Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Je to pomalsie. Ked zacnes rano chladit tak vecer citis chlad. Vpodstate to ma nabeh rovnaky ako podlahove kurenie.


Reguluje sa to v 2 bodoch. Prvy je zmiesavaci ventil, ktory zabezpecuje aby tam nesla voda chladnejsia ako je 16-17°C(rosny bod, aby sa nerosili stropy...)

Druhy je normálny termostat jak pri kureni. Vypne chladiaci okruh/zapne.


Akurat vobec nic netusim o sposobe z kadial sa tam ta studena voda vezme. Asi musim nieco prestudovat o tych tepelnych cerpadlach a tak.


Tak ci tak, ak mas tisícky litrov 12°C vody v studni, davalo by zmysel to nejak vyuzit miesto desiatok kilowattov chladenia.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2138
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa zoom »

Tak houby o tom viem, ale predpokladam, ze v trubkach v stropnom chladeni ti nebude prudit voda zo studne ale na to urcena chladiaca kvapalina (= uzavrety okruh), podobne ako pri solarnych kolektoroch na ohrev vody. Tu chladiacu kvapalinu potrebujes ochladzovat vodou zo studne, takze bude treba tepelne cerpadlo voda-voda. Tepelne cerpadlo nacerpa vodu zo studne, ale teplu vodu musi odviezt naspat do zeme a tipujem, ze nie len tak do kanala alebo trativodu, ale do druheho vrtu blizko tej studne, aby mohla voda cirkulovat.
Mozno bude treba nejakeho cloveka od fachu, ktory by vyratal potrebnu matematiku. Viem si predstavit minimalne problem "kolko litrov vody za minutu/den potrebujes zo studne" vs "kapacita studne (kolko L za minutu/den je schopna sa doplnit)". Fakt netusim, kolko L chladiacej vody zo studne potrebujes za den, aby si ochladil trubky v strope... 20L? 2000L? 20000L?
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1618
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa lopo1 »

SKiLEX napísal: Ut 22. Aug, 2023, 23:14
lopo1 napísal: Ut 22. Aug, 2023, 23:08
SKiLEX napísal: Ut 22. Aug, 2023, 19:18 Je k dispozicii stropne chladenie a hlboka 80cm siroka studna kde su tisicky litrov ladovej vody.

Da sa to nejak sklbit dohromady?
Ano da
Obrázok


Nejaka napoveda ako by to mohlo fungovat, resp..co dat do googlu?
Ak vydrzis vo stvrtok to skusim u chalanov zistit podrobnejsie v praci mame v celej 4 poschodovej budove stropne chladenie viem ze vonku pred budovov mame v zemi zasobniky vody .... Za mna je tento typ chladenia zatial top co som zazil aj v najvacsich teplotach je vo vnutri stale prijemnych 23-24 stupnov ....
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa opto »

Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Festro1991 »

SKiLEX napísal: St 23. Aug, 2023, 00:10 Je to pomalsie. Ked zacnes rano chladit tak vecer citis chlad. Vpodstate to ma nabeh rovnaky ako podlahove kurenie.


Reguluje sa to v 2 bodoch. Prvy je zmiesavaci ventil, ktory zabezpecuje aby tam nesla voda chladnejsia ako je 16-17°C(rosny bod, aby sa nerosili stropy...)

Druhy je normálny termostat jak pri kureni. Vypne chladiaci okruh/zapne.


Akurat vobec nic netusim o sposobe z kadial sa tam ta studena voda vezme. Asi musim nieco prestudovat o tych tepelnych cerpadlach a tak.


Tak ci tak, ak mas tisícky litrov 12°C vody v studni, davalo by zmysel to nejak vyuzit miesto desiatok kilowattov chladenia.
Máš viacero možností:

Studňa-Studňa Studená voda do vymeniku s jedného vrtu a spiatky do druhého.

Zemné kolektory ktoré dokážeš mať na plocho po pozemku alebo vrtane ako studňa ale nemusí mať vodu no keď ma je to lepšie. Robia sa buď dva menšie vrty jeden väčší to záleží ale aj od výkonu už som ich videl vrtaných aj šesť. Okruh sa plní nemrzncou zmesov a je oddelený tak isto výmenníkom.

Keď ideš aj kúriť aj chladiť a použijes tepelné čerpadlo voda-voda ktoré má aj reverzný schopnosť alebo majú extra vymenil na chladenie a cez leto mašina použije len chladnú vodu zo zeme alebo vrtu q cez vymenik točí tú vodu do stropu.

Taký spôsob ako vyžadujes som ešte nevidel ale nevravím že to nieje reálne ale precerpavat tu studňu nemáš kde asi a urobiť v nej vymenik no neviem podľa mňa by sa to hneď prehrialo a s 12 stupňov teplej vody by si mal asi takú na kúpanie.

Samozrejme a ako píšeš potrebuješ zmiešavaci ventil, čídlo rosneho bodu, elektroniku ktorá to bude riadiť, výkonný vymenik, termostaty, rozdeľovače na trúbky atď.

Studňa musí mať určitý prítok vody čiže aj v tom systeme musí byť určity prietok. Mne osobne sa viac páčia zemné výmenníky či už vrty alebo na plochu s možnosťou kúriť cez TČ a chladiť cez vymenik ale cenovo to tiež nieje žiadna sranda.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa opto »

Na žitnom ostrove vytiahneš 50W čerpadlom 12C vodu zo studne a pošleš ju do 50W fan coil jednotky a 25C vodou z výstupu polievaš trávnik, sprchuješ sa alebo sa kúpeš vonku. Spotreba len 1kWh=0,2E za 10hodin tj 10x lacnejšie.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6874
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

mas klimy na nocny rezim nic nefuka ako heir flexis plus ale kvazi ako windfree od samsungu. ale suhlas. studene nohy su citit. a ano treba viac jednotiek ak sa.dvere zatvaraju. pri domy by som napojil klimu do rekuperacie. ale to atoji dukaty.
hry- ps5
doma-HP probook
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Festro1991 »

To ale nemení nič na Tom že chladiť stropom je omnoho zdravšie, ak máš peniaze na stropy je jedno aký systém či pod omietku alebo v deke alebo dosky radšej chod do stropu ako klímy. Ak plánuješ kúrenie TC s výmenníkom nieje o čom debatovať. Chladis v podstate zadarmo len čo ti pôjde pár watove čerpadlo.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5695
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ja mám v tomto kompromis, dochladzovanie rekuperáciou, odpadovým teplom zahrievam TÚV. najväčším plusom je priestorová efektivita, v jednej "chladničke" mám Bojler a rekupku s chladením a ohrievaním. Nevýhoda samozrejme cena a pri poruche nemáš teplú vodu ani rekuperáciu. Stále ale počítam s tým, že m2 v novom dome stojí cez 2K eur a staviam nový, kompaktný dom, takže v konečnom dôsledku ušetrím.

Prerába´t starý, alebo mať projektovo veľa miesta, tak asi idem do iného komba technológií, práve to stropné (alebo stenové) chladenie.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> na žitnom ostrove vytiahneš 50W čerpadlom 12C vodu zo studne

potvrdzujem. V lete 14 stupnov, v najtvrdsej zime (cize -1 stupen) 12.5 stupna uplne v pohode. 70 alebo 80 metrovy vrt.

202m2 dom (poschodovy cize 101m2 zastavana), tvar do L, 1100eur rocny ucet za elektriku, 5 ludi, ziadny plyn, vyhradne elektricke kurenie (voda-voda tepelne cerpadlo, 15 rokov stare), svieti sa pozehnane, celkova rocna spotreba elektriny 9 MWh. Ale fakt zdoraznujem ze sa svieti hodne a ze pocitacov ide hodne a ze tri mraznicky tiez nie su zadarmo. Na kurenie ide tak malo, ze susedia s plynom v case najlacnejsich silno zavideli.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6874
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

to je o inom jasne, inac kto vam robil to kurenie s vrtom? sebe by som take cosi dal. dik
hry- ps5
doma-HP probook
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Jednoduska napísal: St 23. Aug, 2023, 11:25 Ja mám v tomto kompromis, dochladzovanie rekuperáciou, odpadovým teplom zahrievam TÚV. najväčším plusom je priestorová efektivita, v jednej "chladničke" mám Bojler a rekupku s chladením a ohrievaním. Nevýhoda samozrejme cena a pri poruche nemáš teplú vodu ani rekuperáciu. Stále ale počítam s tým, že m2 v novom dome stojí cez 2K eur a staviam nový, kompaktný dom, takže v konečnom dôsledku ušetrím.

Prerába´t starý, alebo mať projektovo veľa miesta, tak asi idem do iného komba technológií, práve to stropné (alebo stenové) chladenie.
Všetko čo je 2,3,4v1 je strašné na prd kvôli poruchám odstavis od vody, tepla, rekuperácie v podstate celú domácnosť a načo ti je potom kompaktnost? Radšej si odkusnem s priestoru a napcham tam technológiu ktorá je buď ľahko nahraditelna alebo ľahko opravitelna alebo vie fungovať nezávisle v prípade poruchy čo väčšina komplikovanejších zariadení 100v1 dnes určite nieje.

To je iba názor neverím týmto technológiám čo má v sebe viacero veci.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ano, je dobre mat zalohu aby clovek v najhorsom nemusel kurit elektrickymi ohrievacmi z Tesca v zasuvke.

ze kto to vrtal : u nas to bola nejaka lokalna zapadniarska firma ktora uz hadam ani neexistuje po tych rokoch. Aj keby bola, nic to nepomoze za Presovom :( rovnako ako bratislavákom nepomoze najlepsia kosicka firma na studne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Zasa dnes má zálohu všetko takže beriem späť možno má vybraná jednotka od jednnodusky zálohu v podobe elektrickej špirály ktorá vie fungovať nezávisle aj keď je jednotka rekuperácie stojí. Je pokazená len či sa to dá zapnúť manuálne to by bolo pre a proti.

Dnes má už zálohu aj TČ v podobe elektrokotla zabudovaného v jednotke.

Štefan nájdi na nete vrtarov čo robia tepelné vrty majú dobré referencie a sú v tvojej lokalite, pokiaľ nerobíš vrt voda-voda nemusíš tam mať ani vodu. Spravíš zemný výmenník zem-voda vrtany funguje to perfektne.

Technológiu robíme aj mi ale pozerám že východ nereálne :D

Kotolňa pre 600m barak
https://photos.app.goo.gl/xm1Nx3AoQXZny18X6

Dorabka TČ Zem-Voda na jestvujúci systém Vzduch-Voda
https://photos.app.goo.gl/mAP8nHFPFnqUQF1X7

Tu sa robil aj ten vymenik pre chladenie čo bolo úplne luxusné riešenie len vymeník čerpadlo a trojcestny ventil "zjednodušene povedané"
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5695
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ahoj,

Samozrejme má NIlan VP 18 aj zálohu v podobe špirály. a kúriť budem primárne kachľovou hypokaustovou pecou. plus elektrická podlahovka. ešte pivnicu poriadnu, FVE s baterkami a dom je rdy na apokalypsu :D

Návrat na "Debata o všetkom"