Fotovoltika - rodinny dom

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Tu nejde o menič, ale o mppt (síce je to tiež DC/DC menič, ale snáď sa chápeme). Má nejako dimenzované súčiatky, väčšinou sa uvádzajú dve hodnoty prúdu:
- maximálny DC výkon - výkon, ktorý mppt dokáze spracovať. Ak aj pripojíš viac, mppt posunie napätie aby znížil prúd.
- maximálny prúd z PV - prúd, ktorý keď sa prekročí môže sa poškodiť mppt.
Victron to má riešené tak, že na vstupe z PV je relé a to je dimenzované na nejaký prúd a ak by malo odpojiť PV môže zhorieť.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3431
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa stanomx »

Ja som bol v tom, ze sa len posuva napäťie z Vmp a teda efektivita panelov, cize sme na vyssiom napeti, horsej efektivite panelov a na nejakom Imax.

Dalsia moznost je ist s optimizermi - co by som dal ako zakladnu poziadavku kazdeho systemu z bezpecnostnych dovodov.
Mne sa len podla mojej logiky vidi, ze sa nemoze nic stat s tym mppt, ale netvrdim mozno nejake menice stym mozu mat problem co ja viem, len mi to pride tupe, prud by sa nemal prekračovať a to by malo byt dane topologiou mppt hotovo. Ale ako vravim nevidim celkom do toho, skôr som čakal nejake technicke vysvetlenie, že preto, lebo si blbý :D

ja len nechapem ako to vobec mozu dovolit zapajat do distribuciek a nieto este ponukat virtualne baterie
3faz on grid synchro menice je proste hnus velebnosti
nebojte zachvilu tomu odzvoni
RAMMSTEIN
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Ten posun napätia funguje, lenže problém nastáva pri zmene svetelných podmienok. Si predstav, že je pod mrakom a mppt má nejaké napätie. V tom vykukne slnko a ak by si to prehnal s panelmi, než stihne mppt zareagovať môže byť v kremíkovom nebi. Preto je treba dodržiavať datasheety výrobcov.

Pozor na optimizéry! Nie sú dizajnované ako bezpečnostné zariadenia, čiže nikde nie je napísané koľko odpojení vydržia. Osobne v ich použití nevidím zmysel, ak je požiadavka na čo najväčšiu bezpečnosť tak treba ísť do viac paralelných stringov do 120V.

Ten posledný odstavec som nepochopil. Vieš mi vysvetliť čo si tým myslel?
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3431
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa stanomx »

posledny odstavec som myslel kvoli nerovnomernej vyrobe
RAMMSTEIN
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Ak máš 3F symetrický on-grid menič tak máš rovnomernú výrobu a keďže máme súčtové meranie je to jedno, či máš symetrický alebo asymetrický menič, lebo elektromer ti zaznamená rovnaké hodnoty.
Nevidím dôvod prečo by sa toto malo nejako meniť. Fázové meranie majú v ČR a teda moc si to ľudia nechvália.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Mne osobne sa na južnú šikmú strechu zmestilo len 12 panelov takže som ich dal do jediného stringu len kvôli tomu že:

1. MPPT zapína až nad 180V takže málo (6) panelov pri slabšom osvetlení vôbec nič nevyrobí
2. DC/DC buck režim je efektívnejší ako boost režim.
3. Ak sa jeden MPPT menič pokazí dá sa to celé prepnúť na druhý .

GW8K-ET
Max. DC vstupní napětí (V)* 1000 ( súčet Voc by to nemal prekročiť - u mňa je to 12*60V=720V - ideál by bolo 16 panelov )
MPPT rozsah napětí (V) 200-850
Startovací napětí (V) 180
................................................................................

Synovi doporučujem použiť asi GW10k-ET a keďže kúri el. ŤČ a priamy ohrev od slnka cez presklenie nechce zatieniť tak tých 16 panelov ( 16x460 = 7,3kW ) alebo (iné panely 18x550=9,9kV ) by mal asi umiestniť temer na zvislo na JV a JZ zábradlie a samozrejme zapojit do jediného stringu.

.............
Ak sa nemýlim tak VB je pre domy bez plynu temer nevyhnutnosť a nepredpokladám že by sa do nej cez leto uložilo málo energie pre zimno-nočné kúrenie.
Horší je však asi fakt že pokiaľ pri trafostaniciach 22kV/400V nevybudujú vodíkové batérkárne ( asi až za 10rokov ) tak nové slnečné a navyše kockaté sínusové prebytky z FVEs začnú DSs asi za 4 roky obmedzovať.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

@opto GW10K-ET sa moc nemusí s veľkými panelmi. Mppt vie spracovať len 12,5A a niektorí s tým meničom mali problémy, keď tam dali silnejšie panely (reštart mppt, mrznutie).
Ak je možnosť si vybrať išiel by som skôr do Solax, ten sa zdá byť trošička lepší ako Goodwe.

VB sa v SR zatiaľ celkom oplatí hlavne pre domy, čo kúria elektrinou. Len je treba myslieť na to, že to je len služba, takže sa môžu zmeniť podmienky príp. úplne skončiť.
Už to tu Turbo viac razy spomenul, že sa batéria neoplatí a toto je ten dôvod. Oproti súčasnej VB nemá fyzická batéria šancu v návratnosti.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

bohuzial nema, je to financno-technologicky absolutne za hranou zivotnosti. Ked nahodou vymyslime nejake lepsie, lacnejsie, trvacnejsie blablabla baterie, a ze na tom pracuje dofrasa cely svet tak sa to zachvilu niekomu musi podarit, tak potom bude žúžo.



>> 1. MPPT zapína až nad 180V takže málo (6) panelov pri slabšom osvetlení vôbec nič nevyrobí

voltaz nie je prilis zavisla od oslnenia ; ampere su. Jasne, 180V mas minimum na menici ako minimum, tam sa nic nemeni.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mmmm pockaj terazki neviem ci som nestrelil capa alebo capicu : https://www.victronenergy.com/blog/wp-c ... 777129.jpg

to su typicke grafy pre kazdy panel. P-V krivka : ked mam 200W/m2 cize slabe oslnenie, spicku vytiahnem z panelu niekde okolo 35V. Ked mam 1000W/m2 cize 305Wp panel ide >300W, tak znovu okolo 35V.

Ale nejak som sa zháčil s tou I-V krivkou...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3431
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa stanomx »

no sak ok merac ti to dava do jedneho teba uzivatela to nezaujima berem to je fajn
ale si predstav ze co to je pre distribucku a vyrobcu sak to je cisty bordel v sieti
ja byt dodavatel elektriny tak posledne co chcem aby mi nejaky curak so svojim menicom dodaval od siete taky brajgel
to ze vyraba menic synchronne je sice super ale do siete nedodavas synchronne ale kikiriky, zvlnenia ani nehovorim jak sa pripaja a odpaja zataž čo to robi za kktiny
RAMMSTEIN
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

presne tak.

Cokolvek vyrobis solarom a spapáš doma, to spapas ; vsetko ostatne rozdelis na tri rovnake casti a hajde von cez plot. Neviem kde je v tom problem, neviem si predstavit lepsie riesenie ale zase ja tomu az tak moc nerozumiem.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

mp3turbo napísal: Ut 21. Feb, 2023, 18:04 presne tak.

Cokolvek vyrobis solarom a spapáš doma, to spapas ; vsetko ostatne rozdelis na tri rovnake casti a hajde von cez plot. Neviem kde je v tom problem, neviem si predstavit lepsie riesenie ale zase ja tomu az tak moc nerozumiem.
No pri jednofázových meničoch to urobiť nevieš a pre tých ktorí kúria plynom sa práve pre nich ako tak oplatí aj fyzická batéria ktorá má zrejme kvôli nižšiemu počtu 3,7V článkov v sérii aj väčśiu životnosť. Ináč DSs by mohli prikázať aby každý na danej ulici odovzdával prebytky do inej fázy podľa reálnych meraní ? Tú CT cievočku a zodpovedajúcu grid fázu nie je problém prehodiť aj keď dnes už tí technici nenosia zo sebou ani šraubovák .

Moja 3fGW8-ET má v defaulte nastavený nesymetrický výstup tak neviem či preto že prebytky vôbec nevie efektívne rozdeliť do jednotlivých fáz :cry:
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Mne to pripadá momentálne tak že klimatická zmena nás predbehla a množstvo slnečných dní bude ročne už žiaľ oveľa menšie ako bývalo a ako sme dúfali. Či ???
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa maniak »

Nejake data potvrdzujuce tvoj nazor?
FVE 12.45 kWp V/Z
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Zatiaľ som také nič od klimatológov ani google chvalabohu nepočul a vychádzam teda len s mojej skúsenosti/pocitu.

Podľa môjho laického uvažovania teplejšie zimy spôsobujú napr. to že vzdušná vlhkosť nezamrzne a nepadne na zem a spôsobuje teda aj časté inverzie ktoré bránia prechodu slniečka.

Rád by som ale zistil/našiel názor klimatológov či napr. zmeny v prúdení vzdušných más nebudú mať negatívny dopad na množstvo slnečného svitu aj celoročne.

Návrat na "Debata o všetkom"