Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5521
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Blikat a trubit sa velmi neoplati. Vacsinou tam sedi nejaky naruseny degenerat... ty mu bliknes nech uhne a on ta vybrzdi/zacne blokovat a vychovavat... uplne prepinacky. To sa da riskovat mozno ked mas velku vykonovu prevahu.


Vacsinou ich proste rovno obehnem z prava(das pozor na to ci vie o tom ze si v pravo a nevojde ti do cesty), zaradim sa pred neho, on mi zablika dialkovymi, ja jemu zapnem zadne hmlovky a idem prec.

Pripadne alternativa je len pustit smerovku dolava, na to ludia reaguju menej agresivne ako na dialkove svetla. Ale casto nereaguju vobec.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6878
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

ako zistis, ze vie o tebe ze si vpravo?len zvedavost.
hry- ps5
doma-HP probook
marfan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1931
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Veselé pri Pieš

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa marfan »

Nijak lebo ho obehneš skorej ako si to všimne :D Je to ale riskantný manéver a vždy je tam riziko, že bude chceť sa vrátiť naspäť.

Ako napísal SKiLEX blikanie a trúba nepomôže.
Spoiler: ukázať
MB:ASUS PRIME X370-PRO, CPU:AMD Ryzen 7 2700x, RAM:2x8GB Patriot Viper 4 Black 3200MHz,CLADIC:Thermalte NiC C4,CASE: Fractal Core 3500, PSU:EVGA 650 G3, GPU:AMD XFX RX480 8GB, SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD:WD 1TB RED, GREEN ,Samsung 1TB,2TB, Samsung 750GB, LCD:DELL U2412M,
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5521
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ja by som si zase obehovat skor ako si ta vsimne nedovolil. Ak to skonci nehodou tak plna vina pojde tebe...

stefan: Ak co to odjazdis tak to proste vidis. Tak ako vidis ked je clovek smutny bez toho aby ti to povedal... Vidis to na jeho pozicii v pruhu, na tom ci pridava/ubera plyn atd... Das smerovku doprava, zacnes sa presuvat do stredu a cakas ako zareaguje. Ked sa pomalicky zacne presuvat do lavej casti pruhu tak ho mozes obiehat. Ak o tebe nevie tak brzdis, dost pravdepodobne si ta kazdu chvilu vsimne a vrhne sa doprava.

Predpokladam ze sa ti to zda ako vymysel, tak skusim nazornu ukazku ktoru mam po ruke: https://youtu.be/aGBC0_Qta6M?t=29 a popisat co popritom cloveku ide v hlave.

1.volvo doprava nepojde, lebo to nespravilo uz 2kilometre predtym, takze to urcite nespravi teraz 50m pred kamionom... Ale nevie o tebe, imho si nic nevsimlo kym auto s kamerou nebolo pred nim.

2. Ides dalej, mas pred sebou skodu v takejto pozicii
Obrázok
davas smerovku doprava a ides na stred ze ci si ta vsimne
Obrázok
vsimol si ta, uhol sa skoro uplne na lavu ciaru a ubral plyn... vidis ze je meter od stredovej ciary. Cize mozes ist...

3. vidis zlty VW
Obrázok
Ten ide celkom nalavo uz defaultne, ten sa doprava nechysta ani nahodou. Tak ides okolo neho s nohou nachystanou na brzde
Obrázok
tu uz vidis ze si ta vsimol tiez, mozes spokojne obehovat.

4. a potom vidis octu
Obrázok
Ta vidi prekazku v odstavnom pruhu, a pusta kamion do laveho a zaroven vidis ze sa tiez uhyba dolava lebo si ta vsimla...
marfan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1931
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Veselé pri Pieš

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa marfan »

Ako ono ide podľa predpisov to sa mu moc zazlievať nedá, že objeha pri maximálnej povolenej rýchlosti. Ja by som ho tiež obehol ak by som sa ponáhlal ale to ďalšie obehnutie z prava je už cez čiaru. Ak by to bolo fakt jedno auto a nákladné auto v pravom pruhu je ďaleko tak fajn ale podľa videa by som nepovedal, že je tam dosť miesta. Obieham z prava ale takto až nie.
Spoiler: ukázať
MB:ASUS PRIME X370-PRO, CPU:AMD Ryzen 7 2700x, RAM:2x8GB Patriot Viper 4 Black 3200MHz,CLADIC:Thermalte NiC C4,CASE: Fractal Core 3500, PSU:EVGA 650 G3, GPU:AMD XFX RX480 8GB, SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD:WD 1TB RED, GREEN ,Samsung 1TB,2TB, Samsung 750GB, LCD:DELL U2412M,
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1977
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

Problém nie je, že obieha podľa MPR. Problém je, že blokuje rýchlejšie idúce vozidlo idúce za ním.
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5521
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Riesil niekto ako funguje ventilator chladica? Je tam 2x elektromotor?

Stala sa mi dneska taka vec, ze sa prehrialo auto. Ventilator sa ale nevladal roztocit, ani ked som mu pomahal rukou... stale sa tocil par sekund pomalicky a potom ho zastavilo. Zaroven ale bral celkom vysoky dvojciferny prud v Amperoch ktory brutalne zatazoval alternator. Po tadial si hovorim ze dobre, zrejme zadrete loziska, blato/sol ho dorazilo. Treba ho vymenit a bude dobre.

Lenze dosiel som domov(samozrejme s kurenim naplno), a zacal som sa v tom hrabat, a z nicoho nic sa roztocil na take otacky ze kebyze nemam rucnu tak asi prudom vzduchu odtlaci auto :D Ako to je mozne? Zeby prepol na druhy(silnejsi) elektromotor a ten dokazal prekonat odpor lozisiek?

Nedava mi to absolutne zmysel.
Používateľov profilový obrázok
patro16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2740
Dátum registrácie: Ne 12. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa patro16 »

motor na sahare je jeden ale je tam regulator a ten moze byt ko uplne, zle regulovat alebo prehnite kable (dost caste)
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz
Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1
MB: MSI Z97 PC Mate
RAM: Kingston HyperX Fury Black 1866Mhz CL10 16GB kit
GPU: iGPU
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000 QUIET DRIVE
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready)
PSU: Enermax Platimax 500W
Case: Corsair Vengeance C70 Military Green
+outtake: Noctua NF-A15 PWM + NF-S12A PWM, intake: 2x Noctua NF-S12A PWM
Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i
Periferie: Microsoft Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK
Printer: HP LaserJet 1018
NB: ACER TravelMate 5760G >CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB 1600MHz, GPU: HD3000 + Nvidia Optimus GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB
Mobile: Samsung Galaxy A52 5G
Car: KIA Ceed HB MY22 LUNAR
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5521
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

uvidime, dam to buduci tyzden mechanikovi nech sa zabava
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2147
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa zoom »

Co sa tyka toho "predbiehania" sprava, tak samozrejme nikto z nas nepredbieha sprava, kebyze nas zastavi polizei a pyta sa. Jedna sa o subeznu jazdu, kedy je povolene ist aj v pravom pruhu rychlejsie (podla Zakona o cestnej premavke, § 10, odsek 4). Takze este raz: nejednalo sa o predchadzanie ale o subeznu jazdu. Inak je to aj moja oblubena kratochvila - debila v lavom/strednom pruhu zacat... eee... rychlejsou subeznou jazdou "predbiehat" v pravom pruhu a popritom nanho este zizat a ukazovat, ci je drbnuty. Niekto by ma mozno oznacil za agresivneho debila z BA, ale co ja viem? 20 rokov jazdim bez nehody, nikoho neobmedzujem, neohrozujem, poctivo vyhadzujem blinkre, vzdy sa pozriem cez rameno, ked menim pruh, korigujem chyby druhych a uz davno som sa naucil, ze v drtivej vacsine nie je problem v rychlo iducom aute daleko prekracujucom MPR, ale prave nejaky spomaleny, prispaty, zmatkujuci dedinar ci iny sviatocny vodic.
Posledne roky ma to uz nejako prestalo bavit, tak sa to nesie v style "nebrzdim, ked mam prednost", "neuhnem, ked nemas ten tupy blinker", a podobne. Zatial to funguje fajn.
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1977
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

Súbežná jazda je možná len v obci, takže tvoja teória zlyháva a mal by si si osviežiť pamäť čo sa týka vyhlášky
ITX >>> ATX
Používateľov profilový obrázok
michalesku
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 711
Dátum registrácie: So 02. Jún, 2012, 11:56
Bydlisko: Zvolen

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa michalesku »

Ty by si si mal osviezit pamat v tom, ze predchadzanie je
1. vybocenie
2. predidenie vozidla
3. zaradenie sa pred predchadzane vozidlo
Presne takto to vysvetloval v radiu/TV (uz si presne nepamatam) policajt, ked bola otazka na to, ako sa zachovat medzi TT a BA, ked jazdou v pravom pruhu dobehnes niekoho, kto ide v strednom pomalsie.. Tym, ze okolo neho prejdes sprava, ho nepredchadzas, tym padom si neporusil nic..
Ine samozrejme je, ked ides v pruhu za nim, obehnes ho sprava a zaradis sa pred neho..
Teoreticky by sa podla jeho slov dalo spravit aj to, ze sa zaradis do praveho pruhu s casovym predstihom, chvilku ides podobnou rychlostou, potom pridas plyn a ked ho obides, pokracujes stale v pravom.. Z pohladu cestneho zakona si zase neporusil nic..

Co sa tyka subeznej jazdy, ano, ten pojem je definovany v obci, to mas pravdu..
Spoiler: ukázať
PC1: CPU Intel Core2 Quad Q9550 2.83GHz + Scythe Ashura SCASR-1000 | MB MSI P45-8D Memory Lover | RAM Kingston DDR2-1066 HyperX 4x2GB | VGA NVIDIA Quadro K4000 3GB | SSD Intel 520 Series 2x120GB RAID0 | HDD WD RE3 2x1TB RAID0 + WD Caviar Blue 2TB + WD Caviar Blue 500GB | DVD±RW Samsung SH-S224DB | DVD-ROM Plextor PX-130A | CD-RW Plextor Premium | FDD + Card Reader Teac FD-CR7 | Audio Creative SB Audigy 2 ZS Platinum | TV AVerTV Hybrid+FM PCI A16D | PS Gigabyte ODIN Pro 550W Modular | Keyboard Fujitsu KB955 | Mouse ROCCAT Kone v2 + SteelSeries QcK mini | LCD Fujitsu P27T-7 LED + Fujitsu P24W-6 IPS
PC2: HP ENVY Phoenix h9 | CPU Intel i7-3770K 3.50GHz | RAM Nanya DDR3-1600 4x4GB | VGA NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB | SSD Samsung PM871a 512GB + Crucial MX500 500GB | HDD WD Gold 2TB | DVD±RW HP GH82N | LCD Fujitsu P27T-7 LED + Fujitsu P24W-6 IPS (shared)
PC3: Dell Precision T1650 | CPU Intel Xeon E3-1240 v2 3.40GHz | RAM Samsung DDR3-1600 4x4GB | VGA NVIDIA Quadro M2000 4GB | SSD Samsung PM871 256GB | HDD Seagate 500GB | DVD±RW Philips DH-16ACS
NB1: Fujitsu LIFEBOOK S782 vPro | 14" HD+ | CPU Intel Core i7-3540M 3.0GHz | RAM 2x8GB | SSD Samsung 850 PRO 2TB | 4G/LTE w/GPS | 2nd Battery | 2nd HDD | Port Replicator
NB2: Fujitsu LIFEBOOK E782 | 15.6" FHD | CPU Intel Core i7-3632QM 2.2GHz | RAM 2x4GB | SSD Plextor M6 PRO 256GB | 3G/UMTS w/GPS | 2nd Battery
2in1: Fujitsu STYLISTIC Q702 vPro | 11.6" IPS HD | CPU Intel Core i5-3427U 1.8GHz | RAM 4GB | SSD Toshiba 256GB mSATA | 4G/LTE w/GPS
NAS: Synology DS1515+ | CPU Intel Atom C2538 2.4GHz | RAM 2x8GB | Storage HDD Seagate IronWolf 4x4TB RAID5 + SSD Intel 520 Series 180GB
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1977
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Miso122 »

Predchádzanie nie je v našej vyhláške definované, rovnako ako nie je definované ani vo Viedenskom dohovore. Tak si to každý vysvetľuje podľa seba, rovnako aj tie 3 body čo si napísal ;)

Ohľadom D1 sa polícia ako taká sa odkázala na vyhlášku, kde je uvedené, že predchádzať sa môže jedine zľava a zároveň priznali, že by bola vhodná aktualizácia, nakoľko je to ešte z doby, keď na SK žiadna trojprudova diaľnica nebola. Samotní policajti na to ale jednotlivo majú rôzne názory, medzi nimi aj ten vyššie uvedený, že keď sa držíš vo svojom pruhu, nikoho nepredbiehaš. Takže jedna veľká diera vo vyhláške, kde by sa dali v prípade potreby obhájiť oba spôsoby..

Toto je všetko, čo je k tomu v našich predpisoch písané.
https://www.lewik.org/term/3458/predcha ... -premavka/

Podľa bodu dva je zrejmé, že predchádzať sa dá aj bez zmeny jazdného pruhu, takže tam teoreticky spadá aj situácia "ja sa len držím vo svojom jazdnom pruhu a nikoho neobieham". Ale to je len jeden pohľad na vec.
ITX >>> ATX
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

.

no a teraz mi povedzte, ako dlho vydrzi nafta nezdegradovat. Natankovane chvilu po zacati mierovej misie, cize mozno to bolo koniec februara alebo zaciatok marca, proste mam ju v nadrzi presne dva mesiace.

Je to OMV MaxxxxMotion takze premiovka s malym obsahom biozloziek, FAME ci coho to, ale proste furt je to nafta. Bratislava, takze ziadne velke mrazy, nastastie nie velke tepla (pretoze teplo degraduje palivo, lepsie sa tam seru tie biozlozky).

Euro6 masina, rok 2015. Nechcem zavrazdit vstrekovace a palivove cerpadlo.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2235
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mirjak »

no predsa 2roky… ale ak si kupoval na firmu, tak len 12 mesiacov :D

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"