Všeobecná diskusia

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.

Objektívna zodpovednosť je...

pozitívny krok k bezpečnosti cestnej premávky.
71
42%
hlúposť.
99
58%
 
Celkom hlasov: 170

Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa scarinko »

kvizova otazka

buduci tyzden musim na garancku a budem brat vlastny olej ale teda neviem uplne presne aky lebo

1.serviska dali Total Quartz Energy 5W-40
2.serviska bola az o dva roky/23k km (fakt netusim preco) a dali tak kastról 5W-30
v manuale pisu Shell Helix Ultra 5W-40

tak teraz neviem ci mam brat 5W-30 ako dali oni naposledy (ale teda nie castrol ale Shell) alebo dat to co pisu v navode?

auto Hyundai i30 FDH 1.6 benzin 93kw 2012

dik
Používateľov profilový obrázok
hawkeye
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 6629
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12
Bydlisko: Trnava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa hawkeye »

Čo ti hovorí servisná knižka alebo manuál?
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa scarinko »

Vsak pisem co je v manuale k autu
scarinko napísal: v manuale pisu Shell Helix Ultra 5W-40
Používateľov profilový obrázok
hawkeye
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 6629
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12
Bydlisko: Trnava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa hawkeye »

Ale špecifikáciu oleja čo môžeš dávať...hento neni jediny
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa scarinko »

Asi myslis toto:

"API Service SL alebo SM, ACEA A3 alebo vyssia."
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tak to je popis ktory sedi na 99% dnesnych olejov, zatial super :)

nerob z toho tragediu : mas dobru masinu bez konstrukcnych vystrelkov, mozes tam dat cokolvek. Odporucam Šel, avsak popis "Helix Ultra" co si dal je velmi nekompletny - tych olejov s tymto nazvom je strasne vela. A to ze je v manuali uvedeny priamy typ oleja, to mi pripada takmer ako nemozne, mam dojem ze takuto vec vyrobca nemoze napisat (jedine zeby to do manualu niekto napisal perom, z toho co pises nie je zjavne ze tam je konkretny model/typ oleja napisany vyrobcom).

Preto vzdy bolo "BMV doporucuje oleje Kastrol" a nie "na strane 39 sa pise ze musis nalievat Kastrol GTX Turbo 5w-15".
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa scarinko »

tak ano nie je to tam napisane tak ze nemozes tam naliat nic ine ako toto ale ze odporucaju

mne skor slo o to preco dali 5W-30 ked je odporucany a aj predtym vymienany 5W-40 a teda ci mam znova zmenit na 40 alebo nechat tu 30tku

a kvalita ma samozrejme tesi, musim zaklopat ale za skoro rok zatial len 1 vymenena ziarovka

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
hawkeye
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 6629
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12
Bydlisko: Trnava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa hawkeye »

dali to co mali a co splnalo specifikaciu...opytaj sa zorana ktory motul alebo cez motul stranku si to tam nahod a daj tam ten (teda aspon ja by som dal motul)
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa scarinko »

skusim opytat ale chcel by som to buduci tyzden uz poriesit a pokial nema skladom tak to asi nepojde cez neho
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa mp3turbo »

zase nerobte z toho motula uberbozstvo - parametre ktore ma dosahuju alebo prekracuju s prehladom Mobil1 oleje a mnohe Shell.

xW-30 alebo xW-40 rozhodnutie je predovsetkym v zavislosti od teplot, 40tky by mali dlhsie udrzat olejovy film pohromade. Ked pojdes na Saharu alebo ked tomu pridrbavas podlahy v jednom kuse, rozhodne xW-40 a obzeral by som sa po "pretekarskych" xW-50 viskozitach ktore nemusia byt napisane v tvojom manuale (jasneze splnaju vseobecne SL/SM/C3, to uz dnes splna pomaly aj maslo z Kauflandu).

V nasich zemepisnych koncinach pri normalnej jazde staci xW-30, ale napriek tomu by som ja osobne zvolil xW-40 oleje.


PS: pri hentej "NAPLNI" ze tri litre cela volaco by som absolutne absolutne rozhodne menil olej po 10.000km a ani za certa viac. Toto je mnohonasobne dolezitejsie nez to aku konkretnu znacku zvolis a ci to bude xW-30 alebo xW-40.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa scarinko »

no ja som bol uz viac menej rozhodnuty pre Shell Helix Ultra Professional AG 5W-30 alebo teda ak 40 tak asi toto SHELL HELIX ULTRA 5W-40 - 5l
jazdim tak nejak normalne, podlahu velmi nedavam lebo sak benzin to zere ale tak sem tam pridam ked potrebujem alebo nechcem aby zlenivel ale zriedkakedy

napln by mala byt 3,3 l resp 3,7 s prazdnym filtrom

nastastie po tejto garancke to uz bude mat o rok po zaruke a nemusim tam chodit na vymenu oleja tak si to budem menit sam podla seba
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Papek »

Ono je to v podstate jedno ci das 30 alebo 40, nase zemepisne sirky su akurat tak na rozhrani. Ak sa bavime o nakladani, tak si pod tym netreba predstavovat 1x mesacne raketovy start z krizovatky lebo nestiham rannu kavu s kolegami, ale pravidelne vylety do 4-5 pripadne 6k otacok, podradovanie a podobna dynamickejsia jazda. A ani vtedy sa ta napln nestihne poriadne prehriat, lebo o chvilu dobehnes auta pred tebou, chytis krizovatku a pod. Na w50 a w60 v beznej premavke ani netreba mysliet.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa scarinko »

to nee, ako sem tam ked clovek potrebuje v meste nieco predbehnut alebo teatralne niekoho vyskolit tak sa to pouzije ale inac to nema vyznam kedze tu je kazdych 100m semafor.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa mp3turbo »

asi tak... proste pokial nepalis 210km/h z Barcelony do Wjedne v jednom kuse tak neries, aj 30 aj 40 vyhovie tak ako obidvaja piseme. Ja som kedysi do BMV 540i E39 lieval tridsiatku pretoze to bolo napisane v manuali (presne si pamatam : pokial nie je vonku viac ako 35 stupnov celzia, netreba davat xW-40). To bol zase ale pan motor ktory toho oleja mal trosku viac ako tri litre, a vodne cerpadlo malo taky prietlak ze vanu by ti napustilo za pol minutu.

Ze to pritlacis raz za uhorsky stvrtrok na podlahu si ten olej ani nevsimne, len ho jednoducho nesmies furt prehrievat cez 150 stupnov.

Nepokazis nic ani tridsiatkou, ani styridsiatkou. Mas masinu ktora ma dvadsat minut od narodenia a sedemdesiat centimetrov najazdenych, do 150k km to vydrzi aj keby si hlavu skrucal COčkom, cez 250k km nemaju tie stroje najmensi problem, poznam zopar hjundajov / kijí ktore pretiahli 400k km bez najmensieho zavahania.

Kludne si nechaj naliat styridsiatku a hlavne PRI HENTEJ OBROVSKEJ NAPLNI - co je menej ako ja mam vody v ostrekovacoch na svetla - totalne absolutne zabudni na 30k km intervaly vyrobcu. NEEXISTUJE. Ked si to aj budes vymienat potajme doma kvoli zaruke (je naozaj sprostost sypat sa do autoTEROrizovaneho servisu na vymenu oleja za 200eur), aj tak to sprav lebo sa to proste oplati tebe a tvojmu motoru. Tych 25eur co stoja 4 litre oleja este raz za rok alebo nech aj dvakrat za rok zvladnes uplne hravo a tomu autiaku spravis neskutocne, neskutocne dobre.

Preboha za trojlitrove olejove naplne by som TRESTAL, krišpíndolina. Sest litrov minimum, devat litrov optimum, lenze to by sa kapitalizmus asi zastavil, gravitacia zanikla a vsetci sa instantne posrali.

PS: ja mam v aute 16.6 litra vodičky... bez pridavneho kurenia :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa scarinko »

na micre mam 2,8 aj s filtrom po okraj :D

interval je rok / 20.000km, spravil som tusim 15.000 cize je to relativne v cajku

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"