10 tak co ?

Na druhom mieste nemal volnu nabijacku a len so stastim sa mu uvolnil stojan, inak keby nabijal na tych 11kW tak domov samozrejme nedojde.

Celkovo pri spotrebe 26.5kWh/100km presiel 421km za 4:18hod, cize priemer krasna stovka. Len sa mi znovu sniva o tych cislach 12/100 a viac sa neda nech robim co robim... tu mame trosku prebudenie alebo co.

7:32 ... 41% baterky !!72kWh!! auto odhaduje dojazd 122km. Zmiznite s tou tragediou volakde. Hanba.
Budte taki dobri a nenutte normalnym ludom takto sracky a neminajte stovky miliard nasich penazi na taketo veci.


7:40 "to dnesni cestovani stalo priblizne 560 korun" ... 420km za 22 eur PRICOM PRVE NABIJANIE V RESTAURACII MAL ZADARMO !! Neviem ci sa mi sniva ale TO JE SKORO ROVNAKO DRAHE AKO S NORMALNYM SPALOVAKOM UZ DNES, a v buducnosti ked vam na to vytrubia 80% spotrebne dane tak ako je dnes na arabsku zbrndu tak budete jazdit UKRUTNE DRAHSIE nez spalovak.

!! 420KM ZA 22 EUR (PRVE NABIJANIE GRATIS !) JE DRAHSIE NEZ LPG ZA POSLEDNYCH 30 ROKOV VRATANE DNESNEJ CENY 0.80 ZA LITER !!
To je tak, ked niekto nepochopi ucel auta... Absolutne nechapem co sa rozculujes, ked vidis, ze aj pri extremnej spotrebe elektra za podmienok uplne nevhodnych pre elektro sa dostavas na spotrebu umernu 3,5l/100km. Pri jazde mestom a okolim si skoro na polovici a to je cely ucel toho auta. Emisie nula, nakupna cena taka aby sa to dalo hejtovat.
S tym 12 valcom snad srandujes nie... to len nastartujes a svieti ti tam 25...

No a s tym kurenim v zime... Ked idem kratsie ako hodinu, tak sa mi zrovna v aute nechce vyzliekat a vykurovat na 26. Skor mam opacny problem, ze by som tam nastavil tak 10 stupnov - v zimnej bunde teplo az az... ale to este nikoho pri automatickej klime za 3 dekady nenapadlo implementovat.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10089
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stiv »

scream napísal: Pi 11. Feb, 2022, 19:32 S tym 12 valcom snad srandujes nie... to len nastartujes a svieti ti tam 25...
To svietilo aj na V8 ako standard. Ale tak na tych modernych sa da jazdit za 15 kombinovano v priemere. Cize ekologicky. :D
.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5752
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ja mam pocit ze ak niekto nepochopil ucel takeho auta, tak je to brusel, a nie turbo...

Turbo si ho totiz kupit neplanuje, lenze bude musiet...
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12482
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

Vies, v zivote vela veci neplanujes a aj tak sa udeju :D
NB: Asus ROG Strix G16
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1950
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Skilex skus mi vysvetlit, ako je mozne, ze v Norsku je podiel e-aut na celkovych predajoch za posledny rok 80+%? Aj im nieco Brusel prikazuje?
FVE 12.45 kWp V/Z
hubula
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 161
Dátum registrácie: Pi 10. Okt, 2014, 10:14

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa hubula »

Tak v prvom rade Norsko je jedna z najbohatsich krajin sveta. A v druhom rade na spalovaky tam maju uvalene take dane, ze casto je elektromobil lacnejsi (!!!) nez spalovak. To sa potom pozera na statistiky podielu elektromobilov :facepalm:
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5752
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

maniak napísal: Pi 11. Feb, 2022, 20:14 Skilex skus mi vysvetlit, ako je mozne, ze v Norsku je podiel e-aut na celkovych predajoch za posledny rok 80+%? Aj im nieco Brusel prikazuje?
To je pokus o ironiu, alebo skutocna otazka?

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"