Všeobecná diskusia

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.

Objektívna zodpovednosť je...

pozitívny krok k bezpečnosti cestnej premávky.
71
42%
hlúposť.
99
58%
 
Celkom hlasov: 170

Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8608
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa shiro »

zavolat boricov mytov a uvidime kdo ma pravdu.
akoze, nevidim problem toto nasimulovat, skor je problem dokopat k tomu nas pravny aparat :-)
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa felipe25 »

http://kosice.korzar.sme.sk/c/6112589/c ... vodic.html

Ak ide vodič prirýchlo, je vinný, aj keď všetky ostatné faktory nehody sú v jeho prospech.!

V podstate rovnako prebiehala nehoda aj podľa znalca z dopravy. Doplnil však k tomu, že vodič šiel rýchlosťou od 93,8 až 100,5 kilometra za hodinu. Zároveň vypočítal, že ak by Krysztof S. dodržal povolenú osemdesiatku, tragédii by zabránil.
„I v prípade minimálneho dosiahnuteľného spomalenia pri brzdení by k zrážke nedošlo ešte aj pri rýchlosti 83,3 kilometra za hodinu. Vtedy by vozidlo minulo zadné koleso bicykla o 0,7 metra,“ napísal znalec v posudku.
Súd ho prijal ako hlavný dôkaz o vodičovej vine. „Obžalovaný nedodržal pravidlá cestnej premávky. Ak by dodržal predpísanú rýchlosť, bol by dokázal zrážke zabrániť, aj napriek tomu, že poškodený vytvoril preňho náhlu prekážku vstupom do vozovky na červený svetelný signál,“ napísala sudkyňa do rozsudku.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13795
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

jcdenton12 napísal: vodic isiel 64km/h a k zrazke doslo
ak by vodic isiel o 14km/h memej, k zrazke by nedoslo lebo by sa nestretli
lenze ak by ten vodic isiel povedzme o 20km/h viac, k zrazke by tiez nedoslo, lebo by sa nestretli [cislo je cisto nahodne, prepocty sa mi robit nechce]
to je irelevantne ci by ho stretol ci nie..
dolezite je,ze ho stretol..proste mas len dve moznosti..

a/ stretol ho a siel max povolenou rychlost,alebo nizsou
b/isiel rychlesjie ako je max pov.rychlost

a snad je jasne kazdemu,ze v ktorej z moznosti ma ten chodec vacsiu sancu prezit..respektive ze v ktorej z moznosti je vacsia sanca,aby vodic pozitivne reagoval

max povolena rychlost je nedokonaly zakon nedokonalych ludi..nie sme stroje,aby sme vedeli predokladat kazdu situaciu a presne ju vyhodnotit..keby si to vedel..mas sonar a vidis kazdu zivu osobu,vozidlo,potencialny predmet kolizie v dohlade kilometra..vies vypocitat jej maximalne pravdepodobny pohyb ,tak sa mozes po ceste rutit aj 300km/h a nikomu sa nic nestane..
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa HellAngel »

filip: akoze ten sudny znalec, no ja neviem. Pride mi to ako celkom roztrielatelny znalecky posudok. Co keby ten sofer trhol volantom a ho nabral? Co keby zacal brzdit o pol sekundy neskor, co keby sa skrabal na vajcach a vobec nebrzdil. Je ten xy premennych, ako snad pri vsetkom, keby bolo keby.
ALe aj tak, nikde v tom znaleckom posudku, neni napisane ze zabijala rychlost. Zabil sofer, ktory nedodrzal rychlost. Je snad maximalna povolena rychlost index, ktory urcuje, ze ak neprikrocis rychlost, tak v pripade zrazky nezabijes? Nedaval by som sem cobec podobne pripady, lebo zakon v hodnoteni dorpavnych nehod je niekedy total zvrateny.
Pripomina mi ti jeden pripad co sme tu mali. Sofer c1, odpocoval do lava z hlavnej na vedlajsiu cestu. Vyhodil smerovku, dal sa co najblizsie k stradovej ciare a zastal, nakolko oproti islo auto. Ked auto preslo rozbehol sa a odbocoval. V tom, z lavej strany ho obehoval sofer c2 a samozrejme doslo ku kolizii. No kto bol viny, policia vyhodnotila ze sofer c1. Aj ked mal vyhodeny blinker, zastal a nasladne az potom zacal odbocovaci manever, proste policia vyhodnotila, ze sofer pred zacatim odbocovacieho manevra, sa mal este pre istotu pozriet do spetneho zrkadla, ci ho neobieha ine auto, aj ked on stal a bol pre sofera c2 viditelny z dialky, ze ide odbocit.
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa felipe25 »

o niecom takom som nedavno cital, a bolo tam jasne uvedene: vodic za vozidlom c 1, ak ma vozidlo smerovku NESMIE ZACAT predbiehaci manever...
takze, by ma zaujimalo, ci to bolo na slovensku, daj clanok ak mas..

ono, az ked bude clovek realne stat v sudnej sieni, az potom pochopi, ako je cely svet "proti" nemu... a staci sa len zamyslitet, ze bola prekrocena rychlost a PA PA... precitaj si zaver, sudkyna aj napriek tomu, ze chodec vosiel na cervenu oznacila sofera vinneho.. ano, podmienka, ale to je zaznam do registra a papa s xyz typmi prace do konca zivota.
btw, ked som o tom pisal, ani sam som si toto nepamatal, ze sofer bol vinny aj napriek tomu, ze chodec siel na cervenu..

preto tvrdim, vzdy a vsade: jazdite predpisovo, lebo nikdy neviete, co sa stane..kludne na vas sud pouzije akekolvek prekrocenie, ak zisti, ze pri dodrzani rychlosti by sa skutok nestal.. az potom si clovek uvedomi, co kde preco zaco. dokonca znalec ani nemusi povedat ze by ste minuli chodca, rovno pride dalsi znalec a povie, ze pri nizsej rychlosti by boli zranenia ovela lahsieho charakteru.. ako dajme tomu usmrtenie, alebo tazke zranenie..

ja nemam nazor 50/90/130 preto, aby som mal lepsi pocit.. mne je uplne jedno, ci ma nejaky trol obehne na bavoraku tam kde je 50tka 100vkou.. uplne. len potom ked mu niekto vojde do cesty, tak jeho zivot uz nikdy nebude jak predtym. a to sa bavime o uplne smiesnom priestupku - prekrocenie rychlosti. chodec este porusi pravidla, a vy ste aj tak na vine...

nad tym sa zamyslite vzdy, ked prekrocite o 10% tych 50/90/130.. lebo dajaka zrazka s chodcom hrozi kazdemu z nas. a pravdu povediac, ja tiez nikdy nejazdim UPLNE 50/90/130, /niesom magor, a tiez ma irituje niekto, kto na 50tke ide 45 a blokuje ma, lebo dalsie 2km je dvojita plna..) ale uz ked idem 55/99/143 uz toto moze sud pouzit proti mne.

pokuta za rychlost je uplne "smiesna" zalezitost, a nikdy som na rychlost neapeloval kvoli tomu. mate? jazdite, platte. ale ked sa nieco stane, vtedy je to hardcore problem. a koniec koncov, aj tie pokuty su v karte vodica /mozte si vypytat na policii zaznam, myslim sa plati 4e + 1e za kazdu stranu, tam mate vsetky priestupky odkedy mate VP..../, a ked sa daco stane, sudca si na viacstrankovych riadne zgustne.. takze nie POKUTA, ale ten zaznam do karty vodica je dalsia pritazujuca okolnost v zivote.. a ano, aj ja tam mam jeden priestupok za rychlost... poznam ludi, co ich tam maju 15.. skuste sa zamysliet, jak na vas bude kukat sudca, ked poviete, ze to bola nahoda... mne to ako tak este uveria, ci to bude ci nebude pravda..
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
jcdenton12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2221
Dátum registrácie: Št 22. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa jcdenton12 »

inac ked uz si nacal kartu vodica, tak by som sa chcel opytat ako to funguje s pokutami zo zahranicia
?
spachas priestupok mimo SR, dostanes pokutu, zaplatis pokutu [vsetko v zahranici], dostane sa takato vec do karty vodica v SR?

napriklad ak maju v zahranici bodovy system a domaci dostane body+pokutu tak ako zahranicny obcan dostanem len pokutu, lebo body nemaju ako zapisat na zahranicne papiere
...
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa felipe25 »

neviem... treba sa pytat ludi co maju v zahranici pokutu, nech si daju vypis z karty vodica /tym viacpriestupkovym neodporucam.. ja mam 3 veci a vypis mal 3,5 strany, kedze jeden zapis je megadlhy.. :D /

ked mas v cesku body, tak asi nieje system, ktorym by bodovali aj teba. to by museli kazdemu priestupcovi zriadit osobitny "zaznam" co asi nerobia
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3317
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Diablo1st »

HellAngel napísal: Pripomina mi ti jeden pripad co sme tu mali. Sofer c1, odpocoval do lava z hlavnej na vedlajsiu cestu. Vyhodil smerovku, dal sa co najblizsie k stradovej ciare a zastal, nakolko oproti islo auto. Ked auto preslo rozbehol sa a odbocoval. V tom, z lavej strany ho obehoval sofer c2 a samozrejme doslo ku kolizii. No kto bol viny, policia vyhodnotila ze sofer c1. Aj ked mal vyhodeny blinker, zastal a nasladne az potom zacal odbocovaci manever, proste policia vyhodnotila, ze sofer pred zacatim odbocovacieho manevra, sa mal este pre istotu pozriet do spetneho zrkadla, ci ho neobieha ine auto, aj ked on stal a bol pre sofera c2 viditelny z dialky, ze ide odbocit.
Tomuto som ochotný veriť, lebo ak máš známeho policajta tak vinný ani nemôžeš byť.
Poznám kopec takých prípadov, kedy vina padla na ľudí, čo absolútne nič neporušili. Väčšinou bol problém aj to, že ľudia sa nechceli s policajtom naťahovať, tak podpísali všetko čo im policajt dal podpísať. Potom im ostali len oči pre plač. :facepalm:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa felipe25 »

velmi zaujimave, co citam...

takze:
http://auto.sme.sk/c/5051304/predbiehal ... ehody.html

http://auto.sme.sk/poradna/predbiehanie ... .?strana=2

2 pripady, a vinny je vodic auta co odbocuje????? co to je za somarina??

a potom zakon:
http://auto.sme.sk/c/6659256/vodic-auta ... hanie.html

5) Vodič nesmie predchádzať,

d) ak vodič pred ním idúceho vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy vľavo a ak ho nemožno predísť vpravo podľa odseku 1, prípadne ak ho nemožno predísť v ďalšom voľnom jazdnom pruhu vyznačenom na vozovke v tom istom smere jazdy,

Čítajte viac: http://auto.sme.sk/c/6659256/vodic-auta ... z4PUkvE22n

Tak ako moze byt vodic auta "vpredu", co odbocuje vinny, ak vodic vzadu NESMIE OBIEHAT auto vpredu so smerovkou??


v tom pripade, k situacii, ze vodic co odbocuje ohrozi vodica za sebou ANI NEMOZE DOJST.., kedze ten nesmie obehovat toho, co ma smerovku...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12346
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa HellAngel »

felipe: nemam o tom clanok, bolo to tu miestne, len som krutil hlavou ze to bolo ako mozne. Polemizovat o tom, ci bol znamy policajt toho sofera c2 a sofer c1 bol z ineho okresu nejdem. Prost slovakia
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mat policajta kamarata je v poriadku, ale ten na sud nepojde a nevyhra ho (ano, su aj kamarati na sude ale to uz DNES nefunguje).

Jednoducha rada, NEPODPISAT NIC co sa ti nepaci. Cele.

Ja som lahku havarku asi dekadu dozadu, v ruke teply MCSE 2000 certifikat a to bola jaka vec vtedy, o dva dni si idem dole zladovatelym kopcekom a chlapec na Szkode 105 ktory sa rozhodol vyjst hore kopcom to proste nedal. Tak ho napadlo ze sa zacne otacat, co mu samozrejme nemohlo vyjst a ja som samozrejme nemohol dokazat zastavit a vyhnut sa nebolo kde lebo bol krizomkrazom cez cestu (dedinska dvojprudkovka bez krajnice, ani bicykel by okolo neho nepresiel).

Capil som do neho do praveho zadoboku lebo uz sa nejak tak počmantal ze ciastocne bol otoceny. Ako to na dedine chodi, kazdy kazdeho pozna, napriklad aj celu policajnu stanicu z okresneho mesta. Pomocou bud ze dvaja policajti byvaju v tom istom panelaku v ktorom aj majitel Szkodovky. Samozrejme dosla hliadka, bolo mi jasne ze sa poznaju, a ze ja som zavinil. Nie chlapci toto vam nepodpisem, takto to bolo, tuto fesak nepopiera prilis moc ze sa otacal a mam ho nahrateho na kamere (co mi samozrejme hovno pomohlo na sude lebo to nie je technicky pripustny dokaz/material).

Takze uz viete ze sme sa stretli na sude. Aj tam mali kamaratov samozrejme. Okresny som prehral, napriek tomu ze nikto nemohol vysvetlit ako som toho pana mohol trafit tam kde som ho trafil KEBY SA NEOTACAL. To sa proste fyzicky neda. V poriadku reku, chlapci sudci staznost na ministerstvo, odvolanie, vyhral som krajsky lavou rukou a sudca okresneho mal natahovacky.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa felipe25 »

ZAZNAM z kamery je pripustny dokaz..
takze, bud to bolo davno, alebo si kameru nemal.. :)

http://www.topspeed.sk/kamery-v-aute-a- ... licia/8839


ohladom sudov: sudit sa ti nepojde kazdy, ak neojde o vodicak, vazne skody, kazdy na to kasle, a vezme to tak jak je. dajme tomu, ze popodpisem, bohuzial nemam tolko casu, aby som po prehratom okresnom siel este na krajsky.
ak by som ale mal poskodene auto, vazne skody, a prip. niekoho zranil, nemal HP a teda, PZP by neplatila kedze vinnik by som bol nepravom ja, tak by som sa sudit sudil /ak by som vedel, ze mam aspon sancu vyhrat../

kameru v aute mam nonstop, takze, ak si budem isty, ze som nevinny, budem to riesit..
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7292
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa Papek »

felipe25 napísal:ZAZNAM z kamery je pripustny dokaz..
tak to chod vysvetlikt Kaliho kumpanom, ktori strielali na studentov :-)
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa felipe25 »

dobre, je jasne, ze vzdy sa raz najdes daco, co nieje v sulade so zakonom a pod.

ale ked domna niekto nabura napr tak, ze mi neda prednost a pod. a bude chciet povedat, ze je to moja vina, mam ho na kamere, a keby chcel ist na sud /bol by blazon, ked uvidi kameru v aute/, tak ten zaznam pouzijem, a vyhram...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja som nemal HP - tak ako cely zivot lebo som nepotreboval - a hlavne islo o to ze som isiel proti policajtom.

Ani oni nie su vsemocni. Bolo to viac ako desat rokov dozadu, to som pisal. Dnes uz by si fesaci ani netrufli na nieco taketo, pre kamarata na starom crepe.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"