Tip na SSD

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
LordRainmaker
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Ne 06. Feb, 2005, 20:00

Re: Tip na SSD

Príspevok od používateľa LordRainmaker »

mam 2 kusy, zajtra vyskusam, diky za tip
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Tip na SSD

Príspevok od používateľa STENLY »

okrujko napísal:pocitil by som rozdiel rychlosti alebo je to cca jedno?
rozdiel medzi SATA2 a SATA3 :)

SATA2
Obrázok

SATA3
Obrázok


nejaký ten benchmark

Obrázok
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
Používateľov profilový obrázok
steel
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Pi 16. Sep, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Tip na SSD

Príspevok od používateľa steel »

Vdaka za tip. Idem zobrat jeden, do druheho stroja s linuxom. Za tu cenu sa to brutalne oplati na to na co sa to bude pouzivat...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5191
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Tip na SSD

Príspevok od používateľa Chris »

divne, mne to vyplulo totok:

Obrázok
Obrázok
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Tip na SSD

Príspevok od používateľa STENLY »

to je tým. že tam máš už dáta

Obrázok
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
Používateľov profilový obrázok
Johnny5
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 169
Dátum registrácie: Ne 03. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Levoca

Re: Tip na SSD

Príspevok od používateľa Johnny5 »

Hmm a takaa otazka co mi je platne rychle ssd ked tie rychlosti su len pri prazdnom disku?
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Tip na SSD

Príspevok od používateľa LordKJ »

pristupova doba, a aj pri plnom to je x krat rychlejsie ako hdd
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Tip na SSD

Príspevok od používateľa felipe25 »

Chris : 128GB SSD mas zaplnene na 76%.
To je podla mna prilis. Nevravim ze ti to znici SSD, ale SSD vydrzi najviac ak nebude preplnene. Drzim sa nazoru ze najlepsie pre SSD je aby bolo cca 50% volne miesto. Totiz neviem ci mas aj iny klasicky disk, ale ak ano, tak vsetko co nesuvisi s OS by som dal na druhy disk.

Doma mam 64GB Samsung M830 na ktorom mam len OS a programy. Volne miesto mam VZDY nad 30GB co je polovica. Rychlost SSD je taka ista ci uz noveho alebo pomaleho - nad 500MB/s aj ked to SSD ma novsi radic ako Kingston, to preto.
Ale preco to moze byt problem ze ho mas zaplnene nad 76%? Ak si neriesil vypnutie veci vo Windowse ktore sa ukladaju na disk, Tempu v exploreri a podobne, tak Tvoj disk sice obsahuje TRIM - ze tie docasne veci sa vkuse ukladaju na volne bunky tak ze stale na ine, ale mas volnych len 24%. Teda tie 24%ntne bunky ak sa budu velmi casto prepisovat - co sa ak si neoptimalizoval OS budu, tak Ti proste SSDcko v tej casti odide. Ako 76% je ok, ale zaplnis disk na 90% a mas volnych len 10%. Teda dookola sa bude zapisovat na tie bunky, a sice SSD vydrzi, prejdu 3roky a presne potom Ti to odide.
Schvalne, ak sa da uvolni SSD tak ze tam nechaj len Windows, a nejake zakladne Programy. Ak tam budes mat viac ako 50% volneho miesta neverim ze rychlost nestupne.
+ na SSDcku by som nenechaval ziadne dokumenty, fotky, dolezite veci bez zalohy inde. SSD na to podla mna nieje urcene. Mne SSDcko urobilo to ze jedneho dna som zapol PC a vsetko bolo fuc. Disk bol prazdny. Cize ostal len format a zasa instal OS.

Citaj toto: http://pctuning.tyden.cz/index.php?opti ... &Itemid=77

Jasne, niekto ma tu zdrbe ze SSD sa ma vyuzivat a neviem co. Ved v poriadku, ja ho vyuzivam. Hodil som nanho OS, Programy, jednu hru ktoru chcem mat spustenu okamzite /F1 2011 a ma 12GB/ a dost. SSD mi vydrzi ovela viac - kedze sa prakticky nanho nezapisuje, len z neho cita - okrem toho ked preinstalujem windows - ako niekomu kto bude SSD pouzivat ako klasicky platnovy disk. A zasa, to uz vidim majitelov SSD o 2-3roky, ako budu na SSD nadavat a budeme citat ze HDD im vydrzalo 10rokov a SSD odislo po zaruke :) Lebo ako sledujem nevie kazdy ako SSD funguje a ze ked si niekto naplni ako sme zvykli plnit HDD a necha par % volneho miesta, tak za par mesiacov ma ponom.
Mozno poviete ze zvelicujem, ale mne SSD odide za 10-15rokov a Vam skor :D Aj ked ak technika pokroci urcite ho nebudem drzat 10rokov v pC...

Johnny5 - Kup si SSD, nainstaluj nanho len Windows, programy a jednu dve hry - urcite sa zmestis do 50-60GB. Ked niekto hra viac hier tak tie co hra menej si hodi na klasicky 7200ot. disk. To, ako rychlo sa Ti bude spustat Windows, Programy, hry - to nepochopis. :) Ziadne nacitavanie z disku, pocuvanie ako hlavicka disku pri boote nacitava. Proste, klasicky disk ma strop citania 130MB/s, a vyssiu pristupovu dobu - dajme tomu 9ms pokym sa dostane k tomu co chce nacitat. Toto SSD cita 300MB/s - ked sa bavime o Kingstone, moj Samsung cita dokonca 500MB/s. Jasne, len velke subory, pristupoa doba je takmer okamzita. Z toho vyplyva ze PC ti nabehne 2-3x rychlejsie ako z klasickeho disku, takisto programy aplikacie. Ale moj nazor je ten - ze na SSD patri len OS, Programy a par hier. Dokumenty, fotky, filmy nema zmysel ukladat na SSD, kedze PC ich nepotrebuje citat rychlostou 300MB/s.

Citat z toho clanku: "Jen pokud jste si vědomi, v čem je síla SSD, můžete z toho těžit. SSD je v zásadě ideální médium pro operační systém, nainstalované programy, hry - prostě cokoli co se jednou zapíše, a pak již jen používá (čte, nebo jen sem tam se udělá někde malý zápis). "

btw porovnanie: http://www.youtube.com/watch?v=j84eEjP-RL4
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22017
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Tip na SSD

Príspevok od používateľa dexterav »

kupit ssd a potom pouzivat iba polovicnu kapacitu je sice pekny ale v podstate dost drahy napad podla mna :)
a presne akosi napisal ssd sa ma pouzivat a nie spekulovat. pokial by som mal riesit to ze nepouzij polovicu ssd ani ma nenapadne ho kupit kedze potom vlastne stoji 2x tolko ako je cenovka
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X32GB6,8GHz CL32 Vengeancel, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s+A50s+T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Tip na SSD

Príspevok od používateľa felipe25 »

No tak ked pouzije niekto kto o SSD nic necital 90% kapacity, tak som zvedavy :) kolko tyzdnov mu vydrzi tych zvysnych 10% pamatovych buniek :) ak necha windows nastaveny tak ako ma pri klasickom disku, kedze vieme ze Windows aj ked nemusi vzdy nieco uklada. Nemam problem s tym aby som pouzil polku SSDcka, ved cim viac udajov tym mensia rychlost, tak potom SSD uz nema az taky naskok voci klasickemu HDD ked ho napcham datami.
Ten co ho naplnil na 76% ma citanie 217MB/s. Moj disk cita 138MB/s. Ak chce vyuzit plny potencial, tak do polky, maximane 60%. Ale su to Vase peniaze :) Keby som mal Intel 530 tak neriesim, budem ho maximalne vyuzivat a do 5rokov pravdepodobne odide. Ak mam ale 3roky zaruku tak to je tak na hrane. Aj keby bol naplneny na 90% predpokladam ze odide tak v horizonte 3-5rokov. Neviem ci to bolo v tom clanku ktory som linkoval hore alebo v druhom, kde bolo presne popisane kolko zapisov na disk urobi Windows-MS Word pri klasickom pisani vo Worde. Pri SSDcku tak skratili vyrobcom udanu zivotnost 15rokov na 3roky - ak si clovek neoptimalizuje OS. A teraz si predstav ze surfujes, stahujes (a nedajboze IE uklada vsetko stahovane na SSD najprv do Tempu a az tak kopiruje na cielove miesto - to sice myslim IE9 uz nerobi, ale vie to kazdy?)
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Johnny5
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 169
Dátum registrácie: Ne 03. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Levoca

Re: Tip na SSD

Príspevok od používateľa Johnny5 »

to felipe25: ja mam objednany Crucial M4 128GB takze urcite si onedlho vychutnam tu rychlost... momentalne v ntb 500GB/5400rpm takrozdiel bude urcite poriadny... len mam SATAII nie SATA III :/

inak pozri si tento link:
http://www.tomshardware.com/reviews/ssd ... 137-8.html

prave na to som narazal v predoslej otazke...
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Tip na SSD

Príspevok od používateľa LordKJ »

ako fakt sa bavime o tom,ze ci mi ssd odide po 2-3 rokoch? :facepalm:
to len ja to ssdcko po 2 rokoch beriem ako spotrebak a aj tak na 90% uz davno nebude v mojej bedni...
ako som optimalizoval ... no nainstaloval som si na nho win, stiahol ssd tweaker (tu ste pisali tak preco nie), klikol raz neviem ani co to zrobilo a koniec uz nemenienim nic 'optimalizovat' naco preboha?
mam tam zakladne aplikacie a jednu hru, teraz mam 60gb volne, zapracem este max 30. takze budem v pohode aj tak .. :-)
aaa firefox tam drzi temp, jedine co som menil tak som prehodil vsetky stahovania na hdd. , aj to nie koli setreniu ssd alebo optimalizacii ale cisto koli miestu
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5191
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Tip na SSD

Príspevok od používateľa Chris »

Lol ja som to len preclonoval disk , kedže som potreboval rýchlo pc, budúci týždeň preinstalujem na čisto , zopakujem test a uvidíme ;)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
LordRainmaker
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Ne 06. Feb, 2005, 20:00

Re: Tip na SSD

Príspevok od používateľa LordRainmaker »

myslim, ze o 2 roky bude kapacita SSD 128GB asi taka zaujimava ako dnes 32GB SSD... Proste, treba ho vyuzit a potom vyhodit/predat:)
nabokow
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 551
Dátum registrácie: So 25. Okt, 2008, 22:49
Bydlisko: Sereď

Re: Tip na SSD

Príspevok od používateľa nabokow »

akcia predlzena do 12.8.
rozmyslam, ci do toho ist, najprv som nechcel, kedze sa mi zdal ten disk velmi pomaly v porovnani s ostatnymi ssd :)
AMD Ryzen 7 7800x3D, Akasa SOHO 360 Dusk edition, ASUS TUF GAMING B650M-E, Corsair 32GB DDR5 6000MHz CL40 Vengeance, MSI GeForce RTX 4080 SUPRIM X, Samsung 980 PRO 1TB, Crucial P3 4 TB, Seagate BarraCuda 4 TB, Fractal Ion 850w gold, Corsair 4000d airflow

Návrat na "Nákupná poradňa"