Elektromobilita a vsetko okolo nej

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa opto »

Samozrejme že tie ceny budú v EU asi aj 2x vyššie ale asi stále konkurenčné ale chcel som upozorniť hlavne na skutočnosť že EU ale aj USA zaostávajú už nie len v lacnej výrobe ale aj vo vývoji nových , lacnejších a ekologickejších technológii.

To že ešte oveľa horšie je na tom Zusko snáď nemusím ani pripomínať ale my ( EU, USA,...) ešte snáď máme na rozdiel od ZZZ ešte šancu.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

z ineho fora :


https://vtm.zive.cz/clanky/euro-7-se-o- ... fault.aspx

Kazde auto bude musiet mat system OBFCM - bude starat o sledování spotřeby energie – ať už paliva nebo elektřiny z akumulátorů. musí být připraveny pro bezdrátové odesílání těchto dat



A toto je tiez pekne. Tyka sa to bude len zatial hybridov
Nové automobily splňující Euro 7G budou muset být automaticky přepnuté do bezemisního režimu na základě polohy. Zároveň tento systém upozorní řidiče na nutnost dobít baterii před vjezdem do bezemisní zóny. Pokud automobil nebude moci pokračovat bezemisně a řidič ujede dalších 5 km, vůz se automaticky zastaví.

Takze tu mame auta, ktore sami na seba budu bonzovat aku maju spotrebu a k tomu ako chutovka auta, ktore sa sami budu vediet zastavit a ty ako vodic s tym neurobis. To nema chybu.


Ked som spekuloval, ako budu vyberat spotrebne dane, tak som uvazoval ze clovek budu musiet zaobstarat nejaku skatulku ako na myto a ejha, taku skatulku si clovek kupi rovno s autom, ktora bonzuje aka bola spotreba. lol lol Ako ceresnicka na torte budu auta, ktore sa sami vedia zastavit. To je uz len krok k tomu aby sa tie auta vedeli zastavit aj na povel. Napriklad v tom pripade, ak auto nema zaplatenu spotrebnu dan. Takze nebude problem nahodit spotrebnu dan na kazdu kWh elektrickej energie spotrebovanu bzuciakom. Takze bude jedno, ci majitel bzuciaka bude nabijat z FVE doma, zo zasuvky u zamestnavatela, z verejnej nabijacky - spotrebnej dani neunikne.


a ja pridavam...
Vrčiaky samozrejme tiez dostanu na pixu. V laboratoriu stanovena spotreba 2.78 l/100km, ty mas v realite 5.24 a uz menej sa pedal hladkat naozaj neda, takze si vrah planety a krvavo to zaplatis. Ako sa dostala ta dvojka do technicaku ? Tam uz diskutovat nebudes moct... no ved ked Mercedes S500e ma normovanu spotrebu tusim 1.79 l/100km tak potom co, kde je problem. To v realite dosiahne kazdy.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2332
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Xeigen »

Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8595
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa shiro »

Nové automobily splňující Euro 7G budou muset být automaticky přepnuté do bezemisního režimu na základě polohy. Zároveň tento systém upozorní řidiče na nutnost dobít baterii před vjezdem do bezemisní zóny
krasa...budem 2h nabijat aby som mohol vojst co centra/sirsieho centra...boze uz niekto pozabijajte tych envirodementalov a politikov co ich podporuju, lebo zle skoncime. To len EU moze byt tak blba. V USA si veselo jazdia V6-V8 a tu sa ideme pos*at....

ak riesit ekologiu, tak celosvetovo, tj. odstavit vsetky uholne elektrarne a Indii zakazat spalovat pneumatiky
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

a vobec sa nejedna IBA o jazdenie, to je jeden z absolutne najmensich znecistovatelov. Cojaviem povedzme priemysel. Afrika. Indonezia. India. Cina.

My sa tu fakt v Europe aj Ameeerikeee mozeme posr-kakať, a nebude ani o pol stupna mensie oteplovačkovanie planety. Ani o pol stupna keby sme vsetky auta zahodili a sedeli doma na riti. NEMA TO NAJMENSI ZMYSEL, ANI NAJMENSI, akurat si zabijeme priemysel a neskutocne zdrazime zivot.

Dam jeden drobny priklad : vyroba elektriny v Juznej Afrike. Krajine, ktora je obklucena oceami kde fuka ako besne. Krajine, ktora ma slnka tolko ze ho nema najmensiu sancu ani keby vsetky bitkoiny na svete vytazila. A takto vyrabaju elektriku :
https://ourworldindata.org/grapher/elec ... untry=~ZAF

192 TWh za rok 2021 z uhlia, pri celkovej produkcii 223 TWh. Solar+vietor dohromady : sotva 15 TWh.
Keby tam rozbalili solarpanely, tak za 4 roky maju investiciu naspat. Jednoduche ako facka, nemoze to byt jednoduchsie. Veterniky sa dlho stavaju a este dlhsie vracaju naspat - to je 15+ rokov ROI, skor tak 20 rokov. Problem s financovanim na taku dlhu dobu atd. Finsko stavalo atomofku od 2005, vyborne, to neni ani 20 rokov nez vyrobili prvy miliwatt do siete ale cely ten cas museli platit uroky. Solar ? Postavaj dnes 10MWp, pripoj do siete. Zajtra postavaj dalsich 5MWp, pripojis okamzite do siete, prvy den od nakablovania. Pozajtra pridaj dalsich 10MWp lebo viac robotnikov nemas, rychlejsie nestihaju... solar sa splaca okamzite. V krajine bubulákov s prstom v nose.

Mohol by som pokracovat s viacerymi krajinami ako toto.

Co dodat, hajde stuple do vyfuku aby sme zachranili svet. A postavili Cinu na absolutne nedostihnutelne miesto pri produkcii lithia+bzučiakov, zabime si europsky autopriemysel co zamestnava snad desat milionov ludi na kontinente. Parada.

Howada, nemame mieru, howada veru tak veru...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

mp3turbo napísal: Ne 16. Apr, 2023, 19:44 A postavili Cinu na absolutne nedostihnutelne miesto pri produkcii lithia+bzučiakov,
lebo vo vyrobe PHM nie sme závislí na nikom :facepalm:
mp3turbo napísal: Ne 16. Apr, 2023, 19:44 zabime si europsky autopriemysel co zamestnava snad desat milionov ludi na kontinente. Parada.
to je ako keby si chcel od 2008 konkurovat androidu a iphonu tlačidlovými telefonmi :facepalm: ako možeš ich vyrabat dalej ale dopadnes jak nokia (kodak atd..) naštastie VW,bmw, porsche aj mercedes to pochopili uvidíme či včas
https://youtu.be/TAr_6gK_Klw
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Iphone oproti tlacidlovym mobilom priniesol o dost vacsiu funkcionalitu. Kde je ten prinos u elektromobilov?
tron44
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 874
Dátum registrácie: Po 12. Dec, 2016, 00:43

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa tron44 »

kde by som začal..
https://youtu.be/A50gXWqZ8G0
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Predtym ako si to video pozriem, slubujes ze sa z tejto diskusie nevyparis hned ako nieco vyvratim?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Kde je ten prinos u elektromobilov?

akoze kde ? So spalovakom si niekedy zazil ze kazde dve hodiny dialnicnej jazdy musis minimalne polhodinu vystavat na nejakej vyondievačke a spoznavat inych nestastnikov rovnakeho zivotneho stylu ?

co sa tyka PHM : ropu si kupim aj z Venezuely ked bude treba, z Arabska, z Nigerie, z Australie, spracujem ju samozrejme doma v Slovňafte.
PS : argument akceleracie je velmi dolezity, pri mestskych limitoch 49.9 km/h atd, atd, policajtoch a radarovych meraniach na kazdej druhej ulici plus zachvilu samo-sa-bonzujucich autickach.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Po 17. Apr, 2023, 21:23, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12328
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa HellAngel »

no vydrzal som to pozerat do bodu 10, potom som to uz vypol. Akoze ta narazka na hlucnost. No ja neviem v com jazdia oni, ale dnes su aj zakladne auta, co stoja 1/3 ceny toho elektroauta maju slusne odhlucnenie. O drahsich modeloch ani nehovorim
Nasilu vnucovat nieco, o co je velmi maly zaujem, to je take europske. Vyhody elektroaut budu hlavne v tom, ze budu splnat nejake legislativne limity emisnych noriem. Cele to ma velmi maly, takmer ziadny prinos na prirodu.
Cina v alektromobilite vytrela celemu svetu zrak, behom par rokov, dokazala napredovat v tomto segmente neskutocnou rychlostnou. Vymiename zavyslost od ropy za litium, ktoreho je tiez len obmedzene mnozstvo a jeho najvacsi spracovatel na svete je opat Cina
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

zavislost na rope je nasa - dodavka ropy je strasidelne diverzifikovana co sme si vyskusali hned tuto zimu ked sa doterajsi najvacsi najspolahlivejsi najuzasnejsi partner rozhodol vyviest najvacsiu kktinu od druhej svetovej vojny. Štuk, štuk, a zrazu je ropovod prazdny a nepotrebujeme ho. Zo dna na den, doslova dopismena zo dna na den sme vymenili monopolneho [?] dodavatela ropy.

Podme zo dna na den vymenit monopolne lithium z Ciny a CInou kontrolovanych oblasti Afriky. To sa nasmejeme... teda ja urcite, vizionari "mozno" nie.

TLDR : "zavislost" na rope neexistuje a nikdy neexistovala. Porovnajte to s lithiom. Jaj ozaj, zabudol som - v buducnosti sa to vyriesi lebo ked bude lithium stat miliardu za tonu, tak sa oplati otvorit dalsie naleziska. Asi preto sa lithium vola vzacnym kovom lebo je ho vsade vela.

Bzučiaky maju nejake ine vlastnosti nez vrčiaky. Ci by som ich vsetky alebo aspon polovicu nutne nazval vyhodou, tak to som si teda nie uplne isty.
Kto chce, nech si ich kupi, ale nenutit strasnym sposobom horom dolom uplne vsetkym na akekolvek pouzitie. Prosim. Nic viac. Nech sa to houno presadi samo, rovnako nikto nedotoval DVDcka aby zabili betacam a magnetofonove pasky a kazetove video prehravace, nikto nedotoval plazmove telky aby poslali do dejin zaoblene CRT televizory, nikto nefutroval peniaze do USB klucikov aby dali papa 5.25" disketam, nikto nedotoval SSDcka aby prakticky na 100% vyradili HDD z pozicie hlavnych systemovych diskov... atd, atd.

PS : aby si volakto nemyslel ze som uplne zaseknuty v staroveku : doma mame 62kWh na koliečkach. Ci to bola najlepsia kupa od vymyslu teplej vody a gulateho kolesa ? Tak to teda nabeton nie a to sme kupovali ojazdene za 30, nove bolo len lahko cez "pade".
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa werwest »

Neklikal som na to video lebo este sem tron snad nepostol ktore by bolo pozeratelne. Ale vidim tu ten argument ze hluk. L O L.
Mam ten plugin hybrid ne. No a zatial kazdy kto sa somnou viezol nevedel indentifikovat ci ideme na benzin alebo na elektro, lebo ten motor proste nepocut. Mind blown

Oh dneska na mna tiez vybehol nejaky iny posahany teslak a porovnaval “servis”. Zasmejme sa spolu
IMG_1732.jpeg
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

tron44, mas nejaku uchylku na videa v ktorom ucinkuju slabomyselne povahy, resp. minimalne tak posobia? Vole, ved pri tom zomieraju mozgove bunky snad rychlejsie ako pri obcianskom tribunali.

Cele to video by som zhrnul do:
1. Elektromobil je menej narocny na servis (okolo toho sa tocili asi 3 alebo 4 ich argumenty). To je proste fakt. Elektromotor je super vec a nic lepsie na pohon auta neexistuje. Tu sa niet o com hadat.
2. Okamzity vykon - Okolo toho sa tiez dookola tocili(okamzita reakcia na plyn, absencia prevodovky atd...) To je tiez fakt. Sice nas o okamzity vykon pri spalovacich motoroch obral brusel normou euro5. Ale tak elektromobilov sa to netyka.

Zbytok - WTF?
Mobilna aplikacia? co to ma spolocne s elektromobilom.
Priestor a variabilita? Prave som vystupil z T6. Mame podobne variabilny elektromobil?
Viac moznosti obstarania energie? Akoze ju viem naliat do bandasky a tak?
Ticho? Ved malokde pocut motor cez hluk pneumatik a vzduchu
Ze spalovaci motor sa musi dochladzovat ked ides 200 po dialnici a odrazu zastavis? Jednak dneska uz snad v kazdom aute bezi chladiaci okruh aj po vypnuti motora a taktiez maloktory elektromobil vobec dokaze ist 200.

Anyway. V piatok som siel za peugeotom partner z KE do PO cely cas 180-200. Medzi tym ma obehli asi 3 auta, z toho jedna Q7 ktora s mojim autom len tak zakolisala ked presla okolo...
Preco vsetky elektromobily ktore stretnem idu max 130 ak je taka vyhoda ist 200 a nedochladzovat? Zeby ich nebavila 50kw spotreba? :D
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10031
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa stiv »

Este nikdy ma neobehlo elektro na dialnici. A ak sa take niekedy najde, tak ak pojdeme z BA tak pred ZA bude nabijat z nuly. 🙃
.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"