SSD do 150€

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5574
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa Odar »

Spekulujes, ako Rexo s kostou. Pozri do penazenky a podla toho sa zariad. Na zivotnost kasli. Kym ten disk uzenies k smrti, budes mat davno piaty v poradi. Osobne by som tam bachol Crucial kvoli cene. Ale je to iba moj pohlad na vec.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa mp3turbo »

suhlasim i ked zase treba rozumiet napisanemu.

SSDcka ktore si zobrali chlapci z TechReportu na test, patria k najkvalitnejsiemu co v tej dobe existovalo. DNES NEEXISTUJE ZIADNY KONZUMERSKY DISK, KTORY DOKAZE 3000 GARANTOVANYCH PREPISOV NA BUNKU, TAK AKO KINGSTON HYPERX 3k. Preto sa vola 3K lebo proste jeho bunky vydrzia 3000 zapisov. Uz v tych casoch, teda pred TROMI ROKMI ked tento SSD vznikal, to bolo natolko dolezite ze sa muselo dostat aj do nazvu. Chapeme ?

Zdoraznujem este raz, ze tato este ako-tak poctiva generacia SSD nebola ani zdaleka 16nm ako je MX100 a ani zdaleka nepouzivala take podradne bunky. Pozor na slovo podradne, je velmi velmi na mieste. Standardna zivotnost buniek vtedy, ked vznikal 3K ako zastupca toho najlepsieho, bola niekde okolo 1000 prepisov a to bavime o minimalne 20nm technologii. Dnes, so zmensenim technologie, sa pohybujeme na hranici okolo 600 prepisov, vsetko ostatne je CISTA NAHODA. Toto neplati pre Samsung 850pro, ktore ako som povedal hore pouziva 40 respektive 45nm bunky - nechce sa mi hladat, a nielen to, ale navyse nie su usporiadane klasicky "planar" teda 2d vedla seba ako husi LEBO VTEDY SA OVPLYVNUJU VIAC AKO BY SME SI CHCELI PRIZNAT, ale su krasne navrstvene nad sebou a preto su oznacene ako 3D. Je tam 32 vrstviev. Je obrovsky rozdiel v zivotnosti SSD ktore ma 40nm bunky v jednej rade vedla seba naplocho a takeho ktore ma 40nm bunky v 32 vrstvach nad sebou. Obrovsky. Mnohonasobny. Radovo odlisny, fakt sa bavime desiatky az stovky nasobku.

Nemajte najmensiu nadej alebo ocakavanie ze MX100 a podobne dnesne hrkalky vydrzia 2000TB zapisov ani nahodou. Nevydrzia. Nemaju sancu. Hentie POCTIVE disky to nevydrzali, vidis ze su skoro vsetky skapate niekde na urovni 600 az 800TB, jedine 840Pro a Hyperx3K s kompresiou sa drzia. Ale pozor, uz davno melu z posledneho, je to jasne vidiet na ich prevadzkovych parametroch.

Dnesne lacaky ked kupis, rovnako budu mliet z posledneho pri 300TB a to som fakt este mohutne prehnal.


Viem kazdy teraz zacne vytahovat ze na hranie A PRE BEZNEHO DOMACEHO UZIVATELA to nie je dolezite. Lenze pan sa nehraje, on robi s photoshopom. A uprimne, bezny domaci uzivatel potrebuje prd makovy a nie SSD.

Dajme si 256GB kapacitu, kazda bunka sa moze prepisat bezpecne 500x, to mame 256GB x 500 = 128TB zapisov, nic viac. Zrejme som 500x prehnal, ale nechcel som vas zosmutnit hned od zaciatku, skor v realite by som povedal tak 300x... cize sa bavime o radovo 76TB. Preto maju vyrobcovia zaruku na 20 az 40TB zapisanych dat !! Co si myslite ze oni su sprosti ?! A pozor, to cislo je krasne, ale vsetci sme zabudli na tzv. write amplification, cize ked pocitac v priebehu casu zapise 10TB dat, neznamena to ze SSDcko fyzicky vykona 10TB zapisov do buniek - bohuzial je to DALEKO viac a zavisi to predovsetkym od zaplnenia a moznosti uplatnenia garbage collection a hlavne od zapisov ktore na SSD letia : jedna vec je krasny linearny zapis v style "nahravam tam filmy" a uplne ina vec je "mam disk skoro plny krpatymi subormi z uctovnictva, wordu, random non-linear write z databaz, virtualizacie a podobne".

Preto maju aj moderne auta moznost PREDLZENIA ZARUKY na 80.000km a podobne strasne cisla. Lebo su to hovadiny co nic nevydrzia, vyrobcovia proste NEMOZU dat dlhsie zaruky lebo by ich to polozilo.

Aby som to zhrnul, SSD technika v pozadi je sialene komplikovana.
Jedina cesta do buducnosti su 3D pamate, zapamatajte si. Zatial ich robi len Samsung. Vsetko ostatne je prieser. Buduci rok sa pridava Intel, maju to viacmenej odladene, snazi sa bojovat aj Micron teda Crucial, ti su na dobrej ceste. Ostatni su v prdeli a nemaju na to technologicky.

Pri 16nm technologii a hlavne pri TLC uz doslova a dopismena ratas atomy. To sa proste neda.

Najlepsia kupa dnes z akehokolvek hladiska, okrem cenoveho : Samsung 850Pro v kapacite ktoru potrebujes. Za nim tri galaxie nic, tma, hmla, ticho, ani obraz ani zvuk, potom Sandisk tie najdrahsie Extreme verzie lenze tie stoja na cent rovnako ako Samsung takze je cista blbost ich kupovat (pozor, tie najlacnejsie Ultra ci ako ich volaju pouzivaju TLC bunky, co je hroza) a spolu so Sandiskom Intel 730 (lenze ten je este drahsi ako Samsung, nie je rychlejsi v uplne nicom a nema 3D bunky takze vymalovane). Potom nic, nic, tristo vesmirov nic, potom nula kelvinov, vobec nic, armageddon, a potom nasleduju vsetky tie srandy nahromade co vidis v cennikoch lacnejsie ako 850Pro. Ani sa v nich nemusis prehrnat, je to jedno ako druhe, nie je tam ziadny rozdiel. Nie je absolutne podstatne ci pouziva kontroler firmy X alebo Y.

Ked nechces tri tyzdne spekulovat nad blbostami, ber 850Pro v kapacite 256GB. Sice zaplatis o 54eur viac ako za najlacnejsiu variantu od konkurencie, ale proste nic neriesis. Dlhodobo udrzatelny vykon ? Najvacsi zo vsetkych. Zivotnost ? Fakt nekonecna a to hovorim ze nekonecna, do tych pamati zapises tisice peNtabajtov, proste techreport toto nemusi testovat, je to uplne zbytocne a nikdy v zivote nedotestuju. A potom ten firmware... neuveritelna konzistentnost vykonu read alebo write, fenomenalna vhodnost do RAID poli ci uz SW alebo HW (to by bolo na dalsie tri strany elaboratu ze preco)...

Strucny zaver : dnes nemas lepsie konzumerske SSD ako 850Pro, v akejkolvek kapacite. Nebavime sa o enterprise technologii, zatial.

Vzhladom na vlastnosti ktore ma, ten disk by mal stat MINIMALNE TROJNASOBOK, je tak fenomenalne fantasticky. Seriozne vazne. Na hlavu pobije 95% enterprise SSD ktore maju cenovku o jednu nulu vacsiu V KAZDOM PARAMETRI, rychlost, vydrz, konzistentnost, cokolvek si vyberies a to hovorim smrtelne vazne.

Viem ze zniem ako fanboy ale neuveris mi, nikdy v zivote som 850Pro v ruke nedrzal ani ho nevlastnim :)




otazka ktoru som dostal sukromnou spravou :

"ako si písal, že tomu disku má dať iba 96MB partíciu,... stačí úplne pri inštaláciu vymedziť povedzme tých 96GB a zvyšok nechať ako neformátované miesto? chápem to správne? :) nič iné už potom netreba ?"

dovolim si odpovedat verejne pretoze je to velmi dolezite : ano, uplne spravne. Jednoducho vytvoris partition ktora bude mensia ako je celkova kapacita disku. Tym si kupujes ZIVOTNOST AJ DLHODOBY VYKON ZAROVEN. Je to drahe, viem, ale je to tak. Absolutne jasne to ukazuju grafy anadtechu a kazdej jednej sajty ktora sa tomuto venuje pri kazdom jednom SSD, to je proste princip prace.

Na 256GB disku teda vytvorim 192GB partition, na 128GB disku spravim 96GB partition. Viem ze "gigabajty vyrobcov" teda 10 na siedmu sa technicky kvoli marketingu odlisuju od "gigabajtov pocitacovych" teda 2 na 20 ale osrat im tie sproste hlavy, co uz.

puf to zas bol prispevok. Mozes sa prehrabavat vidlami v SSDckach, ak chces usetrit cas a namahu (pretoze vsetko ma svoju cenu) proste zober 850Pro. A neries. Robis s photoshopom, pri prvej zakazke sa ti ten ukrutny rozdiel zhruba 50eur medzi najlacnejsou srandou co na trhu existuje a megabombou 850Pro v kapacite 256GB proste vrati. A kedze to budes mat v masine dva roky, ostatok casu sa uz len budes usmievat.


Ked si niekto mysli ze dlhodobo udrzatelny vykon respektive vykon pri zapise nie je dolezity pre Photoshop, povedane inak "ze neuvidi rozdiel pri takej praci medzi MX100 a 850Pro", urcite este nikdy s photoshopom nerobil poriadne. Mam kamosa, uz som o nom pisal, ktory na stvordiskovom RAID zlozenom samozrejme z SSD dokazal s masinou kuckat. A zabil kazde SSD do polroka az roka najneskorsie, zapisuje ako blazon. Uz ma doma 850Pro, o zapisoch samozrejme nic nevieme lebo je to velmi cerstve (asi mesiac alebo dva, ten cas leti), zato vykon... to co mu kazda vec kuckala, teraz idu dve veci popri sebe hladucko a plynulo. Robi s videami.

Tak si preberte. Ziadna zmena konfiguracie, vyhodilo sa stare pole, nahodili nove Samsungy, nic sa nepreinstalovalo, nic sa nezmenilo, naformatovalo sa s rovnakym pismenkom a do boja vpred ! Uz len podla papierovych parametrov vidis, ze 128GB verzia 850Pro je limitovana rozhranim SATA3 teda 6Gbit/s samotnym... vykon sa nezvysuje pre vyssie kapacity. Ostatne chrchlatka co maju papierove cisla take ake maju, zvlast pre 128GB verzie, mozu len tichucko z kuta zavidiet. Tam proste nie je porovnanie.

850Pro je Audi A8L v najlepsej priplatkovej vybave co sa len da za cenu Skody Rapid jedna-dva hátépé bez kolies a bez volantu. Myslim ze howgh.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5574
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa Odar »

Na notebooku mám zapísaných 22 TB cca za 3 roky. Neserem sa s tým - sťahujem dáta z netu v archívoch a nechávam na SSD rozbaliť. Žiadna kontrola, aby som menej zapisoval. Áno, mám tam Intel, ale koľko TB mi chýba do tých 700? Alebo nech to porovnávam s najväčším odpadom tak do 300?

Však nech si odsleduje koľko cca denne zapíše, vynásobí...
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa Leon »

turbo ty si iný vrah s tými tvojimi prirovnaniami :D

... čiže ako píše Odar, pre mňa ako užívateľa ktorý má notebook len na sťahovanie (cca 5-6 TB za rok) a prezeranie netu, žiadne photoshopy a gigabitové renderovacie programy,... je pre mňa jedno aký z tých "lacákov" kúpim, však? alebo? lebo dal si mi chrobáka do hlavy s tým 850 Pro, tak mi prosím Ťa potvrď ešte toto :D
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ano, potvrdene. Kedze vsak MX100 a M500 stoja na euro rovnako, prepana ber tu M500vku, pretoze proste je lepsia. Ma minimalne mensi vykon to ale nepostrehnes kedze ty vlastne SSD neprilis potrebujes pri hentych "datovych tokoch" :)

nemyslim to samozrejme v zlom.


prýspevek f pátek, som zabyl nééé ? Jag luďá hovorá, výťaz móže byt enem jeden. Dóležité je čo sa neskaj spravylo pre slovenský hyphop a jak výš repuvať.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Merrevick
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 91
Dátum registrácie: St 02. Júl, 2014, 12:16
Bydlisko: Michalovce

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa Merrevick »

mp3turbo napísal: Na 256GB disku teda vytvorim 192GB partition, na 128GB disku spravim 96GB partition.
Nevyznam sa - opytam sa. Je nutne to robit? nestaci ak si budem davat bacha a nezaplnat disk po okraj ale nechat tych 25-30% nevyuzitych?
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa 4040 »

Mal som Crucial M500 ,potom MX100 a teraz Sandisk Ultra II.Tiež má 3-ročnú záruku ,podľa testov je rýchlejší ako Crucial čo samozrejme v bežnej prevádzke nepostrehneš a ak sa naň pozerám podľa ceny,tak porovnateľná s Crucial.
http://www.qcomp.sk/shopping/product_de ... I-240G-G25
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa Leon »

škoda, na Alze nemajú 240GB verziu Ultra II
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa 4040 »

Crucial som mal 240GB a 256GB ale Sandisk Ultra II mám teraz iba 120GB.Nehrám hry a na to čo potrebujem mi stačí 120GB.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa Leon »

nj, ten majú na Alze, ale na tom qcompe je 240 GB verzia. Mám asi 90GB dát (aj s windowsom) čo musia byť na SSD. Tak zháňam 240/256GB verziu SSD.
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa 4040 »

Je problém kúpiť z Q-Comp.Predvčerom bola cena 102€.Rozmýľam aj ja nad tou 240GB verziou ale čakám či nebude v akcií 95-100€.
xorcos
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 110
Dátum registrácie: St 01. Aug, 2012, 21:48
Bydlisko: Bratislava

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa xorcos »

@mp3turbo: dakujem za dokonale objasnenie kvalit 850 Pro :) Mna by este ale zaujimalo, preco Samsung vytvoril tak trvaci disk? Co predaju o 3,4,5... rokov? Nevyplaca sa im viac robit spotrebnejsie eva ci aj pri Pro ocakavaju ze o 4 roky budu moralne zastarale a pomale s novodobymi diskami a ludia ich svojvolne vymenia za novsie...

Som rad, ze si mi ujasnil ze M500 > MX100 :-)

Mozno mam trochu strach, aby sa mi novy disk tak nedegradoval ako Corsair F120 ktora po zapisani 16TB/rok je v haji s rychlostou zapisu (aj ked cita celkom slusne na svoje pomery ~200MB/s) prave kvoli tomu neviem ci by podobny osud necakal aj M500 ci MX100 (napr. M500 ma na papieri este nizsiu rychlost zapisu ako sucasna Corsair F120)...

Trochu ma mrzi, ze nie je nieco solidne medzi Crucialmi a Samsungom 850 Pro.
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa 4040 »

Medzi je Sandisk UltraII alebo Sandisk Extreme Pro.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa mp3turbo »

zle, cele zle. Ultra II pouziva najhorsie bunky co dnes existuju, teda TLC ("trojbitove") - bezne SSDcka pouzivaju MLC (dvojstavove) a najlepsie su SLCcka (jednobitove tak ako to ma byt, ale tie nezaplatis takze vynechame).

Ultra II : 19nm TLC bunky. Ako hovorim, zle z tohoto dovodu. Za cenovku 110 az 115eur v 240GB kapacite sa jedna, podla mna, o ponuku technicky horsiu ako je M500 - ako zdoraznujem vykon BEZNY domaci uzivatel co vo vasom ponimani znamena pozeranie filmov, browsovanie p0rn stranok a hranie Caunter Strajku... nerozlisi medzi SSDckami X a Y v tej beznej triede. Za tuto cenu mam viacmenej hociaky disk, M500, M550, toshibu Q [ozaj, zabudol som na nu], kingstony hyperx 3k su len o malinky chlp drahsie, proste v pripade Ultra II ja osobne vidim len a jedine znacku Sandisk. Nic ine. Preto je to cele zle, u mna rozhodne.

Extreme Pro : mimoriadne kvalitne disky. Velmi dobre pamate (samozrejme nemaju na 3D Samsungu a Intelu zivotnostou - ach ano, to je ten moj obohrany song, ani latenciami pri programovani a citani, dosahovanou mierou paralelizmu v dosledku pouzivania vysokokapacitnych plátov ale maleho poctu co znamena neprilis fenomenalny vykon hlavne pri malej queue depth a malych blokoch dat - pre tych co nerozumeju, toto je typicke konzumerske pouzitie. Treba vsak zdoraznit ze aj tento vykon patri rozhodne medzi to lepsie co dnes mozeme stretnut a je prudko nad urovnou M500). Vyborne SSD all around. DVA PROBLEMY co mam s Extreme Pro je to, ze iba o 10eur drahsie mam Samsung 850Pro a teda Extreme Pro sa proste neoplati. Plus nema natolko krasny vyrovnany vykon ako 850pro pri zapisoch, http://www.anandtech.com/show/8170/sand ... b-review/2 takze sa ABSOLUTNE NEHODI do akehokolvek RAID pola, ci uz amaterskeho alebo nedajboze polo-profesionalneho (budem robit mnohodiskovy RAID). Ano, viem, bezny cloviecik Janko Jozko s tymto problem nema, ale ked to zoberem celkovo tak proste 850Pro je lepsia volba a takmer uplne rovnako draha. Takze neni o com, v mojom kalendari je rozhodnute. Rovnaky osud ma aj Intel730 pretoze je dokonca este o par eur drahsi ako 850Pro v rovnakej kapacite, pritom nie je ani vykonnejsi ani trvacnejsi ani nema vyrovnanejsie dlhodobe zapisy, inak 730tka je rovnaka bomba ako Extreme Pro (cize zdielaju druhe miesto celkovo v mojom rebricku).








>> Na 256GB disku teda vytvorim 192GB partition, na 128GB disku spravim 96GB partition.
>> Je nutne to robit? nestaci ak si budem davat bacha a nezaplnat disk po okraj ale nechat tych 25-30% nevyuzitych?

je to vysvetlene hore : zivotnost SSD sa prudko zvysuje ak nepouzivas vsetky jeho bunky pre operacny system a interny management (firmware) moze cirkusovat s garbage collection a rozlozenim zapisu. Robit to nemusis. NIE, NESTACI KED DISK NEZAPLNIS PO OKRAJ AK MAS VYTVORENU PARTITION CEZ CELY DISK. Treba spravit mensiu partition. 30% je zbytocne vela, uz aj 25% je vcelku slusna rana (zober si "akokeby" SSD stalo namiesto 120eur o 25% viac = 150eur, to je vcelku slusny rozdiel, napriklad 850Pro 256GB by namiesto 160eur stalo 200eur a to je uz slusny ranec, ze?)




>> Mna by este ale zaujimalo, preco Samsung vytvoril tak trvaci disk? Co predaju o 3,4,5... rokov? Nevyplaca sa im viac robit
>> spotrebnejsie eva ci aj pri Pro ocakavaju ze o 4 roky budu moralne zastarale a pomale s novodobymi diskami a ludia ich svojvolne vymenia za novsie...

toto sa musis opytat samsungu a nie mna. Predovsetkym takto : 2d technologia narazila na svoje limity. 19nm, 16nm, 15nm, skoncili sme. Potom uz spolahlivost nebude ziadna a hlavne v dosledku coraz vyssich extremnejsich narokov na vyrobu ZANIKNE AJ CENOVA VYHODA. Proste buducnost spociva vyhradne v 3D technologiach NAND buniek, tomu sa jednoducho neda uniknut. Nejde o to ze Samsung vytvoril trvaci disk - to je len side effect. Vsetko je lepsie, jednoduchsie, menej narocne pri 40nm technologii ako pri 16nm. AJ CENA BUDE LEPSIA, len treba konkurenciu (zatial 3d vyraba IBA samsung, buduci rok Intel aj Micron/Crucial, snad sa prida aj stvorpismenkova polovodicova firma). Ide o kapacitu, zrejme o dva roky budes posmesne hladiet na "uzasny" 256GB disk, takze predavat sa budu nove, vacsie modely. Spotrebnejsie 850Evo bude, kazdu minutu doslova a dopismena. Uvidime cenovku.

Neboj nic, 850pro tu nebude s nami az do armageddonu. Jeho limit, uz v 128GB verzii, je 6Gbit interface, dokazal by ist daleko rychlejsie. Bude 12Gbit SATA ? Zrejme nie. Spravia ho na M.2 ? Urcite. PCIe ? Uz ho robia, volaju to enterprise class, tusim oznacenie 842 ci tak nejak a drti to cisla jak slovenska vlada nekorupcne spravanie.




>> Som rad, ze si mi ujasnil ze M500 > MX100 :-)

nie vo vsetkom, vykonovo trosicku dostane na papulu. MX100 pouziva mensiu litografiu, ma vacsie latencie, avsak pouziva mensie cipy ktorych je viac, teda sa dokaze lepsie uplatnovat paralelizmus. Pre vykon dolezite, avsak ten vykon je tak mrnavy ze o tom nema zmysel hovorit. V PRAXI SI ROZDIEL MEDZI MX100 A M500 NEVSIMNES.





>> Mozno mam trochu strach, aby sa mi novy disk tak nedegradoval ako Corsair F120 ktora po zapisani 16TB/rok je v haji s rychlostou
>> zapisu (aj ked cita celkom slusne na svoje pomery ~200MB/s) prave kvoli tomu neviem ci by podobny osud necakal aj M500 ci
>> MX100 (napr. M500 ma na papieri este nizsiu rychlost zapisu ako sucasna Corsair F120)...

no vidis... ani daleko chodit nemusis. TRIM, Secure Erase, modlit aby si mal vykon akotak naspat. Cele zle. Pri serioznom disku (ehm vies ktory chcem poradit ?) nic taketo nehrozi. Ked pozres linkovany test TechReportu - samozrejme ze som dlho diskutoval s autorom toho clanku skoro rok dozadu uz ked zacali a mali sme teda fakt spickovy talk, okrem ineho viem co sa dialo s tym padnutym 840Evo ale nepoviem ; vysledok neviem takze sa nepytajte - tak tam mas 840Pro, stary model, staru technologiu, vsetko neporovnatelne s 850Pro a vidis, aj na sklonku zivota si vydrana ojazdena babicka DRZI SKORO ROVNAKY VYKON AKO NA ZACIATKU. Ten vykon je mensi, avsak po 2000 TB zapisanych dat a TISIC realokovanych sektoroch lebo tie bunky su proste znicene sa ani trosku necudujem. Skor sa fakt cudujem ze tolko vydrzal.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5574
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: SSD do 150€

Príspevok od používateľa Odar »

Keby si mam vybrat M500 vs MX100, tiez volim radsej overenu klasiku M500. Pre dobry pocit. Jeden som montoval znamemu do HTPC a za par mesiacov prevadzky ziadny problem. Nedavno som spod ruky kupil za neodolatelnu cenu nerozbalenu MX100. Popozenie (bicom :D ) starsiu sunku, co maju rodicia. Ocakavam, ze ten pocitac dostane kriiiiidla :laugh:
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM

Návrat na "Nákupná poradňa"