Všeobecná diskusia

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.

Objektívna zodpovednosť je...

pozitívny krok k bezpečnosti cestnej premávky.
71
42%
hlúposť.
99
58%
 
Celkom hlasov: 170

Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5190
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Chris »

a to povas naustevy babky si mohol aj nabijat teslicku, ak by mali dom :-D
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa scarinko »

ja ani 400km autom nechodim, raz som bol kamosa pozriet v HE lebo som siel do tatier a tak som to uz odtial mal blizsie ale inak mi staci cca 350km co je tak do Lomnice z BA aj to raz za rok. inak cca 1200-1300 mesacne a cez vikend ako vacsina ludi proste treba ist na prechadzku do Avionu, Borov alebo ineho preplneneho skleneneho bitunku.
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa lacika »

Chris napísal:a to povas naustevy babky si mohol aj nabijat teslicku, ak by mali dom :-D
pocas tej trasy som mohol aspon 8x nabit auto :D
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> co to tu citam, tak vacsina jazdi do 10-20k rocne.

nielen tu, ale Cesi robili nejaky narodny prieskum. Nepamatam si presne, ale circa 70% ludi (a to boli desiatky tisic odpovedi celkovo takze je to extremne objektivne) napisalo ze jazdi do tusim 17.000km rocne. Drtiva suverenna vacsina. A strasne vela priznalo len do 10.000 az 12.000 rocne, to bolo skoro polovica.

http://www.autoweb.cz/cesi-vubec-nejezd ... mene-z-eu/
http://www.auto.cz/cesi-rocne-ujedou-de ... etru-77823

tretina ludi [!!] toci 5 az 10.000km rocne
dalsia tretina 10k az 20k rocne

vcelku aktualne data, 2011 a 2013




>> a to povas naustevy babky si mohol aj nabijat teslicku, ak by mali dom :-D

i ked kvaltom 12km/hod kedze standartna 230V zasuvka (12A ? 16A ?) , ale predsa je to dobijanie. Superchargery peckuju okolo 300km/hodinu ci pardon tusim 300km/40 minut. Proste uzasne viac.




Otazka je nakolko je taketo nabijanie doma KTORE KOMERCNE PLATIM efektivne na prachy v porovnani s naftou a servisnymi nakladmi. Treba si povedat ze cloveku ktory vysoli 80k az 120k eur za priekopnictvo zrejme nejde o poslednu dvacku. Tesla ma udavanu spotrebu okolo 330W/km, cize 0.33kW krat zhruba 5 korun = 1,6 koruny na km. Pri nafte a spotrebe 6 litrov / 100km to mame 6 litrov x 1 euro teraz (vsetci si pamatame minuly rok ked bola nafta skoro 1.4eura za liter ?) = 6 eur/100km = 180 korun na 100km = 1,8 koruny na km. Keby sme ratali minulorocnu situaciu bolo by to 6x 1.4 = 8eur aj drobne na 100km = 250 korun na 100km = 2.5 koruny na kilometer.

Cize ta elektrika je o pitchny chlp lacnejsia dnes a poriadne lacnejsia oproti minulemu roku.
A navyse nepokazi sa tam turbo, DPF, vstrekovace, dvojhmota, EGR za 2.200 eur...

Prava sranda vsak prichadza len s nabijanim zadarmo na superchargeroch. Ano, to "zadarmo" som si musel zaplatit v cene auta. Mozno sa daju od nasich elektrarni nejake specialne EV tarify, neviem, potom by sme zrazili cenu za km niekde na hranicu 1,1 koruny.

Pripominam ze pri Trojke sa este nevie ci sa bude dat nabijat zadarmo na SuperChargeroch. Nabijat sa bude dat, ale ci zadarmo.






>> inak mi staci cca 350km co je tak do Lomnice z BA aj to raz za rok.

by si to napeckoval zadarmo pri Zvolene... co to je, 200km od BA ? Bystrica je myslim 220km.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa LordKJ »

co si pamatam tak ked som pozeral kolko stoji elektrina u nas tak to vychadzalo nejakych 11-12centov/kwh
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Blackhawk »

a potom je este taka vec ako nocny prud
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Papek »

Turbo si si isty s tymi cislami okolo tesly? Niekde som cital, ze tych 100 km ta vyjde radovo menej oproti nafte. Zase to bolo na strankach fantikov tesly, takze ratam ze pravda bude niekde uprostred ... povedzme ekvivalent 2-3l/100km. V kazdom pripade, ak to pichnem zdarma hocikde v auparku, ikei, eurodiere, ... tak to ide opat dole. Ono na druhej strane, pri mojich 10-15k km rocne a spotrebe 7,5 ma tankovanie nejako netankuje :-)
Skor ten servis, ale ani ten nestoji za rec. Zacalo mi pukat v homokinetakoch. Tak som si za 120 kupil z UK komplet poloosi s vnutornymi a vonkajsimi klbami, nahodenymi manzetami. Proste simply clever riesenie, iba som si zaspinil ruky (toto inzinieri v Honde nedomysleli) a vysmiaty jazdim dalej.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Leon »

Lord má pravdu, a nočná ešte menej,... neviem turbo jak si počital (a neviem načo tam počítaš s korunami ešte? :facepalm: :D ), ale maš to troška pomýlené :D http://teslaclub.sk/forum/tesla-motors- ... ba-energie

tu je pekne rozpísané http://www.topspeed.sk/nabijanie-tesly- ... akali/7405

Obrázok
Ďalšia spotreba z trasy Košice-Bratislava južnou stranou:

Vzdialenosť: 397,1 km
Spotreba energie celkom: 67.5 kWh.
Priemerná spotreba energie: 170 Wh/km
67.5*0,10=7 eur za 400 km.

Za 400km u dieselaka máš 4*7*1.1=30eur

Teraz si zoberme, že najazdíš 150 tisíc. To je u Tesly 2600 eur a u Dieslu 11000 eur.
Naposledy upravil/-a Leon v Po 11. Apr, 2016, 17:04, upravené celkom 1 krát.
.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa LordKJ »

no ale zas, ja som ratal doma, co mame nejaku velku tarifu + nocny/denny prud... ak si v bytovke tak tam su aj dvojnasobne sadzby, ci?
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Leon »

Tak to neviem. Jak vôbec v bytovkách by to nabíjali? :D kábel z 6teho pozchodia? :D Len mi proste išlo o to, že o pičný chlp to lacnejšie určite nieje :D
.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Akoze trosku som sa zrejme pomylil lebo nevlastnim Teslu a teda nemam info z prvej ruky ale 0.187kWh/km ako pisu v tabulke mi znie veeeeelmi optimisticky, take cisla som nikde nevidel. Ja tiez viem na Voyageri ist so spotrebou 3.5 litra na 100km, aha pozeraj :

https://www.youtube.com/watch?v=RNtLwt6A8Q4
a pritom to auto v reali v Bratislave zozerie 8.5 litra takmer ziadne zapchy, v zime cez 10 len tak zahuci ! Bratislava-Mnichov a naspat cez Vieden, Linz, Salzburg s tym otocim 5 chlapov na palube, nejaka drobna batozina, pod sest litrov nafty na 100km real.


Vychadzal som z cisel udanych na https://forums.teslamotors.com/forum/forums/miles-kwh
kde jednoznacne hovoria minimalne 0.2kWh/km (ked to prepocitas z mile, 1.609km je mila), skor tak 0.25kWh/km v realite. A to nebola zima, kurenie, cize som si dovolil zaratat "celorocny priemer" lebo v zime a v horach je to ukrutne viac.

https://www.youtube.com/watch?v=sHRGw_yg3KY
clovek povie "two hundred and five thousand kilometers", mozno chcel povedat 250 alebo 205, to je jedno, proste je to UPLNE inde ako 450km co robia v lete. Sa mi teda zda ze v zime Tesla nejazdi za 0.187kWh/km ani ked sa fanatici rozkrajaju.


Navyse, kWh nestoji 0.109 eur, to je z rise snov, v praxi je to zhruba 5.5 koruny za kWh maloodber bez nocneho prudu teda 0.182 eur/kWh (v tabulke sa pise 0.109 eur/kWh, to je tiez poriadny rozdiel, ano zdoraznujem neviem kolko stoji dom s nocnym prudom). My v administrativnej budove zerieme 62MWh+ mesacne, mame supervelkoodberatelske zlavy a kWh nas stoji 0.123eur BEZ DPH !!!takze end-user nezaplati vysledny 0.109eur/kWh ani nahodou ked zaratas vsetky tie polozky co mas na fakture.


Nechcem spochybnovat uspechy tohoto EV, rozhodne nie. Prave naopak, aj ked na nu nie som ochotny dat prachy, som velky fanda.




>> Teraz si zoberme, že najazdíš 150 tisíc. To je u Tesly 2600 eur a u Dieslu 11000 eur.

no ano, ale ten diesel ma stoji 17k a predam ho za 8k po par rokoch, kdezto Tesla stoji 115k a predas ju za 65k... ktore auto ta pripravilo o viac penazi ?
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Po 11. Apr, 2016, 17:26, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Leon »

dobre tak bavili sme sa iba o spotrebe samozrejme :D
.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa mp3turbo »

akurat som upravil prispevok trosku v neprospech toho diesla, preto tam mam "jeden edit".


Bohuzial rozpravat iba o spotrebe je scestne pri akomkolvek autiaku - jedine TCO je co sa pocita.

Pokles hodnoty vozu, ja to vypravam uz strasne dlho lebo aj to su peniaze ktore ti utecu, SERVIS A OPRAVY, POHONNE HMOTY, poistenia, zopar dalsich veci. Nie je mozne len povedat ze XYZ nabijam vo Zvolene zadarmo, to bohuzial nestaci.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Leon »

S tým samozrejme súhlasím, len tam bola vyššie debata práve iba o tom, koľko dá človek na dobíjanie a tankovanie. Tak som chcel ukázať, že dobíjanie samotné je určite o 2/3 lacnejšie a nie na úrovni tankovania. Ak by som mal brať do úvahy všetko dokopy, tak zdravo uvažujúcemu človekovi (ak nieje nejaký ropný magnát) to hneď vyfrči z hlavy, aby nejakú teslu kupoval :D
.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa LordKJ »

turbo, ked som mal doma masiny na BTC mining, tak priemerna kwh cena bola 0.11587752 (tolko mam v excel tabulke ulozene), a to je vazeny priemer 8hod nocny prud + 16 hod klasicky [rok 2014]
VT 0,1374 €
NT 0,1068 €
no ale furt to nie je, velmi inak
http://www.vse.sk/wps/PA_Minnesota/cont ... i_2016.pdf

a to su koncove ceny (teda vratane prispevkov na jadrovu energiu a neviem jake bludy + transport) s dph

ako vidis, 14centov/kwh je klasicka cena pri druhom najnizsom tarife

// https://www.zse.sk/documents/13842358/C ... 012016.pdf
zse este menej :D

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"