Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
jcdenton12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2221
Dátum registrácie: Št 22. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa jcdenton12 »

materik napísal:musis si sam uvedomit co v zivote chces robit a co ta naplna. A ak sa chces radit s inymi ludmi, tak sa ich pytaj na to, co by radi zmenili vo svojej praci, resp. co je na nej zle. To ti povie podstatne viac. Dam ti tu par "historiek" z mojho zivota:

- Poznam x ludi, ktori isli do IT, lebo sa vyznali v pocitacoch, alebo im isla matematika a teraz sedia vo firmach, vrtaju sa v databazach a presviedcaju sami seba a svoje okolie, ze ich to bavi... :facepalm: Pripadne masturbuju na tom, ze sice maju dress code ale maju casual no jeans friday a ake je to super. :hmmm:
- Pozal som cloveka, ktory makal jak vol, nie na svojom, len ako zamestnanec, mal peniaze, nemal cas na rodinu a raz ked isiel od nas z prace domov, tak nedosiel :smutny: Stoji to zato?
- Oco robil riaditela banky, odisiel odtial, lebo tej praci neveril. Zacal podnikat a teraz robi, co ho bavi. Pracovny cas od pol osmej do druhej, moze robit aj z domu, moze robit aj z kanoe, je proste sam sebe panom.
- Ja pracujem ako programator, vyskusal som dost firiem, tvorbu webu, hier, bankovych aplikacii ale na 100% viem povedat, ze nechcem uz v IT posobit dlhsie ako rok. Radsej by som robil kuchara (fakt ma to bavi), instruktora kanoistiky, pisal knihy... cokolvek, ale nech si o tom rozhodujem sam.

Ale na druhej strane, sa musim podakovat vysokej skole. Isiel som na nu, lebo IT a pocitace, flakal som ju a preliezal, len aby bolo prelezene, ale spoznal som mnozstvo ludi (a hlavne velmi vela bab, obrovska vyhoda FHI :P :mrcool: ), ktori mi do zivota dali podstatne viac, ako to, ze poznam nejake navrhove vzory, viem co je to CLR a podobny bullshit.

Cize ako tu uz bolo povedane, chod studovat co ta bavi, ALE NEZOSTAN LEN PRI TOM. Spoznavaj ludi, nedrz sa len jednej partie, vyskusaj maximum novych veci, ktore sa ti naskytnu, brigaduj, zabavaj sa. Uzivaj si, ze si slobodny clovek, cesujuci zadarmo, ktory ked rano vstane a povie si, ze na vsetko j*be, tak sa nic vazne nestane. Aj zajtra je den... Ked budes mat pracu, zenu a deti, uver na krku, taka moznost tu uz nebude.

Pointou tohto balastu je, ze samotna vyska z teba spravi len pracovnu jednotku (ak si dobre vyberies). Ak si chces dobre zariadit svoj zivot, tak to je len a len na tebe ako. Choose your future. Choose life ;)

P.S.: Tato kniha stoji za precitanie.
hmm masturbacia nad no jeans friday moze byt celkom zaujimava
nemas nejake fotky?


inac suhlasim ze chod za tym co ta bavi (ak to ma zmysel) a budes stasty (jedine ze by si zistil ze ta to vlastne nebavi :good: )
...
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6652
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Shatterhand:
mozno ti uniklo, ze OP si to len vymyslel
tak medzicasom sa objavili trosku vseobecnejsie prispevky. Ja som v podstate vymenoval odbory, ktore respektujem a podla mna ma zmysel studovat ich a zaoberat sa nimi. Nemusi sa to uz nutne financne vyplatit.

Ze niekomu ide matematika na SS, moc neznamena. Na VS pride do kontaktu s uplne inym pristupom k matematike a mnohi ludia zaziju fakt neprijemny sok. Avsak pravda je, ze ma zmysel stavat na tom, co cloveku ide.

Bolo by vsak podla mna vhodne odlisovat informatiku, programovanie a "IT". Informatika je sama o sebe dost teoreticka. Postavena na castiach matematiky, ale aj mimo. Programovanie je tak nejak aplikaciou informatiky, ale da sa podla mna dost dobre oddelit. V podstate sa zaobera uplne inymi vecami. Programator nemusi nutne mat nejake siroke znalosti z teoretickej informatiky (napr. vycislitelnost, algebra) a nemusi ist ani prilis hlboko do ostatnej matematiky. Programovanie je vela o znalosti zakladnych principov a pouzivani aktualnych technologii. Urcite sa ale hodia znalosti zo zlozitosti a nejaka ta matematika. "IT" radsej rozoberat nejdem. Dnes si ktokolvek, kto colen vyplnuje tabulky v exceli, mysli aky je velky ITckar...

Matematika tu bude do konca ludstva, informatika a programovanie tiez, ako aj mnoho inych vied. To by musela nejaka radikalna skupina ovladnut svet a zakazat to, co sa dnes uz snad nestane.

Co by mal spravit student strednej skoly, ktory chce na VS studovat matematiku/fyziku/informatiku?
Naucit sa matematiku nad ramec SS, minimalne sa trochu zoznamit s diferencialnym poctom, pristupom "vety a dokazy" a zakladnymi technikami dokazovania (priamo, indukcia, spor)
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1979
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa Gumkac »

ktokolvek co chce studovat Matiku / info na VS by sa mal tomu na zakladnej / strednej venovat viac. ;) olympiady, sutaze, korespondencne seminare - dost naucia. olympiady prave to dokazovanie, ktoreho je VS matika plna. samozrejme aj sutaze z informatiky naucia cloveka mysliet casovo (casov anarocnost behu) - profiit a KSP - casovy limit na beh programu. samozrejme informatika a programovanie je rozdiel. studujem bezpecnost informacnych systemov - teoria info a matiky, a part-time som zamestnany ako programator v jednej spolocnosti v BA. slusny (nie prevratny, ale slusny) plat na to, ze mam 21 a ze som len student. popri tom nejake vlastne projekty,... Samozrejme no-life, lebo nemam kde stretnut tu spravnu :D (skola, praca, cesta domov autom (uz aj ta moznost stretnut dakoho v MHD odpadla)) :laugh: :laugh: :laugh: ale tak nejako bolo nejako bude. ale v sucastnosti, kedy je dost problem najst si dobry job, co ta bavi, som rad, ze mam prilezitost aku mam, a snazim sa pracovat, aby som si to miesto udrzal.
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 32GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 980 pro 1TB + 970 evo plus 1TB | NZXT H7 flow | 5x 140mm arctic
LG UltraGear 27GP850-B / Dell U3417W | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile | Lenovo T490
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa dendroid »

M1ch4l napísal:
Toto je uz druha tema, kde sa tvaris naramne vsevediaco, tak to prosim ta trosku skrot :)
Tvárim sa primerane k tomu, čo viem a viem o tom dosť veľa na to, aby som zistil, že o tom ty nevieš prakticky nič. Ide o vážne veci, pritom väčšina ľudí o tom nemá ani páru a ďalej šíria podobné mýty, ako si písal ty a ostatní o inteligencii v inej téme a čo píšeš tu. Napísal si, že je to skutočná veda, čo je myslím si jednoznačné. Vedu robí vedou niečo iné, nie to, že rieši reálne problémy. To je asi podobné, ako vypisovať bludy v nákupnej poradni, že Nvidia má lepšie ovládače a Intel je na rozdiel od AMD spoľahlivý. S tým rozdielom, že tieto mýty ovplyvňujú ľudí pri výbere školy, čo sa nedá ani porovnať s tým, že by niekto mohol ušetriť pár desiatok eur na grafickej karte :rolleyes:
Shatterhand napísal:Nechápem načo riešite psychológiu, keď mu ide matika a programko, to tu bude ešte najbližších 50 rokov určite tak keď mu to ide, nie je nad čím rozmýšlať. K tým psychológom - áno, aj ich bude treba troška viac ako je ich dnes(absolventov nemám na mysli, ale tých čo to reálne robia) a to lebo - pracovný psychológ, čoraz viac ľudom dneska d.be a pod.
Ďalší mýtus, pracovných psychológov bolo v minulosti treba viac ako v súčasnosti, každý podnik mal za čias socializmu vlastného psychológa. Dnes sa všetko rieši cez HR a assesment centrá, na čo ti psychologické vzdelanie netreba. Podobne aj tréningy môže robiť kde kto, na to ti psychologické vzdelanie netreba. Že ľuďom drbe je jedna vec, druhá vec je, kto má reálne na to, aby si platil dlhodobo terapeuta ? Vieš koľko stojí jedna hodina terapie ? Veľká časť ľudí sa okrem toho psychológovi skôr vyhýba, kvôli škatuľkovaniu. Neberte si to osobne, ale presne toto sú mýty, kvôli ktorým ľudia na tú školu chodia a potom sa nestačia diviť.
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Socializmus neriešim, nepleť ho sem, nemá to s tým nič spoločné. Ja len hovorím, že ak sa na niečo použiteľné má hodiť psychológ, tak je to cvokár, niekde v HR a možno do marketingu. Avšak toto zasa vytlačili/vytlačia programátori - data "majning" zo sociálnych sietí a pod.
M1ch4l: Dokazovanie mu bude ako programátorovi akrát tak na vieš čo. A nie je podstatné že matika a inf. je úplne iná na VŠ a SŠ, to vieme všetci čo sme ten rozdiel videli. Pre programovanie ide len a len o to, či ten človek má logické myslenie. O ničom viac to nie je. A špeciálne veci aj tak neprogramuje obyčajný programátor, lebo ich nevie.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1979
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa Gumkac »

kto chce byt obycajny programator, nch an to rovno zabudne. sediet nonstop v kancli nieje bohvie co. a prave to, byt ten vyssi, co aj navrhuje riesenie, a nesedi po nociach v praci, uz potrebuje daco viac mat v hlave.
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 32GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 980 pro 1TB + 970 evo plus 1TB | NZXT H7 flow | 5x 140mm arctic
LG UltraGear 27GP850-B / Dell U3417W | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile | Lenovo T490
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Nepochopili sme sa - špeciálne veci programátori nerobia, to si naprogramujú sami ľudia z oboru + možno dáky matematici.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa LordKJ »

on asi mysli tak, ze ty v nejakej firme nespravis novy super efektivny triediaci algoritmus
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa Shatterhand »

A ja zasa nemyslím "normálne kódenie" ale špecialitky v matlabe, c-čku, simulácie, pohyby planét a podobné vtákoviny. To si aj tak vždy robí konkrétny matematik/fyzik/technik sám.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6652
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa M1ch4l »

dendroid napísal: Tvárim sa primerane k tomu, čo viem a viem o tom dosť veľa na to, aby som zistil, že o tom ty nevieš prakticky nič. Ide o vážne veci, pritom väčšina ľudí o tom nemá ani páru a ďalej šíria podobné mýty, ako si písal ty a ostatní o inteligencii v inej téme a čo píšeš tu. Napísal si, že je to skutočná veda, čo je myslím si jednoznačné. Vedu robí vedou niečo iné, nie to, že rieši reálne problémy. To je asi podobné, ako vypisovať bludy v nákupnej poradni, že Nvidia má lepšie ovládače a Intel je na rozdiel od AMD spoľahlivý. S tým rozdielom, že tieto mýty ovplyvňujú ľudí pri výbere školy, čo sa nedá ani porovnať s tým, že by niekto mohol ušetriť pár desiatok eur na grafickej karte :rolleyes:
Tak nas teda obohat o nieco z toho, co vies. Pokial chces pisat, ze ty to vies a my nie, tak tu pises uplne zbytocne. Napis, ako to je. Potom sa mozeme o niecom bavit.

Vedy su vselijake. Ja ich delim na 2 skupiny: 1. tie, ktore respektujem, teda povazujem za skutocne vedy. 2. tie, ktore riesia "zbytocnosti" a nepovazujem ich za skutocne vedy, ale za pseudovedy. To je moj vlastny postoj, aby sme si ujasnili, co som tym "skutocna veda" myslel.

Este k tomu dodam: Tie "skutocne" vedy su take, ktore nejak obohacuju ludstvo (tu by sme sa mohli bavit, ze aj napr. odbor manazment cestovneho ruchu nejak obohacuje ludstvo, no do toho zachadzat nechcem). Preto ma zmysel ich studovat. Nema to nic spolocne s uplatnenim ani s lukrativnostou odboru.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa dendroid »

Myslím, že som sa viac ako dostatočne vyjdril k tomu, ako to je, aj v tejto téme aj v tej o inteligencii.
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3757
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

Re: Fiktívna buducnosť - Pracovne priležitosti+VŠ

Príspevok od používateľa lezgy »

dendroid napísal:
felipe25 napísal:
lacika napísal:informatika..
TUKE ich vyplodi rocne cca. 130. A stale ich je nedostatok. Co nechapem.
augh:

no, lebo cela europa presunula centra sem, vsetko co robil nemci za 3nasobok platu teraz robia slovaci za menej, a drzia hubu a krok.
ved moj znamy robi pre t systems nejakyho windows admina, raz ci dvakrat mesacne ma pohotovost, musi byt online aj mimo prace, a na dialku riesi v praci aj cez pohotovost problemy s PC v nemecku.
nemec nema sajnu ze vola ne slovensku a ze ten komu vola zaraba v hrubom 700eur (nema vs)
v nemecku za taketo veci platia min 4000eur (overene).

podla mna cely IT sektor na slovensku je chory. miesto toho, aby ludia nebrali pracu za krasne peniaze /to sa da tazko urobit/ a ukazali sefovi, alebo zamestnavatelovi ze EE, ja to nebudem robit za 1/4 platu v nemecku ale za viac, kazdy tu pracu "zhrabne", kazdy je spokojny a vsetky IT centra sa presuvaju sem.

ved ktora zapadna firma nechce mat rovnaky pocet IT expertov (ba este vacsej kvality) ako zamestnancov za 1/4tinove naklady na ake boli zvyknuty na zapade?? ak nie mensie. ..
Nebyť toho, že je tu T systems tak by bolo treba tých win adminov pár a možno by nemal ani takú robotu, akú má. Problém je žiaľ niekde inde, na Úrade práce končí priveľa absolventov rôznych odborov bez uplatnenia, takže žiaľ ... Nemáš možnosť si vyberať, za koľko budeš pracovať, nájdu za teba xyz ľudí, čo to budú robiť za toľko, koľko im ponúknu. Čo sa týka platu v T systems, ten nezávisí od vzdelania, sám mám kamaráta, ktorý má ukončené SOU (no je na druhej strane veľmi šikovný, nechcelo sa mu učiť, tak odišiel z SPŠ elektrotechnickej) a je na 3d level supporte a má aj vyšší plat. Ak by v KE nebol T - systems, neviem, čo by robili všetci tí absolventi. Na druhej strane by sa to možno skôr posunulo do normálu, ľudia by si trikrát rozmysleli zbytočné štúdium na VŠ, ako sa to pomaly začína konečne diať.
nemam pocit zeby ludia premyslali nad studion na VS
mam presne opacny pocit
kazdy kto ma dieru v zadku "studuje" lepsie slovo navstevuje VS
co tam robia niektori fakt netusim, lebo z mojho okolia je 12hodin v praci a ked ho pocuvas tak len u frajerky zbytok prelezi
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s

Návrat na "Debata o všetkom"