Zakladne dosky DFI a neodporucane napajacie zdroje

Všetko o základných doskách, ich problémoch, možnostiach...
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

Xenon napísal:Aky je rozdiel medzi pasivnym a aktivnym PFC.
Uz som to tu niekde raz citoval myslim...

Ing. Martin Molhanec,CSc. -Czech Technical University in Prague : Faculty of Electrotechnics napísal:Co je to PFC?

1. Emise harmonickych slozek sitoveho proudu zaøizeni se vstupnim
fazovym proudem do 16 A maji stanoveny meze v harmonizovane evropske
normì EN 61000-3-2, ktera byla u nas pøevzata jako identicka ceska
norma cSN EN 61000-3-2 (poprve od r. 1997, posledni upravene vydani v
r. 2001). Zaøizeni, na nìz se tato norma vztahuje, musi tam
stanovenym pozadavkùm vyhovovat, aby bylo pro nìj mozno vydat
Prohlaseni o shodì, oznacit je oznacenim CE a teprve takove zaøizeni
lze uvest na trh. To plati jak ve statech EU.

2. V teto normì jsou zvlast pøisne pozadavky na maximalnì pøipustny
obsah harmonickych slozek sitoveho proudu stanoveny pro napajeci
zdroje pro PC a jejich monitory, a pro napajeci zdroje televiznich
pøijimacù. Bìzne zdroje tìmto pozadavkùm nevyhovuji, a proto vyrobky
novì uvadìne na trh musi byt opatøeny prostøedky, ktere obsah
harmonickych sitoveho proudu snizuji. Protoze vysoky obsah
harmonickych sitoveho proudu snizuje ucinik (Power Factor), oznacuji
se tyto prostøedky jako PFC - Power Factor Corrector.

3. PFC je mozno realizovat jako

a) pasivni, coz je zpravidla seriovì zapojena tlumivka, ktera obsah
harmonickych snizuje, nebo jako

b) aktivni, tvoøeny spinacim vykonovym tranzistorem, ktery moduluje
vstupni sitovy proud tak, aby mìl temìø idealnì sinusovy prùbìh.
Vyhodou aktivniho PFC ve srovnani s pasivnim jsou male rozmìry,
dokonalejsi tvarovani proudu (ucinik temìø jednotkovy), ale nevyhodou
je nebezpeci vzniku dalsiho vysokofrekvencniho ruseni. Pøesto se u
øady modernich spinacich zdrojù vyssi kvality pouziva, pokud lze
zdroj dostatecnì odrusit.
Používateľov profilový obrázok
mirrco
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 154
Dátum registrácie: Ne 18. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Príspevok od používateľa mirrco »

A co tak spojit 2zdoje do kopy paralelne?alebo vymenit to co tam vzdy odide?Teda silnejsie shotkyho diody (hlavne na 5V aspon 40-50A)a primarne tranzistrory (ryhchlejsie mosfety - HEXFET od irfp)
a mate vystarane poom uz len aby sa nepriehrial ten trafak
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Príspevok od používateľa robour »

mirrco napísal:alebo vymenit to co tam vzdy odide?Teda silnejsie shotkyho diody (hlavne na 5V aspon 40-50A)a primarne tranzistrory (ryhchlejsie mosfety - HEXFET od irfp)
a mate vystarane poom uz len aby sa nepriehrial ten trafak
To by som nerobil. Tie lacne zdroje su celkovo konstrukcne odflaknute. Je tam len to co musi byt. Zvysok krabice je vzduch. Keby si tam dal silnejsie polovodice, je velka sanca ze odide zas daco ine.
MTB: ASUS Crosshair VI Hero X370 CPU: AMD Ryzen 5 2600 : Noctua NH U9B RAM: G.SKILL 16GB KIT 3200MHz CL16 Aegis : Sapphire AMD Radeon HD6770: SSD: Samsung 970 Evo 500GB NVme M.2 HDD: Seagate SSHD 2TB ST2000DX001 PSU: Seasonic Focus 550W LCD: Eizo 19"
Používateľov profilový obrázok
mirrco
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 154
Dátum registrácie: Ne 18. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Príspevok od používateľa mirrco »

Neviem zatial mi nic neodislo na zdoji je napisane max 32A pri 5V a menice pre napajanie CPU pre procak tahaju pri zatazi 2x18A.Predtym tam bola len 30A shotky tak som ju radsej vymenil bo ked odide mozu odist aj spinacie tranzistory.
Ale inac pravda stretol som sa aj zo zdojmi kt. slati tiez tak rovnako rozne zvlasne znacky a bolo to v nutri anozaj ubohe a ta 494...Inac opravujem zdoje tak viem co tam najviac odchadza a co staci povimienat.
A mam eurocase a so ms nim spokojny.myslim ze najlacnejsi za to co dokaze
Používateľov profilový obrázok
Umek_X2
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ut 10. Júl, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa Umek_X2 »

ja by som sem pridal fortron a urcite nemam vyhrady proti eurocaseu lebo mam 550w eurocase a mysli me je to dokonaly zdroj
Používateľov profilový obrázok
mirrco
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 154
Dátum registrácie: Ne 18. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Príspevok od používateľa mirrco »

Ja mam tiez eurocase a je to neodpalitelny zdroj.Raz som napajal CPU takym menicom a neuvedomil som si ze co vlastne chcem a rozpustila sa mi izolacia na 5V kabli.Na zdroji je napisane 32A ale bezproblemov da 40A a kratkodobo aj viac.Ale teraz rozmyslam nad technologiou ze ja ak zatazim 5V tak ta regulacia prida a prida aj na 12V tak som chcel ze by som aj zatazil 12V menicom na 5V a ten by som spojil z 5V a tak by som vyrovnaval napatia...
drahsie zdroje maju uz 2 transformatory a su v podstate zdojene ale to su zdroje od 2000sk.
Doneste mi aj fortron odpalim...staci zastavit vetrak srobovakom a riadne nataktovat :)
xaircon
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 27. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: Nová Dubnica

Príspevok od používateľa xaircon »

co sa tyka toho q-tec zdroja, tak ja ho mam a prevadzkujem na nom moju zostavu v popise a ide bez problemov, CPU - pretaktovany, GPU - pretaktovany, nemam voci nemu ziadne vyhrady. Mozno to bude aj tym ze ma 520W, takze mi PC zasobuje v pohode.
MB: ASUS P5K Premium/WiFi-AP, CPU: E8400@3,6GHz (9x400MHz) 1,250 VCore, RAM: DDR2 2*2*2GB A-DATA Vitesta Extreme Edition 800MHz, 4-4-4-12, 2,0 VRAM , VGA: Gainward GTX260, HDD: WD 320GB AAKS - OS, 2xWD 640GB AAKS - Data OS:Ubuntu 10.10 64bit/ArchLinux 64bit BOINC
Používateľov profilový obrázok
mirrco
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 154
Dátum registrácie: Ne 18. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Príspevok od používateľa mirrco »

Asi je kazdy zdroj dobry pokial kupis taky aby bol urceny na ten vykon.Ked tam das daku 200w svetovej znacky podla mna aj ten odide
Používateľov profilový obrázok
HiTeccom
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 02. Aug, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa HiTeccom »

robour napísal:
mirrco napísal:alebo vymenit to co tam vzdy odide?Teda silnejsie shotkyho diody (hlavne na 5V aspon 40-50A)a primarne tranzistrory (ryhchlejsie mosfety - HEXFET od irfp)
a mate vystarane poom uz len aby sa nepriehrial ten trafak
To by som nerobil. Tie lacne zdroje su celkovo konstrukcne odflaknute. Je tam len to co musi byt. Zvysok krabice je vzduch. Keby si tam dal silnejsie polovodice, je velka sanca ze odide zas daco ine.
hej !, a nemusi to byt iba zdroj :roll: ...
Používateľov profilový obrázok
HiTeccom
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 02. Aug, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa HiTeccom »

Umek_X2 napísal:ja by som sem pridal fortron a urcite nemam vyhrady proti eurocaseu lebo mam 550w eurocase a mysli me je to dokonaly zdroj
no ten Eurocase hoci udava 550 W ,oficialne zo seba nevyzmika tolko stavi,a hlavne nie dlhodobo :roll: .nekvalitne mosfety sa po istom case zacnu piskat,a potom uz len vyhanaju iskry z case :D .
Používateľov profilový obrázok
HiTeccom
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 02. Aug, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa HiTeccom »

mirrco napísal:Asi je kazdy zdroj dobry pokial kupis taky aby bol urceny na ten vykon.Ked tam das daku 200w svetovej znacky podla mna aj ten odide
no ked to beries takto tak hej,ale otazka je,ze v akom zasovych intervaloch :D .Jeden kvalitny FPS 330 W pracuje s takou ucinnostou,ze by to nezvladol ani 500 W Mercury :wink:
Naposledy upravil/-a HiTeccom v Ut 31. Júl, 2007, 23:45, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4581
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Príspevok od používateľa killswitch »

predpokladam, ze si robis srandu s tymi za sebou iducimi postami... :roll:
uprav si to!
Používateľov profilový obrázok
mirrco
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 154
Dátum registrácie: Ne 18. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Príspevok od používateľa mirrco »

TO co piska v zdojoch su cievky alebo ten vystupny transformator.ta cievka tma kmita lebo je roztrasena.Ale neiktore zdroje piskaju aj ked su vypnute a to staci vymenil len ten maly trfacik alebo ho skusit oblepit sekundakom a je po piskani.
Používateľov profilový obrázok
br4n0
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 599
Dátum registrácie: Ut 20. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava V

Príspevok od používateľa br4n0 »

Pridavam podobny, ale rozsiahlejsi a univerzalny zoznam doporucenych zdrojov.
Používateľov profilový obrázok
johovic
Ban
Ban
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 04. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Zilina , Velky Diel blok C - 508

no takze

Príspevok od používateľa johovic »

prosim vas poradte mi : NO takze zostava : AMD athlon 3700+ takt na 2706MHz pri nejakych 1,45V ,doska DFI lanparty NF4 , 2x256MB DDR (na ceste 2GB heh) , 80GB ATA a 300GB SATA disk , DVDRW, grafika gainward 7900GT BLISS GS 512MB takt na 730MHz jadro , 1440MHz pamate. - chladene pasiv ACCELERO s1 + 2 x12cm vetraky ZDROJ : nejaky shit 350W. No takze hral som colina DIRT na plne detaily 1024x a pohode... Zapol som si 3Dmark05 a po par minutach sa mi natvrdo vypol pc. proste ako keby som vytiahol zo zasuvky . A odvtedy uz PC nejde zapnut . kontrolka na doske svieti , svieti aj kontrolka pri pamatiach ale inac UPLNE NIC , ani 1 vetrak , disky , NIC. skusil som napojit na stary 250W zdroj ale hned ako som ho zapol tak jeblo v nom jednu iskru a bum a potom som ho odpojil radsej :D .takze neviem teraz kde je problem.... prosim vas poradte mi

Návrat na "Základné dosky"