Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> no ale polovica nemecka zije tak, ze v najme, tak neviem

viac ako polovica Chvajcjarska zije v najme pretoze na vlastne jednoducho nemaju.




>> dám príklad v anglicku,.... mám tam sesternicu čo tam býva 10 rokov, a žijú v prenájme doteraz,... platia nejakých 1000+
>> libier. Keby si chceli kúpiť dom,... čo dom,... domček (tie také klasické úzke anglické domčeky v radostavbe s 2x2
>> oknami a 5m štvorcových záhradky) tak by ich to vyšlo na 300 tisíc libier

cize za 10 rokov uz zaplatili 10 rokov x 12 mesiacov x 1000+ libier == MINIMALNE 120.000 libier, kedze platia 1000+ tak mozno platia aj 1180 libier, co by bolo 10x12x1180 == 141.600 libier. TO UZ JE KUWA SKORO PRESNE POLOVICA CENY DOMCEKU ZA POSRATYCH 10 ROKOV !!!!

Takto maju v ruke houno, inak by po 20 respektive circa 22 rokoch mali v ruke dom s dnesnou hodnotou 300k libier, buducou hodnotou cert vie cojaviem 600.000 alebo 800.000 libier alebo mozno aj cez milion.



Gratulujem k byvaniu v supervyhodnom prenajme, vacsiu kokokravinu som tento tyzden hadam nepocul. PS : ano, nezohladnil som uroky. V kazdom pripade teraz maju v rukach houno a v pripade vlastnej hypoteky by uz mali vcelku slusnu cast 300k dlhu odpalenu do vesmiru.

Bomba !
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5188
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Chris »

quicky napísal:ked este to tak zhrniem:
tyzden po mature som nastupil do prveho jobu pocas vysokej skoly:
bezpecnostny technik,kamery, mensia siet ,servis pc = nastup som mal tusim okolo 700e ,podla prace az do 1100e cisteho, nadrel som sa ako taky kreten denne 9-10hod hocikedy ,same sluzobky a podobne.

potom dalsia v kasine/herna,taka mensia sam som tam robil, robilsom 15ky, cisteho mozno 600e, cely den na notase, vylozene nohy,obcas robota chill, unavujuce vo vysledku lebo rezim som mal uplne mimo

dalsi job v hotely nocny recepcny, robil som iba nocaky, plat 600e +- skoro stale,cele noci som bud spal alebo hral wowko(zlate casy :D)

potom som isiel do "statnej spravy" vodarne - rano od 8 do 10h som ranajkoval cital spravy pozeral serialy,potom porada, pol hodka robota,obedik do 13h , potom hodina robota, od 14H do 15.30h cca som pozeral serialy a isiel domov ,cisteho asi 500e -akoze tam nerobil nikto nic,dodnes nechapem ako ta firma funguje.

no a potom uz to islo po skole advokatsky koncipient,roboty jak na kostole,stale na telefone,terminy, vybavovacky zodpovednost, bum 300e, chces prax? tak makaj , nepaci sa ti? za dva dni 30zivotopisov, kto by isiel na moje miesto,smutna realita:) v kazdom pripade sa nestazujem kazda praca mi nieco dala a zistil som len jedno,ze ja nie som typ "zamestanec", ja potrebujem svoj rezim,sam viem co mam kedy spravit a nenavidim ked mi niekto hovori, co mam ako robit, diskutovat mozme, poradit tiez ,ale je hranica, takze momentalne ma cakaju advokatske skusky a bude to masaker, ale ked to tam som vystarany a hlavne robim sam na seba, v case aky mne vyhovuje a stylom podobnym.

na margo statnej spravy, proste top.kazdy si spravi tak aby ho niekto zhora nezvozil a dovi, ziadna zodpovednost nic...
Chces mi povedat, ze z 300e si platil TT 2.0TSi, Mergel E500, e92 335d, wrx ? :-)

mp3turbo: ano, tych 10 rokov by si splatil hypo a v uk by si mozno ani hypo nedostal, kym by si nezlozil 20%.


Mne sa paci system v AT s druzstevnymi alebo statnymi bytmi. Len na SK davaju 100% hypo a uz ani nie vsetky banky, len tie ktore chcu najviac trhnut a idu do ciastocneho rizika.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Leon »

mp3turbo napísal:>> dám príklad v anglicku,.... mám tam sesternicu čo tam býva 10 rokov, a žijú v prenájme doteraz,... platia nejakých 1000+
>> libier. Keby si chceli kúpiť dom,... čo dom,... domček (tie také klasické úzke anglické domčeky v radostavbe s 2x2
>> oknami a 5m štvorcových záhradky) tak by ich to vyšlo na 300 tisíc libier

cize za 10 rokov uz zaplatili 10 rokov x 12 mesiacov x 1000+ libier == MINIMALNE 120.000 libier, kedze platia 1000+ tak mozno platia aj 1180 libier, co by bolo 10x12x1180 == 141.600 libier. TO UZ JE KUWA SKORO PRESNE POLOVICA CENY DOMCEKU ZA POSRATYCH 10 ROKOV !!!!

Takto maju v ruke houno, inak by po 20 respektive circa 22 rokoch mali v ruke dom s dnesnou hodnotou 300k libier, buducou hodnotou cert vie cojaviem 600.000 alebo 800.000 libier alebo mozno aj cez milion.



Gratulujem k byvaniu v supervyhodnom prenajme, vacsiu kokokravinu som tento tyzden hadam nepocul. PS : ano, nezohladnil som uroky. V kazdom pripade teraz maju v rukach houno a v pripade vlastnej hypoteky by uz mali vcelku slusnu cast 300k dlhu odpalenu do vesmiru.

Bomba !
turbo matematika je ľahká vec, učia to aj deti v 3ťom ročníku,... spočítať si každý vie na jednej ruke.

Keď ale priznáme fakt, že možno na tomto svete sú aj iný inteligentný ľudia ako ty, a len na chviľku si predstavme, že sesternica tiež nieje úplne retardovaná, tak by som sa na tvojom mieste skôr spýtal, prečo stále ešte bývajú v podnájme ? než z nich urobiť najväčších hlupákov ?

- keď išla do zahraničia, tak asi nemala strčené vo vrecku len tak 300.000 na dom ?
- aj keby ten dom chceli kúpiť, tak banky im len tak z ničoho nič 300.000 na dom nedajú, lebo sú cudzinci ?
- keby aj neboli cudzinci, a banky im požičali,... myslíš, že mali našporené aspoň okolo 100.000 litrov ako základ aby im banka vôbec niečo dala? Tam sa nerozdávajú 100% úvery ako u nás
- keby aj mali našporené 100.000 litrov, s čím by akože v anglicku ručili?

a bývať proste niekde musia, čiže platiť nejaký prenájom minimálne ... asiže troška zapnem mozgové bunky najprv
.
Používateľov profilový obrázok
warrior606
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 677
Dátum registrácie: Ut 20. Aug, 2013, 17:55
Bydlisko: Legan, IRL

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa warrior606 »

Leon: Zabudol si dodat jednu zasadnu vec. Ked ides do zahranicia tak ratas stym ze sa vratis na Sk. Preto bud zijes v podnajme, setris a peniaze posielas domov alebo druha varianta je ze zijes v najme a uzivas si zivot. Casom zistujes ze by bolo lepsie zit vo svojom ale ked na to pride bud si vsetky prechy predrbal alebo poslal domov rodine a jednoducho nemas 1o% z ceny domu na to aby ti banka dala hypoteku. Za dalsie musis ratat stym ze ked kupis dom musis do neho aj investovat a to nemale peniaze.

turbo: mozno si nezohladnil uroky ale ani kopec dalsich veci. Urcite je byvanie vo svojom vyhodnejsie ale cesta k nemu nie je jednoducha a v zahranici je to este zlozitejsie kedze ceny domov su daleko vysie. Esteze prisla ta kriza lebo keby zostali ceny domov ako boli ked som prisiel ani by som momentalne neuvazoval o vlastnom
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

leon ale potom si uviedol uplne retardovany priklad cloveka co nema ani sancu dostat hypo,takze zamyslat sa nad tym ci je v uk lepsi prenajom alebo hypo je uplny nonsens? zeby? :facepalm:

chris ja som nikde nenapisal,ze okrem prace sedim doma na riti a nepohnem sa :) ja som napisal za kolko som pracoval ako zamestnanec :-)
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Leon »

Oni sa neplánujú vrátiť a ani si nijak neuživajú aby rozhadzovali. Pred 2 týždňami sa im tam narodilo druhé dieťa. Odkladajú si z výplaty aby mali na tú hypotéku. Len som tým chcel povedať, že proste keď pôjdeš do anglicka jak 20 ročný, tak proste nemáš strčené 300 papieriky v riti, ani od rodičov aby si si tam hneď kupil dom. Proste niekde bývať musíš. Či ako niečo som prehliadol, prečo turbo takto reagoval? a ide to nejak spraviť aj inák ?

edit :
quicky : prečo by nemal šancu dostať hypotéku? wtf?,... práve som ti to v tomto príspevku vysvetlil ...
.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

lebo turbo je turbo a ma svojsky styl komunikacie :D :D
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa obcanx »

a ja keby nejem jedlo, ale zoberiem si hypoteku na LIDL predajnu, tak by som ju za 10 rokov zrania mal splatenu uz na polovicu :D a potom by som po splateni hypa na LIDL, mohol ho vyjedat zadarmo..

zial zivot nie je taky lahky, a treba dodat - keby nikto nie je v podnajmoch, rentieri by museli svoje prachy natlacit inde, 2x viac ludi by kupovalo, bublina by bola este horsia.. cize aj keby sa najde borec s 300k cash, mal by smolu, lebo by niekto ponukol viac (proste by bola kupna sila 2x taka, cez hypoteky), dom by stal 600k.. (pozemky nejde nafuknut, IS nieco stoji, cesty stoja dost, treba nechat aj lesy atd), alebo za 300k by sme si kupili o polovicu mensi dom..
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

Leon napísal:...
sestra ma v Dubline s manzelom hypoteku na nejakych 270k eur ci kolko, a pritom to kupili taky mini uzucky domcek, u nas by to bol mini bytik, ale tak maju aspon nieco no

druha vec je, ze tam je uz cca 10 rokov tiez, a kupili to mozno pred 2 rokmi
warrior606 napísal:Zabudol si dodat jednu zasadnu vec. Ked ides do zahranicia tak ratas stym ze sa vratis na Sk.
neviem no, to som pocul tak u 1 z 10 ludi co odisli

- keby aj mali našporené 100.000 litrov, s čím by akože v anglicku ručili?
neruci sa nahodou tou nehnutelnostou?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> lebo turbo je turbo a ma svojsky styl komunikacie


jasne. Ved ja som zo slecny sesternice nechcel spravit exemplarny priklad prazdnej hlavy - kukni moj prispevok este raz, bez emocii. Ja som len chcel jasne napisat a to sa mi tusim aj podarilo, aky je supervyhodny prenajom a to vseobecne. Z predchadzajucej strany nam to sefredaktor chce vysvetlit a tak ako tam napisal moj sudruh spoluobcan, prevelmi sa tesim aj ja osobne ako si to necham vysvetlit.

Za desat rokov nejakemu hajzlikovi majitelovi zaplatit taketo dukaty... normalne si viem predstavit tie noznice medzi chudobnym a bohatym sudruhom obcanom vo VelikoBritanii. Bohaty co ma 100k - co na VelikoBritaniu zase nie su az take uzasne hrozne toliare - proste kaufne dom na hypo a prenajima ho chudobe. Chudoba plati jak moulovata a kedze plati, nevie sa vymanit zo svojho chudobneho kruhu teda spravit uspory aby mohla vyfakovat burzoazneho zdierajuceho kapitalistu a spravit si vlastny dom.

Kedze su ekonomicki nevolnici a kedze takych co nemaju 100k je vela, vykoristovatelsky sudruh polahky bude prenajimat domcek a v priebehu par desiatok rokov (coze je to tridsat) sa mu cely ocisti od hypoteky a bude jeho aktivum. Spravit to takto s dvomi-tromi domcekmi na nejakej dzedzine a mas v hrsti dva-tri miliony pre svoje deti ktore toto iste mozu nasobit o generaciu dalej.

Ja som ale sikovny chalan. Uz teraz chyba len drobnost, tych 100 papierov na zaciatok.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
warrior606
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 677
Dátum registrácie: Ut 20. Aug, 2013, 17:55
Bydlisko: Legan, IRL

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa warrior606 »

LordKJ napísal: sestra ma v Dubline s manzelom hypoteku na nejakych 270k eur ci kolko, a pritom to kupili taky mini uzucky domcek, u nas by to bol mini bytik, ale tak maju aspon nieco no

druha vec je, ze tam je uz cca 10 rokov tiez, a kupili to mozno pred 2 rokmi
Dublin je extremny pripad za tie prachy kupis inde v irsku 6-7 izbovy barak aj z peknym pozemkom. Mas to iste ako na Sk Bratislava vs zvysok. Zo zaciatku cudzinci nekupovali domy aj ked to bolo lahke. Ked prisla kriza tak bol problem zohnat hypoteku a ceny isli poriadne dole niekde aj o 60-70%. Pred krizou by ten ich mini domcek stal minimalne pol miliona a to bol hlavny dovod preco nikto nekupoval.
neviem no, to som pocul tak u 1 z 10 ludi co odisli
Poznam vela lud co sa chcelo vratit a stale sa chce. Poznam tiez strasne vela co sa aj vratilo a uz su naspat v zahranici. Ja osobne som sa chcel vratit ale uz sa nechcem a ani sa nevratim.
neruci sa nahodou tou nehnutelnostou?
V anglicku neviem ale v irsku rucis nehnutelnostou
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7976
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa CageJ »

KUPA:
PODMIENKY:

prijem: 1000€
prijem manzelky: 650€
narok na prispevok pre mladych nie je

Cena bytu 3-i: 125 500€ (hypoteka v plnej vyske 100%)
Celkova splatena ciastka: 191 880€ pri dobe splatnosti 30 rokov.. (533€/mesiac)
(udaje su z hypo-calc, kde by mal byt zohladneny aj FIXny urok)

Kupujeme byt z roku 1960. Planovana zivotnost bytu konci v roku 2040 + predlzenie, ak to povoluje statik atd..
Po 20-25r si mozeme pripocitat naklady na opravu vo vyske dalsich 3-4% z ceny bytu. To je + 5000€, ostatne poplatky nepocitam..
K tomu treba pripocitat inkaso, strelim 170€... x12x30r = 61 200€

Σ(30r) = 258 080€ zaplatene za byt po dobu 30 rokov!!!

NAJOM:

(Berem z inzeratu)
3-i BA - Ružinov 500€+ 170€ energie = 670€
Beriem do uvahy, ze rocne rastie najom o 1%.... Na najme zaplatim tak cca 281 000€... Ak by bol najom v priemere rovnaky vychadza to na cca 241 00€.

Z toho jasne vyplyva, ze ceny su nastavene tak, ze mierne prevazuje kupa bytu, zaplatis o nieco menej.. Beriem argument, ze byt ti ostane, ALE!!!

a) stary byt moze byt na konci zivotnosti a co ak ho bude nutne zburat?
b) technicka hodnota bytu bude vyrazne nizsia nez vychodiskova hodnota, a v pripade predaja je nepravdepodobne, ze cena sa bude priblizovat tvojim nakladom
c) od roku 2030 zacne ubytok obyvatelstva
d) kedze vzrastie pocet starsich obcanov so zabezpecenim (teda aj s bytom), vyrazne poklesne pocet mladych vo veku 18 - 30r, teda pre teba ako majitela bytu potencialnych zakaznikov
e) ak klesa pocet potencialnych zakaznikov, klesa cena, resp. hodnota bytu, ale zaroven aj cena najmu
f) ak budes mat retardovanych susedoch tych asi len tak nepresunies
g) u stareho bytu rastu naklady
atd. atd..

Kupovat byt urcite ale za vlastne. Ak je nutne brat hypoteku na 90% volit dom (tam by to chcelo prepocitat, pretoze hypoteka na dom bude vyssia a urok bude znacny)... Najom sa oplati priblizne 17 rokov, potom uz nie, aspon za sucasnej situacie.
Niekto moze argumentovat trhovu cenu bytu o 30r, ano beriem, zalezi od lokality atd. atd..
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

d) napr. bratova bytovka zmenila obyvatelstvo a pokial viem momentalne tam su hlavne 30tnici


inak si nam das nic nepovedal pravdu povedat, lebo 140k za bytovku zo 60 rokov je riadne extremny pripad


ad. warrior, ja viem, ze to je tiez extrem lebo dublin ja som len daval iny priklad k tomu anglicku...

aj sestra sa chcela vratit, vydrzala tu tusim mesiac alebo dva :D
Používateľov profilový obrázok
avixe
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1575
Dátum registrácie: So 22. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa avixe »

nezabudaj na to ze su "dobre casy" a vysoke ceny, ked sa nieco pokasle, ceny spadnu a ty banke dlzis stale vysoku ciastku, ona sa uspokoji predajom bytu povedzme na 50-60% zostatku istiny a neuspokojeny zvysok mas na krku ty, ostanes bez bytu a s dlhom na krku a to uz potom neutiahnes aj splatku hypo aj najom pripadne dalsiu hypo, prave z toho dovodu je lepsie ked si radsej nasetris nejakych 30% a zoberies si hypo na 70% alebo podobny pomer, radsej si prenajmi mensi byt za nizsi najom, nejake peniaze si odkladaj, ked pride dieta tak zo dva tri roky ho mozes vychovavat aj v mensom byte kym mu nebude treba vlastnu izbu.. a byt kup radsej potom so <100% LTV
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa jergus »

co sa tyka najom/vlastnenie, je to kazdeho vec, ak chce ostat niekto mobilny, ak sa nechce moc viazat na pracu, prostredie, ludi, je mu pohodlnejsie byvat v podnajme. neriesi kopu veci, raz mesacne zaplati a je to.
kto je zas opacny pripad, ze sa chce usadit, neplanuje stahovanie, neplanuje zmenu zamestnania/zmenu podnikania je pohodlnejsie mat nieco vlastne. ak ide o byt, clovek si ho moze upravovat, prerabat, zariadovat na mieru ako sa mu paci, ak ide o dom moze ho taktiez prerabat, pristavovat rozne prilepky podla normy CSN (co sme nasli) atd atd atd.

co sa tyka hypotek a uverov, treba si uvedomit jednu zasadnu vec. cely sucasny konzumny system je nastaveny tak, aby si ludia MUSELI brat hypoteky a uvery. musia si brat na byvanie, na auta, na spotrebice, na darceky, na dovolenky lebo ich to nuti system kolobehu financi, je to vyborny system na manipulovanie, na vydieranie, na poslusnost.
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil

Návrat na "Debata o všetkom"