Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5508
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

v stavebninach
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa LordKJ »

stefan222 napísal: St 19. Apr, 2023, 20:48inac 60tis za 3i to kto robi? to je tak na 2 byty cena :D
tak zavisi do akeho stavu sa samozrejme bavime (kuchyna 10-12, kupelna+wc 10, podlahy 4-5, spalna 4-5, klima 3-6, nabytok do druhej izby..., zariadenie obyvacky, vstavane skrine do haly 3-6..., stierky 3-5, malovanie, stropy, elektrina, dvere, mozno okna) a este sa da vela naratavat
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6875
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

ale tak sialene ceny tam davas kamo. klima 3-6 je co? ved toshiba/daikin s montazou stoja 1500e ci myslis rozvody po celom byte a chces multisplit? . co je v kuchyni za 10-12? z holobytu v KE som do lepsieho standardu- plavacka od 17e/m2, obklad 60x120cm nadrozmer som daval drahsi, trosku nivelak bo develoepr sral na podlahu ci je rovna a viem sa vojst do 40m2 do 15tis s palcom v nose. ked ti to robi firma tak stale je to velmi precenene/nadhondotene. ale sak ked mas love a nevadi ti to platit tak why not.
hry- ps5
doma-HP probook
darklol
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1550
Dátum registrácie: Št 21. Jan, 2010, 16:25
Bydlisko: Bratislava / Kosice / Presov

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa darklol »

tak zase kuchyna s lepsim standardom kludne stoji 6 litrov a bavime sa iba o linke
CPU: Intel Core i9-14900K COOLER: ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB MB: ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI RAM: G.SKILL 64GB KIT DDR5 6800MHz CL34 Trident Z5 RGB Black VGA: MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G SSD SYSTEM: WD BLACK SN850X NVMe 1 TB SSD GAMES: WD BLACK SN850X NVMe 2 TB + Samsung 980 PRO 2TB PSU: ASUS ROG Thor 1200W KEYBOARD: Corsair K95 MOUSE: Razer Deathadder V2 X HyperSpeed SCREEN 1: LG OLED42C21 SCREEN 2: 27" MSI Optix MAG274QRF-QD CASE: PHANTEKS Enthoo Evolv X Matt White + 6x ARCTIC P14 PWM PST A-RGB OS: Windows 11 SPEAKERS: Mackie MR624 + Topping E50 HEADPHONES: Bezdrôtové slúchadlá Philips Fidelio L3
NAS: Synology DS920+
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6875
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

ved ano, ale tam sa tisice tak lietaju a v spalni co chce robit 4-5tis? ale hlavne otazka, mozno okna? okna ako prve, vyhodit. dalej radiator vymenit. ja som daval aj podlahove folie(pre komfort) do predposledneho bytu. cca 1500e s montazou do 40m2, firma sallex, (sused tam maka). v byte kable vies tahat aj podlahou eletricke
hry- ps5
doma-HP probook
darklol
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1550
Dátum registrácie: Št 21. Jan, 2010, 16:25
Bydlisko: Bratislava / Kosice / Presov

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa darklol »

spalna? v pohode postel plus matrac okolo 3500 eur ked davas nejaku krajsiu postel plus kvalitny matrac
CPU: Intel Core i9-14900K COOLER: ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB MB: ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI RAM: G.SKILL 64GB KIT DDR5 6800MHz CL34 Trident Z5 RGB Black VGA: MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G SSD SYSTEM: WD BLACK SN850X NVMe 1 TB SSD GAMES: WD BLACK SN850X NVMe 2 TB + Samsung 980 PRO 2TB PSU: ASUS ROG Thor 1200W KEYBOARD: Corsair K95 MOUSE: Razer Deathadder V2 X HyperSpeed SCREEN 1: LG OLED42C21 SCREEN 2: 27" MSI Optix MAG274QRF-QD CASE: PHANTEKS Enthoo Evolv X Matt White + 6x ARCTIC P14 PWM PST A-RGB OS: Windows 11 SPEAKERS: Mackie MR624 + Topping E50 HEADPHONES: Bezdrôtové slúchadlá Philips Fidelio L3
NAS: Synology DS920+
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa LordKJ »

postel + nocne stoliky 1600 (pred rokom dnes 2200) matrace 2x700, jedna vstavana skrina a si na 4k ani nevies ako
klima mitsu multisplit 4+1 cca 6k (rozvody, bohuzial 3x cerpadlo, montaz)

plavacka za 17e/m2 predsa nie je lepsi standard

kuchynska linka cisto nabytok mi vychadza 7-8 tisic + montaz + spotrebice (doska, rura, chladnicka, digestor - vsetko okolo 700e a uz si na 10k)

a mozeme takto kludne pokracovat


... hej okna som bohuzial nemenil (aj ked tie mi nevadia) a ani radiatory to som sa nechal ukecat to ma viac stve lebo stare trubky vyzeraju otrasne :D, nevadi, mozno nabuduce
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5695
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Myslel som že budget na dom (nie eokolie domu) máme už uzavretý no elektrikár sa rozbehol v návrhoch :facepalm:

v skratke: navrhol nám komplet ovládanie svetliet a kúrenia (elektrická podlahovka) od NIKO, majú pekné dizajny, pekné materiály ale 10500 eur naviac :hysterical:

tak som ho poslal preč, pracuje na druhej variante, a teda svetlá štandard žiadna inteligencia a podlahovka od TAPHOME.

som zvedavý na výslednú sumu...

reálne chcem od podlahovky denný a nočný režim, nič viac, a výhoda inteligencie pre mňa spočíva v absencii škaredých analógových termostatov.

ak máte nejaké nápady ako to jednoducho a dobre podchytiť (a pokaziť deň elektrikárovi ktorý dúfa v krásnu maržu) pokojne sem s tým.


ale už montujú okná zajtra takže je to pekne rozbehnuté aspoň :)
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3313
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Od koho budeš mať podlahové kúrenie? Čo od toho očakávaš od toho ovládania podlahovky? Nie je lepšie dať do každej miestnosti termostat a spínať každú miestnosť zvlásť bez pripojenia na inteligentnú domácnosť?
Osobne moc v týchto inteligentných sprostostiach nevidím zmysel, lebo stojí to kopec peňazí a akosi mi uchádza zmysel.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5695
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Zdielam tvoj nazor, jediny bonus je estetika, tie analogove otocne termostaty su skarede :D

Nejaky typ na pekny jednoduchy termostat? Aj s nocnym rezimom samozrejme.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5508
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

"Obycajny" dotykovy: https://www.devivykurovanie.sk/www-devi ... 81-3-Touch
smart: https://www.devivykurovanie.sk/www-devi ... 84-3-Smart

V kosiciach je na to jedna firmicka, povies mu svoj problem/ukazes vykresy a on ti da hotove riesenie. To by som potom posunul do Pm.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3313
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Jednoduska napísal: Po 24. Apr, 2023, 13:27 Zdielam tvoj nazor, jediny bonus je estetika, tie analogove otocne termostaty su skarede :D

Nejaky typ na pekny jednoduchy termostat? Aj s nocnym rezimom samozrejme.
Tak o otočných ani nemusíme diskutovať, ja som mal na mysli klasické termostaty s displejom, ktoré by spínali rohože v danej miestnosti. Podľa mňa každý výrobca týchto elektrických rohoží má aj takýto typ termostatu. Od akého výrobcu plánuješ brať?

Ale určite si treba premyslieť ako si chceš spraviť celý systém ovládania. Či chceš aj nejaký web interface, alebo mobilnú aplikáciu či niečo podobné. Dosť ľudí rieši Home Assistant ako ovládanie domácnosti. Ako som hovoril, toto mi príde už uletené, aby som si cez mobil zapínal svetlo na chodbe a podobné sprostosti.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2138
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa zoom »

Mám v dome elektrické podlahové kúrenie Devi a elektroinštaláciu Niko (zástrčky, vypínače, RJ45 porty, ovládanie vonkajších žalúzií). Dom som vymákol, až keď bol postavaný, takže mnoho vecí by som spravil inak, a teraz sa to nejako v rámci možností snažím dopatlať k môjmu obrazu. Kebyže môžem, urobím si aj svetlá zbernicovo. Zapneš vypínač, a potom si hocikedy nastavíš, ktoré svetlá sa majú zapnúť. Ja budem z veľkej časti fičať na Philips Hue, ale stále to musím nejako dať dokopy s hlúpou elektroinštaláciou. Niko má aj svoj smart systém a páčia sa mi tam jednopolohové vypínače so svetielkom (klik). Nefunguju s Hue, ale treba ich smart krabičku. Tá sa dá pripojiť do Home Assistanta. A mali by normálne fungovať s hlúpymi žiarovkami - klikneš, usekne elektriku, zapneš automatizáciou, svieti. Poloha vypínača nezmenená. Žiadne že ray zapne svetlo v hornej polohe, potom v dolnej.

Čo sa týka Niko, tak nemôžem skoro nič zlé povedať. Dizajn je veľmi individuálna vec, ale keď som pozeral alternatívy, tak som bol skôr smutný. Mám rád taký strohý, hranatý, technický dizajn. Najväčší fail je u mňa ABB - vypínače a zásuvky ako zo socializmu. Legrand, hoci fajn firma, nemá nič pekné pre mňa (ani populárna Valena Life sa mi nepáči). Celkom fajn je Schneider séria Asfora. Niko by mohlo mať menšie rámčeky, ale inak OK. Najviac mám rád asi Gira E2 (nemčúri, u nás nedostať skoro a nemajú zásuvku s kolíkom). Niko má veľmi fajn materiály a celá konštrukcia pôsobí dobre. Kovové montážne rámčeky sú zinkované až po vyrezaní, takže žiadne debilné hrany. U iných výrobcov som videl už aj nejaké pokusy ten kovový diel nahradiť plastom. Ugh. Napríklad čierny (antracitový) diel je pekný, zrnitý, matný, nie nejaký hnusná lesklá povrchová úprava. Rozmysli si hlavne tie farby, od toho závisia konkrétne rámčeky. Niko ma tri druhy - Original, Intense, Pure. V kuchyni som chcel antracitové rámčeky a to znamená, že musím mať Intense, lebo Original nemá čierne. Pure je niektoré OK, niektoré nie, ale vo všeobecnosti šialenosti typu 30-60€ za jeden rámček. Ak náhodou pôjdeš do Niko Original White, mám plnú krabicu. Boli v novom dome namontované, ale ja ich mením za tie Intense. Čiže namontované, ale nepoužívané.

Rozmysli si tiež príslušenstvo. Napríklad dnes idem do obchodu po USB modul, ktorý strčím do steny. Takto môže zo steny trčať len USB kábel. Má to aj iný výrobca? Má. Ale aj také, čo sa ti vzhľadovo páči. Posúdiť musíš ty. Taktiež by som v tvojom prípade možno ťahal audio medené káble v stene a niekde ich len vyviedol von na repráky. Áno, Niko na to má zásuvku.

Termostaty mám priamo od Devi a asi tie najkrajšie (nie že by som chcel vychvaľovať svoje), konkrétne DEVIreg Touch (link na krémovú verziu, lebo zobrazuje zapnutý displej). Nižší model, DEVIreg Opti, trpí klasickým syndrómom čínskej "hifi" veže alebo meteostanice - čo najviac toho nabáchať na displej. Vyšší model, DEVIreg Smart, je vzhľadovo imho downgrade, kde normálny grafický font z LCD displeja nahradili trápnou 7-segmentovkou. Výhodou samozrejme je centrálna pripojiteľnosť.

Po dome mám 7 termostatov a to spodné poschodie mám spojené do jedného veľkého okruhu (okrem spodnej kúpeľne). Chceš nastaviť dátum a čas? Menil sa letný/zimný čas? Chceš zmeniť nejaké spoločné nastavenie? Všetko 7x. Devi je aspoň celkom premyslené, tak si môžeš otvoriť takúto stránku a tam sa pohrať s mojim termostatom. Prepneš si vľavo hore na Pro a môžeš nastavenia premeniť na hex kód - takto vieš ľahko tie nastavenia preniesť aj z termostatu. Chceš ale zmeniť nejaké programovanie, kedy a pri akých stupňoch má kúriť? You guessed it... ručne 7x. Nie je to katastrofa, ale do nového domu by som kúrenie chcel mať centralizované. Kvôli jednoduchosti nastavovania, automatizácií, aj zberu informácií. Moje termostaty počítajú minuté kWh (vedia k akej Devi vykurovacej mriežke sú pripojené), ale môžem si to akurát zobraziť na displeji a zapísať perom na papier ručne. Takže závisí od značky podlahovky, ale asi by som chcel niečo inteligentné. Nehovoriac o tom, že elektrické podlahové kúrenie si priam žiada fotovoltiku na streche a vtedy to môžeš pekne automatizovať - svieti viac slnko, tak necháme zohriať betónovú platnu viac než zvyčajne, posluží ako batéria.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6875
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

borci na omietky mi viete odporucit niekoho? kludne aj poliakov.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5695
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

zoom ja len zopakujem, komplet NIKO podlahovka a svetlá je pre mňa 10k+, a to nemám. ak by mám, asi ani nedám, ale nemám.

Inak tiež na NIKO nemám krivého slova, krásne dizajny, materiály atď...

mne nechýba žiadna inteligencia, nehrám sa s displejmi, čakám na TAPHOME ponuku bez termostatov, kde sa bojím iba jedného, a to živonosti systému.

jediné či v kúrení chcem je nejaká základná možnosť nastavení dennej, nočnej teplot ya dovolenkový režim, čo si splním bez inteligencie tiež. na tie dovolenky nechodím tak často že by ma to zruinovalo. dám vedieť čo mi príde za ponuka porovnáme :)

Návrat na "Debata o všetkom"