Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Tak ono to chladenie stropom ani nie je nejak drahe ak to davas do deky... Nahadzes tam trubku za 0,50€/meter a to je vpodstate vsetko. V porovnani s tym co stoji stavba su to drobne. Horsie to bolo ak by sa riesilo chladenie do sadrokartonu a tak, to uz vychadzali 5ciferne sumy.

Akurat potom sa musis zaradit dole tak aby si nemusel davat znizene stropy, ale to nie je taky problem ked si dopredu naplanujes elektroinstalacie a najdes cestu vzduchotechnike. Uz sme tak robili na viacero domoch.


Potom uz fakt len vyriesit z kadial tam naberies tu studenu vodu. Ale to riesit tak ci tak aj pri klime.


Vidim ze je to kusok zlozitejsie ako som myslel a ze bez druheho vrtu je to vpodstate neuskutocnitelne. Asi na to bude potrebne zohnat nejakeho odbornika a prejst to s nim. Tak ci tak dik, uz aspon viem co neviem :D
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1618
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa lopo1 »

@SKiLEX
Tak som dnes zbehol za chalanmi co projektuju kurenie chladenie....takze na tvoju otazku ci vies využiť vodu zo studne do stropneho chladenia ano ide to v podstate potrebujes obehove cerpadlo do studne natiahnut privod a spiatocku 2 filtre (mozes pouzit take ktore sa pouzivaju na upravu pitnej vody) a v chalupe budes mat vymenik .... V podstate ten vymenik potrebujes len kvoli tvrdosti vody aby si nezapchal cely system.....zvysok uz riesis normalne + ak by si do toho zakomponoval TČ voda- voda vies v zime zvysot ucinnost TČ tym ze vyuzijes teplotu vody cize bude efektivnejsie ako vzduch - voda v lete pri chladeni by si TC obchadzal.....samozrejme potrebujes senzoriku kvoli rosnemu bodu zmiesavac a dalsie srandy
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Dakujem ti lopo, usetril si mi vela casu.


Tepelne cerpadlosa este vobec nerozoberalo.
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Podľa môjho názoru je to blbosť ten objem vody v studni sa prehreje a budeš mať v tom vodu skôr na sprchovanie dva vrty nerobia zo srandy s jedného berieš ľadovú do druhej dávaš teplú. Vyskúšať môžeš, potom môžeš mať aj teplú vodu na sprchu zadarmo.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3430
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stanomx »

A nedostaneme sa k tomu ze TČ vzduch voda aj so stropnym chladenim, kurenim, tuv bude lepsie a netreba ti vlastne nic ine okrem 2ks 3 cestnych ventilov
aj vratane prevadzkovych nakladov samozrejme
plus ked sa to pokazi mas stale kurenie aj tuv
RAMMSTEIN
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Vzduch vzduch je čistá kravina na chladenie, radšej zemný výmenník a Bereš chlad zo zeme zadarmo za minimálne náklady, vzduch vzduch funguje ako klíma čo je určite nákladnejšie ako voda voda zem voda. Ako tu píšu viacerí zo zeme alebo s vody ti stačí malé čerpadlo čo tlačí vodu cez vymenil q má spotrebu nula nula nič.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Mozno ze dostaneme, fakt netusim.


Ale toho ze by sa prehriala voda v studni sa nebojim. Je hlboka 13m, priemer 80cm. Hladina podla obdobia 3-5m pod povrchom. To mas tak 4000-5000l vody v samotnej studni. Uz len na ten samotny objem by si potreboval tak 25kWh aby si ho ohrial o 5°C. A s nou by si musel prehriat aj desiatky m3 mokrej glejovej(sivej, plastelinovej) pody.
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3430
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stanomx »

Festro1991 napísal: St 23. Aug, 2023, 17:36 Vzduch vzduch je čistá kravina na chladenie, radšej zemný výmenník a Bereš chlad zo zeme zadarmo za minimálne náklady, vzduch vzduch funguje ako klíma čo je určite nákladnejšie ako voda voda zem voda. Ako tu píšu viacerí zo zeme alebo s vody ti stačí malé čerpadlo čo tlačí vodu cez vymenil q má spotrebu nula nula nič.
upravil som prispevok ihned po napisani precitaj si to znova
ale inak nesuhlasim vsak vzduch vzduch sa na chladenie pouziva celkom nie :D
RAMMSTEIN
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Pozri sú druhú moju fotku myslíš že prečo pán menil Vzduch-Vzduch za Zem-Voda lebo myslíš že čo je lacnejšie chladiť dom s teplého ovzdušia alebo chladnej zeme? Áno pán mal peňazí ako opica banánov to nič nemení na Tom že prevádzkové vlastnosti má zemný výmenník lepšie. Aj sme boli na vážkach či to ohreje v lete tak rýchlo TÚV ako Vzduch-Vzduch ale to bolo úplne bez problémov plus v zime ušetria zasa niečo lebo používaš teplo zeme ktoré je stabilnejšie ako teplo vzduchu.

Nevravím investícia do hocijakého zemného vymenili je väčšia ako tepelnou čínskej značky za 5K ale prevádzkové náklady sú omnoho nižšie, hlavne v chladnejšom prostredí mimo Bublinu.

Dnes maju tepelka v sebe elektrokotol, ktorý nahradí v prípade poruchy TÚV a aj UK takže o nič neprídeš.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3430
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stanomx »

ak sa bavime o kureni podlahovom tak nema nejaky zem voda alebo voda voda zmysel oproti vzduch voda
RAMMSTEIN
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Bavíme sa stále o chladeni aj kúrení kde určite nemá zmysel vzduch-vzduch a to sa môžeš aj na hlavu postaviť. Plus nepotrebuješ mať niekde pri baraku škatuľu na ktorej sa točia vrtule a otravujú okolie.

A kebyže nemám referencie od ľudí kde sme reálne už tie systému menili tak sa stebu ani nehadam a v kľude poviem že máš pravdu ale ľudia reálne menia vzduch-voda za zem-voda lebo je to pre nich nižší náklad do budúcna a to máme systémy ktoré fungujú už dlhšie ako Slovensko vôbec vo veľkom začalo tepelka propagovať a začali sa u nás montovať v takom počte.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3313
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Ak s TČ aj ohrievaš TÚV tak sú rôzne vyhotovenia TČ takmer identické. Niekde bolo aj video ako firma postavila 3 rovnaké domy s inými TČ. Náklady na prevádzku boli takmer rovnaké. Ako je to s chladením neviem.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> ak sa bavime o kureni podlahovom tak nema nejaky zem voda alebo voda voda zmysel oproti vzduch voda

ma to obrovsky vyznam ako vsetci napisali. Cim je vacsia zima, tym lepsie je na tom majitel voda-voda riesenia. Konkretny priklad u mojho fotra, on ma voda-voda a celorocne stabilnu teplotu vody horedole stupen (13 stupnov), sused ma vzduch-voda "cerpadla" teda klimy a ked je -10 tak katastrofa.

Moj foter ma 12 stupnovu vodu aj ked je -20 tak si zober ze z coho sa lepsie da vydolovat teplo na kurenie. Je to len 30 stupnov rozdielik :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3313
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Pri kúrení v zime je 12°C voda super, ale pri ohrev TÚV v lete už to až také super nie je oproti 20-30°C vzduch
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nezabudnime na 5:1 ucinnost voda-voda tepelneho cerpadla v porovnani s polovicou vzduch-vzduch cerpadielok alebo nieco na ten sposob ; plus treba vidiet to ze kurenie su strasne bomby kdezto ohrievanie vody nie je zdaleka take narocne, nepotrebujes tolko, nepotrebujes tak dlho (veru boli take augusty kedy kolega vo Vavrisove kuril v chalupe a v septembri sa kuri uplne bezne, pretoze nebyvaju vsetci len v Hurbanove) a nestoji tak vela.

Navyse, ohrievanie vody vies zabezpecit inak, cojaviem zo solaru ktory uz prakticky povinne patri na dom a v celkovej investicii je to zanedbatelna ciastka (ci uz elektricky alebo vodo-oteplovaci). 10kWp solar mas za "desinu" na kluc.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Debata o všetkom"