Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa obcanx »

CageJ napísal:Po 20-25r si mozeme pripocitat naklady na opravu vo vyske dalsich 3-4% z ceny bytu. co je 5000e

ZABUDNI ;) kompletna reko 3i stoji minimalne 10-12tisic eur, v standarte. zalezi ci aj rozvody elektriny a vody, alebo nie.


inak tiez si nemyslim, ze panelak bude o 30 rokov stat 260 tisic eur. aj ked inflacia.. 3% = 240% za 30r, tj 300k, no neviem teda, mne to pride sialene.. 230k ak 2% inflacia. zaujimave.

Ale tu krasne nacrtol, ze tak ci tak je byvanie drahe. 258/30=8.6tisic rocne - otazna je uz len zostatkova cena.

ale nepopieratelny fakt zostane, ze ludi ubudne, alebo neubudne? ale zatial nic nenasvedcuje tomu, ze by niektory z politikov podporoval novy baby boom.. je sice pravda, ze dnes je vela ludi "single" a chcu vlastny byt, no vela stastia.. nerealne podla mna.. mozno kamrlik pivnice o rozlohe 35m2 so zlavou 20k oproti 50m2..

skor by ma zaujimal kolko stoji byvanie v idealnom pripade.. nie novostavba.. alebo novostsavba.. neviem.. nieco ako kilometre na aute, kupim auto za 10 tisic, zerie 10l/100km, benzin stoji 1e/liter.. fyzicka osoba, nic neodpisuje. 1km bude stat 1eur, ak najazdim cca 9000km, ale 10centov ak najazdim 90 tisic km, atd..

kolko realne stoji (okrem energii) byvanie v panelaku, novostavbe, starom novom dome.. ale zrejme cim drahsi/vacsi, tym viac stoji ten 1 mesiac, ked vylucime spekulativnu kupu, proste uplne priemernu.

laicky a uplne naslepo strela mi najlepsie vychadza rozumny pozemok v dobrej lokalite, a na nom lacnejsi dom, ten musi vydrzat 60 rokov (s minimalne 1 reko, mozno dvomi), v porovnani s bytom, aj napriek dochadzaniu (energie v panelaku vs benzin dochadzanie sa vynuluje, vyrovna)..

avsak ak clovek kupi dobry panelak, maly, dobra lokalita a infrastruktura celkovo, ak za 60 rokov tiez nemusi vela stratit na hodnote, neviem, to by bol 90 rocny panelak (dnes najst mladsi ako 30r asi nejde, skor su uz 40 rocne), 90-100rocny panel.. neviem ako to bude vnimat trh.

mozno je to neporovnatelne :) neviem si to ani predstavit, panelak bude mat 90r, jeho staticky zivot bude urceny na 110e, to ho akoze na tie jeho narodeniny zburaju? tym padom ten 90r panel by mal stat trhovo, ako prenajom 20rokov, nie? kolko by bol ochotny zakaznik zaplatit? dnes napriklad.. ak 3i panel stoji 100k, (pocitam ze 60rokov mi vydrzi), tak ten 90rocny by mal stat 33k, aj to s prihliadnutim na to, ake ma rozvody a v akom je stave.. cize 20 rokov stoji byvanie v panelaku 33k? to je dost, ale pocitajme ze fond oprav na taky byt je odhadom 70eur, 70*12=840 * 20 = 16800 eur len na fond oprav za 20 rokov..

voci panelaku je to asi nefer, ale kolko zozerie 3i dom ? 100m2? za 20 rokov, 16800eur, to nie je mala suma na ciastocnu reko domu.. pri 60 rokoch je to 50 tisic eur len na fond oprav (!) - to uz je jasne v prospech domu, 60 rocny dom a 50 tisic usetrenych na opravu, 25 tisic kazdych 30 rokov, za tovymenim strechu a interier.. a ked nie, tak som dal 70eur za postavenie domu, 5 tisic za zburanie ale pozemok mi zostal..

ale mozno je 60 rokov z pohladu bytov/domov a s prihliadnutim faktu na zivostnost stavieb velmi malo a moze sa povazovat stale za spekulativny.. to by sme do kalkulacky museli dat aj premennu dedenie.. alebo nastavit hypoteticky, ze clovek zije 200 rokov.. lebo povazujem za krivenie kalkulacii, ak pocitam len 60 rokov.. neviem ci ma niekto chape :) islo mi vlastne len o prepocet, ze v pripade vlastnictva, kolko stoji 1 mesiac zivota VO VLASTNOM. ale zas, ak niekto kupi preda kazdy rok, zas to poriadne ovplyvni, ale priemerny clovek nie je spekulant a nema chut sa stahovat rok co rok.. plus zas do toho zasahuje inflacia..

inak ked si vezmete, ze 18-21-23 rocny s holou prdelou ide do sveta, pracka - musi byt presa, to je 200-250eur.. postel musi byt, atd atd.. cize aj to samotne obycajne zariadenie moze stat nemalo tisic, takze ano, ten konzumny system je vydieracsky.. minimalne preto, ze na zaciatku len preziva a to moze trvat aj 10 rokov, ako ta kalkulacia, ze pravnik prvych 10 rokov nic nezarobi a ludia sa cuduju preco maju vysoke ceny, no preco asi.. priemer je priemer.. (musi zaplatit tych prvych 10 rokov zadarmo)
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

my mame tuto 2 byty v novostavbe : http://www.byvanievnitre.sk/ponuka-bytov (udaje kolko je volnych bytov, nie su realne) :D

konkretne tie 2i (obyvacko kuchyna, spalna, mensia izba) vymera 62.51m, loggia 7.8m = boha ,ze cena 101tis.

v tej cene je to holobyt, tzn,ze dokoncit nakomplet vyslo so zariadenim atd okolo 20K ( a to sa podstate len malovalo,podlahy,sanita a pod+zariadenie).
mesacne naklady pre 2 ludi do 100eur,v tom je upratovacka spolocneho vchodu,chlapik co beha okolo bytovky a obcas pokosi atd (samozrejme ten uvodny obrazok neni az tak realny).

ked sme to my riesili tie byty stali cca 90k+dokoncit, za 90K sa v nitre predavali byty z roku pana na chrenovej,cermani a pod,ktore treba zrekonstrukovat,nehovorim o tom,ze zvonka stary panel,v lepsom prerobeny, vnutri hnily 100rocny vytah, pokreslene vchody a podobne a k tomu mesacne naklady za 3i minimalne 160e+ (ak by sa zvonka opravil tak este vyssie)...

cize ak si to tak vezmeme,kupilo sa to fajn,je to nove, nizke naklady (rocne usetrim na thajsko:),lokalita zobor a hlavne xy rokov...asi som tym len chcel povedat,ze za stary panelak aj ked lepsia lokalita by som prachy nedal (ako kolega pisal 130k+uroky za byt zo 60rokov? +mesacne kvantum)...
Používateľov profilový obrázok
avixe
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1575
Dátum registrácie: So 22. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa avixe »

nie je ale bytovka ako bytovka, nad nami sa v starom meste drazil byt v panelaku ktory ma 90 rokov, boli tam vyvesene papiere ohladom drazby a aj posudok hodnoty bytu, bolo tam pisane ze bytovy dom bol povodne urceny na byvanie na 60 rokov, neskor to po technickom preskumani predlzili bez zasahov na 150 rokov, cize stary dom, ktory ma uz 90 rokov, ma byt papierovo fit este 60 rokov len rozhodnutim asi nejakeho technickeho dozoru pricom steny ked som tam vrtal boli stale pevne, je mozne ze to o 60 rokov s nejakymi injekciami znova predlzia
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

prve panelaky boli kvalitne, potom to uz trochu pokulhavalo, hlavne ak panel neporazi tak musi vydrzat velmi dlho
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Leon »

obcanx napísal:
CageJ napísal:Po 20-25r si mozeme pripocitat naklady na opravu vo vyske dalsich 3-4% z ceny bytu. co je 5000e
inak tiez si nemyslim, ze panelak bude o 30 rokov stat 260 tisic eur. aj ked inflacia.. 3% = 240% za 30r, tj 300k, no neviem teda, mne to pride sialene.. 230k ak 2% inflacia. zaujimave.
pred 20timi rokami by si povedal, že budú byty stáť 140 tisíc? a stoja, proste keď sa bavíme len čisto o inflácii a nepríde nejaká vážna kríza, ktorá zase strelí ceny nehnutelností dole, tak proste neni o čom,... a čím skor je dobre presvedčiť sám seba, že to tak stáť bude
.
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa obcanx »

inak zabudli ste dodat, ze tie novostavby, stavaju developeri pomocou lancej pracovnej sily.. a taky magnat si dane velmi lahko optimalizuje :) cize neviem koho presne ten rast cien podporuje..

a hlavne ked sa setri na materialoch, hm.. ale tak snad je to skor vynimka.. nie je na vyber aj tak..

jo a pred xy rokmi tiez by nikto neveril, ze to bude stat tolko.. takze asi je inflacia hold uz taka.. +-demagogia nejaka do toho
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

kolko som ja uz videl "paradnych" novostavieb, vratane DVOCH NAJDRAHSICH BYTOV na Slovensku : stal 240.000.000 korun. Dobre vidite, slovom DVESTO STYRIDSAT MILIONOV korun. Mam z neho fotografie, hned budu. J&T, RyverPark Dunaj. Ci to ma zmysel alebo nema si nechajme pre seba, pre majitela ktory to kupil to nie je dolezite. Tu stavbu DODNES OPRAVUJU, keby niekomu nestacilo.

Najdrahsi byt na Slovensku je hned oproti nemu - je totiz vacsi. Cenovku si necham pre seba, aby ste mi zavideli :) A ked tak fesaci prilietaju nadrbani o tretej v noci na heliport, tak sa budova otriasa v zakladoch.





>> co sa tyka hypotek a uverov, treba si uvedomit jednu zasadnu vec. cely sucasny konzumny system je nastaveny tak, aby si ludia
>> MUSELI brat hypoteky a uvery. musia si brat na byvanie, na auta, na spotrebice, na darceky, na dovolenky lebo ich to nuti system
>> kolobehu financi, je to vyborny system na manipulovanie, na vydieranie, na poslusnost.

zatialco suhlasim s ekonomickym nevolnictvom teda ze je okolo nas (nesuhlasim s nim ako takym !), totalne sa skrabem na hlave. Ludia si beru uvery na spotrebice ? Darceky ? Dovolenky ? Nedovolte hentomu systemu aby vas zneuzil. Ludia si kupuju 95% aut na leasing ? A preco ? Len preto lebo je to v pohode ? Mam starsie auta, chodia, posluchaju, bez uveru. Nebolo treba.

Vzdy su to len ludia ktori dovolia takemuto zbojstvu okolo nich fungovat.

Akoze sorry ale trepat sa na dovolenku ked na nu objektivne nemam ? To co je za ULTRAsprostost ? Tak bud sa ludia UNORMALNIA a zacnu mat troska zdraveho rozumu alebo nech idu dorici. O byvani nehovorim, to je suverenne najdrahsia komodita v nasom zivote a proste je to tak, cize tuto to bez hypoteky nejde. Uznavam. Ale dovolenka na splatky ?? Cize na nu nemam a trepem sa tam len aby som rozhadzal peniaze ktore potom budem spekulovat ako splatim ? Oj.

Je uplne jedno na co si pozicias peniaze. Tak ako si ja nepoziciavam 80.000 eur na Mercededes S, tak si nikto nema poziciavat 1.500eur na dovolenku pri Slotovej jachte. Obidve su MEGAkravina i ked inym sposobom. Dovolenka prebehne, nic z nej nemas, sedem fotografii. Ja ked ten Mercedes kaufnem tak aspon z neho nieco dostanem o tri-styri roky, ale ajtak je to proste blbost.





>> inak tiez si nemyslim, ze panelak bude o 30 rokov stat 260 tisic eur. aj ked inflacia.. 3% = 240% za 30r, tj 300k
>> no neviem teda, mne to pride sialene.. 230k ak 2% inflacia. zaujimave.
> pred 20timi rokami by si povedal, že budú byty stáť 140 tisíc?

no presne tak. Kolko si zarabal pred 20 rokmi a kolko zarabas teraz ? Ja som zacal s uzasnymi 9.000 korunami v hrubom, to mame necelych 300 eur dnes. Chcel by si z toho zit ?

A teraz mi prosim ta povedz, kolko stali byty pred 20 rokmi. Fakt to bolo 3.750.000 korun tak ako dnes stoji zasrany 3izbak v Petrzalke ? Pockaj, zamyslim sa... pisal sa rok 2005. A poviem ti to uplne presne, pisal sa rok 2000 ked som hrubo odmietal 3izb krasne prerobene byty za 1.300.000 korun lebo sa mi zdali ukrutne, ukrutne drahe. Vidis aky som bol blby ? Mal som vtedy zobrat styri. Bol by som ich mal dnes kompletne zaplatene z komercneho prenajmu a mal by som strnast milionov korun v rukach.

To bol rok 2000. Ked si zoberiem ze 30 rokov dozadu bolo 1985... tak vidis. Nie, neviem co bude v roku 2045. Vestecku gulu som pozical susedovi a zabudol mi ju vratit. Ale nejako sa mi nezda, historicky od roku 1850 co su nejake cisla na svete, zeby tieto veci v priebehu casu dlhodobo klesali.






>> 90-100rocny panel.. neviem ako to bude vnimat trh.

velmi jednoducho. 85% stavieb na trhu budu 90rocne, zostavajuce budu velmi drahe. Ako sa dnes vnimaju byty - castokrat 40 rocne - ktore sa kupuju v Petrzalke a Dolnych Honoch (tam su myslim 30 rocne) ? Ako sa dnes vnimaju VIAC AKO 100rocne baraky v centre mesta s bytmi, ktore maju rozvody plynu na chodbe a vlhke pivnice ? Ako superpremiove byvanie. Takze tak. Nebudes mat na vyber.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Ja som bol včera sťahovať sestru do domu. Ak sa človek v tom kus pohybuje, vie za super cenu postaviť ECO dom, ktorý má naozaj nízke náklady. ( cca 800kč na elektriku / mesiac, voda vlastná), kúrenie pomocou fínskej pece - hreje to parádne, večer sa zakúrilo, na druhý deň na obed bolo v peci ešte cca 85 stupňov a bezproblémov sa z toho dom vyhrieva.
Dom má rekuperáciu - nútené vetranie, kde sa využíva odpadové teplo, takže majú v byte stále čerstvý vzduch ale nie je tam zima.
Som zvedavý, ako to pôjde v budúcnosti, ale zatiaľ to vyzerá super. :)
Celkové náklady aj s hypo na 30 rokov ich výjde trošku menej ako keby si prenajali 3 izbový byt. Dom má 3 izby, pracovňu, 2 kúpelne, obývačka a kuchyňa + špajza a technická miestnosť.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa faugusztin »

Priznam sa, nechapem ludi co sa tak strachuju pri hypoteke. Ale samozrejme, asi mam ine naroky na zivot a tak. Ja mam sam 100% hypoteku, ide mi nan cca 45% vyplaty. A aj tak za rok mam na akekolvek vynimocke vydavky okolo 2-2,5 tisica euro (alebo si ich odlozim na ucet/terminak/fondy). Iste, obcas treba kupit nejake topanky, nejake oblecenie, ale stale drviva vacsina z toho ostane. Ano, urcite, nieco z toho miniem tu a tam na mobil (450 euro tento mesiac), na nejake PC vecicky, ale nemozete predsa zit s vedomim ze "idem radsej platit 500 euro najom lebo sa bojim, ze co ak nebudem schopny splacat 500 euro hypoteku". :facepalm:
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa jergus »

vcera som sa stretol so znamym co v BA robi na kluc holobyty pre zazobancov, ze zazobanec si objedna zariadenie holobytu ze len dostane kluc a nastahuje si oblecenie. dva roky dozadu robil holobyt v jednom novom bytovom komplexe, cca 80 bytov, cena toho bytu co robil bola 300t E holobyt. robili s partiou kuchynu a robos navrtal trubku s teplou vodou. v celom bytovom komplexe bol na teplu vodu len jeden jediny ventil a to centralny. kym ho nasli, vytopili dve poschodia. tomu sa povie bohova kupa bytu!
pred piatimi rokmi robil obdobny byt. minuly mesiac mu volal majitel, ze do bytu mu zateka, na balkone opadali omietky a odskakala dlazba, okolo okien opadali omietky koli pur pene.

dnes kupit byt v novostavbe je total brutal najvacsia somarina aka sa da urobit! domy sa stavaju rychlosystemom, nedodrziavaju sa technologie, betonuje sa v mrazoch, omietky, fasady sa tahaju v zime, v mrazoch, muruje sa na nevyzrete deky, setri sa na zeleze, rozvodoch a realna cena bytu je desatina toho co zan pytaju! a za 5 rokov ked zacnu problemy, firma uz neexistuje, pripadne ma sidlo na cypre, pripadne uz presla bankrotom.

panelakove byty su relativne spolahlive, az na to ze je pocut ked susedia trtkaju, revu deti, seru v jadrach a podobne. plus nejake prerobenie priecok je nemozne. a v lete v panelaku je to riadny saunovy raj.

co sa celkom oplati su tehlove domy. v BA su to napriklad domy stavane medzi vojnami z tehal so skridlovymi strechami ako su okolo hradu a v centre. ale tam je jeden meter stvorcovy tak 2t E v nepreobenom byte. cize dalsia nerealna vec. na druhej strane, ked sa vsetko zrekonstruuje vratane rozvodov, elektriky a novych podlah a omietok, je to paradne byvanie na dalsich 30-40 rokov.
k domom je momentalne asi najlepsie vlastnorucna rodinna vypomoc a svojstavba podla predstav. pripadne ked su v rodine spolahlivy murari, obkladaci, stolari, klampiari atd tak je to o to lepsie.

mam par prikladov z mojho okolia znamych. byt v kremnici tehlova 12 bytovka, 90m 3 izby + samostatny satnik, 3m vlastna pivnica, 6m balkon, cena pred rekonstrukciou 60k, totalna rekonstrukcia az po byvanie 60k, mesacne naklady 200E. vyhody: uzavrety dvor s parkovacim miestom.

tehlovy byt v BA na 4tom poschodi bez vytahu, 100m od hradu, 40m, vlastna pivnica 3m, povodny stav pred rekonstrukciou 90t, totalna rekonstrukcia 40t, mesacne naklady 150E. vyhody: uzavrety dvor s parkovacim miestom.

kusok od kremnice rodinny dom, bungalov, pozemok 40x40m, dom obytna plocha 120m, samostatna trojgaraz, vsetko robene svojpomocne plus svojrodinne. od nicoho (bez pozemku) po nastahovanie 150t. vyhody: zahrada s vlastnou zeleninou.

kusok od sturova rodinny dom + zahrada, bungalov, pozemok 20x70m, dom obytna plocha 100m, samostatna dvojgaraz, svojpomocne plus svojrodinne, od nicoho po nastahovanie 130t. vyhody: zahrada s vlastnou zeleninou, vlastne ovocie, vlastna studna - vrt s pitnou vodou.
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Leon »

ja by som chcel od februára/marca tiež ísť už do svojeho, len premýšľam presne nad touto dilemou :D prenájom alebo kúpiť. A keď si zoberiem, žeby som chcel bývať niekde bližšie centra, tj tak 400 ečka + zožeriem toho fakt dosť za mesiac,. tj dajme tomu 250-300 ečka aj s nejakými výdavkami. No a keď si predstavím, že dám niekomu za rok 8.400 eur tak mi nieje dosmiechu. :D šak to už je desatina nejakého bytu a to som tam býval len rok :D a ani to nieje moje
.
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa obcanx »

Krutibrko napísal:Dom má rekuperáciu - nútené vetranie, kde sa využíva odpadové teplo, takže majú v byte stále čerstvý vzduch ale nie je tam zima.
no napr mne sa trochu odporuje dom + zatvorene okna.. resp, neviem nakolko rekuperacia dovoluje mat otvorene okna, ale vezmi si, je pekne pocasie, otvoris balkon a vetras.. taky ten pocit slobody :) otvoreny dom.. neviem si predstavit, ze by boli nutne zatvorene okna, aj ked ja som staromodnejsi v tomto.. mozno je tam povolene vetranie pocas Ok pocasia atd..

inak je poschodovy? tehla alebo nieco ine?

jergus, nie su tie ceny tych domov nejake vysoke, na to ze svojpomoc ?
Fero_Chorda
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 184
Dátum registrácie: Št 11. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Fero_Chorda »

Nevidim ziaden problem s otvaranim okien pri rekuperacii. Potrebu mat otvorene okna a kontakt s okolim budes mat predpokladam skor v lete za prijemneho pocasia a nie v zime ked je vonku pod nulou. A prave v zime je rekuperacia fajn vec, ked vacsina ludi ani zdaleka nedodrzuje minimalnu vymenu vzduchu v miestnosti lebo nechcu teplom plytvat a setria. Ja vnimam rekuperaciu skor ako super komfort navyse v podobe stale cerstveho vzduchu bez potreby manualneho vetrania. Samozrejme znizenie tepelnych strat vetranim je tiez fajn.

Tie ceny za svojpomoc mi vobec nepridu nejake vysoke. Ja som akurat dostaval svojpomocne dom pri BA, 150 m2 uzitkova plocha, bungalov. Okrem krovu, omietok a poterov som robil vsetko vlastnymi rukami, projekt takisto. Celkove naklady nakomplet vsetko aj s oplotenim, parkovanim, zariadenim ... bez pozemku cca 110 000 €. Ano nieje to malo, urcite by mi to za tu cenu postavila aj firma na kluc za par mesiacov ale ked si clovek robi veci sam pre seba tak to robi trochu inak a nie s cielom maximalizovania zisku a pouzivanie najlacnejsich materialov a pracovnej sily. Potom to tak vyzera s tymi novostavbami.
MB: ASRock 890GX EXTREME3 CPU: AMD Phenom II X6 1055T + Gelid Tranquillo
RAM: 2 x Corsair XMS3 4GB (Kit 2x2GB) 1600MHz DDR3, CL9
VGA:
Gainward GT240 1024MB GDDR5 SSD: Intel X25-V 40GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB
Zdroj: Seasonic S12II-520 Case: Antec 300 LCD: Samsung 2443BW
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa jergus »

rekuperacia bola vymyslena len ako marketingovy tah, je to totalna blbost a pokial maju byt v buducnosti deti, tak to treba cim skor odstavit, zakopat, zrusit a debila co to doporucil postavit k muru!

ceny za tie domy nie su vobec predrazene pretoze su to tehlove domy, ziadny podvod ytong, ypor, ziadny polystyren, ziadna sklena vata ani nic podobne, vsetko podstiva klasicka robota, krovy ziadne zlepenice, ale podstive drevene, okna ziadne plastove sracky, ale masiv drevo. su veci na ktorych sa da setrit a su veci na ktorych sa nesmie setrit.
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
obcanx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: Pi 12. Jún, 2015, 22:02

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa obcanx »

110k za 150m dom je celkom OK
130k za 100m+2garaz
150k za 120m+3garaz

ten prvy pripad je asi najlepsi, aspon takto matematicky.. ale hej no, neoplati sa setrit, az tak extremne, dalo by sa usetrit 10 tisic, ale co z toho, ked tam clovek chce byvat kvalitne a bez strachu ze sa to na neho zosype..

Návrat na "Debata o všetkom"